Bu wikiHow makalesi ile Instagram'da ilk 1000 takipçini nasıl kazanacağını öğreneceksin. Takipçileri ücretsiz olarak artırmanın kesin kuralları olmasa da profilini diğer kullanıcılara daha çekici hâle getirmek için yapabileceğin birkaç şey var.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Diğer Kullanıcılarla Etkileşimde Olmak

 1. 1
  Seninle benzer ilgi alanlarını paylaşan kişileri takip et. Seni takip etmelerini sağlamak için mümkün olduğunca çok kişiyi takip etmek uygun olabilir ama sana ilham verebilecek yayınlar paylaşan (senin de ilham verebileceğin) hesapları takip etmeye çalış. Bu hesapların seni takip etme olasılığı daha fazladır. Böylece zamanını, insanları rastgele takip etmeye kıyasla çok daha verimli kullanmış olacaksın.
 2. 2
  İnsanların paylaştığı fotoğrafları beğen. Ünlü hesabı olmayan hesaplardaki ortalama standarda sahip fotoğrafları beğenmen şartıyla her 100 beğenide, yaklaşık 8 takip alırsın.
  • Yalnızca bu yöntemle büyük olasılıkla 1000 takipçiye ulaşamayacak olsan da bu, başlamak için iyidir.
 3. 3
  Fotoğraflar hakkında anlamlı yorumlar bırak. İnsanların Instagram fotoğraflarına yorum yapmanın takipçi sayısında artmaya sebep olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Ne yazık ki bu, seninle birlikte aynı zamanda birçok insanın takipçi elde etmek umuduyla fotoğraflara bir veya iki kelimelik yorumlar bırakacağı anlamına da geliyor. İyi düşünülmüş bir yorum bıraktığında, içeriği oluşturan kişinin seni takip etme olasılığı artacaktır.
  • Örneğin, bir DIY (Kendin Yap) ev ofis fotoğrafına "Güzel." veya "İyi görünüyor." yerine "Vay canına, ofisinizin şu hâline bakın, ofisinize yaptıklarınıza bayılıyorum! Bir başlangıç eğitimi görmeyi çok isterim!" yazabilirsin.
 4. 4
  Çok az takipçisi olan kullanıcılara mesaj at. Bazen paylaştığı içerikleri beğendiğin biri için düşünceli bir mesaj göndermek iyi olabilir. Bu mesaj büyük olasılıkla o kişiyi mutlu etmekle kalmayacak, aynı zamanda özellikle de o kişiyi zaten takip ediyorsan onu seni takip etmesi konusunda da teşvik edecektir.
  • Unutma ki birisine mesaj atmak, o kişinin özeline girmek olarak da anlaşılabilir. Diğer kullanıcılara mesaj gönderirken kibar ve saygılı ol.
  • Mesaj gönderdiğin kişiden asla seni takip etmesini isteme.
 5. 5
  Sürekli olarak bir şeyler paylaş. Seni takip eden insanlar paylaştıklarını görmeye geleceğinden haftada bir kez paylaşım yapabilirsin, bu gayet iyi! Ancak haftada bir kez paylaşım yapma gibi bir ün edindiysen buna sadık kal veya bazen daha sık paylaşım yap. Oluşturduğun paylaşım planına uymazsan takipçilerini kaybedebilirsin.
  • Bu, takipçi kazanmaktansa daha çok kazandığın takipçileri kaybetmeme yöntemidir.
  • Günde birkaç kezden fazla paylaşım yapmamaya çalış.
 6. 6
  Günün doğru saatinde paylaşım yap. Sabah 07:00 - 09:00, öğlen 11:00 - 14:00 ve akşam 17:00 - 19:00 saatleri Instagram için en yoğun etkinlik saatleridir. Bu nedenle bu zamanlarda paylaşım yapmaya çalış.[1]
  • Bu saat aralıkları Doğu Saati (Eastern Time) baz alınarak hesaplanmıştır. Dolayısıyla bu saatleri, Türkiye'nin saat dilimine uyacak şekilde ayarlaman gerekebilir.
  • Bu saatlerde paylaşım yapamıyorsan endişelenme. Yapılan bazı çalışmalara göre bu saatlerde paylaşım yapmak takipçi kazanmada yardımcı olsa da tam olarak buna engel olan bir duruma da sebep olmamaktadır.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Profilini En İyi Duruma Getirmek

 1. 1
  Profilin için bir tema seç. Temalar çok önemli iki işe yarar: içeriğini odaklamana ve organize etmene yardımcı olurken insanların, senin profilinde görecekleri içeriğin genel hatlarına her zaman aşina olmalarını sağlar. İnsanlar senin tarzını da anlayabilirler.
  • Temalar ayrıca içerik oluşturma sürecini kolaylaştırmaya yardımcı olabilir çünkü bazı sınırlara sahip olmak çoğu zaman hiçbir sınıra sahip olmamaktan daha iyidir.
 2. 2
  Hesabınla ilgili, bilgilendirici bir biyografi ekle. Biyografinde temandan, varsa İnternet sitenden, kendinle veya paylaşım sürecinle ilgili ilginç şeylerden bahsetmelisin.
  • Herkesin, yaptığı şeyleri nasıl veya neden yaptığını ilginç kılan bir şeyler vardır. Seninkini bul ve burada bahset!
  • İçeriğinle ilişkilendirdiğin belirli bir etiket varsa biyografine bu etiketi ekleyebilirsin.
 3. 3
  Çekici bir profil resmi kullan. Temanın, içeriğinin ve kişiliğinin özünü yansıtan bir resim varsa onu kullan. Yoksa buna yakın bir şey bul. İnsanlar profil resmine ve biyografine bakıp senden tahminen ne bekleyebileceklerini bilmelidirler.
 4. 4
  Instagram'ını sosyal medya hesaplarına bağla. Instagram hesabını Facebook, Twitter, Tumblr veya diğer sosyal medya hesaplarına bağlayarak Instagram bilgilerini sık kullandığın mecralarda paylaşabilirsin. Bu şekilde, seni diğer sosyal medya platformlarında hâlihazırda takip eden insanlar Instagram'da da takibe başlayınca daha fazla takipçi kazanabilirsin. Bu seni daha fazla öne çıkarabilir.
 5. 5
  Instagram paylaşımlarını asla özel yapma. Instagram'da çok takipçiye sahip olup popüler olmanın bir dezavantajı vardır; hesabını tanımadığın insanlara karşı koruyamazsın çünkü bunu yaptığında yeni gelecek olan takipçiler uzaklaşacaktır. Hesabını herkese açık ve kolayca takip edilebilir hâle getirdiğinde, takipçiler hesabına gelmeye başlar.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Fotoğraflarını Etiketlemek

 1. 1
  Tüm fotoğraflarında etiket kullan. Sık kullanılan bir etiketleme yönteminde bir açıklama yazılır, açıklamanın altına birkaç boşluk koyulur (genellikle yer tutucu olarak nokta kullanılır) ve ilgili olan çok sayıda etiket yazılır.
 2. 2
  Popüler etiketlerle denemeler yap. https://top-hashtags.com/instagram/ gibi siteler, günün en iyi 100 hashtag'ini listeler. Bunlardan birkaçını paylaşımlarındaki açıklama kutusuna koymaya çalış.
  • Bazı etiketler çok popüler olduğundan bunların, paylaşımının bulunmasını zorlaştırabileceğini unutma.
  • Sadece popüler etiketleri kullanma.
 3. 3
  Kendi hashtag'ini oluştur. İstersen kendi hashtag'ini oluşturabilir veya çok fazla kullanılmayan bir tanesini alıp kendi hashtag'in yapabilirsin. Bu etiketi, profilinde sana ait bir imza hâline getirmek için mümkün olduğunca çok sayıda paylaşımda kullanmaya çalış.
 4. 4
  Resimlerinde coğrafi etiketleme yap. Fotoğraflarını coğrafi olarak etiketlediğinde paylaşımına fotoğrafın çekildiği konum da eklenir. Dolayısıyla, o çevredeki kullanıcılar fotoğraflarını daha rahat bulabilir.
 5. 5
  İlgisiz etiketler kullanmaktan kaçın. Fotoğraflarınla ilgili olmayan etiketleri açıklamaya koyma çünkü böyle yaptığında bu genellikle spam olarak kabul edilir.
  Reklam

İpuçları

 • 1000 takipçiye giden yol kademelidir. Sabırlı olup bu makaledeki stratejilere uyarsan 1000 takipçiye ulaşırsın.
 • Mümkün olduğunca çok paylaşım yap ama spam davranışına girme. Her saat veya dakika paylaşım yapma çünkü bu, insanları rahatsız edebileceğinden insanlar seni takip etmek istemeyebilirler.
 • Özellikle de az sayıda takipçisi olan kişilerin paylaşımlarını beğen.
 • Instagram'da ne kadar proaktif olursan takipçi artışının da o kadar hızlı olmaya başladığını görebilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • İnsanların fotoğraflarını asla izinsiz paylaşma.
 • Bir grup fotoğrafı aynı anda paylaşma veya aynı fotoğrafı bir kereden fazla paylaşma.
 • Instagram'da veya herhangi bir sosyal medyada kimseye zorbalık yapma. Böyle bir durumda insanlar gerçek yüzünü görüp seni takip etmek veya seninle konuşmak istemeyecektir.
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 3.028 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Instagram
Bu sayfaya 3.028 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam