Hoparlörler, hoparlör konisi yoluyla havayı içe ve dışa belirli bir frekansta "itmek" için mıknatısları kullanarak, elektrik enerjisini ses enerjisine dönüştürüp, ses üretir. Sadece bu doğal olaya ayrılmış bir sürü kitap olsa da kendine basit bir hoparlör yapabilmen için ses tasarımı hakkında bazı temel bilgilere sahip olman yeterli olacaktır. İster harika bir ses sistemi geliştirmek için haftalarını harcamak ya da sadece hoparlörleri biraz daha iyi anlamak istiyor ol, kendi hoparlörlerini nasıl yapabileceğini öğrenmek için bu yazıyı okumaya devam et.

Yöntem 1 / 2:
Basit Bir Hoparlör Yapma

 1. 1
  Bakır tel, koli bandı ve güçlü bir mıknatıs bul. En son teknolojiye sahip hoparlörlerde oldukça çok kalibrasyon yapılmış olsa da temel teknoloji aslında oldukça basittir. Elektrik akımı mıknatısa bağlı olan bir telden üzerinden geçer. Bu akım mıknatısın titremesine sebep olur ve bu titreşimler kulaklarımız tarafından ses olarak duyulur.[1]
  • Sesi iyi duymak için ayrıca küçük plastik bir kap veya bardak da bulmalısın. Bu plastik kap veya bardak, bir koninin içine bağırdığında sesinin kuvvetlenmesi gibi sesi kuvvetlendirecek.
 2. 2
  Bobin yapmak için bakır teli mıknatısın etrafına birkaç kez sar. Teli ortadan başlayarak 6-7 kez sarman gerekiyor. Mıknatısın her iki yanında 30-60 cm kadar sarılmamış tel bıraktığından emin ol. Bu bobini plastik kabın alt kısmına bantla tuttur, fakat bunu mıknatısı tutturmadan yapmalısın.[2]
 3. 3
  Daha büyük bir bobin yapmak için şişe kapağı veya başka bir yuvarlak obje kullan. Kalan bakır telin iki ucunu kullan, daha büyük bir bobin yap ve bu bobini daha küçük olan bobinin üzerine bantla. Önceki gibi bobinin her iki tarafından 30 cm kadar tel bırak - bu sayede "hoparlörünü" müzik kaynağına bağlayacaksın.
 4. 4
  Mıknatısı iki bobinin üzerine yerleştir. Mıknatısı iki bobin arasında rahat bir şekilde duracak şekilde yerleştirmen gerekecek fakat telin her noktasına değmesi konusunda çok endişelenmene gerek yok.
 5. 5
  İki bakır teli de müzik kaynağına bağla. En yaygın olarak kullanılan bağlantılar 3,5 mm uzunluğundaki bir kablo veya "Yardımcı" teldir (çoğu kulaklıkta bulunan giriş). Telin bir ucunu metal girişin üst kısmının etrafına ve diğer ucunu da alt kısmının etrafına sar.
  • Bakır telini müzik kaynağına daha kolay bir şekilde bağlayabilmek için elektriği ileten kıskaçları olan bağlantı maşalarını kullanabilirsin.
 6. 6
  Daha iyi ses alabilmek için hoparlörlerini biraz kurcala. Bobinleri daha sıkı tutan daha güçlü bir mıknatıstan yararlanmayı, farklı "kuvvetlendiriciler" kullanmayı veya farklı ses kuvvetindeki müzik kaynaklarından müzik çalmayı deneyebilirsin.[3]
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
En Son Teknolojiye Sahip Hoparlörler Yapma

 1. 1
  Bir hoparlörün bileşenlerini anla. Hoparlör teknolojisinin temel prensipleri aslında 1924'ten beri değişmemiş olsa da[4] hoparlörlerin tasarımı, elektroniği ve ses kalitesi ses teknisyenleri tarafından o yıldan beri geliştirilmektedir. Öte yandan tüm hoparlörler birkaç basit bileşenden oluşur:
  • Sürücü: Elektrik sinyalini sese dönüştürür. Sürücüler farklı şekil ve boyutlarda bulunabilir, fakat hepsinin ortak bir işlevi vardır; ses üretmek. Çoğu hoparlörün pek çok frekansı kullanabilen birden çok sürücüsü bulunur. Örneğin, "woofer'lar" (alçak frekans hoparlörleri) bas gibi düşük frekanslı sesler için iyi çalışan büyük sürücülerdir; öte yandan "tweeter'lar" (yüksek frekans hoparlörleri) yüksek frekansları kullanırlar.
  • Çapraz Bağlantı: Bu küçük röleler kompleks elektrik sinyallerini alır, onları daha küçük parçalara ayırır ve bası, tiz sesi ve orta aralıktaki frekansları izole ederek bu sinyalleri farklı sürücülere gönderir.
  • Kabin: Bu, elektroniğin yer aldığı hoparlörün kabuğudur. Gürültülü "rezonansı" gidermek veya daha büyük ses şiddeti elde etmek için farklı şekillerde, boyutlarda ve farklı malzemelerden üretilir.[5]
 2. 2
  Bir hoparlör takımı al. Tüm parçaları ayrı ayrı alabilsen de ses ve elektriğin prensiplerini yıllarca çalışmadan iyi bir hoparlör yapmak son derece zordur. Bununla beraber kendi hoparlörünü yapmak isteyenlerin farklı bir seçeneği bulunuyor; sürücü, çapraz bağlantı ve kabinin dâhil olduğu önceden tasarlanmış bir hoparlör takımı almak. İyi bir hoparlör takımı için araştırma yaparken şunlara dikkat etmelisin:
  • Kabin dâhil mi? Çoğu hoparlör takımında sadece kabin için detaylı bir plan bulunur; tahtayı kendin satın alman, kesmen ve sabitlemen gerekir.
  • Çapraz bağlantı önceden bağlanmış mı? Elektronik aletlerle rahatlık düzeyine bağlı olarak çapraz bağlantının zaten monte edildiği veya parçaları kendin ekleyip lehimleyebileceğin takımlar alabilirsin.
  • Ses kalitesinin ne derece iyi olmasını istiyorsun? Çoğu ses uzmanı, sürücü ve çapraz bağlantıları seçmek için "Hoparlör Tasarımı" (Loudspeaker Design Cookbook ya da LDSB)" kitabına başvurur. Fakat daha kaliteli bileşenler için daha fazla para ödemen gerekebilir.
  • Hoparlörlerin ne kadar güçlü veya yüksek sesli olması gerekiyor? Genelde bu değer, sürücülerin boyutuna göre belirlenir.[6]
 3. 3
  Sağlanan çapraz bağlantı modelini takip ederek çapraz bağlantıyı birbirine lehimle. Çapraz bağlantının doğru çalıştığından emin olmak için bir lehim havyasına, sıcak tutkala ve bir modele ihtiyacın olacak. Tüm hoparlör takımları her şeyin birbirine nasıl bağlanacağını gösteren bir çizelge ile gelir ve eğer sıfırdan başlıyorsan örnek modelleri kolayca internetten bulabilirsin. Bu sayede hoparlörler kısa devre yapmaktan veya yanmaktan korunmuş olur.[7]
  • Devam etmeden önce kablo bağlantı şemalarını nasıl okuyacağını tam anladığından emin ol.
  • Parçaları birleştirdikten sonra sıcak tutkal tabancası veya kablo bağları ile bu parçaları küçük bir panoya sağlamlaştır.
  • Çapraz bağlantı kablolarını hoparlör teli ile sürücülere bağlayarak işlemi bitir.
 4. 4
  Elindeki plana göre kabini kes, boya ve monte et. Kabin sağlanmamışsa tahta alman ve sürücülerine uyacak şekilde kesmen gerekecek. Çoğu hoparlör dikdörtgen şeklindedir fakat yetenekli marangozlar daha iyi ses elde etmek için çokgenden küreye pek çok şekil üzerinde çalışabilirler. Tüm kabinler birbirinden farklı olsa da tasarımlarına dair birkaç yol gösterici prensip bulunur:
  • En azından 3,8 cm kalınlığında bir malzeme kullan.[8]
  • Birbirine tam uyması için her zaman tahta uzunluğunu ölç; hoparlörlerden sızacak herhangi bir ses kaliteyi büyük oranda etkileyecektir. Hoparlörleri yapıştırmadan önce parçaların birbirine uyumunu kontrol et.
  • Ahşap tutkalı tercih edilen yapıştırıcıdır fakat matkap ve vida veya bisküvi kavela da kullanabilirsin.
  • Kabinin için seçeceğin boya sesi etkilemeyecektir fakat elektronik aksamını korumak için kabinini, bileşenleri kurmadan önce boya.[9]
  • Orijinal hoparlör kabinleri yapmadan önce marangoz teçhizatını rahat kullandığından emin ol.
 5. 5
  Sürücülerini ve çapraz bağlantını kur. Planını doğru şekilde uyguladıysan sürücülerin kabinin ön yüzünde açtığın deliklere rahatça uyması gerekir. Sürücüye giden kabloların gerilmemesi veya zorlanmaması için çapraz bağlantı panosunu kabine yapıştır.
  • Sürücüler genellikle kabinin dışındaki plastik bir kalıba vidalanır.
  • Çapraz bağlantıyı kabine sağlam bir şekilde yapıştırmak için ahşap tutkalı veya yapıştırıcı kullan.
 6. 6
  Hoparlörün geri kalanını "akustik dolgu" ile doldur. Bu özel olarak tasarlanan kumaş, garip titreşimler veya yankılar duymaman için hoparlör içindeki sesi azaltır. Zorunlu olmasa da ses kalitesinin artmasına ciddi oranda yardımı dokunur.
  Reklam

İpuçları

 • Rahat bir şekilde birleştiremeyeceğini düşündüğün pahalı, en son teknolojiye sahip takımlara hiçbir zaman paranı harcama.
 • Acele etme yoksa bir şeyler yanlış gidebilir.
Reklam

Uyarılar

 • Elektrik akımına karşı her zaman dikkatli ol.
 • Akustik dolgu olmaksızın ses kalitesi değişecektir.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Köpük kâse
 • Kağıt tabak
 • Buton mıknatıslar
 • Kağıt (A4)
 • Bakır tel (eski bir televizyon veya radyodan sağlanabilir)
 • Japon yapıştırıcısı veya sıcak tutkal tabancası
 • Makas
 • Çakmak

Bununla İlgili wikiHow'lar

Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Google Güvenli Arama Nasıl KapatılırGoogle Güvenli Arama Nasıl Kapatılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Ağ Yazıcısı Nasıl KurulurAğ Yazıcısı Nasıl Kurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Twitter'da Takipçi Nasıl SilinirTwitter'da Takipçi Nasıl Silinir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 24 kişi çalıştı. Bu makale 12.685 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 12.685 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam