Hoşlandığın kişiye gerçek hislerini söyleme zamanı geldiğini biliyorsun ama bunu nasıl yapacaksın? Gerçek duygularını açıklamak için cesaretini toplaman gerekecek ama hoşlandığın kişiye karşı dürüst ve açık davrandığında ne olursa olsun kendini daha iyi hissedeceksin. Hoşlandığın kişiye, ondan hoşlandığını aşırı gerilmeden ya da işleri tuhaflaştırmadan nasıl söyleyeceğini öğrenmek istiyorsan şu adımları takip etmen yeterli.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Doğru Şekilde Tepki Vermek

 1. 1
  Hoşlandığın kişi seninle aynı duyguları paylaşmıyorsa hayal kırıklığına uğrama. Aynı şeyleri hissetmiyorsa bu, dünyanın sonu değil.[1] İşler istediğin gibi sonuçlanmamış olsa da gerçek duygularını paylaşacak kadar kendine güvendiğin ve aradığın cevapları bulduğun için kendinle gurur duymalısın. Hoşlandığın kişi aynı şeyleri hissetmiyorsa sadece, "Tamam, sorun değil," ya da "Yine de beni dinlediğin için teşekkürler," de. Vedalaşırken kibar ol; ona, "Böyle olacağını biliyordum," ya da "Zaten kimse benden hoşlanmıyor," gibi şeyler söyleyerek kendini daha kötü hissetmesine neden olma.
  • Unutma ki ona hislerini söyleyecek özgüvenin olması, gelecekteki ilişkilerinde ve seçimlerinde özgüvenli olmanı sağlayacaktır.
 2. 2
  Hoşlandığın kişinin senden hoşlanmadığını biliyorsan da onu gördüğünde kendini tuhaf hissetme. Hoşlandığın kişi seninle aynı duyguları paylaşmıyorsa sorun değil. Arkadaşsanız o zaman belki bir süre çok zorlamamalısın ama bu, onu gördüğünde kaçman ya da uzak durman gerektiği anlamına gelmiyor. Her zaman yaptığın şeyleri yapmaya devam et ve bir sonraki karşılaşmanızda onu gördüğün için mutlu olmuşsun gibi davran. Unutma ki hoşlandığın kişi nasıl hissedeceğini belirleyemez; duygularını belli etme.
 3. 3
  Hoşlandığın kişi de senden hoşlanıyorsa bunun tadını çıkar. Hoşlandığın kişi duygularına karşılık verirse neşenin ve heyecanın tadını çıkarmalısın. Hislerini ona açtığın için kendinle gurur duy ve onunla zaman geçirerek, hatta randevuya çıkarak iyi vakit geçir. İşleri ağırdan alıp bir sonraki adımda ne yapacağına karar verebilirsin. Hoşlandığın kişi cesaretinden ve dürüstlüğünden etkilenecektir ve bir an önce seninle zaman geçirmek isteyecektir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Hoşlandığın Kişiye Hissettiklerini Bizzat Söylemek

 1. 1
  Çok belli etmeden en iyi hâlinle karşısına çık. Hoşlandığın kişiye hislerinden bahsetmeyi planladığında elbette ki iyi gözükmelisin. Ama normalde spor bir görüntün varsa iki dirhem bir çekirdek giyinme ya da her zaman rahat kıyafetlerle görülüyorsan yepyeni bir kıyafet giyme. Hoşlandığın kişinin, ona mesaj vermek için aşırı uğraştığını düşünmesini istemezsin. Sadece her zamankinden biraz daha şık ve bakımlı görün; bu, duygularını paylaşırken özgüvenini artıracaktır.
 2. 2
  Bunu yapmak için doğru zamanı ve doğru yeri seç. En iyi sonuçları elde etmek istiyorsan hoşlandığın kişiyle stressiz bir ortamda, nispeten yalnız kalabileceğin bir yer seçmen gerekir. Bunu teneffüslerde yapman iyi olmayabilir; hoşlandığın kişi hazırlıksız yakalanabilir ya da bir sonraki derste girmesi gereken matematik sınavı için endişeleniyor olabilir. Onun yerine, yalnız kalabileceğinizi bildiğin bir zamanı, örneğin okuldan çıktığınız zamanı ya da onu bir kenara çekip bir süre konuşabileceğini bildiğin bir grup etkinliğini seç.
 3. 3
  Hoşlandığın kişiye bir şey konuşmak istediğini söyle. Bunu büyük bir mesele hâline getirme; sanki ödevinle ya da başka bir şeyle ilgili yardım istiyormuşsun gibi bir tavırla söyle. Hoşlandığın kişiye yüz yüze konuşmak istediğini ama ciddi bir konuşma stresi olmadığını bildir. Konuyu "aşırı" rahat göstermeden ne kadar rahat olabilirsen o kadar iyi. Sadece, "Selam, okuldan sonra seninle bir konuda konuşmak istiyordum, biraz vaktin var mı?" de.[2]
 4. 4
  Gülerek ya da bir espri yaparak hoşlandığın kişinin kendini rahat hissetmesini sağla. "Senden hoşlanıyorum!" cümlesini hemen söylememelisin çünkü hoşlandığın kişi neden yalnız olduğunuz konusunda kendini hâlâ huzursuz hissediyor olabilir ya da kafası karışmış olabilir. Onun yerine, aptalca bir espri yaparak, kendinle dalga geçerek ya da dediği bir şeye daha çok gülerek onu rahatlat. Gülmek, hoşlandığın kişide olumlu bir ruh hâli yaratacaktır ve söylediklerini kavramaya o kadar açık olmasını sağlayacaktır.
 5. 5
  Söyle gitsin. Geciktirmenin bir gereği yok. Yalnız kalıp hoşlandığın kişiyi rahatlatınca ona nasıl hissettiğini söylemelisin. Bunu ne kadar erken yaparsan o kadar iyi olur ve kendini daha da gerginleştirme ya da lafı alakasız bir konuya getirme olasılığın o kadar azalır. Sadece sade ve dolaysız ol. "Sana senden hoşlandığımı söylemek istiyordum" ya da "Seninle vakit geçirmek çok hoşuma gidiyor ve sana karşı duygularım olduğunu bilmeni istiyorum," de.
  • Ona bunları söylerken gözlerinin içine bak ve vücudunu kasma. Ona çok yakın durma ya da tavana bakma, yoksa ya aşırı hevesli ya da aşırı çekingen gözükürsün.
  • Hoşlandığın kişiye duygularını anlatırken ismini kullan. "Murat, sana bir şey söylemek istiyorum..." demek kulağa, "Sana bir şey söylemek istiyorum," demekten daha şahsi gelir.
  • Bunu söylemek için aşırı hazırlık yapma. Bu, sadece kendi üstünde baskı yaratır.
 6. 6
  Tepki vermesini bekle. Hoşlandığın kişiyi hemen sıkıştırıp, "Ee, ne düşünüyorsun?" deme. Hislerini paylaşsın ya da paylaşmasın, muhtemelen hazırlıksız yakalanmıştır ve söylediklerini düşünmesi için biraz zamana ihtiyacı vardır. Birkaç kez derin nefes al, geriye çekil ve hoşlandığın kişinin cevap vermesini bekle. Sana hemen onun da aynı şeyleri hissettiğini söyleyebilir ama büyük ihtimalle daha fazla zamana ihtiyaç duyacak ve "Bana söylediğin için teşekkürler," ya da "Bunu biraz düşünebilir miyim?" diyecektir. Bu son derece normaldir. Hoşlandığın kişinin senden hoşlanma şansını arttırmak istiyorsan hislerini açıkça söyledikten sonra soğukkanlılığını koruman gerekir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Hoşlandığın Kişiye Duygularını Başka Şekillerde Söylemek

 1. 1
  Hoşlandığın kişiye nasıl hissettiğini telefonda söyle. Ona duygularını yüz yüzeyken söylemek daha özgüvenli ve olgun gözükmeni sağlasa ve telefonda söylemek bunu yapmanın en kötü yolu olsa da ona hislerini açıklama konusunda çok çekingensen o zaman onu arayıp duygularını paylaşmak ikinci en iyi seçenektir. Sadece merhaba de, bir espri ya da rahat bir yorum yapıp rahatlamasını sağla ve "Sana bir şey söylemek istiyordum," deyip duygularını açıkla.
  • Telefonda konuşmak kendini daha az gergin hissetmeni sağlayacaktır çünkü hoşlandığın kişiyle yüz yüze olmayacaksın. Yine de eğer gerginsen bu gergin enerjinin bir kısmını atmak için bir ileri bir geri yürüyebilirsin.
  • Hislerini ona telefonda söylemeye kararlıysan arkadaşlarından birini arayıp ilk olarak ne söyleyeceğini prova ederek çalışabilirsin de.
  Joshua Pompey

  Joshua Pompey

  İlişki Uzmanı
  Joshua Pompey, 10 yıldan fazla süredir kişilere çevrim içi flört dünyasında gezinmelerinde yardımcı olan bir İlişki Uzmanı’dır. Joshua 2009 yılından bu yana kendi ilişki danışmanlık işini %99 başarı oranıyla yürütmektedir. Çalışmaları CNBC, Good Morning America, Wired ve Refinery29’da yer almıştır ve dünyadaki en iyi çevrim içi flört uzmanı olarak gösterilmiştir.
  Joshua Pompey
  Joshua Pompey
  İlişki Uzmanı

  Hoşlandığın kişiye bir randevudan ya da buluşmadan sonra mesaj atıyorsan üç gün bekleme. Birine mesaj atmak için üç gün beklemek artık geçersiz çünkü herkesin telefonu 7/24 yanında. Çok uzun beklemek seni diğer kişiye kötü gösterebilir. Birinin mesajlarından zevk almasıyla onu mesaja boğup gizemi ve kovalamacayı ortadan kaldırmak arasındaki dengeyi bulmalısın.

 2. 2
  Hoşlandığın kişiye hislerini şirin bir notla söyle. Dolabına, ders kitabının içine ya da sırt çantasına, ondan hoşlandığını söyleyen şirin bir not koymak ona gerçek hislerini söylemenin hoş bir yolu olabilir. "Selam, Umut, sadece sana senden hoşlandığımı söylemek istedim," gibi bir şeyler yaz. Hoşlandığın kişinin notu doğru zamanda bulması güzel bir sürpriz olabilir ama notun kolay bulunmasını sağla.
  • Notlar konusunda dikkatli ol; kaybolup elden ele gezebilir ve notu yanlış kişinin alması hiç iyi olmaz!
 3. 3
  Onu öylesine bir randevuya davet et. "Senden hoşlanıyorum," deme düşüncesi seni çok geriyorsa hoşlandığın kişiye birlikte takılmayı teklif ederek bu durumdan kaçabilirsin. Sinemaya ya da bir gösteriye fazla bir biletin olduğunu söyleyip onu davet edebilirsin, ona aç olup olmadığını, atıştırmalık bir şeyler, kahve ya da parkta bir yürüyüş yapmak isteyip istemediğini sorabilirsin. Baş başa vakit geçirmeyi teklif etmen duygularının oldukça bariz olmasını sağlayacaktır, o yüzden hoşlandığın kişi durumu anlayınca işin büyük kısmını onun yapmasını sağlayabilirsin.
 4. 4
  Ne yapmaman gerektiğini bil. Hoşlandığın kişiye duygularını söylemek ve en iyi sonuçları almak istiyorsan yapmaman gereken birkaç şey var. Özgüvenli ve olgun gözükmek istiyorsan yapmaman gereken şeylerden bazıları şunlardır:
  • Hislerini arkadaşlarına söyletme. Olgun gözükmek istiyorsan bunu kendin yapmalısın.
  • Bunu sosyal medyadan yapma. Yüz yüze konuşacak kadar ciddi ya da özgüvenli değilmişsin gibi gözükürsün.
  • Ona hislerini söylerken aşırı hevesli davranma. Basit bir "Senden hoşlanıyorum," "İkinci sınıftan beri senden hoşlanıyorum..." demekten çok daha etkilidir ve onu korkutup kaçırma ihtimali çok daha azdır.[3]
  Reklam

İpuçları

 • Gerginsen aşırı ciddi gözükmemeye ya da çok fazla gülümsememeye çalış.
 • Hoşlandığın kişi sana karşı bir şeyler hissetmiyorsa serinkanlılığını ve sakinliğini koru.
 • Arkadaşlarının seninle dalga geçme ihtimaline karşı bunu onların yanında yapma.
 • Romantik olmak istiyorsan (ve tuhaf durumlarda pek iyi değilsen) bir aşk notu yazmayı dene. Ona karşı hissettiklerini bu nota yaz,[4] sonra da gizlice dolaplarına ya da görecekleri bir yere koy. Onun bir kitabını ya da bir eşyasını "çalmak" ve içine not koyduktan sonra "kazara" bulmasını sağlamak da şirin olabilir.
 • Ondan hoşlandığından, sadece dış görünüşü yüzünden ya da bütün arkadaşların biriyle çıkıyor diye onunla ilgilenmediğinden emin ol.
 • "Üzgünüm, ben aynı şeyleri hissetmiyorum," derse "Anlıyorum," gibi bir cevap ver.
 • Bir planın olsun. (Örneğin: Öğle yemeğinde Aslı’ya ondan hoşlandığımı söyleyeceğim.) Zamanı, yeri ve söyleyeceklerini önceden planla.
 • Önce onunla arkadaş olmaya çalış. İyi arkadaşsanız ve bir sonraki aşamaya geçmek istiyorsan ağırdan al;[5] doğru yeri, zamanı ve günü bul, ruh hâlinin iyi olduğundan emin ol ve onunla konuşurken rahat ol. İkiniz de kendinizi daha rahat hissedeceksiniz.
 • Çok fazla kızarıyorsan endişelenme ya da bunu saklamaya çalışma. Sadece derin bir nefes al ve hoşlandığın kişinin gözlerinin içine doğruca bak.
 • Bunu yüz yüze yapma konusunda rahat değilsen dolabına bir not bırak ya da ona telefondan özel bir mesaj at.
Reklam

Uyarılar

 • Birisi tarafından reddedilirsen hemen başka birine teklif etme, özellikle de seni reddeden o kişinin bir arkadaşıysa.
 • Duygularını yakışık almayan ya da cinsel bir biçimde belirtme. Flört işe yarayabilir ama bu yaramaz.
 • Reddedilmek zor gelebilir ama ailenin, dostlarının büyük yardımı ve hayatın diğer zevkleri sayesinde bunu da atlatacaksın. Sadece biraz zaman alacaktır.[6]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Joshua Pompey
Ortak yazarlar :
İlişki Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Joshua Pompey. Joshua Pompey, 10 yıldan fazla süredir kişilere çevrim içi flört dünyasında gezinmelerinde yardımcı olan bir İlişki Uzmanı’dır. Joshua 2009 yılından bu yana kendi ilişki danışmanlık işini %99 başarı oranıyla yürütmektedir. Çalışmaları CNBC, Good Morning America, Wired ve Refinery29’da yer almıştır ve dünyadaki en iyi çevrim içi flört uzmanı olarak gösterilmiştir. Bu makale 2.543 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 2.543 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam