Birinden hoşlanıyorsan onun da senden hoşlanıp hoşlanmadığını merak etmek son derece normaldir. Neyse ki sen etraftayken nasıl davrandığına dikkat ederek bunu bilmen mümkün olabilir. Senden gerçekten hoşlanıyorsa seninle konuşurken tedirgin davranmak, bir ilişkin olup olmadığını sormak ya da seninle vakit geçirmek için bahaneler yaratmak gibi şeyler yapabilir. Hoşlandığın kişinin davranışlarına çok fazla anlam yüklememeye çalış ve her zaman açık sözlü davranıp onun da senden hoşlanıp hoşlanmadığını sorabileceğini unutma!

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Dijital Olarak İletişim Kurmak

 1. 1
  Seninle sosyal medyada sık sık etkileşimde bulunup bulunmadığına bak. O da senden hoşlanıyorsa senin hakkında mümkün olduğu kadar çok bilgi edinmek için büyük ihtimalle bütün sosyal medya hesaplarını takip edecektir. Sana Instagram’dan mesaj gönderiyor mu, Facebook’taki paylaşımlarında seni etiketliyor mu ya da sosyal medyanın başka kanallarından seninle sık sık etkileşimde bulunuyor mu diye bak.
 2. 2
  Günün hangi zamanında sana mesaj attığına ya da seni aradığına dikkat et. Hoşlandığın kişi sana sadece gece geç saatlerde ya da canı sıkıldığında mesaj atıyorsa senin kadar ilgili olmayabilir. Senden gerçekten hoşlanan biri seni her düşündüğünde, örneğin gün içinde boş zamanı olduğunda ve ne yaptığını öğrenmek istediğinde ya da heyecan verici bir şey olduğunda ve bunu seninle paylaşmak istediğinde sana mesaj atacak ya da seni arayacaktır.
  • Hoşlandığın kişi sana sabah mesaj atarsa bu iyiye işarettir; bu, sabah uyandığında ilk düşündüğü şeylerden biri olduğun anlamına gelir.
 3. 3
  Sana ne sıklıkta mesaj attığına ya da aradığına bak. Seninle çok ilgilenen biri seninle hep konuşmak isteyecektir. Sen ve hoşlandığın kişi uzun sohbetler ediyorsanız ya da gün içinde birbirinize birkaç kısa mesaj bile gönderiyorsanız büyük ihtimalle sana karşı güçlü duygular besliyordur.
  • Bu, hoşlandığın kişinin seni çok iyi bir arkadaş olarak gördüğünün bir işareti de olabilir.
  John Keegan

  John Keegan

  İlişki Koçu
  John Keegan, New York’ta ilişki koçu ve motivasyon konuşmacısıdır. İnsanlara aşkı bulmalarında yardımcı olmak için flört, cazibe ve sosyal dinamiklerdeki uzmanlığını kullandığı Awakened Lifestyle’ı yürütmektedir. Los Angeles’dan Londra’ya, Rio de Janeiro’da Prag’a uluslararası atölyeler düzenler ve eğitimler verir. Çalışmaları New York Times, Humans of New York ve Men's Health’de yer almıştır.
  John Keegan
  John Keegan
  İlişki Koçu

  Hoşlandığın kişinin senden hoşlanıp hoşlanmadığını öğrenmek için ona yaklaşmak istiyorsan bunu ağırdan al. Üstüne tüm duygularınla bir anda saldırma çünkü bu geri tepebilir. Onun yerine ağırdan al, seni görmesine, varlığını hissetmesine ve bunları bir plan doğrultusunda yapmadığını bilmesine izin ver. Hızlı davranırsan ve bir planın olduğunu hissederse senden kaçabilir.

 4. 4
  Mesajlarına her zaman cevap verip vermediğine bak. Bunlar, telefon ya da sosyal medya üzerinden attığın mesajlar olabilir. Hoşlandığın kişiye mesaj atıyorsan ve pek sık cevap vermiyorsa seninle ilgilenmiyor olabilir. Anında olmasa bile mesajlarına her zaman cevap verip vermediğine bak.[1]
  • Hoşlandığın kişinin mesajını alır almaz cevap veremeyeceğinin farkında ol. Birkaç saat sonra cevap verse bile bu senden hoşlandığının bir işaretidir ama günlerce cevap vermezse seninle ilgilenmiyor olabilir.
  • Senden kesinlikle hoşlanıp hoşlanmadığını belirlemek için buna güvenme çünkü mesajlara kibarlığından hemen cevap veriyor olabilir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Vücut Dilini Okumak

 1. 1
  Yanındayken tedirgin, gergin ya da aşırı enerjik olup olmadığını fark et. Hoşlandığın kişi, kişiliğine bağlı olarak, sen etraftayken tedirginlik ya da aşırı enerjiklik belirtileri gösterebilir. Tedirginlik belirtileri, üzerinde iyi bir izlenim bırakmak istediği ve yanlış bir şey söylemek ya da yapmaktan endişe duyduğu anlamına gelir; aşırı enerjik olmasıysa seninle vakit geçirmekten çok heyecan duyduğunu belirtir.[2]
  • Örneğin, konuşurken tedirgin oluyorsa ya da her zamankinden biraz daha kıpır kıpırsa büyük ihtimalle seninle ilgileniyordur.
  • Yanındayken kendisini birazcık tedirgin hissettiğine dair başka işaretler için terliyor mu ya da yüzü kızarıyor mu diye bak.
 2. 2
  İkiniz arasındaki göz kontağına odaklan. Bu, hoşlandığın kişinin kişiliğine göre değişecektir. Utangaçsa seninle göz kontağı kurmakta zorlanacak ve sık sık gözlerini kaçıracaktır. Utangaç değilse ve eğer senden gerçekten hoşlanıyorsa seninle güçlü bir göz kontağı kuracak ve bunu devam ettirecektir.[3]
  • Sana bakarken göz bebeklerini izle; göz bebekleri büyüyorsa senden hoşlanıyordur.
  • İki kişi arasındaki göz kontağı, her birinin kişiliğine göre farklılık gösterir, o yüzden bunun, hoşlandığın kişinin senden hoşlanıp hoşlanmadığını anlamak için kesin bir yol olmadığının farkında ol.
  • Eğer senden hoşlanıyorsa her mümkün olduğunda sana göz ucuyla bakmaya çalışacaktır.
 3. 3
  İlgisini göstermek için sana hafifçe dokunup dokunmadığına bak. Bu, yakınlık göstermenin yaygın bir yoludur. Seni şakacı bir şekilde hafifçe dürtüyorsa ya da sana hafifçe vuruyorsa büyük ihtimalle senden hoşlandığını belli etmeye çalışıyordur.[4]
  • Örneğin, hoşlandığın kişiyle zaman geçirirken neşeli bir tavırla kalçasını seninkine değdiriyorsa ya da hafifçe omzunu sıkıyorsa sana karşı duyguları olabilir.
  • Hoşlandığın kişinin insanlara karşı normalde böyle davranıyor olabileceğinin farkında ol.
 4. 4
  Hoşlandığın kişinin ayakları sana mı bakıyor diye kontrol et. İnsanlar birbirinden etkileniyorlarsa birbirlerinin vücut dilini taklit ederler ve vücutları birbirlerine dönük olur. Bir daha onunla konuştuğunda ayaklarının ne tarafa baktığını görmek için ayakkabısına göz at. Bu, senden hoşlandığı anlamına gelebileceği gibi, sadece duruş şekli de olabilir, o yüzden buna çok fazla anlam yüklememeye çalış.[5]
  • Sandalyesini sana dönük olacak şekilde çevirirse bu da iyi bir işarettir.
 5. 5
  Hoşlandığın kişinin konuşurken sana doğru eğilip eğilmediğine bak. Birisiyle ilgileniyorsak ona daha yakın olmak için vücudumuz kendiliğinden ona doğru eğilir. Onunla ayakta ya da oturur şekilde konuşurken onun da senden hoşlanıp hoşlanmadığını anlamana yardımcı olması için sana doğru eğiliyor mu diye bak.[6]
  • Bu, konuşurken masaya dirseklerini koyup sana yaklaşması gibi basit bir hareket olabilir.
  • Vücut dilini okumak zor olabilir, o yüzden sırf öne eğildiği için senden hoşlandığını farz etmemeye çalış.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Anlamlı Sohbetler Etmek

 1. 1
  Sana ilişki durumunu sorarsa senden hoşlanıyor olabileceğinin farkında ol. O da senden hoşlanıyorsa başka biriyle ilgilenip ilgilenmediğini ya da biriyle görüşüp görüşmediğini öğrenmek isteyecektir. Sana, bir ilişkin olup olmadığına ve birinde neler aradığına dair sorular soruyor mu diye bak.[7]
  • Hoşlandığın kişi bunu doğrudan yapmayabilir ve bunun yerine arkadaşlarına bir ilişkin olup olmadığını sorabilir.
 2. 2
  Sana hayatınla ve ilgilendiğin şeylerle ilgili bir sürü soru soruyor mu diye bak. Bu, seninle ilgili mümkün olduğunca çok şey öğrenmeye çalıştığını çünkü seni gerçekten tanımak istediğini gösterir. Hayatınla ilgili konuştuğunda seni dinleyip dinlemediğine ve kendinle ilgili anlattığın detayları hatırlayıp hatırlamadığına bak.
  • Örneğin, sevdiğin yiyecekleri, evcil hayvanın olup olmadığını ya da hangi diziyi sevdiğini sorabilir.
  • Bu, sadece seninle daha iyi arkadaş olmak istediğinin de bir işareti olabilir.
  • Ona buz pateni yapmayı sevdiğini söylediysen ve seni bir buz pateni sahasına götürüyorsa ona söylediklerini dikkatle dinliyor demektir.
 3. 3
  Hoşlandığın kişinin, seninle gelecek hakkında konuşuyorsa senden hoşlanıyor olabileceğini bil. Bunlar, seyahat etmek istediği yerler, hangi alanda kariyer yapmak istediği ya da 5 yıl içinde hayatının nasıl olacağını umut ettiği gibi şeyler olabilir. Eğer seninle, geleceği hakkında sohbet ederse ya da senin geleceğinle ilgili sorular sorarsa bu, senden çok hoşlandığı anlamına gelebilir.
  • Örneğin, hoşlandığın kişi, “Üniversitede mühendislik okumayı düşünüyorum, sen hangi bölümü düşünüyorsun?” derse seninle daha derin sohbetler etmek istediğini belli ediyordur.
 4. 4
  Onu dinle ve sana, başkalarına anlatmadığı şeyleri anlatıyor mu diye bak. İdeal olarak, hoşlandığın kişi senden hoşlanıyorsa senin yanında kendini çok rahat hissediyordur ve onu çok iyi tanımanı istiyordur. Onunla sohbet et ve sana kendisi hakkında başka kimsenin bilmediği sırlar veriyor mu diye bak; bu, sana güvendiğinin kanıtıdır. [8]
  • Bunlar, aile yaşamı ya da geçmiş ilişkilerle ilgili detaylar gibi önemli konular olabileceği gibi, başka kimseye söylemeyi düşünmediği küçük şeyler de olabilir.
  • Bu, onun da senden hoşlandığı anlamına gelmese bile sana güvendiğini gösterir.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Sosyal Davranışlarını Gözlemlemek

 1. 1
  Seninle vakit geçirmek için nedenler bulup bulmadığını düşün. Hoşlandığın kişi senden hoşlanıyorsa seninle mümkün olduğunca çok zaman geçirmek isteyecektir. Buna arkadaşları ve ailesi varken ya da yalnızken seninle zaman geçirmeyi istemesi dâhildir. Seninle sık sık vakit geçirmeyi istiyor mu ve bir grup insanla birlikteyken seninle etkileşime girmenin yollarını buluyor mu diye bak.[9]
  • Örneğin, bir partideyseniz ve sana dans etmek ya da birlikte bir şeyler atıştırmak ister misin diye sorarsa bu, senden hoşlandığı anlamına gelebilir.
  • Eğer hoşlandığın kişi seninle olmak için küçük bahaneler buluyorsa, örneğin bir sınava çalışmak ya da seni eve ya da okula bırakmak gibi, senden çok hoşlanıyor ve seninle daha çok vakit geçirmek istiyor olabilir.
 2. 2
  Sen etraftayken hoşlandığın kişinin arkadaşlarının nasıl davrandıklarına dikkat et. Arkadaşlarına senden hoşlandığını söylediyse arkadaşları senin yanında farklı davranabilirler. Hoşlandığın kişiyle ve arkadaşlarıyla takılırken senin dinlediğini fark ettiklerinde hoşlandığın kişiyi utandırmaya çalışmak ya da onun hakkında harika şeyler söylemek gibi şeyler yapıyorlar mı diye bak.
  • Onun senden hoşlandığı kadar senin de ondan hoşlanmanı sağlamak için arkadaşları senin önünde onu övebilirler.
  • Hatta bazı arkadaşları onun senden hoşlandığına dair ipuçları verebilir, örneğin ona baş başa vakit geçirmeyi teklif etmeni söyleyebilirler.
 3. 3
  Senin ihtiyaçlarına karşı özenli davranıp davranmadığına bak. Bu, seni dikkatle dinlediğini ve sana değer verdiğini gösteren diğer bir işarettir. Hoşlandığın kişiye üşüdüğünü, acıktığını ya da başka bir ihtiyacını söylediysen nasıl tepki verdiklerine bak. İstediğin şeyi sağlayarak sana yardım etmeye çalışıyorsa sana kendini daha iyi hissettirmeye önem veriyordur.[10]
  • Örneğin, üşüdüğünü söylediğinde sana ceketini veriyorsa ya da hastayken sana çorba getiriyorsa bunlar, sana değer verdiğine dair önemli işaretlerdir.
  • Hoşlandığın kişinin sana değer verdiğini göstermesi harikadır ama bu, onun da senden hoşlandığının garantisi değildir.
 4. 4
  Senin için temizliğine dikkat edip etmediğine bak. Buna, dış görünüşünün yanı sıra evi ya da arabası gibi kişisel alanı da dâhildir. Onu ziyaret edersen ve odasını topladığını ya da hoş görünmek için ekstra çaba harcadığını fark edersen seni etkilemeye çalışıyor olabilir.
  • Saçına şekil vererek, temiz ve güzel kokmaya dikkat ederek ya da güzel bir kıyafet seçerek dış görünüşüne dikkat edebilir.
  • Eğer birisi senden gerçekten hoşlanıyorsa sana en iyi biçimde görünmeye çalışır.
 5. 5
  Esprilerine gülümsüyor mu ve gülüyor mu diye bak. Birbirinden hoşlanan insanlar çoğunlukla birbirlerinin kişiliklerinden ve mizah anlayışından etkilenirler. Bir espri yaptığında ya da komik bir şey söylediğinde hoşlandığın kişinin tepkisine bak. Sen gülümsediğinde gülümsüyorsa ya da söylediğin komik şeylere gülüyorsa sana mizah anlayışından hoşlandığını gösteriyordur.[11]
  • Komik bir şey söylediğinde gülümsüyorsa ya da gülüyorsa bu, senden hoşlandığı anlamına gelebilir ya da sadece gerçekten komik biri olduğunu düşünüyordur.
 6. 6
  Seninle konuşurken muzip ya da flörtöz mü diye bak. Bu sana komik isimler takmak, sana takılmak ya da seninle dalga geçmek gibi davranışları kapsar. Her insan hafifçe farklı bir şekilde flört eder ama eğer hoşlandığın kişi komik ve neşeli davranıyorsa büyük ihtimalle ilgini çekmeye ve sana olan ilgisini göstermeye çalışıyordur.[12]
  • Flört etmek, koluna hafifçe vurmak ya da kötü niyetli olmayan alaycı bir yorum yapmak gibi şeyleri de içerebilir.
  • Hoşlandığın kişi gösteriş yapıyorsa bu da ilgini çekmeye çalıştığının bir işareti olabilir.
  • Bazı kişiler insanlarla konuşurken doğaları gereği flört ederler, o yüzden hoşlandığın kişi başkalarına da böyle davranıyor olabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Cesur ol ve hoşlandığın kişiye senden hoşlanıp hoşlanmadığını sor ya da bunun yerine bir arkadaşına sordur.
 • Kendine güven! O kişiyle ilgili iyi şeyler hissediyorsan hiç durma!
 • Hoşlandığın kişi seni arkadaşlarıyla tanıştırmak istiyorsa bu, senden hoşlandığının bir işaretidir.
 • Hoşlandığın kişiyi sıkça sana bakarken yakalıyorsan bu, seninle ilgilendiğinin bir işareti olabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

John Keegan
Ortak yazarlar :
İlişki Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar John Keegan. John Keegan, New York’ta ilişki koçu ve motivasyon konuşmacısıdır. İnsanlara aşkı bulmalarında yardımcı olmak için flört, cazibe ve sosyal dinamiklerdeki uzmanlığını kullandığı Awakened Lifestyle’ı yürütmektedir. Los Angeles’dan Londra’ya, Rio de Janeiro’da Prag’a uluslararası atölyeler düzenler ve eğitimler verir. Çalışmaları New York Times, Humans of New York ve Men's Health’de yer almıştır. Bu makale 1.718 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 1.718 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam