Dünyaya bir kere geliyorsun, bu yüzden bunun tadını çıkar. Herkesin hayatı farklıdır ve hayatını geliştirmek kişiye göre farklı anlamlar taşır. Olumlu bir bakış açısı, hedefler ve istediğin şey için çalışma isteği hayatını geliştirme açısından herkese yardımcı olabilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Daha Mutlu Olmak

 1. 1
  Sahip olduğunu takdir et. Bir ev, temiz su, sevgi dolu bir aile, arkadaşlar ve gıda çoğu zaman kıymetini bilmediğimiz şeylerdir. Pek çok insan bunlara sahip değil, bu nedenle müteşekkir olmayı daima kendine hatırlatmayı dene. Başarılarından gurur duy ve insanlara yardımları ve destekleri için teşekkür et.[1]
  • Müteşekkir olduğun şeylerin bir listesini yap.
  • Sevdiğin insanların onları önemsediğini bilmelerini sağla; bu, onlara sevildiklerini hissettirecek ve aranızdaki bağı güçlendirecektir.
 2. 2
  Aile ve arkadaşlarında mümkün olabildiğince fazla zaman geçir. İnsanlar sosyal hayvanlardır ve birbirimizin pozitif enerjisini besleriz. Arkadaşlarından ve ailenden seni iyi hissettiren kişileri bul ve onlarla vakit geçirmeyi öncele. İşten sonra sohbet etmek ya da haftasonu alışverişe gitmek için onları ara. Pazar günü büyük annene öğlen yemeğine git. Onlarla vakit geçirmek seni ve onları mutlu edecektir.[2]
 3. 3
  Rahatlamak için kendine özel vakit ayır. Kendine, kaliteli "özel" vakit ayırarak özen gösterdiğinden emin ol. Hayatını incelemek ya da sorun aramak zorunda değilsin, sadece kendi başına kalmak için her hafta iş veya stresten uzak birkaç saat ayır. Yürüyüşe çık, sevdiğin albümleri dinle ya da güzel bir kitap alıp bir yere kıvrıl. Kendinden memnun ve emin olmak herhangi bir durumda daha mutlu olmanın ilk adımıdır. [3]
 4. 4
  Kötü durumlardaki olumlu kısımları bul. Hayat mükemmel değildir ve yol üzerinde sıkıntılarla karşılaşılacaktır. Kötü durumları ya da zor zamanları görmezden gelmen gerektiğini hissetme, çünkü böyle yaptığında kaybolup gitmeyeceklerdir. Bunun yerine, mümkün olduğunda olumlu yanını bularak olumsuz deneyimlerden ders almaya çalış. Hâlâ hayattasın, hâlâ seni seven insanlar var ve hâlâ sen varsın. Parçaları topla, ders al ve hayatına devam et.[4]
 5. 5
  Başkalarına yardım et. Kişinin hayatını olumlu yönde etkileyen bundan daha iyi bir his yoktur. Gerek yaşlı bir kimsenin karşıdan karşıya geçmesine yardım etmek ya da poşetlerini taşımak gibi küçük, gerek birine ders vermek ya da hafta sonları gönüllü faaliyetlere katılmak, cömert davranmak gibi büyük şeylerin kişinin mutluluğunu artırdığı ispatlanmıştır.[5]
 6. 6
  İyi beslen ve egzersiz yap. Egzersiz, kendini daha iyi hissetmen için vücuda endorfin salgılatır ve hayatın neredeyse her alanında performansı artırır.[6] "Sağlıklı" yiyeceklerin çoğu, genel sağlığa katkıda bulunan pozitif besinler (vitaminler ve mineraller) içerdiğinden, iyi beslenmek de kendini iyileştirmede büyük bir etkendir. Vücuduna iyi bakarsan zihnin sana teşekkür edecektir.
 7. 7
  Kendinle mutlu ol.[7] Kendini seversen her şey güzelleşir. Kendini değerli hisset ve hayatına mutluluk getirmek için olumlu düşünme gücünü kullan. Kendinden emin olmak benzer insanları çeker ve patronundan eşine kadar herkes enerjinin farkına varır.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Geleceğini İyileştirmek

 1. 1
  Sevdiğin şeyi yapmayı amaçla.[8] Yaptığın iş senin bir parçan olmalı, her gün gönülsüzce yaptığın bir angarya olmamalı. Tutkunu bulmak her zaman kolay değildir fakat bu, onu yapmaya daha az değer kılmaz. Eğer hayatını daha iyi hâle getirmek istiyorsan bu, yol gösterici ilkelerinden biri olmalı; sadece bir hayatın var, bu yüzden bunu sevdiğin şeyleri yaparak geçir.
  • En sevdiğin etkinliklerin bir listesini çıkar.
  • Hayatta senin için en önemli şey ne? Arkadaşlar, aile, içsel doygunluk, iyi bir iş? Bu önemli amaçlar etrafında planlamanı yap.
  • Herkes "sırf hayatta kalmak için" bir şeyler yapmak zorunda olsa da, eğer uzun vadeli bir hayal doğrultusunda da çalışırsan bu işleri yapması daha kolay olacaktır.
  Tara Divina

  Tara Divina

  Vedik Astrolog
  Tara Divina, Kaliforniya’da yerleşik bir Vedik Astrolog’dur. Hint Astrolojisi olarak da bilinen Vedik Astroloji, antik ve kutsal bir kendini anlama ve geleceği tahmin etme sanatıdır. Yaklaşık 10 yıl deneyimiyle Tara, müşterinin ilişkiler, para, amaç, kariyer ve diğer önemli hayat kararlarıyla ilgili en büyük sorularını yanıtladığı kişisel okumalar sağlar.
  Tara Divina
  Tara Divina
  Vedik Astrolog

  Hayattaki büyük amacını bul. Vedik veya Hindu astrolojisi, büyük amacın olan Dharma'nı sana gösterebilir. Amacını öğrendikten sonra, ilgi alanlarının nerede yattığını ve beğenebileceğin özel kariyerleri görmek için bir Vedik haritası kullanabilirsin. Böylece amacını gerçekleştirmene yardımcı olabilecek bir potansiyel iş listesi elde edersin.

 2. 2
  Neyi değiştireceğin ve geliştireceğin konusunda net ol. Somut, gerçek hedeflerin bir listesini yap ve kendini bunlara ulaşmaya ada. Bu, sana ulaşman gereken aşamaları sağlar ve hayatını bir dizi kafa karıştırıcı tahminden ziyade ulaşılabilir bir macera hâline getirir.[9]
  • Hedefler kendi şirketini kurmak gibi büyük ya da her gün egzersiz yapmak gibi küçük şeyler olabilir. Sadece, değişmeye başlamadan önce neyi değiştirmek istediğini bildiğinden emin ol.
 3. 3
  Hedeflerini gerçeğe dönüştürmek için atman gereken adımların bir listesini yap. Hedeflerin olduğunda, her seferinde küçük bir adım atarak onları gerçeğe dönüştürme zamanı gelmiştir. Hayallerini gerçeğe dönüştürmek için yapman gereken şeylerin bir listesini hazırla.[10] Örneğin, bir TV şovu yazarı olmak istiyorsan şunları yapabilirsin:
  • Senaryo yazmayı öğren.
  • Bir TV dizisi için pilot bölüm yaz ve düzenle.
  • Pilot bölümünü yarışmalara ve ilgili kurumlara gönder.
  • Sektörü öğrenmek için Cihangir’e taşın.
  • Biri seçilene kadar pilot bölümler yazmaya devam et.
 4. 4
  Öğrenmeyi asla bırakma. Gelişmenin tek yolu öğrenmektir, bu yüzden her gün kendine yeni bir şey öğretmek için zaman ayır. Bir kişi ve bir profesyonel olarak büyürken, arkadaşlarından ve uzmanlardan tavsiye veya fikir isteyecek kadar alçak gönüllü ol. Haberleri günlük olarak oku/izle. Kitap oku. Yeni bir kelime öğren. Seni önceki günden daha akıllı yapan her şey gurur duyulacak bir şeydir.[11]
  • Sürekli eğitim, işlerinden memnun olan insanlar için bile yararlı olabilir zira bu, kişiye daha fazla anlayış ve bilgelik kazandırarak onu daha iyi bir insan yapar.
  • Kariyerini değiştirmek istiyorsan ancak henüz işten ayrılmayı göze alamıyorsan gece okulunu veya çevrim içi dersleri düşün.
  • Daha çok dinle, daha az konuş. İnsanların sana neler katacağını görünce şaşıracaksın.
 5. 5
  Alanın dışında çalış. Sahip olduğun iş için değil, istediğin iş için çalış. Yöneticin/Patronun öğrenmeye istekli olduğunu anladığında, kısa zamanda basamakları tırmanmaya başlayacaksın. Sana verilen herhangi bir proje veya görevde elinden gelenin en iyisini yap ve yardıma ihtiyaç duyduklarında iş arkadaşlarına yardım etmeye istekli ol. Eğer olumlu, çalışkan bir izlenim bırakırsan sonunda biri bunu eninde sonunda fark edecektir.[12]
 6. 6
  Sabırlı ol ve varış noktasına değil yolculuğa kıymet ver. Mutlu, tatmin edici bir gelecek inşa etmek bir gecede olacak şey değil. Bazı uzmanlar, herhangi bir konuda gerçekten uzman olmak için o konu üzerinde 10.000 saat harcamak gerektiğini belirtmiştir, yani istediğin geleceğe ulaşmak için çok çalışman gerekir. Eğer bir şeyi yapmak seni gerçekten mutlu ediyorsa oraya varmak için sarf etmen gereken çaba sana angarya iş gibi gelmemeli.
  • Hedeflerine ve hedefine varmak için atman gereken adımlara odaklan.
  • Daha iyi bir gelecek yolunda ulaştığın küçük hedefleri kutla.
  • Aksilikler olur, fakat bunları olumlu bir şekilde halletmek seni hedeflerine daha da yaklaştıracaktır.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Hayatının Kontrolünü Eline Almak

 1. 1
  Hayatına dışarıdan bak. Hayatını, kötü davranışlar için bahane bulmadan ya da iyi davranışları fazla övmeden nötr bir bakış açısıyla incelemeye çalış. Eğer kendi arkadaşın olsaydın kendine ne tavsiyesi verirdin? Neyi değiştirmek isterdin? Gerçekten yolunda giden şeyler nedir?
  • Kendi "artı" ve "eksi"lerinin küçük bir listesini yap. İyi olan şeyler üzerinde daha fazla vakit harcayabilir ve kötü şeyleri bertaraf edebilir misin?
 2. 2
  Hayır demeyi öğren. Bazen, yapmak istediğimiz ya da yapmamız "gereken" şeyler bizim için en iyisi olmayabilir. Sana faydası olmadan enerjini emen şeyleri ayıklamayı öğrenmen gerekir. Örneğin; arkadaşlarını ne kadar sevsen de, büyük bir sınavdan önceki gece onlarla takılmak pek de iyi bir seçenek değildir. Diğer taraftan, bir sınav için 2 hafta çalışmak ve arkadaşlarını ihmal etmek önemli ilişkilere zarar verebilir ve istenmeyen strese neden olabilir. Kendi sağlığına ve mutluluğuna öncelik vermen gerektiğini unutma; bunun için kimse seni suçlamayacaktır.[13]
 3. 3
  Zamanını planla ama çok katı olma. Gün içerisinde senin için önemli olan şeyleri yapmak için vakit ayır, fakat kendini arada sırada spontane davranamayacak kadar yoğun tutma. Bir programının olması hedeflerine bağlı kalmanı ve senin için en önemli şeyleri yapmaya devam etmeni sağlar. Örneğin; eğer daha iyi bir yazar olmak istiyorsan her gün 30 dakika yazmaya ayır. Böylece iş ya da plan yapman teklif edildiğinde yoğun olduğunu söylemek daha kolay olabilir. Ancak, biraz boş vaktinin olması arada sırada son dakika gelişen durumlara zaman ayırma fırsatı sağlar.
 4. 4
  Hayatındaki olumsuz etkileri terk et. Eğer bir şey sende strese neden oluyor, seni endişelendiriyor ya da üzüyorsa bunu hayatından çıkarmanın bir yolunu bul. Bu her zaman kolay değildir fakat hayatını genel olarak iyileştirmek için gereklidir. Hayatında seni mutsuz eden kısımları incele ve bunları geliştirmenin yollarını düşün. İlişkiler, iş ve kötü alışkanlıklar üzerinde zaman zaman düşünmek gerekir.[14]
 5. 5
  Güne enerjili ve hareketli bir şekilde başla. Güne enerjik uyanarak başla. Erken kalk ve kahvaltı hazırla. Giderken dağıttıklarını topladığından emin ol. 15-20 dakika egzersiz veya yoga yap, gazete oku ve bir an için sosyal medya veya televizyondan uzak dur. Güne üretken enerji ile başlamak iyi bir başlangıç yapmayı çok daha kolay hâle getirir.[15]
 6. 6
  Geçmişe ya da geleceğe değil şimdiye odaklan. Yaşanmış şeyleri değiştiremezsin, bu yüzden bunu denemeyi bırak. Kendine, yapabileceğin tek şeyin şu ana çalışmak olduğunu her gün hatırlat ve bunu öncele. Bu, zamanla seni daha iyi bir insan yapacak akıllı ve etkili alışkanlıklar geliştirmeni sağlar.[16]
  Reklam

İpuçları

 • Değiştirebileceğin şeylere odaklan, değiştiremeyeceklerine değil.
 • Hedeflerin doğrultusunda mecbur olduğun için değil, onları sevdiğin için çok çalış.
Reklam

Uyarılar

 • Hayatını iyileştirmek zaman alır. Başlangıcın mükemmel olmaması cesaretini kırmasın.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Nasıl Havalı OlunurNasıl Havalı Olunur?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Olasılık Nasıl HesaplanırOlasılık Nasıl Hesaplanır?
Yüzde Artışı Nasıl HesaplanırYüzde Artışı Nasıl Hesaplanır?
Açılar Nasıl HesaplanırAçılar Nasıl Hesaplanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Annie Lin, MBA
Ortak yazarlar :
Yaşam ve Kariyer Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Annie Lin, MBA. Annie Lin, New York’ta yer alan bir yaşam ve kariyer koçluk hizmetleri sağlayıcısı olan New York Life Coaching’in kurucusudur. Annie, 10.000 saat üzerinde müşteriye koçluk deneyimine sahiptir ve çalışmaları Elle Magazine, NBC News, New York Magazine ve BBC World News’te yer almıştır. Kariyer, ilişkiler, duygusal iyi oluş ve kişisel gelişime odaklanarak, hem bire bir hem de gruplara hizmet sağlar. Oxford Brooks Üniversitesi’nden İşletme yüksek lisans derecesine sahiptir. Bu makale 2.526 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 2.526 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam