Hint yağı uzun bir süredir saç dökülmesi ve seyrelmesi için bir tedavi olarak kullanılmaktadır. Kuru saçları nemlendirmek, saçtaki kıvırcıklığı ve karışıklığı düzeltmek gibi başka birçok kullanımı da vardır. Ayrıca saçlarını daha güçlü ve daha kalın hale getirebilir. Bununla birlikte, hint yağı saça gelişigüzel uygulanmaz. Yağı nasıl hazırladığın kullanımının ne kadar kolay olacağını belirleyecektir. Yağı saçına sürmeden önce hazırlamak için vakit ayır ve en iyi sonucu almak için düzgün bir şekilde uygula.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Yağı Hazırlamak

 1. 1
  Malzemelerini topla. Hint yağını saçlara uygulamak basit gibi görünebilir, ancak daha etkili ve kolay uygulanabilmesi için yapabileceğin birkaç şey var. İşte ihtiyacın olan şeylerin listesi:[1]
  • Hint yağı
  • Diğer yağlar (argan, avokado, Hindistan cevizi, jojoba, tatlı badem, vb.)
  • Sıcak su
  • Kâse
  • Kavanoz
  • Duş bonesi
  • Havlu
  • Eski gömlek (tavsiye edilir)
 2. 2
  Hint yağını başka bir yağ ile seyrelt. Hint yağı oldukça koyudur. Başka bir yağ ile karıştırılırsa, uygulanması biraz daha kolay hale gelebilir. Biraz hint yağı ve biraz da argan, avokado, Hindistan cevizi, jojoba veya tatlı badem gibi başka bir yağı kullanmayı dene.[2] Tüm bu yağlar saç için çok iyidir. Ayrıca aşağıdaki karışımı deneyebilirsin:[3]
  • 3 yemek kaşığı (44 ml) hint yağı
  • 1 yemek kaşığı (15 ml) jojoba yağı
  • 1 yemek kaşığı (15 ml) Hindistan cevizi yağı
 3. 3
  Kokuyu bastırmak için birkaç damla uçucu yağ eklemeyi düşün. Hint yağı kötü kokabilir. Bu seni rahatsız ederse biberiye, nane veya çay ağacı gibi güzel kokulu bir uçucu yağdan iki ila üç damla ekle.[4]
 4. 4
  Tüm yağları küçük bir kavanoza dök ve karıştırmak için kavanozu salla. Kapağı sıkıca kapat ve kavanozu birkaç dakika çalkala. İşin bittiğinde, kapağı aç.
 5. 5
  Bir kâseye kaynar suyu koy. Kullanmadan önce hint yağını sıcak suda ısıtarak “sıcak yağ tedavisi” yapabilirsin. Yağın ısıtılması daha etkin ve daha kolay çalışılmasını sağlayacaktır. Seçtiğin kâsenin hint yağı kavanozunu içine alacak kadar geniş olduğundan emin ol. Yağı mikrodalgada ısıtmaya kalkışma.
 6. 6
  Kavanozu suya koy ve iki ila dört dakika suda bırak. Su seviyesinin yağ ile aynı seviyede olduğundan emin ol. Ayrıca, kavanozun içine su girmediğinden veya yağın ıslanmayacağından emin ol.
 7. 7
  Yağ ısındığı zaman, küçük bir kâseye dök. Bu, uygulamaya başladığında parmaklarını daldırmanı kolaylaştıracaktır.
  • Yağı göz damlalığı olan küçük bir şişeden dökebilirsin. Bu şekilde, yağı göz damlalığını kullanarak sadece kafa derine damlatabilirsin.
  • Göz damlalığın yoksa ağızlıklı bir şişe kullanabilirsin. Kozmetik malzemeleri satan mağazalardan boş aplikatör şişeleri alabilirsin.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Hint Yağını Kullanmak

 1. 1
  İstersen saçlarını nemlendir. Hint yağını kuru saça uygulasan da, saçının nemlendirmen yağın daha iyi emilmesine yardımcı olabilir. Saçlarını nemlendirmenin hızlı yolu, bir sprey şişesini suyla doldurup saçlarına püskürtmektir. Saçın sadece nemli olsun, sırılsıklam ısılatmamalısın. [5]
 2. 2
  Omuzlarını bir havluyla ört. Bu, giysilerine yağ bulaşmasını önler. Yağın havludan geçip kıyafetine bulaşabileceğini düşünüyorsan, artık kullanmadığın bir kıyafeti giymen iyi bir fikir olabilir. Bu sayede temiz kıyafetlerinde yağ lekeleri oluşmasını engelleyebilirsin.
 3. 3
  Parmaklarını yağa batır ve kafa derine üç ila beş dakika masaj yap.[6] Çok fazla yağ kullanma, birazı da faydalı olur. Yağı saç köklerinle saç derin arasına doğru yaymak için parmaklarını kullan. Başına parmak uçlarınla, küçük dairesel hareketlerle masaj yap.
  • Yağı, kafa derindeki çeşitli noktalara damlatmak için bir göz damlalığı da kullanabilirsin. Bu senin için daha kolay ve daha az dağınık olabilir. Yaklaşık beş dakika boyunca yağ ile saç derine masaj yaptığından emin ol.
 4. 4
  Yağı saçının geri kalanına uygula. Ellerine biraz daha yağ sür ve avuçlarını ovala. Daha sonra ellerini saçlarının arasında gezdir. Saçını ellerini tarak gibi kullanarak tara. Bu, yağı dağıtmaya yardımcı olur. Yine, az bir miktarla başla. Çok fazla yağa ihtiyacın yok.
 5. 5
  Saçını duş bonesiyle kapat. Saçlarını başının üstüne gevşekçe topla. Gerekirse, bir saç kıskacı ile toplayabilirsin. Saçlarının üzerine bir duş bonesi geçir. Duş bonesi ısıyı içeride tutar ve saçının kurumasını engeller.
 6. 6
  Başındaki duş bonesinin üzerine sıcak bir havlu sar. Bir havluyu çok sıcak suda ıslat. Fazla suyu almak için havluyu sık ve sonra kafana sar. Havlunun ucunu havlunun ensendeki kenarına sıkıştırabilirsin ya da büyük bir saç tokasıyla tutturabilirsin. Havlunun ısısı yağı daha etkili hale getirecektir.
  • Bu teknik, saça sıcak yağ uygulamasına benzer, ancak saç kurutma makinesi kullanmayı gerektirmez.
 7. 7
  Yağı yıkamadan önce 30 dakikadan 3 saate kadar bekle. Daha etkili olduğunu gösteren çok az kanıt olmasına rağmen, bir gece de saçında bırakabilirsin. Saçlarını yıkayacağın zaman, yağın saçından çıkmasının biraz zaman alacağını bil. Bazı insanlar şampuanı atlayıp sadece saç kremi ile yıkamanın, şampuan kullanmaktan daha etkili olduğunu söylüyor.
  • Uygulamadan sonra saçlarını aşırı yağlı veya ağır hissetmiyorsan, yağı yıkamak yerine bırakabilirsin.
 8. 8
  En iyi sonuç için bu uygulamayı haftada bir ya da iki kez yapabilirsin. Bununla birlikte, hemen ertesi gün bir sonuç göremeyeceğini unutma. Başka bir şeye geçmeden önce hint yağı uygulamasını dört hafta dene. Muhtemelen bir aylık kullanımdan sonra sonuç görmeye başlayacaksın.[7]
  • İstersen günlük olarak ya da gerektiğinde hint yağı kullanabilirsin.[8]
  Reklam

İpuçları

 • Hint yağı setini güzellik malzemeleri satan mağazalardan alabilirsin. Bu setlerde genellikle başka içerikler de vardır ve ısıtılmadan olduğu gibi kullanılabilirler.[9]
 • Soğuk preslenmiş, rafine edilmemiş hint yağı almayı dene. % 100 hint yağı daha etkilidir ve daha besleyici olacaktır. Rafine veya katkılı hint yağı alma. Bunların içinde çok az besin maddesi kalmıştır ve etkili olmayacaklardır.[10]
 • Hint yağı nemlendiricidir ve kuru saçlar için mükemmeldir. Ayrıca kabarıklığı yatıştırmaya da yardımcı olabilir.
 • Saçların kolayca karışmaya meyilliyse, bu uygulamadan sonra daha düzgünleşir ve daha kolay taranabilir.[11]
 • Hint yağı ayrıca kaşıntılı bir saç derisini rahatlatmaya ve kepeği azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Hint yağı, saçların daha güçlü çıkmasına ve daha kalınlaşmasına yardımcı olabilir. Saç dökülmesi için de bir ilaç olarak kullanılabilir.
Reklam

Uyarılar

 • Hamileysen veya uzun süreli sindirim sorunları yaşıyorsan hint yağını kullanma. [12]
 • Daha önce hiç hint yağı kullanmadıysan ve hassas bir cilde sahipsen, önce bir deneme yapmayı düşün. Kolunun iç tarafına biraz hint yağı dök ve birkaç saat bekle. Tahriş veya alerjik reaksiyon oluşmazsa, hint yağını kullanabilirsin.[13]
 • Hint yağı açık renkli saçları koyulaştırabilir. Bu çok fark edilmez ve kalıcı değildir.[14]
 • Hint yağı, saç dökülmesi ve kaşıntı gibi durumları iyileştirebilir, ancak daha da kötüleştirebilir.[15]
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Hint yağı
 • Diğer yağlar (argan, avokado, Hindistan cevizi, jojoba, tatlı badem, vb.)
 • Sıcak su
 • Kâse
 • Kavanoz
 • Duş bonesi
 • Havlu
 • Eski bir gömlek (tavsiye edilir)

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Shun Pittman
Ortak yazarlar :
Uzman Kozmetolog, Global Salon Eğitmeni ve Yazar
Bu makaledeki ortak yazarlar Shun Pittman. Shun Pittman, Corps d'Elite Salon ve Corps d'Elite Beauty'in sahibi ve kurucusudur, aynı zamanda uzman kozmetolog ve yazardır. 25 yılı aşkın uluslararası deneyimiyle, kendini tüm saç tipleri ve renkleri ile her cilt tonu ve rengi için lüks salon hizmetleri sunmaya adamıştır ve bu konularda uzmanlaşmıştır. Hizmetleri arasında saç bakımı, kesim, saç boyama, saç şekillendirme, postiş ve makyaj uygulamaları yer almaktadır. Shun; L'Oréal, Wella, Matrix, Paul Mitchell, Redken, Big Sexy Hair ve Toni & Guy dâhil olmak üzere birçok şirketten güzellik uzmanlarıyla çalışma, koçluk, eğitim ve mentorluk deneyimine sahiptir. Aynı zamanda ulusal ve yerel medya organlarına ev sahipliği yapmaktadır ve çalışmaları The Washingtonian, The Cheddar Network ve WJLA Good Morning Washington'un Beauty and Fashion Police kısımlarında yer almıştır. Shun, “50 Things Your Hairdresser Wants YOU to Know (and a few things we don’t...)” kitabının yazarıdır. Bu makale 144.692 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 144.692 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam