INSTALL.sh Dosyaları Linux'ta Uçbirim Kullanılarak Nasıl Yürütülür?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Linux, yeni programlar yüklemek için Ubuntu Yazılım Merkezi ve Synaptic Paket Yöneticisi gibi kolay birkaç yol sunar. Ancak bazı uygulamaların yine de komut isteminden yüklenmesi gerekir. Bu wikiHow makalesi sana, bir uygulamayı komut isteminde INSTALL.sh dosyasından nasıl yükleyeceğini öğretir.

Adımlar

 1. 1
  Yüklemek istediğin yazılımı indir. Gerekli dosyalar genelde .tar, .tgz veya .zip dosyası şeklinde sıkıştırılmış olur.
  • İndirdiğin betik zaten ″INSTALL.sh″ biçimindeyse devam etmek için onu bir .zip veya .tar dosyası olarak sıkıştırman gerekir. Betiğe sağ tıkla, Sıkıştır…’ı seç, .zip’i seç, ardından Oluştur’a tıkla.
 2. 2
  Tar veya Zip dosyasını Masaüstüne çıkar. İndirilen arşive sağ tıkla, ardından Buraya Çıkar’a (buradaki yazı Linux’un sürümüne göre değişebilir) tıkla. Masaüstünde, yükleme dosyalarını içeren yeni bir klasör oluşturulur.
  • Konsol üzerinden giriş yaptıysan .tar dosyasını istemcide tar -x dosyaadi.tar komutunu çalıştırarak çıkar.
  • Bir .tgz dosyasını veya .tar.gz dosyasını komut istemi üzerinden çıkarmak için tar -xzf dosyaadi.tgz veya tar -xvf dosyaadi.tar.gz komutunu kullan.
  • Bir .zip dosyasını konsol üzerinden açmak için unzip dosyaadi.zip yaz.
 3. 3
  Çıkarılan klasöre çift tıkla. İçeride install.sh dosyasını göremiyorsan muhtemelen alt klasörlerden birindedir. Hangi klasörde olduğunu bul ve bir sonraki adıma geç.
 4. 4
  Bir uçbirim penceresi aç. Pencereyi, çoğu pencere yöneticisinde klavyende Ctrl+Alt+T tuşlarına basarak hızlıca açabilirsin.
 5. 5
  cd ~/cikarilan/klasor/yolu/ yaz ve Enter’a bas. ″cikarilan/klasor/yolu/″ ifadesinin yerine install.sh dosyasını içeren klasörün tam yolunu yaz.
  • Mesela dosyaları masaüstüne çıkardıysan cd ~Desktop/dosya adi yazabilirsin. Klasörün adının ilk birkaç harfini yazdıktan sonra, adın otomatik olarak yazılması için Tab tuşuna basabilirsin.
  • Doğru klasörde olduğundan emin olmak için komut isteminde ls -a yaz ve Enter’a bas. Yeni klasöre masaüstünde çift tıkladığında olduğu gibi aynı dosyaların ve klasörlerin bir listesini görüyor olman gerekir.
 6. 6
  chmod +x install.sh yaz ve Enter’a bas. Yükleyicinin adı ″install.sh″ değil de başka bir şeyse o adı yaz. Böylece yükleme dosyası yürütülebilir hâle getir. Bu komuttan herhangi bir doğrulama mesajı almazsın.
  • Herhangi bir hata görmediğin sürece betiğin yürütülebilir olduğunu bilirsin.
 7. 7
  sudo bash install.sh yaz ve Enter’a bas. Gerekirse ″install.sh″ ifadesinin yerine .sh dosyanın adını yaz.
  • Hata alırsan sudo ./install.sh komutunu dene.
 8. 8
  Root (kök kullanıcı) parolasını gir ve Enter’a bas. Uygulamanın yüklemesi başlar.
 9. 9
  Yüklemeyi tamamlamak için ekrandaki yönergeleri takip et. Uygulamadan uygulamaya değişmekle birlikte yüklemeyi tamamlamak için fazladan bilgi girmen gerekebilir.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam