Havlulardaki Küf Kokusu Nasıl Giderilir?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu | 12 Referans

Bu Makalede:Havluları Sirkeyle yıkamakHavluları Deterjanlı Sıcak Suya BastırmakÇamaşır Makineni Küften Arındırmak

Havluları yıkadıktan sonra kurutmayı unutursan, inanılmaz derecede rahatsız edici bir küf kokusu oluşabilir. Neyse ki evde bazı akıllı temizleme tekniklerine başvurarak bu kötü kokuyla başa çıkabilirsin.

1
Havluları Sirkeyle yıkamak

 1. 1
  Havluları yıka. Kötü kokan havluları çamaşır makinesine at ve en sıcak su ayarında yıka. Makineye bir su bardağı kadar beyaz sirke koy.[1]
  • Şimdilik deterjan ya da yumuşatıcı kullanma.
 2. 2
  Havlular makinede iyice ıslansın. Her şey iyice karıştıktan sonra makineyi durdur. Sonra havluları bir saat kadar sirke çözeltisinde beklet. Bir saat dolunca makineyi tekrar çalıştırıp programın tamamlanmasına izin ver.
 3. 3
  Sirke ve deterjan ekle. Şimdi yıkama programına tekrar başlaman gerekiyor ama bu sefer bir su bardağı daha sirke ve her zaman kullandığın çamaşır deterjanını koyacaksın. Her zaman kullandığın miktarda deterjan kullan ve yıkamayı her zamanki gibi yap, yalnızca sıkma aşamasını bir kez daha uygula.
  • Eğer çamaşır makinende varsa “ekstra sıkma devri” seçeneğini seçebilir ya da makine çamaşırları bir kez sıktıktan sonra bu işlemi tekrar başlatabilirsin.
 4. 4
  Havluları hiç zaman yitirmeden kurutucuya koy. İkinci sıkma işlemi biter bitmez havluları kurutucuya at. En yüksek ayara getir ve havlular kupkuru olana kadar çalıştır. Sonra, çamaşırları kurutucuda bir kez daha kurut.

2
Havluları Deterjanlı Sıcak Suya Bastırmak

 1. 1
  2/3 su bardağı Vanish Oxi Action leke çıkarıcıyı büyükçe bir leğene dök. Havlularını sirke ve karbonatla yıkamak işe yaramadıysa onları Oxi Action ve sıcak suya bastırmayı dene. Başlangıç için, 2/3 su bardağı Oxi Action’u büyükçe bir leğene dök.
  • Ellerini korumak için eldiven tak.
 2. 2
  Üstüne sıcak su koy. Leğene çok sıcak su doldur. Eğer musluktan akan su çok sıcak değilse leğene kaynar su da ekleyebilirsin. Suyu eklerken leğeni hafifçe ileri geri hareket ettirerek Oxi Action’un suya karışmasını sağla. Leğeni devirmemeye ve suyu leğenin kenarından sıçratmamaya özen göster.
 3. 3
  Leğene havluları koymaya başla. Leğeni yarısına kadar sıcak suyla doldurduktan sonra, leğene havluları koymaya başla. Havluların tamamen suyun altında kaldığından emin ol.
  • Havlular leğende 48 saat kadar kalıp ıslansın.
 4. 4
  Havluları çamaşır makinesinde yıka. Havluları ıslatmayı bitirince leğenden çıkarıp sık. Sonra hemen çamaşır makinesine atıp en sıcak su ayarında, deterjan ve yumuşatıcı kullanarak yıka.
  • Havlularını yıkarken çamaşır makinene Oxi Action’u da ekleyebilirsin.[2]
 5. 5
  Havluları kurut. Yıkama bitince havluları hemen kurutucuya at. Makineyi en yüksek sıcaklık ayarında, havlular tümüyle kuruyana kadar çalıştır. Bu uygulamadan sonra havluların yepyeni olacaktır.
  • Bu uygulamadan sonra da havlularında küf kokusu varsa yeni havlu alman gerekebilir.

3
Çamaşır Makineni Küften Arındırmak

 1. 1
  Makinende herhangi bir sorun olup olmadığına bak. Makine, yıkama bittikten sonra içindeki suyu tamamen boşaltmıyorsa küf kokusunun nedeni bu olabilir. Çamaşır makinende sorun olup olmadığına bakarak suyun bir yerlerde birikip birikmediğini anlayabilirsin. Eğer birikiyorsa makineyi yenisiyle değiştirmen ya da tamir etmesi için eve bir profesyonel tamirci çağırman gerekebilir.
 2. 2
  Körük lastiğini yıka. Havlularına küf kokusu sindiyse bazen bunun nedeni çamaşır makinen olabilir. Körük lastiği, çamaşır makinesinin içinde yer alan ve yıkama sırasında suyun dışarı sızmamasını sağlayan lastik parçasıdır. Bu yüzden de körük lastiğini temizlemek makineden gelen küf kokularını gidermede çok önemli bir adımdır. Körük lastiğini sabunlu suya batırılmış ya da üstüne hafif etkili bir küf giderici püskürtülmüş temizlik beziyle sil. İstersen %50 su ve %50 çamaşır suyundan oluşan bir temizlik solüsyonu da kullanabilirsin.
  • Körük lastiğinin ulaşılması güç kısımlarını eski bir diş fırçasıyla temizleyebilirsin.
  • Körük lastiğinin her yerini temizlediğinden emin ol. Küçük lastik kıvrımlarına ulaşmak için körüğün bazı kısımlarını geriye çekmen gerekebilir.[3]
 3. 3
  Deterjan çekmecelerini çıkar. Makinenin deterjan çekmecelerini çıkar ve az miktarda bulaşık deterjanı ve sudan oluşan sabunlu bir su karışımıyla iyice fırçalayarak temizle. Deterjan gözlerindeki sabun kalıntısı ya da bayat su, çamaşır makinesinin bu kısmının kötü kokmasına yol açabilir.
  • Eğer deterjan gözleri makineden sökülmüyorsa içlerini bir temizlik bezi ya da pipo temizleyici kullanarak elinden geldiğince temizle.[4]
 4. 4
  Temizlemek için makineyi boş çalıştır. Makinenin boş olduğundan emin olunca en sıcak ve en uzun süreli ayarı seçerek makineyi çalıştır. Küf kokusu hâlâ gitmediyse programı bir kez daha tekrarla. Kokudan kurtulmak için makineyi birkaç kez kullanmak gerekebilir. [5] Makinenin yıkama haznesinin içine şunlardan birini koyabilirsin:[6]
  • 1 su bardağı çamaşır suyu
  • 1 su bardağı karbonat
  • 1/2 su bardağı toz hâlinde enzimli bulaşık deterjanı
  • 1/2 su bardağı ticari bulaşık makinesi temizleyici
  • 1 su bardağı sirke
 5. 5
  Profesyonel yardım al. Eğer bu yöntemlerden hiçbiri küf kokusunun hakkından gelemediyse bir profesyonel çağırıp çamaşır makinene baktırman gerekebilir. Makinenin tamburunun arkası küflenmiş olabilir ya da bir filtre veya gider tıkanmış olabilir.[7]
  • Onaylı bir tamir servisi makinenin ne sorunu olduğunu saptamada sana yardımcı olabilir ve gerekirse kokunun sebebini bulmak için makineyi sökebilir.
 6. 6
  Önlem al. Küf kokusunun nereden geldiğini öğrenince, küfün tekrar oluşmaması için gereken önlemleri al. Şunları yapabilirsin:
  • Çamaşır makineni havalandır. Çamaşır makinesini kullandıktan sonra kapağını açık bırak. Ancak ev hayvanlarının ve küçük çocukların makinenin içinde kalabileceğini aklından çıkarma. [8]
  • Deterjanı akıllıca kullan. Çok fazla köpürmeyen ve yüksek verimli makineler için özel olarak yapılmış deterjanları kullan. Ayrıca toz deterjanlar genelde sıvı deterjanlardan daha az köpüklüdür. Önerilen miktardan fazla deterjan kullanma. Bazen daha az deterjan koyarak çamaşırlarını daha iyi temizleyebilirsin.[9]
  • Çamaşır yumuşatıcıdan kaçın. Sıvı hâldeki çamaşır yumuşatıcılar genelde çamaşırların üstünde, küf gelişimini destekleyen bir kalıntı bırakır. Sıvı çamaşır yumuşatıcılar yerine, kıyafetlerini daha da yumuşatan kurutma makinesi mendili ya da kurutma topu kullan.[10]
  • Körük lastiğini kurula. Çamaşır makinesinin körük lastiğinin etrafını ve lastiğin girintilerini bir bezle silerek kurula. Normalde bu lastik körüğü her yıkamadan sonra silmek gerekir. Eğer her yıkamadan sonra körük lastiğini silip temizleyemiyorsan bunu haftada bir kez düzenli olarak yapabilir ve böylece, hapsolmuş küften kurtulabilirsin.[11]
  • Çamaşır suyuyla yıka. Ayda bir kez çamaşır makineni sıcak su ve çamaşır suyuyla çalıştır. Bu hem çamaşır makineni dezenfekte eder hem de iş kıyafetleri ya da pis havlular gibi çok kirli çamaşırları temizler.[12]

İpuçları

 • Küflenmelerini önlemek için havluları kullandıktan hemen sonra asarak kurut. Eğer ailenin her bireyi için yeterince yer yoksa yeni havlu kurutucu raflar taktırabilirsin.
 • Mantar önleyici ya da çamaşır suyu katkılı bir çamaşır deterjanı kullan. Bu, küf kokusuyla mücadele eder ve küf oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir.
 • Güneşli bir yerde yaşıyorsan havlularını çamaşır ipine serip güneşte kurut.

Uyarılar

 • Sakın çamaşır suyuyla amonyağı bir arada kullanma çünkü bu, zehirli olan ve ölüme yol açabilen klor gazını açığa çıkarır.
 • Çamaşır suyu, sirke ve diğer sert temizlik malzemelerini kullanmak çamaşır makinelerindeki contaların ve lastiklerin sızdırmasına yol açar. Bu kimyasallar çamaşır makinesinin garanti kapsamı dışına çıkmasına da yol açabilir.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Ev ve Bahçe

Diğer dillerde:

English: Remove Mildew Smell from Towels, Français: supprimer les odeurs de moisissure des serviettes, Italiano: Eliminare l'Odore di Muffa dagli Asciugamani, Español: quitar el olor a moho de las toallas, Deutsch: Schimmelgeruch von Handtüchern entfernen, Português: Remover o Cheiro de Mofo das Toalhas, Nederlands: Schimmelgeur uit handdoeken verwijderen, Русский: удалить запах плесени из полотенец, 中文: 去除毛巾的霉味, Bahasa Indonesia: Menghilangkan Bau Apak Dari Handuk, Čeština: Jak se zbavit zápachu plísně z ručníků, العربية: إزالة رائحة العفن من المناشف, हिन्दी: फफूंदी की दुर्गंध को तौलिये से हटाएँ, 한국어: 수건에서 곰팡이 냄새 없애는 방법, 日本語: タオルからカビの臭いを取る, Tiếng Việt: Loại bỏ Mùi ẩm mốc cho Khăn lau

Bu sayfaya 848 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?