Bu wikiHow makalesi, Instagram'ın görsel ve sesli bildirimlerini nasıl etkinleştireceğini veya devre dışı bırakacağını öğretir. Instagram örneğin, gönderilerini beğenen veya yorum yapan, doğrudan ileti veya hikaye gönderen kişileri sana bildirebilir. Ayrıca, belirli kullanıcılar için bildirimleri açarak bu kullanıcılar bir şey yüklediğinde bildirim alabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
iPhone Ayarlarında Bildirimleri Açmak

 1. 1
 2. 2
  Bildirimler’e dokun. Bu seçenek, menünün üst kısımlarındadır. Bunu yaptığında açılacak listede bildirimleri destekleyen tüm uygulamalar gözükecektir.
 3. 3
  Ekranı aşağı kaydır ve Instagram’a dokun. Buradaki uygulamalar alfabetik sıraya göre listelenir, bu nedenle Instagram’ı "I" bölgesinde bulacaksın.
  • Eğer Instagram gözükmüyorsa birinden bildirim alana kadar beklemen gerekebilir.[1]
  • Eğer uygulama içinde bir bildirim aldıktan sonra bile Instagram hâlâ listede gözükmüyorsa, Instagram uygulamasını kaldır, telefonunu yeniden başlat ve yeniden yükle. Yeniden yüklenen uygulamayı başlatıp iletiden Bildirimlere İzin Ver’i seçtiğinde Instagram Ayarlar uygulamasının Bildirimler bölümünde gözükmelidir.
 4. 4
 5. 5
  Diğer bildirimleri etkinleştir veya devre dışı bırak. Aşağıdaki seçenekleri etkinleştirmek için her birinin sağındaki beyaz düğmeye veya devre dışı bırakmak için her birinin yanındaki yeşil düğmeye dokun:
  • Sesler - Instagram seslerini aç veya kapat.
  • Uygulama Simgesinde Göster - Bekleyen bildirimlerin olduğunda, Instagram uygulamasının köşesinde görüntülenen sayıları aç veya kapat.
  • Kilitli Ekranda Göster - iPhone'unun Kilit Ekranında gösterilen bildirimleri aç veya kapat.
  • Tarihçede Göster - Instagram için bildirim geçmişini aç veya kapat. Bildirim geçmişi, ekranın üst kısmını aşağı kaydırılarak kontrol edilebilir.
  • Başlık Olarak Göster - iPhone'unun kilidi açıldığında ekranın üst kısmında simge şeklinde görüntülenen bildirimleri aç veya kapat.
 6. 6
  Bir uyarı stili seç. "Başlık Olarak Göster" anahtarının altında, Başlıklar veya Uyarılar’a dokun. Eğer "Başlık Olarak Göster" kapalı ise bu seçenek gözükmeyecektir.
  • "Başlık" uyarıları, kaybolmadan önce iPhone ekranının en üstünde kısa bir süre görünürken "Uyarılar" onları kaydırıncaya kadar kaybolmaz.
 7. 7
  Bir önizleme seçeneği ayarla. Bu, Instagram bildiriminin içeriğini açmadan görüp göremeyeceğini belirler. Ekranı aşağı kaydır ve Önizlemeleri Göster seçeneğine dokun, ardından aşağıdaki seçeneklerden birini seç:
  • Daima (Varsayılan) - Instagram bildirimleri önizlemelerini her zaman göreceksin (ör., "Sare fotoğrafını beğendi").
  • Kilitli Değilken - Instagram bildirimleri önizlemelerini iPhone’un kilitli değilken göreceksin.
  • Asla - Instagram bildirimleri önizlemelerini asla görmeyeceksin.
 8. 8
  İki kez "Geri" düğmesine dokun. Bu düğme, ekranın sol üst köşesindedir. Bu, değişikliklerini kaydederek seni Bildirimler sayfasına geri götürecektir. Instagram artık sana bildirim gönderecektir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Android Ayarlarında Bildirimleri Açmak

 1. 1
 2. 2
  Ekranı aşağı kaydır ve Uygulamalar’a dokun. Bu seçenek, Ayarlar sayfasının ortalarında yer alır. Burada mevcut yüklü uygulamalarının bir listesi açılacaktır.
 3. 3
  Ekranı aşağı kaydır ve Instagram’a dokun. Bunu uygulama listesinin "I" bölümünde bulacaksın.
 4. 4
  Bildirimler’e dokun. Bu seçenek, sayfanın ortalarında yer alır. Böylece Instagram için bildirim ayarları sayfası açılır.
 5. 5
  Bildirimleri aç. Gri "Bildirim göster" anahtarına dokun. Mavi renge dönerek Instagram için bildirimlerin etkinleştirildiğini gösterecektir.
  • "Rahatsız etmeyin" modunda bile Instagram bildirimlerini almak istiyorsan gri "Rahatsız Etmeyin ayarını geçersiz kıl" anahtarına dokun.
  • Bildirimleri kapatmak için mavi renkli "Bildirim göster" anahtarına ve ardından gri "Tümünü engelle" anahtarına dokun.
 6. 6
  "Geri" düğmesine dokun. Bu düğme, ekranın sol üst köşesinde yer alır. Böylece bu işlemdeki değişiklikler kaydedilerek Instagram bildirimler menüsünden çıkılır.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Bildirim Türlerini Seçmek

 1. 1
  Instagram’ı aç. Üzerinde beyaz bir kamera hattı bulunan çok renkli Instagram uygulama simgesine dokun. Eğer oturumun açıksa Instagram yayının açılacaktır.
  • Eğer giriş yapmadıysan devam etmeden önce e-posta adresini (veya telefon numaranı veya kullanıcı adını) ve şifreni gir.
 2. 2
  Profil simgene dokun. Bu, ekranın sağ alt köşesindeki insan şeklindeki siluettir. Bunu yaptığında profil sayfan açılır.
  • Eğer aynı anda birden fazla Instagram profiline giriş yaptıysan burada bir siluet simgesi yerine profil resmin olacaktır.
 3. 3
 4. 4
  Ekranı aşağı kaydır ve Anında İlet Bildirimleri’ne dokun. Bu, sayfanın ortasındaki "Ayarlar" başlığının altında yer alır.
 5. 5
  Etkinleştirmek için ayarları seç. Instagram uygulamasındaki hangi işlemlerin (ör., gönderiyi beğenen biri) telefonuna bir bildirim göndereceğini belirleyebilirsin. Bunun için:
  • Bir bildirim türü bul (ör., "Beğenmeler").
  • Tür başlığının altındaki bir bildirim seçeneğine dokun (ör., Herkesten).
   • O tür bildirimleri tamamen kapatmak için Kapalı’ya dokun.
  • Bu adımı her bildirim türü için tekrarla.
 6. 6
  "Geri" düğmesine dokun. Bu, ekranın sol üst köşesindedir. Böylece Bildirimler sayfasından çıkılacak ve ayarlar uygulanacaktır. Artık Instagram uygulamasında etkinleştirdiğin şeylerle ilgili bildirim almalısın.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Gönderi Bildirimlerini Etkinleştirmek

 1. 1
  Instagram’ı aç. Üzerinde beyaz bir kamera hattı bulunan çok renkli Instagram uygulama simgesine dokun. Eğer oturumun açıksa Instagram yayının açılacaktır.
  • Eğer giriş yapmadıysan, devam etmeden önce e-posta adresini (veya telefon numaranı veya kullanıcı adını) ve şifreni gir.
 2. 2
  Bir kullanıcının profiline git. Instagram yayınındaki bir kullanıcının adına veya Ara büyütecine dokun, ismini arama çubuğuna gir ve göründüğünde hesabına dokun.
 3. 3
  Gerekirse kullanıcıyı takip et. Bildirimleri açmak istediğin kişiyi takip etmiyorsan profil sayfasının üstündeki Takip Et düğmesine dokun.
 4. 4
  (iPhone) veya (Android) düğmesine dokun. Bu, ekranın sağ üst köşesinde yer alır. Bir menü açılacaktır.
 5. 5
  Gönderi Bildirimlerini Aç’a dokun. Bu seçenek, açılan menüde yer alır. Bunu yaptığında gönderi bildirimleri açılır, yani söz konusu hesaba yükleme yapıldığında telefonuna bir bildirim alırsın.
  • Gönderi bildirimlerini devre dışı bırakmak için tekrar profile git, veya düğmesine dokun ve ardından Gönderi Bildirimlerini Kapat’a dokun.
  Reklam

İpuçları

 • Yabancılardan çok sayıda bildirim alıyorsan mümkün ise uygulama bildirimlerinin tümünü Takip Ettiğim Kişilerden’e ayarlamak bildirimlerin sayısını azaltacaktır.
Reklam

Uyarılar

 • Tüm bildirimlerin etkin olsa bile, Instagram bildirimleri telefonunda her daim görünmez, özellikle de aynı anda çok sayıda bildirim alırsan.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 18.569 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 18.569 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam