Aşık olduğun biriyle konuşmak sinir bozucu olabilir. Ancak o kişiye mesaj gönderirsen gönder tuşuna basmadan önce tam olarak ne söylemek istediğini düşünebilme avantajına sahip olabilirsin. İşin güzeli o, göz kırpma emojisini gönderdiğinde senin utandığını göremez! Ancak sohbeti sorunsuz bir şekilde sürdürmeye yardımcı olmak için, sohbeti nasıl başlatacağından flörtleşme sözlerini yanlış anlaşılmadan nasıl kullanacağına kadar aklında tutman gereken birkaç şey vardır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Konuşmayı Başlatmak

 1. 1
  Sohbeti klasik şekilde değil de özgün bir şekilde başlatmaya çalış. Hoşlandığın kişiye “Selam” veya “Merhaba” gibi bir mesaj atmaktan kaçın. Bunun yerine hoşlandığın kişinin daha en baştan sohbete ilgi duymasını sağlayacak yaratıcı bir yol düşünmeye çalış. Örneğin, onu en son gördüğünde konuştuğunuz bir şeyden bahsedebilir veya bir şey sana hoşlandığın kişiyi hatırlattığında ona mesaj yazabilirsin.[1]
  • Mesela “Selam Can! Maskeli balo için kovboy kostümüne uyacak mükemmel bir gömlek gördüm. Resmini görmek ister misin?" gibi bir şey yazabilirsin.

  İpucu: Eğer hoşlandığın kişide senin numaranın olduğundan emin değilsen kim olduğunu mesajda yazdığından emin ol. “Selam, ben Kaan, daha önce kafede tanışmıştık. Seninle tanışmaktan çok memnun oldum!" gibi bir şey söyleyebilirsin.

 2. 2
  Cesur görünmek istiyorsan hoşlandığın kişiye iltifat et. Sohbete iyi bir şekilde başlamanın harika bir yolu da sohbeti iltifatla açmaktır. Bu sadece hoşlandığın kişiyi iyi hissettirmekle kalmayacak aynı zamanda kendinden emin görünmeni sağlayacak.[2]
  • Örneğin “Selam güzelim!” ya da "N'aber, futbol yıldızı?" diyebilirsin.
  • “Bugün öğle yemeğinde seni gördüğümde öyle sevimli görünüyordun ki!” gibi bir şey diyebilirsin.
 3. 3
  Bir yanıt alabilmek için sohbeti açık uçlu soru ile başlat. Basit bir evet-hayır sorusu sorduğunda sana tek kelimelik bir cevap verebilir. Bu yüzden hoşlandığın kişinin, cevabını açıklamasını gerektiren bir soru düşünmeye çalış. Bu sayede sohbete en baştan katılıyor olacak. Bir bonus olarak, cevaplarından onun hakkında biraz daha fazla bilgi edinebilirsin![3]
  • “Ayşe hocanın dünkü fen sınavı hakkında ne düşünüyorsun? Paragraf sorusunu yapabildin mi sence?” gibi bir şey söylemeyi dene (sınavdan çok iyi aldıysa ve sen pek iyi alamadıysan bir sonraki sınav için çalışmana yardımcı olmasını iste).
  • Ayrıca “Sıkıldım. Eğlenmek için ne yapmayı seversin?” gibi bir şey de sorabilirsin. Senin ve hoşlandığın kişinin ortak bir kaç hobisi olduğunu keşfedebilirsin!
 4. 4
  Şakacı tarafını göstermek istiyorsan rastgele bir şeyle başla. Normalde saçmalayan ve rastgele şeyler söyleyen biriysen hoşlandığın kişinin bunu en baştan bilmesinden korkma! Bir dahaki sefere acayip uçuk bir düşüncen olduğunda onu hoşlandığın kişiye mesaj olarak gönder. Seninle aynı görüşte olursa kişilikleriniz iyi eşleşebilir!”[4]
  • Örneğin, “Peyniri çok seviyorum, kendim yapmayı düşünüyorum!” Sence peynir yapmak zor mudur?” ya da “Sence bir kavgada kavgayı bir lama mı yoksa rakun mu kazanır?” diyebilirsin.
 5. 5
  Hoşlandığın kişiye neler yaptığını sor. Sohbeti başlattıktan sonra hoşlandığın kişiye neler yaptığını sor. Meşgul değilse onunla sohbet etmeye devam et. Ancak bir şeyle uğraştığını söylerse onunla daha sonra konuşacağını söyle. Bu şekilde meşgulken onu rahatsız etmeyeceksin. Muhtemelen onun vaktini düşündüğün için seni takdir edecektir ve bu, daha sonra seninle konuşmayı isteme olasılığını arttıracaktır.
  • Örneğin ailesiyle akşam yemeği yediğini söylüyorsa “Mükemmel, şimdi sen yemeğini ye. Yarın konuşuruz!" diyebilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Mesaj Üzerinden Flörtleşmek

 1. 1
  Hoşlandığın kişiye senin nasıl hissettiğini göstermek için emoji ekle. Eğer hoşlandığın kişinin senin ona aşık olduğunu bilmesini istiyorsan göz kırpma veya gözlerinde kalp olan emoji'ler gibi cilveli emoji'ler göndermeyi dene. Fazla abartma. Her birkaç mesajda bir veya iki emoji gayet çoktur.[5]
  • Diğer sevimli emoji'ler arasında kalp, ateş emoji'leri (hoşlandığın kişinin seksi olduğunu ona anlatmak için tabii!) ve hoşlandığın kişi komik bir şey söylerse gülmekten ağlayan emoji sayılabilir.
  • Dilinin dışarıda olduğu bir surat gibi bazı emoji'ler imalı olabilir. Hoşlandığın kişinin sana aşık olup olmadığını bilene kadar masum emoji'lere sadık kalman en iyisidir.
 2. 2
  Eğlenirkenki hâlinin özçekimini yapıp gönder. Cilveli olduğunu ima eder şekilde poz verdiğin bir fotoğraf göndermene gerek yok. Bunun yerine arkadaşlarınla harika zaman geçirdiğin bir fotoğrafını göndermeyi dene. Bu, hoşlandığın kişiye çok yönlü ve mutlu olduğunu gösterecek. Bu da seni daha çekici gösterecek.
  • Örneğin, en iyi arkadaşınla dondurma almaya gidersen seçtiğin çeşitlerin fotoğrafını çek.
  • Sen ve arkadaşların hafta sonları futbol oynuyorsanız hoşlandığın kişiye göndermek için grup fotoğrafı çekmeyi dene.
 3. 3
  Cesur tarafını göstermek için hoşlandığın kişiyle bir iddiaya gir. Herkes biraz dostça bir yarışmayı sever ve bu senin ve hoşlandığın kişi için küçük, özel bir şakayı paylaşmanın harika bir yolu olabilir. Ona bir meydan okuma, bir hodri meydan veya bir iddia ile ilgili mesaj yaz ve eğlenceye hazır olup olmadığını gör![6]
  • Örneğin "5 TL'sine iddiaya girerim ki beden öğretmeni yarınki maç öncesi toplantıda her zamanki kırmızı tişörtünü giyecek. Kaybedersen parayı vermeyi unutma!" diyebilirsin.
  • Ona “Yarınki sunumun sırasında “Vakvak” diyemezsin!” gibi bir şey yapmasını isteyerek ona meydan okuyabilirsin.

  İpucu: Kötü niyetli veya hoşlandığın kişiyi tehlikeye sokabilecek herhangi bir iddiadan kaçın. Örneğin, kimsenin kaba davranmaya ya da ciddi kuralları çiğnemeye cesaret etmesine sebep olma.

 4. 4
  Birlikte takılmak için özel planlar yap. Mesaj üzerinden flörtleşmek eğlencelidir ama bu kişiden gerçekten hoşlanıyorsan yüz yüze zaman geçirmek de önemlidir. Özel bir gezi ya da etkinlik önermeye çalış, ardından hoşlandığın kişinin seninle gelmek isteyip istemediğini sor. Bunun “Bir ara takılmalıyız” gibi genel bir sözdense bir randevu ile sonuçlanma ihtimali çok yüksektir.[7]
  • “Yarın yeni vizyona giren Siyah Giyen Adamlar filmine gideceğim, benimle gelmek ister misin?” gibi bir şey söylemeyi dene.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Sık Yapılan Mesajlaşma Hatalarından Kaçınmak

 1. 1
  Mesaj yazmadan önce belli bir süre beklemen gerektiğini düşünme. Bazı insanlar, numarasını aldıktan sonra birine mesaj atmadan önce 3 gün beklemeni söyler. Ancak, bu kadar zamandan sonra ondan hoşlanmadığını düşünebilir. Oyun oynamak yerine canın ister istemez ona mesaj yaz. Bu ona zaten onu düşündüğünü gösterecek. Senin bu açık yaklaşımından etkilenebilir.[8]
  • Ancak gece çok geç veya sabah çok erken saatlerde mesaj atmaktan kaçın. Onu uyandırabilirsin ve bu muhtemelen onun hoşuna gitmeyecektir.
 2. 2
  Mesajlarında çok fazla argo kullanmaktan kaçın. Hoşlandığın kişiyle konuşurken ne kadar düşünceli ve akıllı olduğunu bilmesini istersin. Çok sayıda kısaltma, akronim ve İnternet dili kullanmak seni bayağı gösterebilir ve mesajlarının okunmasını zorlaştırabilir. Bunun yerine sürekli normal imla ve doğru dil bigisi kurallarına göre yazmaya çalış.[9]
  • Mesajlarında birkaç kısaltma kullanmanda sorun yok. Mesela “OMG sana bir şey söylemem gerek!” kısaltmasında bir sorun yok ama “OMG ne dydğma inanmycksn” cümlesindeki kısaltmalarla muhtemelen hoşlandığın kişinin kalbini kazanamayacaksın.
  • Göndermeden önce yazdığın mesajdaki yazım hatalarını bulmaya çalışmak için mesajını oku.
 3. 3
  Özellikle ilk başta mesajların neşeli olsun. Hoşlandığın birine ilk kez mesaj attığında onu hayatındaki sorunlarla bunaltma. Bunun yerine mesajların olumlu, zekice veya eğlenceli olsun. Bu, hoşlandığın kişiye etrafında bulunulması eğlenceli, olumlu bir insan olduğunu gösterir.[10]
  • Örneğin, hoşlandığın kişiye şakalar, gününle ilgili sevimli hikâyeler veya karşılaştığın komik paylaşımları gönderebilirsin.
  • Mesajda doğru şekilde anlaşılamayabileceğinden çok fazla iğneli söz söylemekten kaçın.
  • Zamanla, özellikle aynı şeyleri yaptığını görüyorsan hoşlandığın kişiye yavaş yavaş açılabilirsin.
 4. 4
  Onu aşırı düşünme. Birinden hoşlandığında sana gönderdiği her metni okumak, nasıl hissettiğine dair herhangi bir işaret aramak çekici gelebilir. Ancak hoşlandığın kişinin senden hoşlanıp hoşlanmadığından emin olmanın en iyi yolu sadece onunla konuşup zaman geçirmektir. Hoşlanıp hoşlanmadığı zamanla açıklığa kavuşur. Bu yüzden rahatla, eğlen ve olayların kendiliğinden gelişmesine izin ver.[11]
  • Mesela, hoşlandığın kişinin sana kısa mesajlar göndermesi mutlaka sana kızdığı veya seni sevmediği anlamına gelmez. Sadece meşgul olabilir.
 5. 5
  Ona sana gönderdiğinden daha fazla mesaj göndermemeye çalış. Sürekli olarak uzun mesajlar gönderiyorsan ve hoşlandığın kişi yalnızca kısa mesajlar gönderiyorsa (ya da hiç mesaj göndermiyorsa) muhtemelen meşguldür ve telefonunu mesaj yağmuruna tutmaya devam edersen hoş olmayabilir. Gönderdiği her bir mesaj için tam olarak bir mesaj göndermen gerekmez ama mesaj sayısını yakın bir oranda tutmaya çalış.[12]
  • Ona neden sana mesaj atmadığını sormak için mesaj atma. Bu çaresiz ya da aceleci olduğun şekilde yorumlanabilir. Cevap vermiyorsa ona biraz zaman tanı.

  İpucu: O, mesajlarına nadiren yanıt veriyorsa veya yalnızca kısa yanıtlar gönderiyorsa bu, onun senden hoşlanmadığının işareti olabilir. Unutma, bu sende sorun olduğu anlamına gelmez. Yalnızca senin ve onun şu anda birbirinize uygun olmadığınız anlamına gelir.

 6. 6
  Sohbeti sonlandıran ilk kişi olmaya çalış. Eğer hoşlandığın kişi her zaman ilk elveda diyen kişi ise o, senin onun senden hoşlandığından daha çok ondan hoşlandığını hissetmeye başlayabilir. Sohbeti onun beklediğinden biraz daha erken bitirerek seni özlemesi için fırsat ver. Bir yere gideceğin için sohbeti bitiriyorsan meşgul ve çok yönlü bir yaşamın olduğunu bilmesini sağladığından emin ol!
  • Hoşlandığın kişiye "Ah, yarın bana sana iş görüşmemi anlatacağımı hatırlat lütfen!" gibi bir şey diyerek onu beklemede tut.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Google Güvenli Arama Nasıl KapatılırGoogle Güvenli Arama Nasıl Kapatılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 141.406 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 141.406 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam