Instagram'da Paylaşım Nasıl Yapılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Mobilde Fotoğraf ve Video YüklemekMobilde Yorum YapmakMasaüstünde Fotoğraf veya Video PaylaşmakMasaüstünde Yorum Yapmak

Bu wikiHow makalesinde Instagram sayfana nasıl fotoğraf ve video yükleyeceğini ve başka birinin gönderisine nasıl yorum yapacağını öğrenebilirsin. Bunları Instagram’ın hem mobil hem masaüstü sürümünde yapabilirsin ama Instagram’a bilgisayarından resim veya video yükleyeceğin zaman Google Chrome kullanmalısın.

1
Mobilde Fotoğraf ve Video Yüklemek

 1. 1
  Instagram’ı aç. Instagram uygulamasının renkli bir kameranın ön yüzüne benzeyen simgesine dokun. Dokunduğunda giriş yapmış durumdaysan Instagram ana sayfan açılır.
  • Giriş yapmış durumda değilsen devam etmeden önce Instagram hesabının e-posta adresini (ya da kullanıcı adını veya telefon numaranı) ve şifreni gir.
 2. 2
  + simgesine dokun. Bu simge ekranın alt kısmında ortadadır. Dokunduğunda kamera arayüzü açılır.
  • Bu simgeyi göremiyorsan ilk olarak sayfanın sol alt köşesindeki Ana Sayfa sekmesine dokun.
 3. 3
  Bir yükleme seçeneği seç. Ekranın alt kısmındaki üç seçenekten birine dokun:
  • Galeri - Kayıtlı fotoğraflarının ve videolarının bir listesini açar.
  • Fotoğraf - Yeni bir fotoğraf çekmeni için kamerayı açar.
  • Video - Yeni bir video çekmen için kamerayı açar.
 4. 4
  Bir fotoğraf veya video çek veya galerinden seç. Sonrasında çektiğin fotoğraf veya video Instagram’ın düzenleme penceresinde açılacak.
  • Bir fotoğraf veya video seçtiysen devam etmeden önce ekranın sağ üst köşesindeki İleri seçeneğine dokun.
  • Fotoğraf çekmek yerine galerinden seçerken birden fazla fotoğraf seçmek için ekranın sağ tarafındaki üst üste duran karelerden oluşmuş simgeye tıklayarak en fazla dokuz fotoğrafa kadar seçip bir seferde yükleyebilirsin. Böylece insanlar yüklediğin fotoğraflara kaydırarak bakabilecek.
 5. 5
  Bir filtre seç. Fotoğrafa veya videoya uygulamak istediğin filtreye dokun.
  • Filtreyi seçtikten sonra bir kez daha dokunursan ekrana bir kaydırma butonu çıkar ve bunu kullanarak filtrenin etkisini azaltabilirsin.
  • Ayrıca ekranın altındaki Düzenle sekmesine dokunarak fotoğrafın veya videonun diğer özelliklerini de düzenleyebilirsin (ör. Parlaklık veya Kontrast).
 6. 6
  İleri seçeneğine dokun. Bu seçenek ekranın sağ üst köşesindedir.
 7. 7
  Bir açıklama yaz. Ekranın üstündeki metin alanına dokun ve kullanmak istediğin resim yazısını gir.
  • Ayrıca Kişileri Etiketle seçeneğine tıklayıp fotoğrafa dokunduktan sonra arkadaşlarını seçerek bu fotoğrafa veya videoya Instagram arkadaşlarını etiketleyebilirsin.
  • Fotoğrafa konum etiketi eklemek için Konum Ekle seçeneğine tıkla ve bir konum seç.
 8. 8
  Paylaş seçeneğine tıkla. Bu seçenek ekranın sağ üst köşesindedir. Böyle fotoğrafın veya videon Instagram sayfana yüklenmiş olacak. Ayrıca fotoğraf seni takip eden herkesin ana sayfasında görünecek.
  • Instagram hesabın başka sosyal medya hesaplarına (ör. Twitter veya Facebook) bağlıysa sosyal medya hesabının yanındaki düğmeye dokunarak fotoğrafı veya videoyu orada da paylaşabilirsin.

2
Mobilde Yorum Yapmak

 1. 1
  Instagram’ı aç. Instagram uygulamasının renkli bir kameranın ön yüzüne benzeyen simgesine dokun. Dokunduğunda giriş yapmış durumdaysan Instagram ana sayfan açılır.
  • Giriş yapmış durumda değilsen devam etmeden önce Instagram hesabının e-posta adresini (ya da kullanıcı adını veya telefon numaranı) ve şifreni gir.
 2. 2
  Yorum yapacağın gönderiyi bul. Instagram ana sayfanda gezinerek yorum eklemek istediğin gönderiyi bul. Fotoğrafı veya videoyu kimin paylaştığını biliyorsan sayfanın üst kısmındaki arama çubuğunu kullanarak kişinin kullanıcı adını girip çıkan sonuçlarda adına tıklayarak o kişinin profiline gidebilirsin.
 3. 3
  Konuşma balonu simgesine dokun. Bu simge yorum yapmak istediğin fotoğrafın veya videonun altındadır. Dokunduğunda yorum kutusunun olduğu yeni bir sayfa açılır.
  • Eğer fotoğrafı veya videoyu paylaşan kişi yorumları devre dışı bırakmışsa yorum yapamazsın.
  • Yapılmış bir yorum cevap vermek istiyorsan cevap vermek istediğin yoruma dokun ve Cevap ver seçeneğine dokun.
 4. 4
  Yorumunu yaz. Yorumunu ekranın altındaki metin kutusuna yazman gerekir.
 5. 5
  Post (iPhone) veya (Android) simgesine dokun. Bu simgeler metin kutusunun sağ ucundadır. Dokunduğun yorumun yayımlanır ve gönderiyi paylaşan kişi ve onun takipçileri yorumunu görebilir.

3
Masaüstünde Fotoğraf veya Video Paylaşmak

 1. 1
  Bilgisayarında Google Chrome'un kurulu olduğundan emin ol. Eğer bilgisayarında Google Chrome tarayıcısı kurulu değilse, devam etmeden önce tarayıcıyı kur.
  • Mac kullanıyorsan ve bilgisayarında Chrome yoksa Safari kullanabilirsin.
 2. 2
  Google Chrome'da gizli bir pencere aç. Google Chrome'u aç. Zaten açıksa sağ üst köşedeki simgesine tıkla, sonra açılan menünün üst kısımlarındaki Yeni gizli pencere seçeneğine tıkla.
  • Bu adım gereksiz gibi gözükebilir ama bu sayede Instagram hesabından çıkış yapmak (ve sonra tekrar giriş yapmak) zorunda kalmayacaksın.
  • Yeni gizli pencere açmak için Ctrl+ Shift+N (Windows) veya Komut+ Shift+N (Mac) tuşlarına basabilirsin.
 3. 3
  simgesine tıkla. Bu simge pencerenin sağ üst köşesindedir. Tıkladığında bir menü açılacak.
 4. 4
  Diğer araçlar seçeneğine tıkla. Bu seçenek menünün alt kısımlarındadır. Tıkladığında menünün yanında bir menü daha açılır.
 5. 5
  Geliştirici araçları seçeneğine tıkla. Bu seçenek açılan menünün en altındadır. Tıkladığında Chrome tarayıcısının sağ tarafından bir Geliştirici penceresi açılır.
 6. 6
  "Mobil" simgesine tıkla. Bu dikdörtgen simge Geliştirici penceresinin sol üst köşesindedir. Tıkladığında bu simge maviye dönüşür ve tarayıcın yenilenerek mobil formata geçer.
  • Bu simge zaten maviyse mobil görünüm etkin demektir.
 7. 7
  Instagram'ın web sitesini aç. Chrome penceresinin üst kısmındaki adres çubuğuna tıkla, çubukta yazılı olan her şeyi sil ve instagram.com yazıp Enter tuşuna bas. Bastığında Instagram giriş yapma sayfası açılır.
 8. 8
  Instagram'a giriş yap. Sayfanın alt kısımlarındaki Giriş yap seçeneğine tıkla. Giriş bilgilerini ve parolanı gir ve Giriş yap seçeneğine tıkla. Bunu yaptığında Instagram ana sayfasının mobil formatta açılması gerekir.
 9. 9
  simgesine tıkla. Bu simge sayfanın en altındadır. Tıkladığında bilgisayarında Dosya Gezgini (Windows) veya Finder (Mac) penceresi açılır.
 10. 10
  Bir fotoğraf seç. Instagram'a yüklemek istediğin bir fotoğrafa tıkla.
  • İlk önce pencerenin sol tarafından fotoğrafın bulunduğu klasöre tıklaman gerekebilir.
 11. 11
  Şablon:MacButtonAç seçeneğine tıkla. Bu seçenek pencerenin sol alt köşesindedir. Tıkladığında fotoğraf Instagram mobil sitesine yüklenir.
 12. 12
  Bir filtre seç. Sayfanın sol altındaki Filtre sekmesine tıkla ve sonra kullanmak istediğin bir filtreye tıkla.
  • Bu adım isteğe bağlıdır, yani eğer filtre kullanmak istemiyorsan bu adımı atlayabilirsin.
 13. 13
  İleri seçeneğine tıkla. Bu seçenek "Yeni Gönderi" sayfasının sağ üst köşesindeki mavi butondur.
 14. 14
  Bir açıklama gir. Enter a description. Click the "Write a caption..." text field, then type in a description for your photo.
 15. 15
  Paylaş seçeneğine tıkla. Bu seçenek sayfanın sağ üst köşesindeki mavi butondur. Tıkladığında fotoğraf Instagram sayfana yüklenir.[Image:Post on Instagram Step 28 Version 3.jpg|center]]

4
Masaüstünde Yorum Yapmak

 1. 1
  Instagram'ı aç. Tarayıcında https://www.instagram.com/ adresine git. Bu adrese gittiğinde giriş yapmış durumdaysan ana sayfan açılır.
  • Giriş yapmış durumda değilsen devam etmeden önce Instagram hesabının e-posta adresini (ya da kullanıcı adını veya telefon numaranı) ve şifreni gir.
 2. 2
  Yorum yapacağın gönderiyi bul. Instagram ana sayfanda gezinerek yorum eklemek istediğin gönderiyi bul. Fotoğrafı veya videoyu kimin paylaştığını biliyorsan sayfanın üst kısmındaki arama çubuğunu kullanarak kişinin adını girip çıkan sonuçlarda adına tıklayarak o kişinin profiline gidebilirsin.
 3. 3
  Konuşma balonu şeklindeki simgeye tıkla. Bu simge gönderinin altındadır. Tıkladığında yorum alanı açılır.
  • Eğer fotoğrafı veya videoyu paylaşan kişi yorumları devre dışı bırakmışsa yorum yapamazsın.
 4. 4
  Yorumunu yaz. Yorumunu konuşma balonu simgesine tıkladığında açılan kutuya yazman gerekir.
 5. 5
  Enter tuşuna bas. Bastığında yorumun, gönderiyi paylaşanın ve takipçilerinin görebileceği şekilde paylaşılır.

İpuçları

 • Instagram'ı Google Chrome'un mobil görünümünde açtığında sayfanın ortasındaki Instagram "ekranında" gezinmek için farenle tıklayıp kaydırabilirsin.
 • Instagram'da yorumlara cevap vermek Facebook'ta olduğundan daha az yaygındır, bu yüzden eğer kimse yorumuna cevap vermezse endişelenmene gerek yok.

Uyarılar

 • Haklarına sahip olmadığın hiçbir şeyi paylaşma. Başka kişilerin içeriklerini kendininmiş gibi paylaşman hesabının kapatılmasına neden olabilir.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Post on Instagram, Español: publicar en Instagram, Deutsch: Fotos zu Instagram hochladen, Italiano: Caricare le Foto su Instagram, Русский: загружать фотографии в Instagram, Français: télécharger des photos sur Instagram, Português: Postar Fotos no Instagram, Nederlands: Afbeeldingen uploaden naar Instagram, Čeština: Jak nahrávat fotky na Instagram, 日本語: 写真をInstagramに投稿する, Bahasa Indonesia: Mengunggah Foto ke Instagram, ไทย: อัพโหลดรูปภาพลงอินสตาแกรม, हिन्दी: इन्स्टाग्राम पर पोस्ट करें, 한국어: 인스타그램에 포스팅하는 방법, العربية: النشر على إنستغرام, Tiếng Việt: Đăng ảnh lên Instagram, 中文: 在Instagram上发布帖子

Bu sayfaya 17.098 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?