Adobe InDesign; kitaplar, posterler, el ilanları ve broşürler dâhil olmak üzere çeşitli baskı materyalleri oluşturmak için kullanılabilir. Bilgisayarına yeni bir yazı tipi yüklemek, onu InDesign'da ve diğer uygulamalarda kullanılabilir hâle getirir. InDesign'ın 2019 sürümünü veya sonraki bir sürümünü kullanıyorsan uygulamadan çıkmadan Adobe'dan ücretsiz yazı tipleri yükleyebilirsin. Bu wikiHow makalesi sana, Windows veya macOS bilgisayarına yeni yazı tiplerini nasıl yükleyeceğini ve bunları InDesign'da kullanıma nasıl hazırlayacağını öğretir.

Yöntem 1 / 3:
InDesign 2019'da Adobe Yazı Tiplerini Etkinleştirmek

 1. 1
  Bilgisayarında InDesign'ı aç. Bu, Mac’te Uygulamalar klasöründe ve Windows'ta Başlat menüsündedir. InDesign'ın 2019 sürümü, önceden lisanslanmış binlerce ücretsiz fontu doğrudan uygulamanın içinde etkinleştirmene olanak tanır.[1]
 2. 2
  Karakter panelinde Daha Fazla Bul’a tıkla. Paneli görmüyorsan açmak için Cmd+T (Mac) veya Ctrl+T (PC) tuşlarına bas. Daha Fazla Bul butonu, yazı tipi seçim menüsünün hemen altındadır.[2]
 3. 3
  Yazı tipi listesine göz at. Görünen yazı tiplerinin tümü ücretsiz olarak indirilebilir. Fare imlecini adının üzerine getirerek listedeki her bir yazı tipinin önizlemesini görebilirsin.[3]
 4. 4
  Bir yazı tipinin yanındaki İndir butonuna tıkla. Her yazı tipinin adının sağında bir bulut simgesi vardır. Bir yazı tipinin yanında, içinde aşağıyı gösteren bir ok olan bir bulut simgesi görürsen bu yazı tipi henüz yüklenmemiştir. İndirmek için simgeye tıkla.
  • Buluttaki ok, yazı tipi InDesign'da kullanıma hazır olduğunda onay işaretine dönüşür.
  • Yüklenen yazı tipi, Illustrator 2019 ve diğer çeşitli Adobe uygulamalarında da kullanılabilir olacaktır.
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Mac'te Yeni Yazı Tipleri İndirmek

 1. 1
  Bilgisayarına bir yazı tipi indir. Birçok İnternet sitesinde, kişisel kullanım için indirebileceğin ücretsiz yazı tipleri bulunur. Bu tür İnternet sitelerini bulmak ve seçimlerine göz atmak için favori arama motorunu kullanabilirsin. Bir yazı tipi bulduğunda, bilgisayarına kaydetmek için Download (İndir) butonuna tıkla. https://www.dafont.comhttps://www.1001freefonts.com ve https://www.myfonts.com popüler yazı tipi indirme sitelerindendir.
  • InDesign şu font türlerini destekler: OpenType, TrueType, Type 1, Multiple Master ve Composite. İndirdiğin yazı tipi, indirmeden önce bir biçim seçmeni isterse bu biçimlerden birini seç.[4]
  • InDesign projen ticari amaçlı ise (reklamlar, ücretli yayınlar, gelir elde etmek için tasarlanmış İnternet siteleri, sosyal medya promosyonları gibi), genellikle yazı tipinin yaratıcısından bir lisans satın alman gerekir.
 2. 2
  InDesign'ı kapat. Yazı tipini yüklemeden önce çalışmanı InDesign'a kaydet ve henüz kapatmadıysan uygulamayı kapat.
 3. 3
  Mac’inde Finder’ı
  Image titled Macfinder2.png
  aç.
  Bu, Dock’ta bulunan iki renkli mutlu yüz simgesidir.
 4. 4
  İndirdiğin yazı tipininin bulunduğu klasöre git. İndirilen dosyalar varsayılan olarak İndirilenler klasörüne kaydedilmelidir. İndirdiğin dosya sıkıştırılmışsa (genellikle .zip ile biter), açmak için dosyaya çift tıkla.
  • İndirilen yazı tipleri genellikle .otf veya .ttf ile biter.
 5. 5
  Yazı tipi dosyasına çift tıkla. Bu, yazı tipinin önizlemesini görüntüleyen bir iletişim penceresi açar.
 6. 6
  Yazı Tipini Yükle’ye tıkla. Bu, iletişim penceresinin sağ alt köşesindeki mavi butondur. Yazı tipi Mac'ine yüklenir.
 7. 7
  InDesign'ı aç. Bunu Uygulamalar klasöründe bulursun. Yüklediğin yazı tipi artık Karakter panelindeki Yazı Tipi menüsünde görünecektir.
  • Yazı tiplerine InDesign'da göz atabilirsin.
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
PC’de Yeni Yazı Tipleri İndirmek

 1. 1
  Bilgisayarına bir yazı tipi indir. Birçok İnternet sitesinde, kişisel kullanım için indirebileceğin ücretsiz yazı tipleri bulunur. Bu tür İnternet sitelerini bulmak ve seçimlerine göz atmak için favori arama motorunu kullanabilirsin. Bir yazı tipi bulduğunda, bilgisayarına kaydetmek için Download (İndir) butonuna tıkla.
  • InDesign şu font türlerini destekler: OpenType, TrueType, Type 1, Multiple Master ve Composite. İndirdiğin yazı tipi, indirmeden önce bir biçim seçmeni isterse bu biçimlerden birini seç
  • InDesign projen ticari amaçlı ise (reklamlar, ücretli yayınlar, gelir elde etmek için tasarlanmış İnternet siteleri, sosyal medya promosyonları gibi), genellikle yazı tipinin yaratıcısından bir lisans satın alman gerekir.
  • https://www.dafont.comhttps://www.1001freefonts.com ve https://www.myfonts.com popüler yazı tipi indirme sitelerindendir.
 2. 2
  InDesign'ı kapat. Yazı tipini yüklemeden önce çalışmanı InDesign'a kaydet ve henüz kapatmadıysan uygulamayı kapat.
 3. 3
  Başlat’a
  Image titled Windowsstart.png
  sağ tıkla ve Dosya Gezgini’ni seç.
  Bu, bilgisayarının dosya gezginini açar.
 4. 4
  İndirdiğin yazı tipinin bulunduğu klasöre göz at. İndirilen dosyaların varsayılan olarak İndirilenler klasörüne kaydedilmesi gerekir. İndirdiğin dosya sıkıştırılmışsa (genellikle .zip ile biter), dosyaya sağ tıkla, Tümünü Ayıkla'yı seç, ardından Ayıkla'ya tıkla. Bu, ya yazı tiplerini içeren bir klasör açar ya da tek tek yazı tipi dosyalarını açar.
  • İndirilen yazı tipleri genellikle .otf veya .ttf ile biter.
 5. 5
  Yazı tipi dosyasına sağ tıkla ve Yükle’yi seç. Yazı tipi şimdi yüklenir.[5]
 6. 6
  InDesign'ı aç. Bunu Başlat menüsünde bulman gerekir. Yüklediğin yazı tipi artık Karakter panelindeki Yazı Tipi menüsünde görünür.
  Reklam

İpuçları

 • Birkaç yazı tipi kategorisi vardır. Serif (ayaklı) ve san serif (ayaksız) yazı tipleri en yaygın olanlardır. Popüler serif yazı tipleri arasında Times New Roman ve Garamond bulunur. Popüler san serif yazı tipleri arasında Arial ve Helvetica bulunur. Yazı tipleri dekoratif olarak da düşünülebilir, yani standart serif veya sans-serif yazı tiplerinden daha benzersiz bir görünüme sahip olabilirler. Dekoratif yazı tiplerine Papyrus ve Playbill örnek verilebilir.
 • İnternetten dosya indirmek, bilgisayarını virüsler veya kötü amaçlı yazılımların saldırı tehlikesiyle karşı karşıya bırakabilir. Herhangi bir yazı tipi dosyasını indirmeden önce, anti-virüs yazılımının güncel olduğundan emin olarak bilgisayarını koru.
 • Yazı tiplerini yalnızca güvenilir kaynaklardan indir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Google Güvenli Arama Nasıl KapatılırGoogle Güvenli Arama Nasıl Kapatılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Ağ Yazıcısı Nasıl KurulurAğ Yazıcısı Nasıl Kurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Twitter'da Takipçi Nasıl SilinirTwitter'da Takipçi Nasıl Silinir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Nicole Levine, MFA
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Nicole Levine, MFA. Nicole Levine, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Teknik dokümantasyon oluşturma ve önde gelen internet sitesi barındırma ve yazılım şirketlerindeki destek ekiplerini yönetme alanlarında 20 yıldan fazla deneyime sahiptir. Nicole ayrıca Portland Eyalet Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık alanında Güzel Sanatlar Yüksek Lisans derecesine sahiptir ve farklı kurumlarda kompozisyon, bilim kurgu yazarlığı ve ev yapımı dergi (zin) hazırlama dersleri vermektedir.
Bu sayfaya 144 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam