Hoşlandığın birine yaklaşamayacak kadar utangaçsan ya da geriliyorsan telefon mesajı göndermek onunla konuşmanın harika bir yoludur. Söylediğin her şeyi tamı tamına kontrol etmeni sağlar ve normalde olduğundan daha açık sözlü olmanı sağlar. Doğrudan “Senden hoşlanıyorum.” konuşmasına girmek yerine başlangıcı sorular sorarak ve hoşlandığın kişiyi daha iyi tanımaya çalışarak yap. Cilveli telefon mesajları gönder ve hoşlandığın kişiye şaka yollu takılmaktan korkma. Zamanı geldiğinde duygularını itiraf etmek için ona kısa ve tatlı bir şey yaz; bu endişelendirici olabilir ancak girişimde bulunduğun için de kendinle gurur duyacaksın!

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Bir Sohbet Başlatmak

 1. 1
  İlk sohbet için “merhaba” de ve bir soru sor. Sadece “Selam!” ya da “Ne haber?” demek yerine sohbete planlı başla. Örneğin, “Merhaba Burak, İngilizce ödevinin ne olduğunu biliyor musun? Not almayı unutmuşum.” gibi bir şey söyleyebilirsin. Ya da “Selam Levent! Okul tiyatrosunda rol aldığını gördüm. Kuliste yardım edecek birini arayıp aramadıklarını biliyor musun?” da diyebilirsin.[1]
  • Bir soru sormak yerine yorum da yapabilirsin. “Bugünkü tarih dersini nasıl buldun?” demek yerine “Bugün sınıfta sıkıntıdan öleceğimi sandım. Hasan Hoca Kurtuluş Savaşı'nı pek de ilgi çekici anlatmıyor.” gibi bir şey söyleyebilirsin. Bu, bazı kişisel özelliklerini hoşlandığın kişiyle paylaşmanı sağlarken bir sohbet de başlatır.

  İpucu: Cesur ol ve önce sen ona mesaj gönder! İlk önce onun seninle temas kurmasını beklemen için bir sebep yoktur.

 2. 2
  Açık uçlu sorular vasıtasıyla sana açılmasını sağla. Açık uçlu sorular cevap olarak “evet” ya da “hayır” kelimelerinden daha fazlasını gerektiren sorulardır ve hoşlandığın kişiyi daha iyi tanıman ve sohbeti devam ettirmen için harika bir yoldur. En sevdiği filmler, kitaplar, oyunlar, televizyon programları, YouTube kanalları, ziyaret edilecek yerler ya da aklına gelen başka şeylerle ilgili sorular sor.[2]
  • Örneğin, “Film izlemeyi sever misin?” diye sormak yerine “En sevdiğin üç film hangisi?” diye sor.
  • “Hafta sonun iyi geçti mi?” diye sormak yerine “Hafta sonu ne yaptın?” diye sor.
 3. 3
  Telefon mesajlarına tek kelimelik cevaplardansa ayrıntılı cevaplar ver. Kendi fikirlerini paylaşmaktan korkma! Bir sohbeti sonlandırmanın en hızlı yolu telefon mesajına “tamam” ya da “evet” cevabını göndermektir. Hoşlandığın kişiyle ortak noktalarınız varsa onlardan bahset. Onunla aynı fikirde olmama konusunda da rahat ol; bazen farklı fikirler sohbetin devam etmesini sağlayabilir.[3]
  • Örneğin, hoşlandığın kişi belli bir Marvel filminin çok iyi olduğunu düşünüyorsa ve sen ona katılmıyorsan ona nedenini söyle. Farklı karakterler ve hikâyelere dair harika bir tartışmaya girebilirsiniz.
  • Hoşlandığın kişinin tam olarak neden bahsettiğini bilmiyorsan ona bununla ilgili sorular sor. Örneğin, en sevdiği müzik gruplarını daha önce hiç duymadıysan “Onları hiç dinlemedim. En sevdiğin albümleri hangisi? Ben de dinleyeyim.” gibi bir şey söyle.
 4. 4
  Onu övmek için ona iltifat et. İyi bir iltifatın anahtarı içten olman ve iltifatı kısa tutmandır. Örneğin, “Geçen cumaki maçta harikaydın!” ya da “Projeni sınıfta çok güzel sundun, çok etkilendim. Tebrikler!” gibi bir mesaj gönderebilirsin.[4]
  • Başka bir şeyle ilgili konuşmuyor da olsanız tek başına bir iltifat mesajı göndermekten çekinme. Sadece başka bir tane daha göndermeden önce hoşlandığın kişinin karşılık vermesini bekle.
  • Bu tür mesajlar gönderirken hislerinden bahsetmekten kaçın. “Bunu söylemeli miyim bilmiyorum çünkü tuhaf gibi geliyor ancak sen harika bir beyzbol oyuncususun.” gibi bir şey demek durumu tuhaflaştırır. Doğrudan “Harika bir beyzbol oyuncususun!” de.

  Cilveli İltifatlar Yazmak:

  “Kullandığın parfüme bayıldım! Markası ne?”

  “İyi ki bugün ben sunum yaparken sınıftaydın! Kafamı kaldırınca senin yüzünü görmek güzeldi.”

  “Gözlerinin ne kadar YEŞİL olduğunu daha önce fark etmemiştim. Bugün giydiğin gömlek onları öne çıkartmış.”

  “Stranger Things dizisinin son sezonuyla ilgili fikirlerini duymak için sabırsızlanıyorum!”

 5. 5
  Mizah duygunu sergilemek için mesajına emojiler ve GIF'ler ekle. Konuştuğunuz şeyle ilgili emojiler ve GIF'ler bulmaya çalış. Örneğin, hafta sonu canının sıkıldığını yazıyorsan masasında uyuklayan birinin GIF'ini gönder. Ya da hoşlandığın kişinin söylediğin şeyi deşifre etmek zorunda kalması için ona sadece emoji kullanarak yazdığın bir mesajı gönder.[5]
  • Mesaj sohbetinde yaratıcı ol ve eğlen! Bu, hoşlandığın kişiye karşı kendini daha rahat hissetmenin harika bir yoludur, böylece sonunda ona ondan hoşlandığını söyleyebilirsin.
 6. 6
  Hoşlandığın kişiye sana onu hatırlatan komik internet paylaşımları ve videolar gönder. Bir dahaki sefere seni güldüren bir internet paylaşımı ya da video bulduğunda bunu “Bu aklıma seni getirdi!” gibi bir mesajla gülme emojisiyle birlikte hoşlandığın kişiye gönder. “Seni düşünüyordum. Umarım bunu beğenirsin!" gibi bir şey bile söyleyebilirsin.[6]
  • Örneğin, hoşlandığın kişi kedileri sevdiğini paylaştıysa YouTube'da bir komik kedi videoları derlemesi bul ve bunu kedi emojisiyle birlikte “Senin için kedi âşığı.” yazdığın bir mesajla ona gönder.
  • Hoşlandığın kişiye onu düşündüğünü söylemen daha cilveli mesajlaşmaya doğru ilerlemen için harika bir yoldur.
 7. 7
  Ona acayiplikleri ve farklı düşündüğünüz şeylerle ilgili takıl. Kibar ve şakacı olmaya dikkat et ve ona duygularını incitebilecek bir şeyle ilgili takılmaktan kaçın. Örneğin, eğer hoşlandığın kişi kekeliyorsa ona bununla ilgili takılman pek iyi bir fikir değildir. Ancak sana çocukken izlediği bir filmi izlemeyi hâlâ sevdiğini söylediyse ona kesinlikle bununla ilgili takılabilirsin.[7]
  • Örneğin, ona gizlice en sevdiği film ya da televizyon programından bir GIF'i göz kırpan yüz emojisi ya da dil çıkartan yüz emojisiyle birlikte “Cuma gecesi planlarının ne olduğunu biliyorum!” gibi bir şey yazıp gönderebilirsin.
  • Ya da sen Harry Potter serisindeki en iyi karakterin Ron Weasley olduğunu düşünüyorsan ancak o bunun Hermione Granger olduğunu düşünüyorsa “Senin fikrine güvenemem HERMIONE ÂŞIĞI!” yazıp gülen emojiyle birlikte ona gönderebilirsin.

  İpucu: Yanlışlıkla hoşlandığın kişinin duygularını incitirsen bununla hemen ilgilen. “Duygularını incittiğim için üzgünüm. Komik olmaya çalışıyordum ancak anlaşılan işe yaramadı!” gibi bir şey söyleyip bir utanmış surat emojisi ekleyip gönderebilirsin.

 8. 8
  Yapılacak güzel şeyler konusunda fikrini sor ya da tavsiye iste. Bu sadece onur verici olmakla kalmaz, aynı zamanda sana hoşlandığın kişiye onunla takılmayı sorma şansı da verir. “Arkadaşlarım ve ben ders çalışmak için uygun bir kafe arıyoruz. Sen nereye gitmeyi tercih edersin?” gibi bir şey söylemeyi dene. Ya da “Çok canım sıkılıyor! Beni bağlayacak yeni bir televizyon programına ihtiyacım var. Ne önerirsin?” gibi bir şey söyleyebilirsin.[8]
  • Gerçekten oraya gidip ya da önerdiği şeyi yapıp bir devam mesajı göndermek bunu devam ettirmenin harika bir yoludur. Örneğin, “Riverdale dizisini izlemeye başladım ve çok beğendim. Bundan sonra ne olacağını görmek için sabırsızlanıyorum!” diye yazıp arkasından programdan bir GIF ekleyip gönderebilirsin.
  • Şehirdeki yeni bir kafeyi denemeni söylediyse birkaç arkadaşınla oraya gidip ona “Şu yeni kafeye gittim ve orayı çok beğendim! Çok güzeldi! Önerdiğin için teşekkür ederim.” gibi bir şey yazdığın mesajı gönderebilirsin.
  • Ona birlikte takılmayı teklif etmeyi denemek istiyorsan bir hafta bekle ve “Selam, bugün bana daha önce önerdiğin kafeye gidiyorum. Buluşup birlikte ders çalışmaya ne dersin?” diye yazdığın bir mesaj gönder.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Duygularını Paylaşmak

 1. 1
  Hoşlandığın kişiye sohbet başlatmak amacıyla sıradan bir mesaj gönder. Sadece hislerini itiraf ettiğin tek bir mesaj gönderebilirsin ancak bu cevap beklerken çıldırmana sebep olabilir. Hoşlandığın kişiye önce genel bir mesaj yazıp buna karşılık alırsan en azından o anda telefonunun yanında olduğunu bilirsin. Daha önce konuştuğunuz bir şeyle ilgili bir soru sormayı ya da bir şey söylemeyi dene.[9]
  • Örneğin, “Önümüzdeki haftanın sınavlarına çalışmam lazım ancak bir türlü odaklanamıyorum! Yapmak istediğim tek şey kestirmek!” gibi bir şey söyleyebilirsin.
 2. 2
  Hangi ruh hâlinde olduğunu anlamak için birkaç kere mesajlaş. Hoşlandığın kişi kötü bir ruh hâlindeyse ya da dışarıda arkadaşlarıyla birlikteyse bu muhtemelen hislerini itiraf etmen için pek iyi bir zaman değildir. Ne yaptığını, planının olup olmadığını ya da nasıl olduğunu sormayı dene. Cevapları nasıl hissettiğine dair sana ipucu verir.[10]
  • Cevapları kısaysa ve yanıtlaması uzun sürüyorsa konuşmayı bir gün ertelemen iyi olur.

  İpucu: “Mükemmel anı” beklemek seni nihai “Senden hoşlanıyorum." mesajını göndermekten alıkoyuyorsa kendin için bir zaman sınırı koymayı dene. Bazı anlar kesinlikle diğerlerine göre daha iyi olur ancak sonunda hiçbir an gerçek anlamda “mükemmel” değildir. Gerekirse bir tarih seç ve kendine o tarihe kadar hamleni yapmış olacağını söyle.

 3. 3
  Hoşlandığın kişiye ondan hoşlandığını söyleyen kısa bir mesaj oluştur. Bir sürü ayrıntıya girmemeye çalış. Söylemek istediğin şeyi söylemenin en iyi yolu bunun kısa ve basit olmasıdır. “Senden hoşlanıyorum. Bir ara takılalım!” ya da “Sana senden hoşlandığımı söylemek istedim. Sana baskı yapıyormuşum gibi algılama. Sadece seninle hislerimi paylaşmak istedim.” gibi bir şey söylemeyi dene.[11]
  • Hoşlandığın kişiyle birkaç haftadır mesajlaşıyorsanız ve birbirinize cilveli mesajlar gönderiyorsanız ondan hoşlanıyor olman muhtemelen onu şaşırtmaz.
  • Duygularının incelikleriyle ilgili uzun bir mesaj bunaltıcı olabilir. Hoşlandığın kişiye cevap vermesi için zaman vermelisin ve ayrıca ne olursa olsun onun hislerine saygın olduğunu bildirmelisin.
 4. 4
  Bir yanıt alana kadar devam mesajları göndermekten kaçın. Cevap beklemek çok zor olabilir ancak peş peşe birçok mesaj göndermen yapışkan ve çaresiz görünmene sebep olur ve durumu karıştırabilir. Telefonu bir kenara bırakıp bir süre için yürüyüşe çıkmak, sinemaya gitmek ya da giysi dolabını düzenlemek gibi bir şey yapmayı dene.[12]
  • Sana hiç cevap vermezse bu senin cevabın olabilir. Ancak sana bunu yapmaması ve seninle aynı hislere sahip olmasa bile bir cevap vermesi en iyisidir.
 5. 5
  Cevabını okurken hoşlandığın kişinin mesaj yazma alışkanlıklarını göz önünde bulundur. Hoşlandığın kişinin mesaja cevap vermesi normalde birkaç dakika mı, saatler mi yoksa günler mi alıyor? Normalde emojiler ve tam cümleler mi kullanıyor yoksa kısa cümlelerle mi cevap verme eğiliminde? Normalde cevap verme tarzıyla şimdi nasıl cevap verdiği arasındaki farkları görmen ne düşündüğüne dair sana ipucu verebilir.[13]
  • Örneğin, normalde çabuk karşılık alıyorsan ancak ondan hoşlandığını söyledikten sonra birkaç saat boyunca bir karşılık almazsan bu acele etmediği ve nasıl karşılık vereceğini düşündüğü anlamına gelebilir.
  • Normalde emojiler ve GIF'lerin olduğu düşünceli mesajlar gönderiyorsa ancak mesajına tek kelimelik ya da kısa bir cevapla karşılık verirse bu rahatsız olduğu ve senin gibi hissetmediği anlamına gelir.
  • Her kişinin birinin ondan hoşlandığını söylediği zamanki tepkisinin farklı olacağını unutma. Bazı insanlar henüz bunun üzerine düşünmemişse hislerini anlamak için zamana ihtiyaç duyar.
 6. 6
  Olumlu bir cevabı hoşlandığın kişiye bire bir takılmayı teklif ederek kutla. Hoşlandığın kişinin de senden hoşlandığını öğrenirsen bu müthiş bir şey! “Oh! Cevabını beklerken çok strese girdim! Hislerimin karşılığı olduğunu öğrendiğime çok sevindim! Bu cuma buluşup şu yeni filme gitmeliyiz! Belki ondan önce de akşam yemeği yeriz, ne dersin?” gibi bir devam mesajı göndermeyi deneyebilirsin.[14]
  • Henüz biriyle romantik anlamda bire bir takılmaya iznin yoksa birlikte sinemaya gitmek, bowlinge gitmek, paintball oynamak ya da bir okul etkinliğine gitmek için bir grup oluşturmayı dene.
 7. 7
  Olumsuz bir cevapla hoşlandığın kişiye biraz zaman vererek başa çık. Umduğun şekilde cevap vermezse üzülmen normaldir. Neden senden hoşlanmadığını soran ya da aslında ciddi olmadığın numarasını yapmaya çalıştığın devam mesajları gönderme. “Anlıyorum. Umarım hâlâ arkadaş kalabiliriz!” gibi basit bir şey söyle.[15]
  • Kendini ifade etmende bir sorun olmadığını ve senden o şekilde hoşlanmadığını söylemesinin seninle ilgili bir sorun olduğu anlamına gelmediğini unutmamaya çalış.
 8. 8
  Sonuç ne olursa olsun zor bir şeyi yaptığın için kendinle gurur duy. Hoşlandığın kişi ister senden hoşlansın ister hoşlanmasın tüm dünyadaki insanların korkutucu bulduğu bir şey yaptın. Bir insan olarak ne kadar ilerleme kaydettiğini ve bu süreçte kendine dair neler öğrendiğini takdir etmelisin.[16]
  • Gelecekte neyi farklı yapmak istediğinle ilgili düşünmeye bile biraz zaman ayırabilirsin. Bunun gibi olan her fırsatı bir öğrenme deneyimi olarak gör!
  Reklam

İpuçları

 • Hoşlandığın kişinin hiçbir zaman sana açılmasını ya da mesajlarına cevap vermesini sağlayamıyorsan bu muhtemelen sana karşı ilgisinin olmadığı ve hayatına devam etmen gerektiği anlamına gelir.
 • Arada bir telefonunu bir kenara bırakmaya çalış. Yazdığın bir mesaja karşılık beklerken telefonunu elinden bırakman zor olabilir ancak bunu fazla takıntı hâline getirmemek için her gün bir saat kadar bırakmayı dene.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Bir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

John Keegan
Ortak yazarlar :
İlişki Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar John Keegan. John Keegan, New York’ta ilişki koçu ve motivasyon konuşmacısıdır. İnsanlara aşkı bulmalarında yardımcı olmak için flört, cazibe ve sosyal dinamiklerdeki uzmanlığını kullandığı Awakened Lifestyle’ı yürütmektedir. Los Angeles’dan Londra’ya, Rio de Janeiro’da Prag’a uluslararası atölyeler düzenler ve eğitimler verir. Çalışmaları New York Times, Humans of New York ve Men's Health’de yer almıştır. Bu makale 7.260 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 7.260 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam