İntikam asla sevimli bir şey değildir fakat kaldı ki öyle olmak zorunda da değildir. Görmezden gelmek ve canının sıkılmadığını göstermek gibi pasif intikam şekilleri, hayatına devam etmene yardımcı olması açısından genellikle en iyi seçenektir. Diğer taraftan, yasal işlem başlatarak (garanti ise) seni utandırma çabalarını baltalayabilir ya da utandırıcı ancak zararsız bir şaka yaparak daha doğrudan intikam alabilirsin. Devam etmeden önce intikamın en iyi seçenek olup olmadığını dikkatlice değerlendir; eğer öyle ise dikkatli ol ve mantıklı davran.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Pasif İntikam Almak

 1. 1
  O kişiyi görmezden gel. Bazen, geriye yaslanmak ve hiçbir şey yapmamak, tepeni attırmak isteyen bir kabadayı veya işkenceciye misilleme yapmanın en iyi yoludur. Sürekli onun peşinden giderek ona hakaretler savurur ve öfkeni püskürtürsen üstünlüğü elinde tutmaya devam eder ve gördüğün muameleyi hak ettiğini ispat etmiş olur. Onu görmezden gelip o kişiyi hayatından çıkarırsan o kişi senin için ölmüş olur. Mesele kapanmıştır, o kişiyi unutabilirsin.[1]
  • Görmezden gelinmek, en az kullanılmak kadar sinir bozucu olabilir. Bu teknik, başkalarının önünde utandırmak için seninle dalga geçen kardeşler, okuldaki zorbalar veya senin zarar görmene neden olan şakalar yapan iş arkadaşları üzerinde özellikle işe yarar. Sana patronluk taslamalarına izin verme.
 2. 2
  Hayatına devam et. "En iyi intikam iyi yaşayarak alınır". Seni intikam almaya iten şeyden hiç etkilememişsin gibi davran. Kendini koru ve her zaman olduğu gibi hayatındaki şeylerle barışık ol. Birinin yaptığı bir şey yüzünden sıkışıp kalsan bile başını dik tut ve bunun seni ne kadar incittiğini görmelerine izin verme. En tatlı intikam hayatına devam etmek ve sana acı çektiren kişiden daha iyi yaşamak olabilir.
  • Eğer kişiyi düzenli olarak görmek zorundaysan işlerin ne kadar iyi gittiğini, hayatının ne kadar harika olduğunu göstermek için kendin hakkında anlatacağın güzel hikayeler planla. Biri işte ya da okulda seni utandırdıysa kalabalık arkadaş grubunla kırsalda geçirdiğin harika hafta sonundan ya da bisiklet gezisinden bahset.
 3. 3
  Kişiyi sosyal ağlar üzerinde engelle. Birisi Facebook'ta sana sataşıyorsa veya sürekli rahatsız edici Tweetler veya Instagram fotoğrafları gönderiyorsa bunun hayatının bir parçası olarak kalmasına izin verme. Onu arkadaşlarından çıkar, takibi bırak ve engelle. Eylemleri sitenin politikalarını ihlal ediyorsa o kişiyi rapor bile edebilirsin. Küçük rahatsızlıkların büyük çatışmalara neden olmasına izin verme. Çok geçmeden, rahatsız edici sahte tevazuları ve eski sevgilinle olan fotoğrafları geçmişte kalan birer hatıra olacak.
  • İnternette karalama kampanyalarına katılmak, duvar yazıları paylaşmak ve ortalık yerde sohbet tarzı tartışmalar yapmak cazip gelebilir. Bundan mümkün olduğunca kaçınmaya çalış. Bu şeylerin sonu olmadığı gibi, zaman ayırmaya değmeyecek biriyle herkesin gözü önünde utanç verici bir tartışmaya girmenin bir anlamı da yoktur.
 4. 4
  İhtiyacı olduğunda o kişiye yardım etme. Bu, özellikle çalışma ortamlarında veya yardım etme ya da işini yapma konusundaki içten girişimlerin için sürekli eleştirildiğin durumlarda işe yarar. Sensiz işleri halletmenin nasıl bir şey olduğunu fark etmelesini sağla. Mesajı alacaktır.
  • Okulda bir grup projesi üzerinde çalışıyorsan ve herkes yaptıklarınla dalga geçiyorsa geri çekil ve kendi başına çalış. Teslim tarihi geldiğinde, öğretmenine grubunun seni desteklememeye karar verdiğini bildir.
  • Eğer kardeşlerinden biri, oda arkadaşların veya eşin evde yaptıklarını eleştirirse çamaşırları veya bulaşıkları yıkamayı bırak ve işi onların yapmasından son derece memnuniyet duyacağını söyle.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Harekete Geçmek

 1. 1
  Yasal işlem başlatmayı düşün. Eğer durum kesin lehine ise duygusal veya fiziksel olarak eziyet gördüğün durumu yetkili mercilerin halletmesini sağla. Yaşadığın tüm şeylerin kronolojik olarak kayıtlarını tut ve şikayetçi olduğunu dile getir.[2]
  • Eğer birisi arabanı ödünç alıp zarar verdiyse ya da borç alıp geri ödemediyse her şeyi detaylı olarak yaz. Makbuzları, yazılı taahhütleri, e-postaları vs. sakla ve hafızandaki aranızda geçen konuşmaları ve alışverişi gerçek bir şekilde yaz. Bir avukata veya polise git ve hırsızlık, zimmete geçirmek, zarar vermek, taciz, haneye tecavüz veya hakaretle ilgili göz altına alma veya bir işlem yapma şansının ne olduğunu sor.
  • İntikamını daima yasal sınırlar içerisinde tut. Birinden intikam almak istiyorsan asla çizgiyi aşma. Kendi adaletini sağlamaya kalkan kişi haklı olarak kendini hapiste bulur ve bir başkasına zarar vermek hiçbir şeyi çözmez. Yasal ve vicdani sınırların içerisinde kal. Birinin postasını çalmak o an heyecan verici olabilir, ama bu aynı zamanda bir suçtur. Buna değer mi? Hayır.
 2. 2
  Diğer kişinin hatasını ortaya dök. Bu kişi sana bir kötülük yaptıysa onun etrafında fikrini söylemekten geri durma. Diğer kişinin tutumu veya eksikliği hakkında ince zekânı kullanarak dolaylı söz söyle. Onun yüzüne hakaret et.
  • Dikkatli ol. Mızmız veya edepsiz olursan onun seviyesine inmiş olursun. Ayrıca sürekli o kişiyi gözlemlemek ve hatasını bulmaya çalışmak yorucu olabilir. Muhtemelen aynı şeyi tekrar yapmaya çalışacaktır, bu nedenle işler ters gidebilir ve olay bir kan davasına dönebilir.
 3. 3
  Onu mağlup et. Ona hatalı olduğunu göster. Bu kişi seni hakir gördüyse her zaman işini erbabı ol.
  • Birisi senin hakkında dedikodu yayarak seni kuyunu kazmaya çalıştıysa ve bu terfi almana engel olduysa ileri süreçte o terfiyi almak için daha çok çalış. Yönetim olayın bir dedikodu olduğunu ve asıl işin erbabının sen olduğunu anlayana kadar sıkı çalış ve o kişiyle arandaki mesafeyi koru. Her durumda yaptığın işin hakkını ver.
 4. 4
  Onun çabalarını boşa çıkar. Seni inciten kişinin sakar, düzensiz veya plansız görüneceği bir durum yarat. Hedefine, zarar verme isteğini hissettirmeden olabildiğince sessiz ve kurnazca, bariz bir zayıflık göstergesi veya malzeme bulana kadar avını gözlemle. Bunu kendi yararına kullan, her şey olabilir: Bir iş, espri, koltuk, araba, defter, oda, kapı ve hatta etrafındaki insanlar olabilir. Doğru zaman geldiğinde harekete geç.
  • Düşmanın grup yemeklerinde veya bir ders sırasında başarıları hakkında sürekli övünüyorsa konuşmayı kontrol altına alarak önce davran. Konuşmasına izin verme.
  • Düşmanın daldan dala atlamayı ve yalancı sofuluk taslamayı seviyorsa her sürçmesini ve başarısızlığını gözle ve bunu zarif bir şekilde ön plana çıkar. Kaldığın yurttaki gluten karşıtı, çevreci kaçık, plastik bir bardak kullandığında harekete geç: "Sanıyorum Dünya'yı her zaman önemsemek çok zor."
 5. 5
  Onu iyilikle boğ. Birinin yaptıklarını boşa çıkarmanın alternatifi, aşırı yardımsever olmak, geçmişi bir kenara bırakmaya aşırı hazır olmak ve tekrar tekrar tavsiye, yardım ve çözüm sunmak için onun hayatına müdahale etmektir. Sinir bozucu ol. Yalnız kalmak istediğinde onun önüne çık. Karar vermeye çalıştığı zamanlarda onun yerine karar ver. Bir karara vardığı zaman, onun ne olduğunu tahmin et ve seçiminin ne kadar kötü sonuçlanacağıyla ilgili olumsuz yorumlar yap. Bu psikolojik işkence, karmaşa ve kendini engelleme duygusu yaratabilir.[3]
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Çirkinleşmek

 1. 1
  Onun seviyesine inmeye karar ver. Onun seviyesine düşmek ve çirkinleşmek her zaman en akıllıca karar değildir, ancak bazen ele geçen fırsat görmezden gelemeyecek kadar tatlıdır. Planladığın şaka veya kumpasın en kötü ihtimalle sinir bozucu olduğundan emin ol ve asla yasa dışı veya fiziksel zarara neden olacak bir şeye kalkışma. Toy davranırken bile olgunluk göster.
  • Unutma ki, birine kısasa kısas yapma girdabına kapılmak olayı unutup hayatına devam etmekten seni daha fazla tüketir. ONUN bu çirkinleşme oyununa girersen karşılığında intikam manevralarına maruz kalabilirsin. Uyarmadı deme.
 2. 2
  İsimsiz mektup gönder, çağrı yap veya kısa mesaj gönder. Eğer o kişi, Dilbilgisi Yardım Hattı'nı (veya daha saçma bir şey) soran bir sürü rahatsız edici çağrıyla uğraşmak zorunda kalırsa telefon numarasını veya e-postasını değiştirmek zorunda kalacak noktaya gelecektir.
  • O kişinin iletişim bilgilerini umuma açık yerlerde yayınla, hatta belki de tır parkı tuvaletleri, barlar ve diğer adı çıkmış yerlere asmak için gülünç posterler hazırla. Tuhaf tiplerden gelen çağrıları cevaplayarak iyi vakit geçirecektir.
 3. 3
  Ona iğrenç bir hediye bırak. Karidesler ve diğer deniz canlıları, bozulmaya başladıklarında şeytani bir gaz kokusu olarak tanımlanabilecek şeyler üretirler. Masasına, dolabına veya güvertesinin altına saklayacağın dondurulmuş karidesler birkaç gün içinde pis kokulu bir bombaya dönüşecektir. Bu durum onun kafasını karıştıracak ve midesini bulandıracaktır ve hatta bu koku belki de yiyecek bir şeyler arayan hayvanları ve köpekleri bile çekecektir.[4]
 4. 4
  Onu insanların içinde utandır. Nahoş şeyler sipariş et ve uygunsuz bir zamanda kişiye ulaşmasını sağla. Müstehcen bir film veya Yaratılış Bilimi DVD'lerinin VHS kutu setini sipariş et ve bir toplantı sırasında veya önemli bir zamanda kişinin iş yerine teslim edilmesini sağla. Kargocunun ofisi gezip o kişiyi sormasını sağlamak için ofis odasından ayrıl.
 5. 5
  Onu korkut. Ona ürkütücü veya adı çıkmış birinden çiçek gibi hoş bir şey gönder. Siparişi anonim olarak verdiğinden ve nakit olarak ödediğinden emin ol. "Nalbant Sokaktaki arka bahçende uyumak gerçekten rahat" gibi ürkütücü bir notla bir çiçek aldığında dehşete kapılacaktır.
  • Kişinin keyfini kaçırmak bir yere kadar tamam olsa da, bunu daha ileri seviyeye taşıma. Gerçekten de onun bahçesinde uyuma ya da yasa dışı bir şey yapma.
  • Belki ön camına rujla "Şeytan peşinde" yazabilir ya da verandasının önüne taşlarla gotik görünümlü desen yapabilirsin. Üzerinde onun resminin bulunduğu ürpertici bir voodoo bebeği yap ve posta kutusuna bırak. Ektiğin kâbuslar yüzünden iş yerinde nasıl uyukladığını izle.
 6. 6
  Taciz ve şaka arasındaki çizgiyi öğren. Birine intikam olarak şaka yapacaksan soğukkanlılığını koru. İstenmeyen lakaplar, hakaretler ve diğer göz korkutma yöntemleri tacize girer ve yasa dışıdır. Fazla ileri gitme.
  • "Bir kişi, halka açık bir yerde veya yerlerde takip ederek bir kişiyi kasten ve tekraren taciz ettiğinde ya da sürekli olarak kişide korku ve fiziksel zarara neden olan davranışlarda bulunduğunda birinci derece tacizden suçludur."[5]
  Reklam

İpuçları

 • Başını dik tut, ona bakma ve ondan daha iyiymiş gibi davran.
 • Düşmanının düşmanı dostun olabilir. Bu süreç için yanına adam topla.
 • İçeriden fethetmek için düşmanının arkadaşlarıyla arkadaşlık et.
 • Ona hakaret et.
 • Düşmanına zarar verme. Sadece görmezden gel.
 • İntikam son çare olmalı. İntikam peşine düşmeden önce sorunu çözmeye çalış!
 • Kişinin nefret ettiği bir şeye katkıda bulun.
 • Seni sürekli taciz etmediği sürece onun seviyesine inmek en iyi fikir değildir.
 • Ona zarar verme veya kişiye fiziksel eylemde bulunma.
 • Başını belaya sokmamak için olgun davran. Son çare olarak onun seviyesine in.
Reklam

Uyarılar

 • Çok dikkatli ol ve sınırı aşma. Aksi takdirde, başın büyük belaya girer ve düşmanların bu durumundan zevk duyacaktır.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 149 kişi çalıştı. Bu makale 151.837 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 151.837 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam