Hemoroidler acı verici olsa da genelde ciddi bir hastalık değildir ve kendi kendine geçme eğilimindedir. Bu wikiHow makalesi sana hemoroidlerden güvenli, kolay ve hızlı bir şekilde nasıl kurtulacağına dair ipuçları verir.

Kısım 1
Kısım 1 / 4:
Hemoroidleri Tanımlamak

 1. 1
  İşaretleri fark et. Hemoroidin olduğundan şüpheleniyorsan bu hastalığın belirtilerini bilmek önemlidir. İç ve dış hemoroidlerin belirtileri şunlardır:[1]
  • İç hemoroidler: İç hemoroidlerin en belirgin belirtisi dışkılama esnasında parlak kırmızı renkte kanama olmasıdır. Kendini temizlerken parlak kırmızı renkte kan görürsün. Bu çoğu durumda acı vermez.
  • Dış hemoroidler: Dış hemoroidler anal bölgede kaşınma ve yanmaya sebep olabilir. Genelde acı vericidirler ve bazen kanayabilirler; özellikle de dışkılamadan sonra temizlenirken. Dış hemoroidler bazen oturmayı zorlaştırabilir.
 2. 2
  Muhtemel diğer hastalıkları anla. Hemoroidler genelde ciddi olmasa da rektal kanamanın sebebi anal, rektal kanser veya kolon kanseri; divertikülit iltihabı veya bakteri enfeksiyonu gibi ciddi sağlık problemleri olabilir. Herhangi bir rektal kanama meydana gelirse doktorunu araman önemlidir; böylece hastalığın doğru bir şekilde teşhis ve tedavi edilebilir.[2]
 3. 3
  Hemoroidin ne olduğunu anla. Hemoroid anal veya rektal bölgede şişmiş veya iltihaplanmış bir kan damarıdır.[3] Leğen kemiğinde ve anal bölgede baskı oluşmasıyla oluşur. Kronik kabızlık ve kronik ishal, hemoroidlerin yaygın sebeplerindendir. Hamileliklerinin son dönemlerinde olan kadınlar ve fazla kilosu olanlar hemoroide daha kolay yakalanırlar. Anal yoldan cinsel ilişki de bazen hem iç hem de dış bölgede hemoroidlerin oluşmasına sebep olabilir.
  • İç hemoroid: İç hemoroidler rektumun içinde oluşur. Hemoroidler yeterince büyükse veya anüse yeterince yakınsa dışkılama esnasında dışarı taşabilir.[4]
  • Dış hemoroid: Dış hemoroidler rektal açıklığın çevresinde oluşur. Çok tahriş olurlarsa ve anal derinin altında pıhtılaşırlarsa sert şişliklere dönüşebilirler. Buna tromboze hemoroid denir.[5]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 4:
Hemoroidlerden Kurtulmak

 1. 1
  Evde uygulanabilecek tedavileri öğren. Hemoroidler çoğu durumda acıyı, iltihabı, şişmeyi, kaşıntıyı ve baskıyı hafifleten veya azaltan yöntemler kullanılarak evde tedavi edilebilir.[6] Bu bölüm, daha iyi hissetmek için evde uygulayabileceğin bazı adımları açıklar.
 2. 2
  Bölgeyi temiz tut. Hemoroid varken anal bölgeyi silmek acı verici olabilse de iyileşmek için atabileceğin en önemli adımlardan birisi bölgeyi mümkün olduğunca temiz tutmaktır. Anal bölgeyi yumuşak bir bez, ılık su ve yumuşak bir sabunla nazikçe yıka. Sabunu iyice durula ve temiz bir bez veya çok yumuşak bir tuvalet kâğıdı ile bölgeyi nazikçe kurula.
  • Islak mendil kullanmayı da denemek isteyebilirsin. Islak mendiller kuru tuvalet kağıdına göre çok daha yumuşaktır. Çoğu markada aloe veya rahatlatıcı başka malzemeler bulunur.
 3. 3
  Topikal bir tedavi uygula. Topikal tedavilerden birkaçı hemoroidin şişliğini ve ağrısını hafifletebilir. Bunlardan bazıları eczaneden alınabilir, bazıları ise mutfağında muhtemelen vardır. Şunları deneyebilirsin:
  • Kremler ve merhemler: Preparation H, hidrokortizon kremleri, pişik kremleri ya da lidokain veya benzokain gibi topikal analjezikler içeren ürünler.
  • Cadı fındığı: Cadı fındığı suyunu anal bölgeye pamuk veya yumuşak bir pedle uygulayabilirsin.
  • Aloe vera: Aloe vera, yağlama ve rahatlatma etkisi olan bir bitkidir. Aloe vera jelini eczaneden alabilirsin; ama kremde başka malzemeler bulunmadığından emin ol. Aloe bitkisi yetiştiriyorsan bitkiden küçük bir parça kopar ve bitkinin içindeki jeli sıkarak çıkar, sonra hemoroidli bölgeye uygula.[7]
 4. 4
  Epsom tuzu ve gliserin macunu uygula. İki çorba kaşığı (30 mL) Epsom tuzunu iki çorba kaşığı (30 mL) gliserinle karıştır. Macunu gazlı bir beze uygula ve bezi hemoroidli bölgeye koy. Macunu 15-20 dakikalığına orada bırak.[8]
  • Ağrın hafifleyene kadar macunu 4 ila 6 saatte bir tekrar uygulayabilirsin.
 5. 5
  Susuz kalma. Su içmek dışkını yumuşatır, dışkının atılmasını kolaylaştırır ve hemoroidlerini kötüleştirebilecek olan ıkınma isteğini azaltır. Hemoroidin olduğundan şüphelendiğinde daha fazla su iç. Önerilen miktar kadınlar için günde 8 ila 11 buçuk bardak (1.9 ila 2.7 L), erkekler için günde 8 ila 15 buçuk bardaktır (1.9 ila 3.7 L)[9] .
 6. 6
  Daha fazla lif tüket. Lif de dışkıyı yumuşatmak için harikadır, ayrıca dışkının bağırsaklarında normal bir şekilde hareket etmesine yardımcı olur. Lif oranı yüksek besinler tüketerek, lif takviyesi kullanarak veya her ikisini de yaparak beslenmene lif ekleyebilirsin.[10]
  • Daha fazla bakliyat, tam tahıllı gıda, çekirdek, sebze ve meyve ye.
  • Veya eczanelerde satılan Nutraxin gibi psyllium lif takviyelerini deneyebilirsin.
 7. 7
  Oturma banyosu yap. Oturma banyosu, perineal bölge için ılık suyla yapılır. Ilık su hemoroidleri yumuşatır; rahatlama ve iyileşme sağlar. Klozetin üzerine konan küçük bir küvet satın alabilirsin (genelde hemoroid küveti olarak bilinir) veya normal küvetini kullanabilirsin. Oturma banyosu yaparak rahatlamak için şunları yap:
  • Küveti birkaç santim yüksekliğinde ılık suyla doldur. Tuvalete konan hemoroid küvetlerinden kullanıyorsan küveti yönergelerde belirtilen noktaya kadar doldur. Suyun sıcak değil ılık olduğundan emin ol.
  • Dilersen yumuşatıcı ve iyileştirici malzemeleri ekle. Tek başına ılık su da yumuşatma için yeter; ama suya sofra tuzu, epsom tuzları, papatya, civanperçemi ve aynısafa çiçeği gibi hemoroid tedavisinde kullanılan bitkiler ekleyerek daha fazla rahatlama sağlayabilirsin. [11] [12] [13] [14]
  • Küvette yaklaşık olarak 20 dakika otur. Her dışkılamadan sonra 20 dakika oturma banyosu yap. Mümkünse, hemoroidler iyileşene kadar günde iki ila üç kez daha oturma banyosu yap.
  • Perineal bölgeyi yumuşak bir havluyla nazikçe kurula.
 8. 8
  Buz torbası koy veya soğuk kompres uygula. Soğuk uygulamak da şişliği, iltihabı ve ağrıyı azaltır. Buz torbasını veya kompresi bir giysiyle sar ve anal bölgede 15 dakika tut. Bunu günde iki ila üç kez tekrarla.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 4:
Hemoroidleri Önlemek

 1. 1
  Hemoroidlerin yeniden oluşmasını önle. Hemoroidler iyileştikten sonra yeniden oluşmaması için önlem alabilirsin. Bazı tedavi önerileri önleme için de kullanılabilir; bol lifli bir beslenme uygulamak ve bolca su içmek gibi. İşte birkaç fikir daha:
 2. 2
  Tuvalete gitmen gerekiyorsa git! Bazen tuvalete gitmek için iyi bir zaman değildir; ama beklemek sorun yaratabilir. Beklediğin sürede dışkın kurur ve rektumuna çekilir ki bu da ekstra baskıya sebep olabilir. Sonra tuvalete gittiğinde ıkınmak zorunda kalabilirsin. Yani tuvalete gitmen gerektiğini hissettiğinde bekleme. Bir tuvalet bul ve git![15]
 3. 3
  Tuvalette çok fazla zaman harcama. Tuvalette oturarak fazla zaman geçirmek anal bölgeye baskı yapar. Tuvalette bir seferde 10 dakikadan fazla zaman geçirme. Kabız olduysan temizlen, bir ara ver, biraz su iç, biraz yürü ve tuvalete gitmeyi tekrar dene.
 4. 4
  Kilo ver. Hemoroidlerinin sebebi kilolu olmansa kilo vermenin yardımı olabilir. Ne kadar kilo vermen gerektiği ve bunu sağlıklı bir şekilde nasıl yapabileceğin hakkında tavsiyeler almak için doktorunla görüş.
 5. 5
  Daha fazla egzersiz yap. Egzersiz yapmak bağırsakları harekete geçirir ki bu da dışkıların çıkışını kolaylaştırır. Günde 20 dakika aerobik egzersiz yapmayı dene; yürümek başlangıç için harika olur. Hareketsiz bir işin varsa saat başı kalkmak ve etrafta dolaşmak için bir bahane yarat. Daha fazla egzersiz yapmak kilo vermene de yardımcı olabilir.[16]
 6. 6
  Dışkılarının yumuşamasına yardımcı olmak için beslenmende değişiklikler yap. Dışkının yumuşak olması daha az ıkınmak, anal bölgeye daha az baskı olması ve tuvalette daha az zaman geçirilmesi anlamına gelir. Beslenmede yapılan değişiklikler bazı besinleri eklemek ve çıkarmak veya az tüketmektir. Sana uygun olan dengeyi bulmak için deneme yanılma yöntemini kullanman gerekebilir. İşte bazı örnekler:
  • Beslenmene ekleyebileceğin gıdalar: bolca su, kuru erik veya kuru erik suyu, çekilmiş keten tohumu, omega yağ asitli gıdalar, yapraklı yeşillikler, çiğ sebzeler ve meyveler.
  • Beslenmenden çıkarabileceğin veya az tüketebileceğin gıdalar: kızartılmış gıdalar, işlenmiş karbonhidratlar, süt ürünleri, sodyum[17] .
 7. 7
  Damar sağlığını desteklemek için beslenmende değişiklikler yap. Birçok gıda ve ot, damarların çeperlerini güçlendirerek damar sağlığını destekleyen bileşenler içerir. Bu gıdalar ve otlardan bazıları ek olarak iltihaplanmayı da azaltır. Şunlar bu gıdalara örnektir:
  • Flavonoidler (turunçgillerde, böğürtlende, kirazda ve diğer birçok meyve ve sebzede bulunur).
  • Çobanpüskülü.[18]
  • At kestanesi[19] .
  • Ginkgo Biloba (Mabet ağacı)[20] .
  • Aynısafa çiçeği.
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 4:
Tıbbi Yardıma Ne Zaman Başvurulmalı

 1. 1
  Doktorunla ne zaman iletişime geçmen gerektiğini bil. Evde uygulanan tedaviler çoğu hemoroidi tedavi eder; ancak bazen kendi çabaların yeterli olmayabilir ve muayene olman gerekebilir. Tıbbi yardım alman gerekip gerekmediğine karar vermek için belirtilere çok dikkat et. Aşağıdakiler var mı yok mu bak:
  • Belirtilerin süresi: Kanama ve ağrı genelde iki ila üç gün sonra geçer. Bu belirtiler bir haftadan uzun sürerse doktorunu ara.
  • Belirtilerin zamanı: Hemoroid kanamaları genelde yalnızca dışkılama esnasında olur. Bunun dışında rektal kanaman oluyorsa doktorunu ara.
  • Belirtilerdeki değişimler: Belirtilerde değişimler olması hastalığının kötüleştiği anlamına gelebilir. Ayrıca sorunun başka bir şey olduğuna da işaret edebilir. Hemoroid kanamasının rengi parlak kırmızıdan koyu kırmızıya dönerse en kısa zamanda doktorunu ara.
  • Belirtilerin şiddeti: Evde bazı tedaviler uyguluyorsan hemoroidlerinin durumunun iyiye gidiyor olması gerekir. Belirtilerin kötüleşirse veya şiddetlenirse doktorunu ara.

İpuçları

 • Hemoroidden muzdarip bazı kişiler ağrılarını azaltmak için bir yastık veya simit şekilli bir yastık üzerinde otururlar.
 • Bal kullanmak ağrıyı azaltabilir; ama faydası kişiye göre ve kişinin hassasiyetine göre değişir. Bal, zeytinyağı ve balmumu karışımı bazı kişilerde kanamayı ve kaşıntıyı azaltabilir.[21]
Reklam

Uyarılar

 • Dışkılarının kestane rengi veya siyah olduğunu görürsen hemen doktorunu ara. Bu, sindirim yolunda ciddi başka problemler olduğunun bir işareti olabilir.
 • Diyabetiksen, doktorun söylemediği sürece hidrokortizon içeren ürünler kullanma; çünkü bu steroid kan şekeri seviyelerinin yükselmesine sebep olabilir.
 • Diyabetikler, bir sağlık kuruluşu tarafından tavsiye edilmediği sürece Preparation H kullanmamalı. Bu kişiler fenilefrin gibi damar büzücüler içeren başka ilaçlar da kullanmamalı.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Sigara Nasıl İçilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Parmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl AnlaşılırParmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Sarah Gehrke, RN, MS
Ortak yazarlar :
Lisanslı Hemşire
Bu makaledeki ortak yazarlar Sarah Gehrke, RN, MS. Sarah Gehrke Teksas’da Lisanslı Hemşire’dir. Hemşirelik alanındaki Yüksek Lisansı’nı 2013 yılında Phoenix Üniversitesi’nden almıştır. Bu makale 24.884 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 24.884 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam