Hoşlandığın kişiyle garip olmayan bir konuşma yapman mümkündür ve çok eğlenceli olup daha fazla takılmanızı sağlayabilir. Soğuk terler dökmeden hoşlandığın kişiyle bir arkadaşmış gibi nasıl konuşacağını öğrenin. Eğlenceli yorumlar yap ve hoşlandığın kişiye komik bağlantılara yol açan beklenmedik ama kolay sorular sor. Konuşmanda gariplik olsa bile hoşlandığın kişinin seninle daha fazla konuşmak istemesine neden olacak iyi bir sohbet yap.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Hoşlandığın Kişiyle Sohbet Başlatmadan Önce

 1. 1
  Bir konuşma başlatmak için doğru zamanı ve yeri bekle. Hoşlandığın kişiyle konuşmak için iyi bir zaman bulabilirsen pek çok gariplikten kaçınılabilir. Okuldan önce, öğle yemeği sırasında, bir mola sırasında, okuldan sonra veya bir etkinlik bittikten sonra bir sohbet başlatabilirsin. Boş zamanı bir konuşma başlatmak için bir fırsat olarak kullan ve panik yapma. Otobüs durağı, otobüs veya toplu taşıma araçları, yemekhane, dans veya bir buluşma konuşmak için iyi yerler olabilir.
  • En az birkaç dakikalık konuşma için yeterli zamanın olduğundan emin ol. Bir konuşma için çok kısa olan bazı boş zamanlar var. Ders başlamadan hemen öncesi biriyle konuşmak için kötü bir zamana örnektir. Bu muhtemelen sohbet etmeye çalışmak için harika bir zaman olmaz çünkü sözün kesilir ve o anda bir konuşma başlatmaya çalıştığın için aptal gibi hissedersin.
  • Bir sırada veya kısa teneffüste bir konuşma başlatmaya çalışmaktan kaçın.
  • Programının ve hoşlandığın kişinin programının nasıl örtüştüğünü düşün. İkiniz de boş olduğunuzda bir konuşma başlatmayı planla.
  • Yaklaşan herhangi bir etkinlik var mı? Onunla sohbet etmeye başlayabileceğin, yaklaşan danslar, partiler veya okul etkinlikleri olup olmadığını düşün.
 2. 2
  Hoşlandığın kişiyle onu zaten tanıyormuş gibi konuş. Konuşmaların tuhaf hâle gelmesinin bir yolu, bir kişinin diğerine karşı aşırı katı olması, ona yabancı gibi davranmasıdır. Bunun yerine, hoşlandığın kişiye zaten onunla arkadaşmışsın gibi davran. Hoşlandığın kişiyi çok iyi tanımadığın doğru olsa bile onunla yine de sıcak ve samimi bir tonla konuşmalısın.[1] Samimi ve sıcak bir tonda “Merhaba, tanıştık mı bilmiyorum. Ben Tolga, nasıl gidiyor?” deyip giriş yaparak bir sohbet bile başlatabilirsin.
  • Arkadaşlarınla konuşurken kullandığın ses tonunu, el hareketlerini ve ifade türlerini fark etmeye çalış. Hoşlandığın kişiyle konuşurken, aynı şekilde doğal ve rahat olmaya çalış.
  • Ona, bir geçmişiniz varmış gibi aşırı yakın davranma. Mesela "Selam dostum. N'aber?" demezsin.
 3. 3
  Ne hakkında konuşmak isteyebileceğini düşün. Hoşlandığın kişinin ilgi alanlarına, hayatına, arkadaşlarına, sevdiği ve sevmediği şeylere aşinaysan bu bilgiyi kendi yararına kullan. Konuşurken özellikle bunlara odaklanmak zorunda değilsin ama onun ilgi alanlarıyla ilgili şeyler hakkında konuşabilirsin. Örneğin, plajları sevdiğini biliyorsan son zamanlarda yaptığın sörften bahsedebilirsiniz. Karşındaki kişinin plajları sevdiğini bildiğini söylemene gerek yok. Plajları seven bir arkadaşınla konuşur gibi konuş.
  • Karşındaki kişi hakkında bildiğinden daha çok şey biliyormuş gibi davrandığında tuhaf konuşmalar yaşanabilir. Aynı şekilde onun hakkında bir şeyler bilmene rağmen hiçbir şey bilmiyormuşsun gibi davranman da garip konuşmalara neden olabilir.
 4. 4
  Konuşmadan önce nefesini tazele. Bu, kendine güvenmenin ve gariplikten kaçınmanın kolay bir yoludur. Okula ya da hoşlandığın kişiyle karşılaştığın yere götürmek için ksilitol içeren bir paket şekersiz sakız al. Şekersiz sakız ağzının tükürük yapmasına neden olur ve bu da nefesini daha iyi hâle getirir ve konuşmanı kolaylaştırır. Yemekten 5 dakika sonra ve hoşlandığın kişiyle konuşmadan birkaç dakika önce ağzına bir parça at.[2]
  • Dansa ya da onunla yakın olabileceğin bir yere gideceksen nefesini tazelemek için dişlerini fırçaladıktan sonra gargara yapabilirsin.
  • Nefesinin soğan ve sarımsak kokmasına neden olacak yiyecekler yemekten kaçın.
  • Bir bardak su iç; bu, ağız kokusuna neden olan yiyecekleri ve bakterileri temizler.[3]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Sohbeti Başlatmak ve Sürdürmek

 1. 1
  Bulunduğunuz yer veya yaptığınız şey hakkında komik veya şakacı bir yorum yap. Sohbeti başlatmak için yorumunu giriş cümlesi olarak kullan. Etrafına bak ve etrafında neler olup bittiğini gözlemle. Fark ettiğin komik veya ilginç bir şey var mı? Örneğin, öğle yemeğiyse ve yemek aracı henüz gelmediyse "Bu bekleme için bize su getirecekler mi yoksa ölmemizi mi istiyorlar?" diyebilirsin. Basit bir şeye dikkat çekeceksen onu eğlenceli hâle getirmeye çalış. Kendini komik bir insan olarak görmesen bile yine de eğlenceli olabilirsin. Eğlenceli olmak hem erkeklerde hem kadınlarda çok çekici bulunuyor.[4] Bu eğlenceli tavır, sohbeti eğlenceli hâle getirecek ve ortamı yumuşak tutmaya yardımcı olacaktır.
  • Endişelenme; hoşlandığın kişiye yaptığın ilk birkaç yorum sohbeti batırmaz da çıkarmaz da. Sohbeti başlatmak daha önemlidir. Bu yüzden pürüzsüz olma konusunda çok fazla endişelenme ve bunun yerine sohbete devam etmeye odaklan.
 2. 2
  Özellikle ikinizde ortak bir şeyse yaptığı şeyle ilgili güncel bilgileri al. Bir açılış cümlesiyle giriş yaptıktan sonra daha fazla konuşabileceğin bir konuya geç. Bilgi istemek, kişiyi zaten biraz tanıyorsan veya mesela aynı dersi alıyorsanız iyi bir yöntemdir. Ortak yönleriniz hakkında konuşarak birbirinizle olan yakınlığınızı kabul etmek iyi bir fikirdir. Bu, sohbeti daha az tuhaf hâle getirecek ve ortak noktanız konusunda diğer kişinin hayatında neler olup bittiğini daha iyi anlayacaksın. Örneğin, birlikte bir ders alıyorsanız "Dönem ödevin nasıl gidiyor?" diyebilirsin.
  • Onun bildiğinden emin olmadığın sürece birlikte bir sınıfta olduğunuz gerçeğinden bahsetmek zorunda değilsin. Ona hatırlatmak istiyorsan bunu abartmadan yap. "İngilizce dersinde dönem ödevin nasıl gidiyor?" de. Bir sınıfı paylaştığınızı bilmen garip bir şey olmaz. Eğer bilmiyorsa önce sınıftan bahsetmen ona bir fikir verir ve muhtemelen seni tanımadığı için özür diler.
 3. 3
  Hakkında konuşması kolay bir şey hakkında fikrini sor. Konuşma konuları oldukça hızlı bir şekilde geçebilir ve bu nedenle, hoşlandığın kişiye sormak için hazırda birkaç açık uçlu ve yanıtlaması kolay soruya sahip olmak iyi olabilir. Ona yaptığın ya da bildiğin bir şeyi anlatarak başlayabilir ve ardından bu konudaki fikrini sorabilirsin. Bu soru aynı zamanda nerede olduğun veya ne yaptığınla ilgili olabilir. Örneğin, öğle yemeğinde bir elma yiyorsan "Şahsen Granny Smith elmalarının dünyadaki en iyi elmalar olduğunu biliyorum ama meraktan soruyorum, en sevdiğin elma türü ne?" diyebilirsin.[5] Eğlenceli olmak sohbetinizi daha az garip ve daha eğlenceli hâle getirmenin iyi bir yoludur; özellikle de basit konuları konuşurken ve sadece sohbeti devam ettirirken.
  • Ona çok tartışmalı bir şey sormak istemezsin. Politika veya din gibi tehlikeli konulardan uzak dur.[6]
 4. 4
  Ona beklenmedik ama cevaplaması kolay bir şey sor. Konuşmana ve konuştuğun kişiye göre benzersiz bir bağlantı kurmaya çalışmalısın.[7] Hoşlandığın kişiye alışılmadık ama eğlenceli bir şey sorabilirsin. Örneğin, ona "İnsanların benzediğini söylediği veya senin benzediğini düşündüğün bir ünlü var mı?" gibi bir şey sorabilirsin. Bu tür bir soru onu güldürebilir. Sana, benzediği ünlüyü söylediğinde ona katılıp katılmadığını söyleyebilirsin ve ona senin hangi ünlüye benzediğini söyleyebilirsin (ve şaka olarak yalan söyleyebilirsin).
  • Kısa konuşmalardan veya tanışma sorularından kaçın. "Nerelisin?" gibi sorular sormak istemezsin çünkü daha önce defalarca kullandığı bir cevap alırsın.
  • Bu tür eğlenceli bir sohbet, birbirinizle daha rahat olmanıza yardımcı olur.
 5. 5
  Aklına gelen bir açılış cümlesi kullan. Hoşlandığın kişiyle konuşmak için çok fazla fırsatın olmuyorsa ve iyi bir fırsat gördüysen her şeyi planlamamış olsan bile, sadece onunla konuşma fırsatını değerlendirmek isteyebilirsin.[8] Bir kişiden hoşlanmak her zaman bir miktar gariplik içerir ve bu, eğlencenin bir parçası olabilir. Bu yüzden çok düşünme; yap.
  • Düşünmeden yapmak iyidir çünkü ilk temas engelini aşmana yardımcı olur. Konuşmaya nasıl başladığının önemli olmadığını, önemli olanın sohbete devam etmek olduğunu da unutma.
  • Bazen içgüdülerinle hareket etmek en öz güvenli hâlini ortaya çıkarabilir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Sohbeti Devam Ettirmek

 1. 1
  İlgi alanları, hobileri veya işi hakkında sorular sor. Hoşlandığın kişiyle iyi bir bağlantı kurduğunda onu daha iyi tanımaya başlamalısın. Onun bahsettiği veya etkileşimlerinde gözlemlediğin bir şeyle başla. "Yanında kitapların olduğunu görüyorum, ne okuyorsun?" gibi. Bu, hoşlandığın kişinin onunla ilgilendiğini bilmesini sağlayan hafif bir sorudur. Ardından ilgili başka sorular sor.
  • Örneğin kitaplar hakkında konuşmak onu heyecanlandırıyorsa daha fazla soru sor/kitaplarla ilgili bağlantılar kur. "O kitabı okuman harika. O yazarın en sevdiğim kitabı ______.” gibi.
  • Ya da kitapları konusunda çok heyecanlı görünmüyorsa daha açık uçlu başka bir şeye geçebilirsin. "Peki bu hafta başka ne yapıyorsun?" gibi bir şey söyle.
  • Hoşlandığın kişinin ilgi alanlarını zaten bildiğini gösteren konuları gündeme getirmekten kaçın çünkü bu size kendinizi garip hissettirebilir. Örneğin, futbol oynadığını biliyorsan bunu doğrudan gündeme getirmekten kaçın. "O zaman bana futbol sezonundan bahsetsene." deme. Bunun yerine, konuşmanın doğal olarak oraya gitmesine izin ver.
 2. 2
  Sohbetinde aktif bir dinleyici ol. Eğer iyi bir dinleyiciysen hoşlandığın kişi seninle sohbette daha çok keyif alacaktır. Sohbete başladıktan sonra, yüz yüze veya onun yüzünü kolayca duyup görebileceğin bir dinleme konumunda olmalısın. Aktif dinlemenin bir diğer önemli kısmı, sohbetin sırasında devamlı (ancak sürekli değil) göz teması kurmaktır.
  • Dikkatini dağıtmaktan kaçın. Konuşurken mesaj gönderme veya telefonuna bakmayın. Bu, ilgisiz olduğunu gösterir ve hoşlandığın kişinin ne söylediğini gerçekten duymanı engelleyebilir.
  • Hoşlandığın kişinin söylediği şeydeki ana fikri tekrarla. Bu, onun dinlediğini bilmesini sağlar ve ona her şeyi açıklama şansı verir. Söylediklerinin en anlamlı kısımlarını tekrarla. Örneğin, "Resimde yeni olduğunu söylüyorsun ama ezelden beri yapıyormuşsun gibi görünüyor?" diyebilirsin. Bu onun sana bağlı hissetmesine yardımcı olacaktır çünkü onunla ilgili önemli şeyleri anladığını göstermiş olursun.
  • Konuşmasını bölmekten kaçın. Söylemek istediğimiz şeyle heyecanlanmak ve konuşma sırasında söz kesmek kolaydır. Ancak isteğe diren ve konuşmasını bitirene kadar bekle, sonra söylediği şeye olan ilgini göster.
  • Empati yap. Hoşlandığın kişi, yaşadığı zor bir şey hakkında konuşursa konuşmada duygularını atlamadığından emin ol. Bir sınavda başarısız olmasından bahsetmesine yanıt olarak, "Bu teste tekrar girmenin neden gerçekten sinir bozucu olduğunu anlayabiliyorum." gibi bir şey söyleyebilirsin.
 3. 3
  Ona sohbetten keyif aldığını göster. Bir sohbeti dostça ve doğal tutmanın bir yolu, onunla konuşurken iyi vakit geçiriyor gibi görünmendir. Göz teması kurmak, sık sık gülümsemek, gülmek, konuşurken öne doğru hafifçe eğilmek ve açık bir vücut dili kullanmak bunu göstermenin yollarındandır. Konuşurken senin için doğal olan her türlü hareketi kullan ve kollarını açık tut; birbirine bağlama.
  • Başını bir tarafa eğmek, konuşurken ve flört ederken samimiyeti/flört ettiğini göstermenin başka bir iyi yoludur.[9]
 4. 4
  Tekrar takılmak için bir plan yap ve/veya onun numarasını al.[10] İşler iyi gidiyor gibi görünüyorsa hoşlandığın kişiye tekrar takılmak isteyip istemediğini sor veya numarasını iste. Bunu konuşmanın sonuna doğru yapmak iyidir. Sağlam bağlantılar kurduktan sonra ve konuşma gereksiz uzamadan veya sıkıcılaşmadan önce bir araya gelmeyi veya onun numarasını almayı önermek iyi bir fikirdir. Bir konuşma yapmadan önce ikiniz için de doğru olabilecek birkaç aktivite düşün. "Gerçekten harikasın, bir ara takılmak ister misin?" gibi bir şey söyle. Ardından birlikte yapabileceğiniz birkaç şey öner ve onun numarasını al.
  • İşini sağlamak almak istiyorsan direkt “Numaranı alabilir miyim? Seninle konuşmaktan gerçekten keyif aldım.” diyebilirsin.
  • Sohbet çok iyi geçmediyse takılmayı istemeden önce, mesajla veya yüz yüze birkaç konuşma daha yapmayı bekleyebilirsin.
 5. 5
  Konuşmayı daha önce konuştuğunuz bir şeye geri getir. Hoşlandığın kişiyle sohbetin başında bahsettiği bir şey hakkında konuşman iyi olur. Örneğin, "Dönem ödevine daha ne kadar zaman harcaman gerektiğini düşünüyorsun?" diyebilirsiniz. Ardından, konuşmanın geri kalanını, daha önce başlattığın konuları sonuca bağlayarak geçir.
  • Bahsettiğin şey hakkında size özel şakalar yapabilirsin. Örneğin, "Bu öğle yemeğini susuz atlattığımıza göre artık her şeyi birlikte atlatabiliriz." diyebilirsin.
  • Sizinle alakalı şakalar yapmak kurduğun bağlantıları sağlamlaştırmana yardımcı olabilir. Bu, bağlantınızı ilk konuşmadan sonra devam ettirmek için de iyi bir yoldur.
 6. 6
  Sohbeti iyi bir şekilde bitir. Kendini iyi hissettiğinde ve bir şey hakkında gülmeyi yeni bitirdiğinizde konuşmanızı kibarca bitirmelisin ki hoşlandığın kişide iyi bir izlenim bıraksın. Ona sohbetinizden hoşlandığını söylediğinden emin ol.
  • Sohbetin sonunda rahat davranabilirsin. "Şimdi eve gitmeliyim ama seninle konuşurken çok eğlendim." gibi bir şey söyleyebilirsin.
  • Gelecekte hoşlandığın kişiyi görecek olursan onu tekrar görmekle ilgili bir şeyler söylemelisin. "Seni sınıfta görmek ve ödevinin nasıl sonuç verdiğini duymak için sabırsızlanıyorum." de.
  • Sonraki birkaç gün içinde, merhaba diyerek ve konuştuğunuz şeyler hakkında onunla iletişime geçerek bir mesaj gönder.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Bir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 107 kişi çalıştı. Bu makale 22.952 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 22.952 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam