Instagram'da Bildirimler Nasıl Açılır veya Kapatılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:iPhone Ayarlarında Bildirimleri AçmakAndroid Ayarlarında Bildirimleri AçmakBildirim Türlerini SeçmekGönderi Bildirimlerini EtkinleştirmekReferans

Bu wikiHow makalesi, Instagram'ın görsel ve sesli bildirimlerini nasıl etkinleştireceğini veya devre dışı bırakacağını öğretir. Instagram örneğin, gönderilerini beğenen veya yorum yapan, doğrudan ileti veya hikaye gönderen kişileri sana bildirebilir. Ayrıca, belirli kullanıcılar için bildirimleri açarak bu kullanıcılar bir şey yüklediğinde bildirim alabilirsin.

1
iPhone Ayarlarında Bildirimleri Açmak

 1. 1
  iPhone Ayalarını aç. Gri renkli dişli simgesine dokun. Bu uygulama genellikle Ana Ekranda yer alır.
 2. 2
  Bildirimler’e dokun. Bu seçenek, menünün üst kısımlarındadır. Bunu yaptığında açılacak listede bildirimleri destekleyen tüm uygulamalar gözükecektir.
 3. 3
  Ekranı aşağı kaydır ve Instagram’a dokun. Buradaki uygulamalar alfabetik sıraya göre listelenir, bu nedenle Instagram’ı "I" bölgesinde bulacaksın.
  • Eğer Instagram gözükmüyorsa birinden bildirim alana kadar beklemen gerekebilir.[1]
  • Eğer uygulama içinde bir bildirim aldıktan sonra bile Instagram hâlâ listede gözükmüyorsa, Instagram uygulamasını kaldır, telefonunu yeniden başlat ve yeniden yükle. Yeniden yüklenen uygulamayı başlatıp iletiden Bildirimlere İzin Ver’i seçtiğinde Instagram Ayarlar uygulamasının Bildirimler bölümünde gözükmelidir.
 4. 4
  Beyaz "Bildirimlere İzin Ver" anahtarına dokun. Bu, ekranın en üstünde yer alır. Buna dokunduğunda anahtar yeşil olacak ve Instagram’ın iPhone’una bildirim göndereceğini gösterecektir.
  • Eğer bildirimleri tamamen devre dışı bırakmak istiyorsan yeşil "Bildirimlere İzin Ver" anahtarına dokun ve bu yöntemin geri kalan kısmını atla.
 5. 5
  Diğer bildirimleri etkinleştir veya devre dışı bırak. Aşağıdaki seçenekleri etkinleştirmek için her birinin sağındaki beyaz düğmeye veya devre dışı bırakmak için her birinin yanındaki yeşil düğmeye dokun:
  • Sesler - Instagram seslerini aç veya kapat.
  • Uygulama Simgesinde Göster - Bekleyen bildirimlerin olduğunda, Instagram uygulamasının köşesinde görüntülenen sayıları aç veya kapat.
  • Kilitli Ekranda Göster - iPhone'unun Kilit Ekranında gösterilen bildirimleri aç veya kapat.
  • Tarihçede Göster - Instagram için bildirim geçmişini aç veya kapat. Bildirim geçmişi, ekranın üst kısmını aşağı kaydırılarak kontrol edilebilir.
  • Başlık Olarak Göster - iPhone'unun kilidi açıldığında ekranın üst kısmında simge şeklinde görüntülenen bildirimleri aç veya kapat.
 6. 6
  Bir uyarı stili seç. "Başlık Olarak Göster" anahtarının altında, Başlıklar veya Uyarılar’a dokun. Eğer "Başlık Olarak Göster" kapalı ise bu seçenek gözükmeyecektir.
  • "Başlık" uyarıları, kaybolmadan önce iPhone ekranının en üstünde kısa bir süre görünürken "Uyarılar" onları kaydırıncaya kadar kaybolmaz.
 7. 7
  Bir önizleme seçeneği ayarla. Bu, Instagram bildiriminin içeriğini açmadan görüp göremeyeceğini belirler. Ekranı aşağı kaydır ve Önizlemeleri Göster seçeneğine dokun, ardından aşağıdaki seçeneklerden birini seç:
  • Daima (Varsayılan) - Instagram bildirimleri önizlemelerini her zaman göreceksin (ör., "Sare fotoğrafını beğendi").
  • Kilitli Değilken - Instagram bildirimleri önizlemelerini iPhone’un kilitli değilken göreceksin.
  • Asla - Instagram bildirimleri önizlemelerini asla görmeyeceksin.
 8. 8
  İki kez "Geri" düğmesine dokun. Bu düğme, ekranın sol üst köşesindedir. Bu, değişikliklerini kaydederek seni Bildirimler sayfasına geri götürecektir. Instagram artık sana bildirim gönderecektir.

2
Android Ayarlarında Bildirimleri Açmak

 1. 1
  Android cihazının Ayarlar’ını aç. Renkli bir arka planda beyaz bir dişliye benzeyen Ayarlar uygulamasına dokun. Ayarlar’ı Uygulama Çekmecesinde bulacaksın.
 2. 2
  Ekranı aşağı kaydır ve Uygulamalar’a dokun. Bu seçenek, Ayarlar sayfasının ortalarında yer alır. Burada mevcut yüklü uygulamalarının bir listesi açılacaktır.
 3. 3
  Ekranı aşağı kaydır ve Instagram’a dokun. Bunu uygulama listesinin "I" bölümünde bulacaksın.
 4. 4
  Bildirimler’e dokun. Bu seçenek, sayfanın ortalarında yer alır. Böylece Instagram için bildirim ayarları sayfası açılır.
 5. 5
  Bildirimleri aç. Gri "Bildirim göster" anahtarına dokun. Mavi renge dönerek Instagram için bildirimlerin etkinleştirildiğini gösterecektir.
  • "Rahatsız etmeyin" modunda bile Instagram bildirimlerini almak istiyorsan gri "Rahatsız Etmeyin ayarını geçersiz kıl" anahtarına dokun.
  • Bildirimleri kapatmak için mavi renkli "Bildirim göster" anahtarına ve ardından gri "Tümünü engelle" anahtarına dokun.
 6. 6
  "Geri" düğmesine dokun. Bu düğme, ekranın sol üst köşesinde yer alır. Böylece bu işlemdeki değişiklikler kaydedilerek Instagram bildirimler menüsünden çıkılır.

3
Bildirim Türlerini Seçmek

 1. 1
  Instagram’ı aç. Üzerinde beyaz bir kamera hattı bulunan çok renkli Instagram uygulama simgesine dokun. Eğer oturumun açıksa Instagram yayının açılacaktır.
  • Eğer giriş yapmadıysan devam etmeden önce e-posta adresini (veya telefon numaranı veya kullanıcı adını) ve şifreni gir.
 2. 2
  Profil simgene dokun. Bu, ekranın sağ alt köşesindeki insan şeklindeki siluettir. Bunu yaptığında profil sayfan açılır.
  • Eğer aynı anda birden fazla Instagram profiline giriş yaptıysan burada bir siluet simgesi yerine profil resmin olacaktır.
 3. 3
  Ayarlar’ı aç. Ekranın sağ üst tarafındaki (iPhone) veya (Android) düğmesine dokun. Bunu yaptığında Ayarlar sayfası açılır.
 4. 4
  Ekranı aşağı kaydır ve Anında İlet Bildirimleri’ne dokun. Bu, sayfanın ortasındaki "Ayarlar" başlığının altında yer alır.
 5. 5
  Etkinleştirmek için ayarları seç. Instagram uygulamasındaki hangi işlemlerin (ör., gönderiyi beğenen biri) telefonuna bir bildirim göndereceğini belirleyebilirsin. Bunun için:
  • Bir bildirim türü bul (ör., "Beğenmeler").
  • Tür başlığının altındaki bir bildirim seçeneğine dokun (ör., Herkesten).
   • O tür bildirimleri tamamen kapatmak için Kapalı’ya dokun.
  • Bu adımı her bildirim türü için tekrarla.
 6. 6
  "Geri" düğmesine dokun. Bu, ekranın sol üst köşesindedir. Böylece Bildirimler sayfasından çıkılacak ve ayarlar uygulanacaktır. Artık Instagram uygulamasında etkinleştirdiğin şeylerle ilgili bildirim almalısın.

4
Gönderi Bildirimlerini Etkinleştirmek

 1. 1
  Instagram’ı aç. Üzerinde beyaz bir kamera hattı bulunan çok renkli Instagram uygulama simgesine dokun. Eğer oturumun açıksa Instagram yayının açılacaktır.
  • Eğer giriş yapmadıysan, devam etmeden önce e-posta adresini (veya telefon numaranı veya kullanıcı adını) ve şifreni gir.
 2. 2
  Bir kullanıcının profiline git. Instagram yayınındaki bir kullanıcının adına veya Ara büyütecine dokun, ismini arama çubuğuna gir ve göründüğünde hesabına dokun.
 3. 3
  Gerekirse kullanıcıyı takip et. Bildirimleri açmak istediğin kişiyi takip etmiyorsan profil sayfasının üstündeki Takip Et düğmesine dokun.
 4. 4
  (iPhone) veya (Android) düğmesine dokun. Bu, ekranın sağ üst köşesinde yer alır. Bir menü açılacaktır.
 5. 5
  Gönderi Bildirimlerini Aç’a dokun. Bu seçenek, açılan menüde yer alır. Bunu yaptığında gönderi bildirimleri açılır, yani söz konusu hesaba yükleme yapıldığında telefonuna bir bildirim alırsın.
  • Gönderi bildirimlerini devre dışı bırakmak için tekrar profile git, veya düğmesine dokun ve ardından Gönderi Bildirimlerini Kapat’a dokun.

İpuçları

 • Yabancılardan çok sayıda bildirim alıyorsan mümkün ise uygulama bildirimlerinin tümünü Takip Ettiğim Kişilerden’e ayarlamak bildirimlerin sayısını azaltacaktır.

Uyarılar

 • Tüm bildirimlerin etkin olsa bile, Instagram bildirimleri telefonunda her daim görünmez, özellikle de aynı anda çok sayıda bildirim alırsan.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Turn Notifications On or Off in Instagram, Español: apagar o encender las notificaciones en Instagram, Italiano: Abilitare o Disabilitare le Notifiche di Instagram, Português: Ligar ou Desligar as Notificações no Instagram, Русский: включить или отключить уведомления Instagram, Français: activer ou désactiver les notifications d'Instagram, Deutsch: Bei Instagram Benachrichtigungen einschalten oder ausschalten, العربية: فتح وإغلاق الإشعارات في انستجرام, ไทย: เปิด ปิดแจ้งเตือนใน Instagram, Bahasa Indonesia: Mengaktifkan atau Menonaktifkan Notifikasi Instagram, 中文: 设置Instagram的通知, Nederlands: Meldingen aan en uitschakelen in Instagram, 日本語: インスタグラムの通知を有効または無効にする, 한국어: 인스타그램에서 알림 기능을 켜고 끄는 방법, Tiếng Việt: Bật và tắt thông báo trên Instagram, हिन्दी: इंस्टाग्राम पर नोटिफिकेशन ऑन या ऑफ करें (Turn Notifications On or Off in Instagram)

Bu sayfaya 720 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?