Ne yaptığına dair en ufak bir fikrin olmadığında hoşlandığını kişiyle konuşmak sinir bozucu olabilir. Eğer hoşlandığın kızla iletişim kurmakta zorlanıyorsan, okumaya devam et ve kendi sesini bulmayı öğren.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Rahat Ol

 1. 1
  İlgi alanlarını geliştir. Konuşacak konu bulmak için çok zeki olmana gerek yok, fakat merak ve ilgi alanlarının olması gerekir. İlgilendiği konular hakkında doğal bir biçimde konuşabilen birisinin sohbeti, ne söyleyeceğini ezberlemiş gibi konuşan bir ümitsiz vakadan çok daha iyidir.
  • Kısa bir liste yap. İlgilendiğin her şeyi listeye ekle ve detaylandır. Mesela, "müzik" yazmak yerine "klasik gitar çalmak, konsere gitmek, plak koleksiyonu yapmak" yaz.
  • Listeyi konulara ayırarak genişlet. Yukarıdaki örnekten yola çıkarak, kendi gitarının markasıyla hayalindeki gitarın markasını, gittiğin konserleri ve dinlemeyi sevdiğin plakları düşünebilirsin.
  • Her konu hakkında aklına gelen tüm fikirleri yaz. Bu, kendini daha iyi tanımanı sağlar. Böylece ilgilendiğin herhangi bir konu hakkında konuştuğunda, kendine güvenerek konuşabilecek ve neden o konuya ilgi duyduğunu anlatabileceksin. Böylece ortaya iyi bir sohbet çıkacak.
 2. 2
  Sesli konuşma alıştırmaları yap. Konuşmaya alış, yoksa asla iyi konuşamazsın. Rahatlık seviyeni arttırmak için yapabileceğin en basit şeylerden birisi de kendi kendine seslice konuşmaktır. Bu şekilde kendi sesini duymaya ve sadece başkalarına cevap vermek yerine kendin "konuşmaya" alışırsın.
  • Zaman ve yer ayarla. Evde tek başına olduğun zamanlar en iyi zamanlardır. Bunun devamlı olarak planlanmış olmasına gerek yok, sadece bulduğun fırsatları değerlendirmen yeterli.
  • Bir şeyler söyle. Bir konu hakkında birkaç kelime mırıldanmaktansa biraz konuşmaya çalış. En son izlediğin televizyon programının veya filmin konusunu anlat. Eğer aklına söyleyecek hiçbir şey gelmiyorsa, bir kitap bul ve seslice oku.
   • Kitabı okurken pek çok insanın büründüğü o ciddi ve yapay havadan çık, kelimeleri daha doğal bir şekilde söyle. Bir veya iki cümleyi önce içinden oku, sonra da onu sanki o an kendin düşünmüşsün gibi seslice söyle.
   • Şiir kitapları bu iş için çok uygundur. Şiirler neredeyse her zaman seslice okunur ve şiir okumak için gereken konsantrasyon sayesinde kendini gülünç bir durumda hissetmekten doğal olarak kurtulursun.
  • Bir süre konuşmaya devam et. En az bir dakika boyunca seslice konuşmayı dene. Bu şekilde zamanla sohbet başlatmaya ve aklından geçenleri söylemeye alışacaksın, ki bunlar hoşlandığın kişi üzerinde iyi bir izlenim oluşturmak için çok önemli şeyler.
 3. 3
  Kızlarla konuş. İşte, okulda, kulüpte veya başka nerede düzenli olarak kadınlarla etkileşimde bulunuyorsan onlarla konuşmak için fazladan çaba sarf et. Bu şekilde, bir kızla konuşmanın korkulacak bir yanının olmadığını göreceksin, ondan hoşlanıyor olsan bile.
  • İş arkadaşların gibi zaten biraz diyaloğunun olduğu kişilerle başla. Günlerinin nasıl geçtiğini sor. Karşındakini daha fazla konuşmaya teşvik etmek için kısa sorular da sorabilirsin. Çoğu kız ayaküstü seninle konuşmaktan memnun olacaktır.
   • Kendininkini anlattıktan sonra o da senin günlerinin nasıl geçtiğini sorarsa sen de kibarca aynısını yap; onun anlattığı kadar detaya girerek kendininkinden bahset. (Kızlarla konuşmak konusunda daha iyi olmaya çalıştığın kısmını karıştırma.)
  • Proje arkadaşlarına yakınlık göster. Okulda veya bir yerde gönüllülük yaparken, genelde bir partnerin olur. Partnerin çok iyi tanımadığın bir kız olduğunda ise, biraz sempatiklik birbirinizin yanında rahat olmanız konusunda ikinize de çok yardımcı olacaktır.
   • Ona halini hatrını sormaktansa proje hakkında konuşmaya çalış. Eğer olumlu tepki verirse devam et ve havadan sudan konuşarak basit sorularla konuşmayı devam ettir.
    • Ona direkt olarak kendisi ve yaşantısı hakkında sorular sorma. Bunun yerine, başka birisi hakkında (örneğin, öğretmen hakkında) ne düşündüğünü veya ikinizin de bildiği, yaklaşan etkinlikler hakkında sorular sor.
   • Çok fazla konuşma. Yardımcı olmanın ve projenizi beraber tamamlamanın senin için daha öncelikli olduğunu göster. Konuşmayı götürmeye çalışmak yerine aklına bir şeyler geldikçe konuş.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Onunla Konuş

 1. 1
  Hazırlıklı ol. Eğer bir kız üzerinde iyi bir izlenim bırakmak istiyorsan biraz olsun hareketlerine ve temizliğine özen göster.
  • Günlük bakımını duş, yüz temizleme, diş fırçalama ve saç bakımı rutini şeklinde devam ettir. Deodorant kullan ve tırnaklarını düzenli olarak kes.
   • Eğer parfüm sıkacaksan, unutma; azı karar çoğu zarar. Bileklerine ve boynunun alt kısmına, fazla değil, en fazla bir veya iki adım uzaklıktan hissedilecek kadar sık. Zaten iyi bir parfüm üzerine siner ve birkaç saat kalır; ölçüyü kaçırmaya gerek yok.
  • Her zaman elinden geldiği kadar iyi giyin. Kıyafetlerinin temiz olmasına özen göster ve ne giyeceğini bir akşam önceden ayarla ki son anda değişiklik yapmak zorunda kalma.
  • Her zaman en iyi halini göster. Kendini saklama; sınıfın matrak kişisiysen öyle kalmaya devam et, fakat hoşlandığın kişinin bilmesini istemeyeceğin şeyler söyleme ve yapma. Kulağına neyin gideceğini asla bilemezsin. Başkalarına karşı nazik ve hoşgörülü ol, ayrıca üst düzeydeki kişilerle aranı bozma.
 2. 2
  Yaklaş. Hoşlandığın kişiyle konuşmak için her fırsatı değerlendir, yanında başkaları olsa bile, "seviyorsan git konuş.”
  • Dikkatini çek. Adını söyle ve gülümseyerek el salla. Onu gördüğüne sevindiğini belli et.
  • Yanına git. Seni fark ettiği an ona doğru yürü. Onun senin olduğun yere gelmesini bekleme. Mesafeyi kapatarak proaktif ve öz güvenli olduğunu göster.
   • Sen selam verdikten sonra rahatsız olmuş görünüyorsa veya seni duymamış gibi davranmaya çalışıyorsa, muhtemelen seni tanımak istemiyordur. Bağlantıyı kes ve hayatına devam et. Seni gördüğüne sevinen birini hak ediyorsun.
 3. 3
  Samimiyetle konuş. Artık kızlarla konuşurken rahatsın. Farklı farklı konularda söyleyecek şeyleri olan ilginç birisi olarak aynı zamanda öz güvenin de yerinde. Maharetlerinle iyi bir izlenim bırakmak üzere top sende.
  • Hoşlandığın kişiyle tanışmıyorsanız, kendini tanıt ve nerelerde karşılaştığınızı söyle. Seni tanıdığında muhtemelen sana "N'aber?" veya "Nasıl gidiyor?" gibi dostça bir karşılık verecektir. Kayıtsız bir şekilde cevap vermek yerine konuşmayı götürecek bir şekilde ve anında cevap ver.
   • Eğer beklediğin gibi olmazsa, "Seni gördüm, görüşmeyeli ne var ne yok bir sorayım dedim" gibi bir şey söyle. Böylece karşılıklı konuşmayı götürmüş olursun.
 4. 4
  Konuşmayı bir süre götür. İkinizin de bildiği insanlar ve yerlerle ilgili sorular sor. Cevap verdiğinde kaygısızca karşılık ver ve düşüncelerini biraz mizah ile sun.
  • Mesela, ikiniz de Ahmet Hoca'dan ders alıyorsanız ve hoca hep çok yorgun görünüyorsa, ona hoca hakkındaki fikirlerini sorabilirsin ve cevabına karşılık olarak hocanın sürekli yorgun göründüğüyle ilgili gözlemini anlatabilirsin.
 5. 5
  Pozitif ol. Gülümse ve o seninle konuşurken ona bakmaktan çekinme. Ne derler? "Gülersen herkes seninle güler, ağlarsan yalnız ağlarsın." Başkalarının bizim yanımızdayken mutlu olmalarını sağlıyorsak çok iyi bir izlenim bırakıyoruz demektir.
  • Ağır ve üzücü konuları bu konuşmanın dışında bırak. Gündeme gelirse (mesela yeni vefat eden birini sorarsa) dürüst ol, fakat konuşmanın o konuda boğulmasına izin verme.
 6. 6
  İlk adımı at. Konuşma çok iyi giderken kısa bir sessizlik olursa, ona son zamanlarda yaşadığın, ilgi alanlarından biriyle alakalı bir olayı anlat. Önceden bahsettiğimiz müzik örneğinden gidecek olursak, son zamanlarda gittiğin bir konserden veya yeni aldığın bir albümden bahsedebilirsin.
  • Kendi ilgi alanlarına çok kaptırma. Konuyu genel tut, o da söylediklerini konu hakkında özel bir bilgi bilmeden takip edebilsin. Konuşmaya katılabilmesi veya konuyu değiştirebilmesi için ona da yer aç. Önemli olan, konuşmanı ilginç ve canlı tutabilmek.
 7. 7
  Numarasını iste. Onunla konuşmanın çok keyif verici olduğunu söyle ve çok geçmeden tekrar bir araya gelmeyi öner, sonra da numarasını iste. İşleri ne kadar ağırdan almak istediğine bağlı olarak numarasını hemen istemek çok uygun bir adım olmayabilir. Fakat ayrılırken numarasını istemek, öylece hoşçakal demekle anında çıkma teklif etmek arasında aşırıya kaçmayan, güzel bir orta nokta olabilir.
  • Bundan farklı olarak, Facebook'ta arkadaş olmayı isteyebilir veya e-posta adresini sorabilirsin. Bu, numarasını istemekten daha belirsiz bir teklif gibidir ve zaten çoğu insan internet hesabını vermekten rahatsız da olmaz.
 8. 8
  Ayrıl. Yakında arayacağını (veya yazacağını) söyle ve gülümseyerek el salla. Eğer her şey yolunda gittiyse, bir veya iki hafta içerisinde bir araya gelirsiniz, hatta belki ilk buluşmanızı bile gerçekleştirirsiniz.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Varyans Nasıl HesaplanırVaryans Nasıl Hesaplanır?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur?
Ağırlıklı Ortalama Nasıl HesaplanırAğırlıklı Ortalama Nasıl Hesaplanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 33 kişi çalıştı. Bu makale 550.135 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 550.135 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam