Kaç yaşında olursan ol, nerede yaşarsan yaşa ya da kariyer hedeflerin ne olursa olsun, hayattaki temel hedefin muhtemelen mutlu ve başarılı olmaktır. Başarılı olmak, sadece paraya sahip olmaktan ve iz bırakmaktan daha fazlası demektir. Ayrıca, tutkularını takip etmek, bilinçli olarak yaşamak ve bulunduğun anın tadını çıkarmak anlamına da gelir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Başarıya Giden Bir Yol Çizmek

 1. 1
  Tutkularını belirle. Başarıya ulaşmadan önce, başarının senin için ne anlama geldiğini tanımlaman gerekir. Hayatında ne yapmak istediğini anlamak yıllar sürebilir ama tutkularını, ilgi alanlarını ve değerlerini tespit etmen, hedeflerini belirlemene ve hayatına anlam kazandırmana yardımcı olacaktır. Eğer bunları tanımlamakta güçlük çekiyorsan, bir arkadaşından veya bir aile üyesinden yardım isteyebilirsin. Kendine aşağıdaki soruları sor:
  • Mirasının ne olmasını istiyorsun?
  • Başkaları tarafından nasıl hatırlanmak istiyorsun?
  • Toplumunu nasıl daha iyi bir hale getirmek istiyorsun?
  • Hayatında ilgi duyduğun konular neler? Örneğin, okulda en çok sevdiğin dersleri düşün. Onları neden sevdiğini kendine sor.[1]
  • Mesela; müzik dersini sevmiş olup okul korosunda yer almış olabilirsin. Düşün. Müziği sevdiğin için miydi? Yoksa büyük bir grupla ortak bir hedefe doğru çalışmayı sevdiğin için miydi?
 2. 2
  Hedeflerinin ve bunları başarmak için neler yapabileceğinin bir listesini yap. Hem kısa vadeli ve hem de uzun vadeli hedeflerini ele al; finansal ve kariyer hedeflerinin ötesinde, ilişki hedeflerin, kendini geliştirmek için koyduğun kişisel hedeflerin, deneyimlemek veya öğrenmek istediğin şeyleri düşün. Bu hedeflerden her birini ne zaman istediğine dair bir program yap.[2]
  • SMART hedefler koy. Yani, belirli, ölçülebilir, ulaşılabilir, uygulanabilir ve zaman kısıtlaması olan hedefler olsun.
  • Büyük hedeflerini böl. Örneğin, hedefin dünyayı görmekse, para biriktirmek ve belirli ülkeleri ziyaret etmek gibi hedefler koyabilirsin.
 3. 3
  Bir amaca yönelik yaşa. Hayallerine ulaşmak ve olmak istediğin kişi olmak için, yaptıklarına dikkat etmelisin. Kendine sor, "Yaptığım şey beni hayatta olmak istediğim yere götürecek mi?"[3]
  • Sürekli sıkılıyorsan, gelecek veya geçmiş hakkında hayal kuruyorsan ya da gün bitene kadar dakikaları sayıyorsan, muhtemelen yaptığın şeyden kopmuşsun demektir.
  • Zamanını değerlendir. Boş zamanını, zaman harcayarak değil zevk aldığın şeylerle geçirmeye çalış. Örneğin, hafta sonlarını televizyon seyretmek yerine, hobilerine harcayarak veya sevdiklerinle ve yeni arkadaşlarla vakit geçirerek değerlendirebilirsin.
  • Üreticiliğini başarıyla değil, katılımla ölç. Yaptığın her şeyin alışılagelmiş anlamda üretken olması gerekmez, ancak aktiviteler katılımcı ve eğlenceli olmalıdır.
  • Hiçbir şey yapmayarak ve tembellik yaparak biraz zaman harcamak ta bazen iyi gelebilir. Bu, aslında hayal gücüne ve kendi farkındalığına da yardımcı olabilir. Yapmak istediğin şeyleri yapmak ile sadece “kendin olmak” için yapmak istediklerin arasında denge kurmak için gayret et.
 4. 4
  Sözlerine sadık kal. Planlama yeterli değildir; sözünü tutmak da önemlidir. Birine bir şeyler yapacağını söylediysen, yap. Aynı şekilde, yapabileceğinden emin değilsen, söz verme. Sınırların konusunda dürüst ol. [4]
  • Planlarını iptal etmekten kaçın ve aynı kişi ile planını iki kez iptal etmemeye çalış.
  • Kendine sözler ver ve onlara bağlı kal. Verdiğin sözleri yaz ve görebileceğin bir yere as.
  • Sözlerinin seni adım adım hedeflerine doğru götürdüğünden emin ol. Şimdi hedeflerini gözden geçir ve sonra da, doğru yönde ilerlediğinden emin ol.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Maddi Başarıya Ulaşmak

 1. 1
  Eğitim al. Eğitim, maksimum potansiyeline ulaşmak için sana bilgi, beceri ve itibar sunar. Finansal başarı açısından, istatistikler gösteriyor ki; ne kadar yüksek eğitim alırsan, o kadar fazla para kazanırsın.[5]
  • 2014 yılında, TÜİK verilerine göre Türkiye’de lise mezunları için ortalama aylık brüt kazanç 1707 TL iken, lisans ve lisansüstü derecesi olanlar için 3952 TL idi.[6]
  • Eğitimin örgün olması gerekmez. Çıraklık ve uzun süreli eğitim programları da yüksek gelirle pozitif ilişkilidir. Alanında bir sertifika almak, maaşını arttırmana yardımcı olabilir.
  • Kendini zevk için de eğitebilirsin. Yaşadığın dünya hakkında ne kadar çok şey bilirsen, o kadar çok sorun olacak ve daha fazla ilgili olacaksın.
 2. 2
  Mali durumunu yönet. Paranı nasıl yöneteceğini öğrenmek, gelirin ne olursa olsun, zaman içinde finansal istikrarını sağlanmana yardımcı olacaktır.[7]
  • Harcamalarını takip et. Her ay ne kadar para harcayacağını belirlemek için aylık masraflarını aylık gelirinden çıkar. Ayrıca, banka hesap hareketlerini sık sık gözden geçir ve paranı nerede harcadığına dikkat et. Bu, fazla harcama yapmanı önlemene ve banka hesaplarının doğruluğundan emin olmana da yardımcı olacaktır.
  • Gelirini iyice anla. Gelirini hesaplarken, brüt maaşından düşülecek devlet ve sosyal güvenlik vergilerini dikkate aldığından emin ol. Sağlık sigortası primleri, tasarruf bonoları ve kredi ödemeleri gibi çeşitli kesintileri göz ardı etme. Sonuçta ortaya çıkan sayı eline geçecek net maaşındır.
  • Tasarruf yap. Net masraflarını karşılayacak kadar para kazanmıyorsan, nerede tasarruf yapabileceğini görmek için masraflarını gözden geçir.
  • Para biriktir. Her ay, paranın bir kısmını bir tasarruf hesabına yatır. İşvereninden gelirinin bir kısmını doğrudan tasarruf hesabına yatırmasını iste.
  • Dikkatli bir şekilde yatırım yap. Eğer iş yerin emeklilik tasarruf planı sunuyorsa, fazla gelirini bu plana koyabilirsin.
 3. 3
  Zamanını yönet. Önemli görevleri son dakikalara kadar ertelemek senin için gereksiz strese neden olabilir ve hata ve ihmal olasılığını artırabilir. Zamanını yönet ki görevlerini etkili bir şekilde tamamlamak için yeterli zamanın olsun.
  • Gün, hafta ve ay boyunca organize olmana yardımcı olacak bir planlayıcı kullan.
  • Akıllı telefonundaki hatırlatıcıları ayarla ve daha iyi bir zaman yönetimi için telefonunun elektronik zamanlayıcısından faydalan.
  • Belirli bir günde yapman gereken her şeyin bir listesini yap ve her bir görevi tamamladığından işaret koy. Bu organize olmana ve motive kalmana yardımcı olacaktır.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Manevi Başarıya Ulaşmak

 1. 1
  Anın tadını çıkar. Sürekli olarak geçmişte yaşıyorsan veya geleceği hayal ediyorsan, şimdiki anı kaçırıyorsundur. Geçmişin ve geleceğin sadece hayaller olduğunu ve gerçek hayatın burada ve şimdi gerçekleştiğini unutma.
  • Negatif düşüncelere dikkat et ki böylece onlardan hareket edip anın tadını çıkarabilirsin. Kafanda olumsuz bir düşünce ortaya çıkarsa, onu onayla, olumsuz bir düşünce olarak etiketle ve sonra yok olmasına izin ver.[8] Düzenli meditasyon veya farkındalık egzersizleri yapmak, bu hissi kendin için daha doğal hale getirmeye yardımcı olabilir.
  • Çevrendeki küçük ayrıntılara dikkat etme alışkanlığı edin. Tenine değen güneşi, ayaklarını bastığın toprağı veya yemek yediğin restorandaki sanat eserlerini hisset. Bunlara benzer şeyleri fark etmek, kafanın içindekileri susturup her anını takdir etmene yardımcı olacaktır.
 2. 2
  Kendi hayatını diğer insanların hayatlarıyla karşılaştırma. Ne yazık ki, pek çok insan, kendi başarılarını, etrafındakilerin başarısıyla karşılaştırarak ölçüyor. Başarılı ve mutlu hissetmek istiyorsan, hayatına kendi iyiliğin için değer vermelisin.
  • Birçok insan kendi yaşamının kötü anlarını diğer insanların yaşamlarının iyi anlarıyla kıyaslamaya meyillidir. Birinin hayatı ne kadar mükemmel görünse de, kapalı kapılar ardında herkesin kötü durumlarla, güvensizlikle ve diğer zorluklarla uğraştığını unutma. [9] Bunu hatırlamana yardımcı olması için sosyal medya kullanımına dikkat et ve sınırla.
  • Kendini senden daha iyi olan insanlarla karşılaştırmak yerine, evsiz, kronik olarak hasta olan ya da yoksulluk içinde yaşayan insanları düşün. Bu, kendin için üzülmektense, sahip olduğun şeyi takdir etmene yardımcı olacaktır. Bunu daha görünür yapmak için gönüllü çalışmalara katılmayı dene. Gönüllülük, mutluluğunu ve kendine güvenini arttırmana yardımcı olabilir.
 3. 3
  Sana verilen nimetleri düşün. Hayatta ne kadar başarıya ulaşırsan ulaş, sürekli sahip olmadığın şeylere odaklanırsan, her zaman kendini mutsuz hissedersin. Bunun yerine, sahip olduğun şeyleri takdir etmek için her gün zaman ayır. Maddi şeylerin ötesini düşün; sevdiklerini takdir et ve mutlu anların tadını çıkar.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Hayatın Her Alanında Başarıyı Arttırmak

 1. 1
  Sağlığına dikkat et. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Dengeli bir beslenme programı uygula ve gerekli besin maddelerini aldığından emin ol. Enerji eksikliği veya konsantrasyon eksikliği gibi sorunların nedenini, bir doktor, beslenme uzmanı ve ilgili sağlık profesyoneli ile görüşerek bulabilir ve üstesinden gelebilirsin. Çok egzersiz de yap, ama formda olma seçeneklerini zevkine göre uygula.
 2. 2
  Fırsatları takip et. Sivrilme şansın varsa, kullan. Eğer endişe duyuyorsan, iyi bir fırsat için zaman ve enerjin olmayacak. Kendine sor: Bu fırsat, benim hedeflerime katkıda bulunur mu? Eğer bulunacaksa, bu fırsatı yakalamak için diğer sözlerini bir kenara bırak.
  • Unutma, bazı fırsatlar sadece bir kez gelir. Onları saklayamazsın.
  • Bu, tüm birikimlerini atman anlamına gelmez. Sadece, ilerlemen için bir teklif verildiğinde evet demelisin demektir. [10]
 3. 3
  Kendini olumlu insanlarla çevrele. Çeşitli nedenlerden dolayı hayran olduğun insanlarla arkadaş ol; çünkü onlar mutlu, kibar, cömert, işte başarılı veya başka yollarla başarılıdırlar. Kazanmak istediğin şeyleri başarmış olan kişilerle veya seninle ortak hedefleri olan insanlarla güçlerini birleştir. Kıskançlığın yoluna çıkmasına izin verme: Kimsenin başarısı senin için bir tehdit değildir. [11]
  • Biriyle arkadaşlık kurarken, kendine, onun seni nasıl hissettirdiğini sor. Yanında kendini nasıl hissediyorsun? Motive olmuş, pozitif ve kendinden emin mi? Yoksa yorgun, bunalmış veya beceriksiz mi? Enerjini emen insanlarla değil, pozitif insanlarla vakit geçirmeyi tercih et.
  • Sana kendini her zaman kötü hissettiren arkadaşların veya aile üyelerin varsa, onlarla geçirdiğin zamanı sınırla. Ayrıca, hedeflerine doğru ilerlemeni engelleyen, seni strese sokan ya da zaman ve enerjini harcattıran ilişkilerden uzak durduğundan emin ol.
  • Takdir ettiğin insanlar arasından bir akıl hocası bul. Eğer birisinden bir şeyler öğrenebileceğini düşünüyorsan, ondan tavsiye al.
 4. 4
  Başkalarıyla sınırlar koy. Kendi ihtiyaçlarını savun. Başkalarına önem ver ama kimsenin seni kötüye kullanmasına izin verme. Unutma, iyi bir insan olmak, herhangi birinin sana şiddet veya saygısız bir dil içeren davranışta bulunmasına izin vermek demek değildir.[12]
  • Başkalarının sana koyduğu sınırlara saygı göster. Sevdiklerin, biraz mesafeye ihtiyaç duyduklarını veya tek başlarına bir şeyler yapmak istediklerini söylediklerinde onları dinle.
  Reklam

İpuçları

 • Daima sana ilham veren, müzik, fotoğrafçılık, moda, güncel olaylar gibi şeylerle kendini taze tut. Büyük bir ilham kaynağından başka hiçbir şey, senin içindeki alevi ateşleyemez.
 • Hayatında pozitif rol modellerinin olması, seni sürekli motive etmeye ve doğru yönde ilerletmeye yardımcı olabilir. Rol modelin şahsen tanıdığın biri olabilir veya olmayabilir. Rol modelinin hayat hikâyesi hakkında bilgi edin ve onun iş ahlakını benimsemeye çalış.
Reklam

Uyarılar

 • Başkalarının başarılarını asla kıskanma. Bilakis, kişisel hedeflerine ulaşmak için daha çok çalış.


Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

El Falı Nasıl BakılırEl Falı Nasıl Bakılır?
Telekinezi Nasıl GeliştirilirTelekinezi Nasıl Geliştirilir?
Spiritüel Çakralar Nasıl AçılırSpiritüel Çakralar Nasıl Açılır?
Çekim Yasası Nasıl UygulanırÇekim Yasası Nasıl Uygulanır?
Astral Seyahat Nasıl YapılırAstral Seyahat Nasıl Yapılır?
Nazar Nasıl GiderilirNazar Nasıl Giderilir?
Geçmiş Yaşamlar Nasıl HatırlanırGeçmiş Yaşamlar Nasıl Hatırlanır?
Numerolojide Şanslı Sayılarını Nasıl BulursunNumerolojide Şanslı Sayılarını Nasıl Bulursun?
Telepati Nasıl GeliştirilirTelepati Nasıl Geliştirilir?
El Falı Kullanarak Bir Kişinin Yaşı Nasıl HesaplanırEl Falı Kullanarak Bir Kişinin Yaşı Nasıl Hesaplanır?
Namaz Nasıl KılınırNamaz Nasıl Kılınır?
Ölülerle Nasıl KonuşulurÖlülerle Nasıl Konuşulur?
Kur'an'daki Ayetler Nasıl EzberlenirKur'an'daki Ayetler Nasıl Ezberlenir?
Bir Kişi Nasıl LanetlenirBir Kişi Nasıl Lanetlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 14.898 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Felsefe ve Din | Sağlık
Bu sayfaya 14.898 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam