Instagram, fotoğrafları ve komik videoları anında paylaşarak aile üyeleri ve arkadaşlarla bağlantı kurmanın eğlenceli bir yoludur. Fakat daha kalabalık bir çevre yapmak istiyorsan daha fazla takipçi kazanmak ve daha fazla beğeni almak için bazı ipuçları ve teknikler öğrenebilirsin. Uygulamayı düzgün kullanmayı ve insanların keyif alacağı ilgi çekici fotoğraflar çekmeyi öğren.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Daha Fazla Takipçi Edinerek

 1. 1
  Profilini herkese açık olarak ayarla. Hesabını takip eden herkesi onaylaman gerektiğinde popüler olmak zor. Ayrıca insanlar seni takip etmeye karar vermeden önce ne tür fotoğraflar paylaştığını görmek ister. Olabildiğince fazla takipçi kazanmak istiyorsan hesabının herkese açık olması gerekir.
  • Instagram profilini diğer sosyal ağ hesaplarına da bağla. Bu sosyal ağlardaki tüm arkadaşlarının, Instagram hesabına bağlanmasını sağlayabilirsin çünkü arkadaşlarının, gönderilerinle etkileşime girme olasılığı daha yüksek. Facebook ve Twitter'da aynı anda güncelleme yapmak için de Instagram'ı bu sosyal ağlara bağlayabilirsin.
  • Gizliliğinle ilgili endişelerin varsa pişman olacağın herhangi bir şey paylaşmayarak kontrolü elinde tutabilirsin. Instagram sayfana kişisel veya utanç verici şeyler koyma. Ev adresini etiketlemediğinden emin ol ve İnternet'te güvende kal.
 2. 2
  Birçok insanı takip et. İletişim kurmaya ve takipçi kazanmaya başlamanın en kolay yollarından biri çok sayıda hesabı takip etmektir. Instagram topluluğundaki insanlarla iletişim kurmazsan ve onlarla etkileşime girmezsen insanların senin hesabını bulmasını bekleyemezsin. Bazılarını daha sonra takip etmeyi bırakmayı planlasan bile çok sayıda hesabı takip et. Instagram, saatte yaklaşık 160 kişiyi takip etmene izin verir.
  • Arkadaşlarını takip et. Profilini diğer sosyal ağ sayfalarına bağla ve herkesi sayfanı beğenmeye davet et.
  • İlgi alanlarınla ilgili hesapları takip et. Spora mı ilgin var? Yemek pişirmeye mi? Örgü örmeye mi? Bu hobiler ile ilgili paylaşım yapan sayfaları bul ve bunların çoğunu takip et. Bu sayfalardaki takip listelerine bakıp insanları takip etmeye başla.
  • Ünlüleri takip et. Instagram'da takip etmek amacıyla en sevdiğin sporcuları, müzisyenleri, aktrisleri ve diğer ünlüleri ara. Sayfana dikkat çekmek için bu kişilerin popüler gönderilerinin altına düzenli olarak yorum yap.
  • Takipçilerini her zaman geri takip et. Birisi seni takip ediyorsa sen, o kişiyi takip ettiğinde uzun vadeli bir takipçi kazanacaksın.
 3. 3
  Diğer popüler hesapları takip et ve paylaştıkları gönderilere yorum yap. Takip etmek ve etkileşime geçmek için bazı ünlü hesapları ve birkaç popüler Instagram hesabı seç. Diğer takipçilerin sayfana göz atmasını ve seni takip etmesini sağlamak için bu seçtiğin hesapların paylaştıkları gönderilere düzenli olarak yorum yap.
  • Instagram bu yönteme karşı çıksa da çok popüler bazı hesapları (Bieber, One Direction, Kim Kardashian) önce takip edip sonra takip etmeyi bırakmak sana çok hızlı bir şekilde birkaç takipçi kazandırabilir. Ancak bu, hesabının askıya alınmasına da sebep olabilir.
  • Popüler sayfalara spam gönderme. Birçok insan, çok popüler sayfalarda "Selam, beni takip edin!" şeklinde yorum yapmayı seviyor olsa da bu, olumsuz yorumlar almana sebep olur ve nadiren işe yarar. Ayrıca vasat bir görüntü çizer.
 4. 4
  Birkaç "takipçi kazan" uygulamasını veya İnternet sitesini dene. Takipçi kovalamayı biraz daha kolay hâle getirmek için tasarlanmış çeşitli uygulamalar ve siteler var. Tüm bunlar aslında fotoğraf beğenerek ve başka görevler yaparak sermaye veya "coin" oluşturmana olanak sağlar. Bu da bunlar karşılığında sana takipçi kazandırır. Tüm bu uygulamalar birbirinden biraz farklı çalışır ve bazı uygulamalarda ödeme yapman gerekir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Takipçilerini Elinde Tutarak

 1. 1
  Sayfan için bir tema seç ve ona sadık kal. İnsanların, belirli ve net bir temaya sahip sayfaları takip etme olasılığı daha yüksektir. Kendi sayfanı hazırlarken, fotoğraf yayınına neleri dâhil edeceğini düşünmeye çalış. Hangi konuda tutkulusun? İlgi alanların ne?
  • Yemek yemek, yemek pişirmek veya bir şeyler içmek
  • Hayvanlar
  • Doğa fotoğrafçılığı
  • Meme'ler veya mizah
  • Partileme
  • Yoga veya egzersiz
  • Ev dekorasyonu ve yaşam tarzı
  • Moda veya stil
  • Spor
 2. 2
  Biyografin anlaşılabilir ve sana özgü olsun. Birisi sayfana baktığında, sayfanın ne hakkında olduğunu hemen söyleyebiliyor olmalı. Biyografin ile seçtiğin tema arasında açık ve net bir bağlantı kur. Çoğu biyografi birkaç cümleden fazla değildir.
  • Çoğunlukla köpeğinin senin yemeğine verdiği tepkinin fotoğraflarını mı çekiyorsun? Biyografinde bunu açıkça belirt:"Mutfak kreasyonları ve harika köpek Moofus'un şamataları."
  • Özel bilgileri paylaşma. Sayfanı takip etmeleri için yabancıları çekmek istiyorsan biyografinde yaşadığın yeri ve tam adını yazmana gerek yok. Özel bilgileri yalnızca sayfan gizliyse ekle.
  • Biyografini öne çıkarmak ve takipçileri çekmek için birden fazla satır ve emoji kullanabilirsin. Yaratıcı ol!
 3. 3
  Güzel bir profil fotoğrafı çek. Instagram akışının temasına uyan bir profil fotoğrafı seç. Kendi hayatınla ilgili fotoğraflar çekiyorsan profil fotoğrafına bir selfie ekle. Evcil hayvanlarının fotoğrafını çekiyorsan profil fotoğrafına hayvanlarından birinin fotoğrafını eklemen daha iyi olur. Butik bira yapımına mı meraklısın? Köpüklü biraları göster.
  • Fotoğraflar Instagram'da oldukça küçük görünür. Karışık bir şey değil, tamamen odaklanmış ve yakından çekilmiş bir fotoğraf seç.
 4. 4
  Birçok fotoğrafa olumlu yorum yap. Takipçi çekmek istiyorsan Instagram'da olumlu bir duruş sergilemen gerekir. İnsanlar her zaman olumlu yorumlara müteşekkir olur ve bunların birçoğu, kendilerine güzel yorumlar yapan kişi hakkında daha fazla bilgi edinmek için o kişinin yani senin profilini ziyaret edecektir.
  • Bir topluluk, #jj hashtag'i ile gönderi yayınladığında burada, insanları daha fazla dâhil eden bir dizi kural vardır. Altında #jj etiketi olan her fotoğraf için iki fotoğrafa yorum yapman ve üç fotoğrafı da beğenmen gerekir.[1]
 5. 5
  Düzenli olarak gönderi paylaş. Birçok insanı takip etmek ve Instagram'da cana yakın davranmak sana oldukça fazla takipçi kazandırabilir ama yine de bunları desteklemek için bir içeriğinin olması lazım. Takipçilerini elde tutmak, yenilerini kazanmak kadar önemlidir. Takipçilerini elde tutmak istiyorsan en azından her gün gönderi paylaşmalısın.[2]
  • Yapılan son çalışmalara göre günde 2-3 paylaşımın yeterli olduğu gösterilmiştir.[3] Tweet'lerin ömrü genelde oldukça kısadır. Bu nedenle Twitter kullanıcıları, Instagram kullanıcılarının yaptığı paylaşım miktarından daha fazla Tweet atacaklardır.
  • Perşembe günleri Instagram'da paylaşım yapmak için en popüler günken Pazar günü en az popüler olan gündür. Bu, her iki günde de paylaşım yapman gerektiği anlamına gelir. Dolayısıyla Perşembe günü Instagram'a giren kullanıcıları yakaladığında paylaşımların Pazar günü dikkat çeker.[4]
  • Aynı anda en fazla bir veya iki fotoğraf paylaş. Instragram akışını fotoğraflarla boğma. Eğer birden çok iyi fotoğraf varsa harika! Ama bunları gün boyunca ya da bir hafta boyunca ara vererek paylaş.
 6. 6
  Ara sıra shout-out (başka bir kullanıcıyı etiketleyerek ondan övgüyle bahsetmek) yap. Shout-out'ta takipçilerinden bazılarının adlarını yorum akışında yayınlar veya fotoğraflarında etiketlersin. Böylece takipçilerinin, bu bahsettiğin kişilerin sayfasını takip etmesini sağlamak için bu kişilerin sayfalarını tanıtırsın. Bunun karşılığında, bu kişiler de senin için aynısı yapabilir. Bu, takipçileri yaymanın iyi bir yoludur.
  • @shoutzz veya @Pretty.GirlShoutz gibi shout-out'u para karşılığında yapan hesaplar da var. Bu uygulama Instagram'da desteklenmez ve etkisi genellikle çok uzun sürmez. Genelde para karşılığı yapılan shout-out'lar bir saat sürer ama kalıcı shout-out'lar daha yüksek bir fiyata satın alınabilir.
  • Instagram'daki herhangi bir şeyde olduğu gibi aşırıya kaçarsan takipçilerini kaybedersin. Shout-out'lar biraz bayağı veya aptalca görünebilir. Zaten birçok insan shout-out'ları sevmiyor.
 7. 7
  Takipçilerinle ilgilen. İnsanlar eğlendirilmeyi sever. Instagram'da popüler olmak istiyorsan insanları eğlendirmen gerekir. Sadece fotoğraf koyarak insanların sayfanı beğenmesini bekleme. İlgisini dile getiren ve Instagram'da sosyal kalan insanlarla ilgilen.[5]
  • Yarışmalar düzenle. "En iyi yorum"a ya da bir şey yaptığı için belirli bir takipçiye eğlenceli bir şey ver. Ödülün bir şekilde sayfanın temasıyla ilgili olsun.
  • Takipçilerine sorular sor ve takipçilerinin sorularını yanıtla. Gerçek sohbetler yap ve takipçilerinin hayatlarına ve fotoğraflarına ilgi göster. Takipçilerinin yanında ol.
  • İnsanların paylaşmak isteyeceği komik bir yorum yap. Gönderini paylaşırlarsa hesabın daha fazla kullanıcıya görünür kılınır.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Daha Fazla Beğeni Alarak

 1. 1
  Günün doğru saatinde paylaşım yap. Araştırma çalışmaları, Instagram'da gönderi paylaşmak için en uygun zamanın Çarşamba günü saat 17.00 olduğunu gösteriyor.[6] Daha fazla beğeni almak istiyorsan insanlar telefonlarına bakarken gönderi paylaşman gerekir. Yani genelde 8-5 çalışma saatlerinden kaçınman gerekir ve insanlar hâlâ uyanık olup telefonlarına bakarken gönderi paylaş. Bu yüzden akşam vakti ve sabahın erken saatleri Instagram'da gönderi paylaşmak için en iyi zamanlar.
  • Aynı anda çok fazla fotoğraf ekleme. Eğer üç ya da dört tane müthiş fotoğraf varsa hepsini bir gönderiye koyma, koyarsan daha az beğeni alırsın. Özellikle birlikte paylaşılması gereken gönderiler değilse biraz bekle ve gönderilerini aralıklı olarak paylaş.
  • Hedef kitlen için doğru zamanda gönderi paylaştığından emin ol. Kitlenin büyük bir kısmı yurt dışında yaşıyorsa farklı bir saat dilimi kullanıyor olabilirler.
 2. 2
  Gönderinin altına daima yazı ekle. Fotoğrafların bir bağlamı olmalı. Fotoğraf altına eklenen yazılar, gönderine küçük bir şaka eklemek veya insanlara, gönderiye farklı bir yorum getirmelerini sağlamak için bir fırsattır. Gönderi altı yazıları ironik bir şekilde kullan. Böylece kullanıcılar fotoğrafını çeşitli yollarla takdir edebilir.
  • Çoğu kişi gönderi altı yazıları hashtag'ler için kullanır. Bu tabii ki önemli. Fakat düzenli yazı eklemek de iyi olur. Gönderi altına biraz emoji ve biraz da metin ekle.
  • Yazıyı ironik olarak kullan. Eğer mahallende gün batımının gerçekten güzel bir fotoğrafını çektiysen ve bunun altına "Çok kötü, mahalle bu gece ölü balık gibi kokuyor." yazarsan sorun yok.
 3. 3
  Popüler hashtag'leri kullan. Hashtag, takipçilerin olmayan kişilerin senin fotoğraflarını görmesi için harika bir fırsattır. Kullanıcılar belirli temalar için hashtag aradığında senin fotoğrafın da görünecek. Fotoğraflarını mümkün olduğunca farklı arama terimiyle ilişkilendirmek için çeşitli, uygun hashtag'leri ve trend olan hashtag'leri kullan.[7]
  • En popüler hashtag'lerden bazıları şunlar: cute, love, smile, swag, popular, instagood, photooftheday, instamood, picoftheday ve nofilter.
  • Doğru hashtag'ler kullan. Bir selfie çekersen onu #selfie şeklinde hashtag'le. Eğer en iyi arkadaşının fotoğrafını çekersen onu #bff şeklinde hashtag'le. Hashtag konusunda aşırı düşünme.
  • Fotoğraflarının coğrafi konumlarını etiketle. Fotoğrafı belirli bir yerde çekiyorsan Instagram'ı senin konumunu etiketleyebilecek şekilde ayarla. Bu sayede o bölgedeki diğer kişiler beğenebilecekleri yerel fotoğraflar bulabilirler.
  • Çalışmalar 11 hashtag kullanmanın yeterli olduğunu göstermektedir. Çok fazla hashtag kullanabilirsin ama bu çok sayıda kullanıcıyı sıkabilir ve sayfanın çaresiz görünmesine neden olabilir. Fakat çeşitli kişilerin görebileceği kadar hasthtag kullanmakta bir sorun yok.
  • TagsForLikes gibi siteleri ve uygulamaları kullanarak alakalı ve popüler hashtag'leri bul.
 4. 4
  Fotoğraflarını beğenen insanları takip et. Hashtag kullandığında, bazı yabancılar fotoğraflarını beğeniyor olacak. Böyle olduğunda bu kişileri takip et. Birisi fotoğraflarınla ve profilinle ilgilendiğini ifade ederse o kişiyle iletişime geçmen ve bağlantı kurman iyi olabilir. Karşılığında, bu kişinin fotoğraflarından birine yorum yap veya birkaçını beğen. Bu yalnızca bir veya iki dakikanı alır ve yeni bir takipçi kazanmana yardımcı olur.
  • Sadece bir takipçi toplama makinesi değil, gerçek bir insan olduğunu göstermen iyi olur. Sadece "Teşekkürler!" yazısıyla bile olsa temas kurup küçük bir yorum yap.
 5. 5
  Uygulamaya dikkatle göz at ve nelerin trend olduğunu gör. Popüler hashtag'leri tıkla ve bulduğun fotoğraflara göz at. Yani #hamburger gibi nispeten basit bir hashtag'de bile çok sayıda farklı fotoğraf olacaktır. Hangisi en iyisi? En çok hangisini beğenirdin? En iyiyi görerek öğren.
  • Takipçilerinin neler yaptığını görmek için hareketler butonuna tıkla. İnsanlar hangi tür fotoğraflardan hoşlanıyor? Şu sıralar ne popüler?
 6. 6
  Bazı beğenme kazanma uygulamaları kullan. Tıpkı takipçi almak için ücretli uygulamaları kullanabileceğin gibi beğeni almak için de bazı uygulamaları kullanabilirsin. Hepsi farklı çalışır ve başarı derecesi değişir. Fakat bot hesaplardan ekstra beğeniler kazanmak amacıyla "coin" elde etmek için küçük şeyler yapabilirsin. Aşağıdaki uygulamalara göz at:
  • GetLikes
  • MagicLiker
  • LikePotion
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Daha İyi Fotoğraf Çekerek

 1. 1
  Çeşitli fotoğraflar çek. En önemli nokta çeşitliliktir. Instagram'da popüler olmak istiyorsan hakkında paylaşım yapmak için çeşitli malzemeler bulman gerekir. Çektiğin fotoğraflara bak ve bu temaları değiştirmenin yollarını bulup aynı içeriği yeniden süsle. Ne tür fotoğrafların en çok beğeni topladığını öğren ve ona göre hareket et.
  • Yemek fotoğraflarını mı çekmeyi seviyorsun, harika! Bir tema bulmak iyi ama hamburger çeşitlerini seviyorsun diye kimse günde üç hamburger fotoğrafına bakmak istemez. Yayın akışın kendini tekrar ediyorsa takipçi kaybedebilirsin.
  • Bunun yerine boş tabakların, pişirme aşamasındaki yiyeceklerin, sevdiğin restoranların çevresinin, sevdiğin menülerin fotoğraflarını çek. Elini çabuk tut.
  • Daha önce paylaştığın fotoğrafın aynısını asla paylaşma, özellikle aynı gün içinde. İlk paylaştığında istediğin kadar beğeni almadıysan aynı fotoğrafı tekrar paylaşma.
 2. 2
  Filtre özelliğini akıllıca kullan. Instagram, fotoğraflarında kullanabileceğin filtre seçenekleri ile ünlü. Çektiğin fotoğrafları tamamlamak için bunları kullandığında daha fazla takipçi ve beğeni alabilirsin. Bu zevklidir.
  • "#filtresiz" bir nedenle popüler bir etikettir. Yapay olmayan, gerçek olan güzelliği bulabilirsen insanlar bunu beğenir. Gün batımlarını veya çok renkli, yüksek kontrastlı gece manzaralarını düşün.
  • Filtreler kötü veya sıkıcı bir fotoğrafı iyi yapamaz. Farklı olanları dene ama önce fotoğrafın ilgi çekici olduğundan emin ol.
  • Mümkünse bir üst model kamera kullanmaya çalış. HD görüntüler her zaman daha iyi görünür.
  • Willow'un en çok beğeni alan filtre olduğu söyleniyor ama bunu kendin deneyimle ve takipçilerin için hangi filtrelerin etkili olduğunu öğren.
 3. 3
  Fotoğraflarınla hikâyeler anlat. Eğlenceli bir hikâye oluşturabilecek ilginç kombinasyonlar veya kolajlar yapmak için fotoğrafları birleştirmek mümkün. Önce ve sonra fotoğrafları çek, ne tür fotoğrafların dâhil edildiğine uygun olarak bunları biraz aralıklı paylaş.
  • Bir atı yiyebilecek kadar aç olduğun hakkında bir yorum ekleyerek, yemek üzere olduğun hamburgerin fotoğrafını çek. Yarım saat sonra boş tabağın fotoğrafını çekerek altına "#kazanan" yazan bir hashtag ekle.
 4. 4
  Diğer fotoğraf düzenleme uygulamalarını kullan. Instagram ile birlikte kullanılmak için özel olarak tasarlanan bir sürü fotoğraf düzenleme uygulaması var. Fotoğraflarına ek filtreler ve çerçeveler koyabilir, komik görsel hileler ekleyebilir, fotoğrafları bölebilir ya da diğer fotoğraflarla birleştirebilirsin. Bu uygulamalar, Instagram'da takipçilerinle paylaştığın fotoğraflarda biraz daha yaratıcı olmanı sağlar.[8] Bazı popüler düzenleme uygulamalarını aşağıda bulabilirsin:
  • Snapseed
  • Camera+
  • VSCO Cam
  • Photoshop Express ve Photoshop Touch
  • Noir Photo
  • ColorSplash
  • Afterlight
 5. 5
  Hesabını nispeten temiz tut. Hesabın şık olsun aksi takdirde Instagram hesabın iptal edilebilir. Instagram'da popüler olmaya çalışırken en çok on üç yaş ve altına uygun içerikler paylaşmanın etrafında dönmeye devam et. Bazı durumlarda özellikle reklam sektöründe seksi çağrıştıran ifadelerin veya çıplak resimlerin para yaptığı doğru ama Instagram akışında çıplaklık veya kabalık olmasın.
  Reklam

İpuçları

 • Popüler kişilerin fotoğraflarına yorum yap. Bu şekilde, adın seni takip etmek isteyebilecek birçok kişi tarafından görülecek.
 • İnsanları seni takip etmeye ya da senin için shout-out yapmaya zorlama.
 • Takipçilerin tüm fotoğraflardan rahatsız olabileceği için günde üçten fazla fotoğraf paylaşma!
 • Zorbalardan uzak dur ve onları takip etme.
 • Nazik ol ve takipçilerini rahatsız etme çünkü bu, onların seni bildirmelerine veya engellemelerine neden olabilir.
 • Fotoğraflarının veya videolarının büyük olasılıkla maksimum görünürlüğe ulaşacağı paylaşım zamanı üzerine düşün. Buna örnek olarak öğle vakti veya akşam geç saatler olabilir.
 • Instagram bir topluluktur. Herkese saygılı davran ve bu topluluğa dâhil ol. Bu sayede başkaları da sana aynı şekilde davranır.
Reklam

Uyarılar

 • Zorba olarak tanınabileceğinden kaba olma ve/veya kaba yorumlar paylaşma.
 • Uygunsuz sayfaları takip etme.
 • Uygunsuz, ırkçı veya kaba fotoğraflar paylaşma.
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 11.206 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Instagram
Bu sayfaya 11.206 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam