Genelde bilgisayarına bir haricî sabit disk bağlamak istediğinde onu takman yeterli olur. Ama Macbook Pro veya başka bir Mac bilgisayar kullanıyorsan sabit diskin, Mac’inin destekleyebileceği bir dosya sisteminde biçimlendirilmiş olması gerekir. Diski biçimlendirmek içindeki tüm verileri siler. Sabit disk NTFS biçiminde önceden biçimlendirilmişse piyasadaki çoğu sabit disk gibi Mac OS X bu diskten yalnızca veri okuyabilir, üzerine veri yazamaz.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Diski Bağlamak

 1. 1
  Sabit diski, yanında gelen kabloyu kullanarak Mac’e tak. Çoğu sabit disk USB ile bağlanır; bu yüzden USB kabloyu Mac’inde boş bir girişe takman gerekir. Mac’in her iki tarafında genelde en az bir USB girişi bulursun.
  • Mac’e özel bazı diskler USB kablo yerine Thunderbolt veya FireWire kabloyla gelir. Durum buysa kabloyu doğru girişe takman veya Mac’inde uygun giriş yoksa bir adaptör alman gerekir.
  Jeremy Mercer

  Jeremy Mercer

  Bilgisayar Onarım Teknisyeni
  Jeremy Mercer, Kaliforniya’da bulunan Los Angeles’da, MacPro-LA’in Müdürü ve Baş Teknisyeni’dir. Elektronik onarımın yanında Mac ve PC alanlarında uzman perakende satış mağazalarında çalışma konusunda on yıldan fazla deneyime sahiptir.
  Jeremy Mercer
  Jeremy Mercer
  Bilgisayar Onarım Teknisyeni

  Fiyat veya hıza göre bir haricî sabit disk seçebilirsin. Bazı haricî sabit disklerin içinde HDD sürücüler bulunur ve bu da onları bolca depolama alanı olan daha ucuz, daha yavaş bir seçenek hâline getirir. Fiyatı biraz daha yüksek olan ama çok daha hızlı olan katı hâl sabit diskleri de vardır. Diski bilgisayarına takmak için doğru kablolara sahip olduğundan emin ol.

 2. 2
  Masaüstünde diskini ara. Disk düzgünce biçimlendirildiyse ve bağlandıysa Mac’inin masaüstünde USB veya Thunderbolt simgesiyle bir disk olarak çıkar.
  • Disk simgesi, disk doğru şekilde bağlanmasına rağmen masaüstünde çıkmayabilir. Herhangi bir Finder penceresinde sol çerçevede, "Aygıtlar" başlığı altında diski kontrol edebilirsin.
  • Finder menüsüne tıkladıktan sonra "Tercihleri"i seçip "Haricî diskler" kutusunu işaretleyerek disklerin masaüstünde görünmesini ayarlayabilirsin.[1]
  • Disk Finder’da veya masaüstünde çıkmıyorsa sonraki bölüme bak.
 3. 3
  İçeriğini görüntülemek için diski aç. Diskin içeriğini görüntülemek için masaüstünde diske çift tıkla veya bir Finder penceresinde sol çerçeveden onu seç. Diske dosya sürüklemeye veya Mac’inin dâhilî sabit diskine dosya kopyalamaya başlayabilirsin.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Disk Biçimlendirmek

 1. 1
  Disk İzlencesi’ni aç. Çoğu sabit disk Windows bilgisayarlarda çalışması için önceden biçimlendirilir ama bu, işlevselliği Mac’te ciddi şekilde sınırlandırır. Yeni haricî diskin Windows için biçimlendirilmişse ondan veri okuyabilirsin ama üzerine veri yazamazsın. Disk İzlencesi’ni kullanarak diski uygun dosya sistemine biçimlendirebilirsin.
  • Masaüstünde "Git" menüsüne tıkla, "İzlenceler"i seç, ardından "Disk İzlencesi"ne tıkla.
  • Diski biçimlendirmek onun üzerindeki her şeyi siler. Bu yeni diskler için sorun olmaz ama içinde hâlihazırda dosya bulunan eski bir diski kullanmaya çalışıyorsan biçimlendirmeye başlamadan önce dosyaları kaydetmen gerekir.
 2. 2
  Sabit diski sol menüden seç. Bu menüde bağlı disklerin hepsinin bir listesini görürsün. Yeni haricî sabit diskini listeden seç.
  • Diskini burada göremezsen sonraki bölüme bak.
 3. 3
  Disk İzlencesi penceresinin en üstündeki "Sil" butonuna tıkla. Bu, disk biçimlendirme işlemini başlatır.
  • Bu, sabit diskteki her şeyi siler; bu yüzden önemli tüm verilerin yedeklendiğinden emin ol. Disk Windows biçimindeyse biçimlendirmeden önce saklamak istediğin dosyaları yine de Mac’ine kopyalayabilirsin.
 4. 4
  "Biçim" menüsünden "ExFAT"i seç. Bu biçim Mac OS X, Windows ve Linux’la uyumludur; bu da sabit diskini sistemler arasında kolayca taşımanı sağlar. FAT’in eski sürümlerinin aksine pratik dosya boyutu veya bölüm boyutu sınırları yoktur; yani bunu tüm disk boyutlarında kullanabilirsin.
  • Diski yalnızca Mac’inde kullanmayı planlıyorsan "Mac OS Genişletilmiş (Günlüklü)"i seç. Bu, Mac’inin diskle ilgili tüm özelliklerinden faydalanmanı sağlar; Time Capsule gibi.
 5. 5
  Diski seçilen biçimle biçimlendirmek için "Sil"e tıkla. Bu işlem geri alınamaz ve diskte hâlihazırda mevcut olan tüm verileri siler. Biçimlendirme işleminin süresi diskin boyutuna göre değişir.
 6. 6
  Yeni biçimlendirilmiş diskini dene. Disk düzgünce biçimlendirildikten sonra masaüstünde görünür. Açmak için ona çift tıkla; tıklayınca ona dosya ekleyebilirsin ve ondan dosya silebilirsin.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Kayıp Bir Diski Bulmak

 1. 1
  Diskin doğru şekilde bağlı olduğundan emin ol. Tüm kabloların diske ve Mac’e doğru şekilde bağlı olduğundan emin ol. Kablolardan biri gevşediyse disk görünmez.
 2. 2
  Diskte yeterli güç olduğundan emin ol. Bazı haricî diskler ayrı bir güç bağlantısı gerektirir. İkili USB kablo alman gerekebilir. Bu kabloda bir ucu haricî diske giden, ardından ikisi de Mac’ine takılan iki girişe ayrılan tek bir USB girişi bulunur.[2]
 3. 3
  Mac’ini yeniden başlat. Genelde Mac’inde veya sabit diskinde basit bir güç döngüsüyle çözülebilecek sorunlar olur. Bilgisayarını Apple menüsünden tamamen kapat, ardından onu Güç düğmesiyle tekrar aç. Diskin yeniden başlattıktan sonra çıkması ihtimali yüksektir.
 4. 4
  Farklı kablolar ve girişler dene. USB kablon veya Mac’indeki USB girişlerinden biri bozuk olabilir. Sabit diski farklı bir USB kablo kullanarak farklı bir USB girişine takmayı dene.[3]
 5. 5
  Diskte İlk Yardım’ı çalıştır. Disk İzlencesi’nde, çalışmayan bir diski çalıştırabilecek bazı disk onarım işlevleri bulunur.
  • İzlenceler klasöründen Disk İzlencesi’ni aç.
  • Diskini seç ve "İlk Yardım" butonuna tıkla.
  • Diski hata var mı diye taramaya başlamak için "Çalıştır"a tıkla.
  • İzlencenin bulduğu hataları düzeltmesine izin ver. Bu, diski tekrar kullanmaya başlamanı sağlayabilir. Hatalar çıkarsa bunun disk arızasının erken uyarı işareti olabileceğini unutma.
 6. 6
  Diski değiştirmeyi düşün. Her sabit disk nihayetinde bozulur. Sabit diskinin bozulma ihtimali onu kullandığın her yıl artar. Yeni diskler bile çoğu kişiyi şaşırtacak bir oranda bozulur. Diskin dört yıllıksa veya daha eskiyse ve ne yaparsan yap görünmüyorsa ölmüş olması hayli olasıdır.
  • Çıkıp çıkmadığına bakmak için diski başka bir bilgisayara takmayı deneyebilirsin. Disk hiçbir yerde çıkmıyorsa yeni bir disk almanın zamanı gelmiş olabilir.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Jeremy Mercer
Ortak yazarlar :
Bilgisayar Onarım Teknisyeni
Bu makaledeki ortak yazarlar Jeremy Mercer. Jeremy Mercer, Kaliforniya’da bulunan Los Angeles’da, MacPro-LA’in Müdürü ve Baş Teknisyeni’dir. Elektronik onarımın yanında Mac ve PC alanlarında uzman perakende satış mağazalarında çalışma konusunda on yıldan fazla deneyime sahiptir. Bu makale 5.680 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 5.680 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam