Hamam böcekleri eve bir kez yerleşti mi onlardan kurtulmak için akla karayı seçersin. Bu böcekler yiyeceklerin içine girer, duvar kâğıtlarına, kitaplara ve elektronik eşyalara zarar verir. Yiyecekleri, ev aletlerini ve evlerdeki yüzeyleri kirleterek hastalık patojenleri de yayabilir. Sana en uygun yem, böcek ilacı, tuzak ya da engel yaklaşımını kullanarak bu haşereleri kapının önüne koyabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 5:
Hamam Böceklerini Aç Susuz Bırakmak

 1. 1
  Su kaynaklarını kes. Hamam böcekleri su kaynağına bağımlıdır. Böcekler havanın sıcaklığına ve kendi büyüklüklerine bağlı olarak bir ay kadar besinsiz yaşayabilir ama susuz kalınca bir haftada ölür. Evdeki tüm su sızıntılarını bulup tamir et. Su kaynakları ortadan kalkınca hamam böcekleri senin koyduğun jel bazlı yemlerle daha yakından ilgilenecektir.
 2. 2
  Evi köşe bucak temizle. Tertemiz bir ev, hamam böceklerini uzak tutmak için şarttır ve işe mutfaktan başlamalısın. Yemeği yedikten hemen sonra bulaşıkları yıka ve yemekleri buzdolabına kaldır. Kırıntıları, yere dökülen yiyecekleri anında temizle ve mutfağı genel olarak temiz tut. Özellikle de ocak üstüne dikkat et çünkü hamam böcekleri yağa bayılır.
 3. 3
  Yemekleri sakla. Yiyecek kaplarının ağzı kapalı olsun ve yiyecekleri uzun süre açıkta bırakma. Kirli tabakları gece boyu açıkta bırakma ve tezgâh üstüne meyve koyma.
 4. 4
  Zemini düzenli olarak temizle. Bu yerdeki kırıntıların ve yerlerin yapış yapış olmasının önüne geçer. Duvarları ıslatmamaya özen göster. Unutma, hamam böceklerinin suya ihtiyacı var.
 5. 5
  Çöpü düzenli olarak boşalt. Evde, içine yiyecekleri atmak için ayrı bir çöp tenekesi bulundur. Bunun uzun süre boşaltılmadan kalmasına izin verme. Çöp tenekesi kapaklı olsun, sürekli açık duranlardan değil. Çöpleri dışarı çıkardığında, evin yanı başında olmayan, ağzı kapaklı konteynırlara at.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 5:
Hamam Böceği Yemi Kullanmak

 1. 1
  Hamam böceği yemi al. Hamam böceği yemi ya çocukların açamayacağı kaplarda bulunur ya da hamam böcekleri için çekici gıdalarla karıştırılmış, yavaş etki gösteren bir jel hâlinde uygulanır.[1] Hamam böcekleri zehri yiyip yuvalarına taşır ve zehir burada tüm hamam böceklerini öldürür.
  • Yemi, hamam böceklerinin karşılaşacağından emin olduğun bir yere (mesela süpürgeliklerin yanına, evyenin altına veya odanın köşelerine) koy. Mümkün olduğunca fazla hamam böceğinin yemesi ve yuvasına taşıması için, yemin yuvaya olabildiğince yakın yerleştirilmesi gerekiyor.
  • Çoğu hamam böceği yemi etken madde olarak %0,05 oranında Fipronil ya da %2 Hidrametilnon barındırır. Hamam böcekleri bu zehri yer, yuvalarında dışkılar ve diğer hamam böcekleri de bu zehre temas edip ölür.
  • Hamam böceklerini bu yöntemle öldürmek birkaç hafta alabilir. Hamam böceklerinin ilk nesli ölünce yumurtalarından yenileri çıkacaktır ve yuvanın tümüyle yok edilmesi için daha fazla hamam böceğinin zehirlenmesi gerekecektir.
 2. 2
  Ev yapımı hamam böceği yemlerini dene. Bir ölçek toz (granül değil) borik asidi (bazen hamam böceği ilacı diye satılsa da, çoğu zaman eczanelerde de bulunur) bir ölçek beyaz un ve bir ölçek pudra şekeriyle karıştır. Şeker ve un, hamam böceklerini çeker, borik asit de onları öldürür.[2] Tozu dolapların ve rafların arkasına, buzdolabının, fırının altına ve benzeri yerlere tozu serp.
  • Benzer bir karışımı, 1 ölçek borik asit, 2 ölçek un ve 1 ölçek kakao ile de yapabilirsin.
  • Her biri yaklaşık 2 hafta süren ve giderek küçülen en az 3 döngü hâlinde hamam böceklerinin yok olup tekrar ortaya çıkmasına hazırlan. Hepsi ölene kadar borik asit kullanmaya devam et.
  • Çocuklar, köpekler ve diğer evcil hayvanlar da bu karışımı yiyebilir. Borik asit insanlar ya da evcil hayvanlar için çok zehirli olmasa da sadece dıştan kullanım içindir. O yüzden yalnızca böceklerin erişebileceği yerlere koy.
  • Bu karışım rutubetli ortamlarda sertleşip topaklanır, o yüzden yerlere ve zemine zarar gelmesin diye kâğıt ya da alüminyum folyo üstüne koyman gerekebilir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 5:
Böcek Öldürücü Kullanmak

 1. 1
  Sabunlu su kullan. Bu, yetişkin hamam böceklerini öldürmenin kolay bir yoludur. Bir sprey şişesiyle sıkabileceğin kadar seyrek bir sabun (duş jeli de olur) ve su karışımı yap.[3] Bunu dökebilir, sıkabilir ya da doğrudan hamam böceğinin üstüne püskürtebilirsin. Sadece 2 ya da 3 damla sabunlu su karışımı bir hamam böceğini öldürebilir. Yeter ki böceğin kafasına ve karnının alt kısmına temas etsin. Eğer hamam böceğini ters çevirme olanağın varsa, karnına sıkmak en etkilisi. Hamam böceği kaçacak ya da kaçmaya çalışacak, sonra ansızın durup bir dakika içinde ölecek ya da can çekişecektir.
  • Sabunlu su, hamam böceğinin solunum gözenekleri üzerinde ince bir tabaka oluşturur ve yüzey gerilimi bu tabakanın yerinde kalmasını sağlar. Böylece hamam böceği boğularak ölür.
  • Hamam böceğini hemen dışarı at çünkü üzerindeki su kurursa ya da vücudunun büyük kısmı ıslanmadıysa kendine gelebilir.
 2. 2
  Böcek öldürücü sprey kullan. Hamam böceklerine karşı kullanılabileceği etiketinde belirtilmiş olan, etkin madde olarak Siflutrin ya da benzeri bir böcek öldürücü içeren bir ilaç seç. [4] Hamam böceklerinin saklanması ya da eve girmesi muhtemel olan her yere, duvarların dibine, çatlaklara ve menfezlere sık.
  • İlaç sıkarken evcil hayvanları ve çocukları uzaklaştır; ürünün etiketindeki tüm güvenlik talimatlarını yerine getir.
  • Aynı zamanda hamam böceği yemi de kullanıyorsan böcek ilacını sakın yemin yakınına sıkma. Sprey yeme bulaşırsa hamam böcekleri yemden uzak durabilir.
  • Hamam böceklerine karşı sprey kullanmak onların şimdilik ortalıkta görünmesini engellese de, böceklerin duvarların iyice içine yerleşmesine ve sorunun daha da beter hâle gelmesine yol açabilir. O yüzden hem gördüğün hamam böceklerini hem de hamam böceği yuvasını ortadan kaldırmalısın.
 3. 3
  Konsantre sıvı kullan. Bir zamanlar yalnızca profesyonel haşere öldürücülerin kullandığı konsantre sıvı ilaçlar artık herkese satılıyor. Bu konsantre sıvılar, suyla seyreltildikten sonra hemen her yüzeye ya da çatlağa uygulanabilen, orada yürüyen hamam böceklerini öldüren zehirler ya da kovucu kimyasallardır. Konsantre ilaçlar hamam böceklerini genelde 1-2 hafta ya da daha uzun süre caydırdıkları için, evin yeniden istila edilmesine karşı koruma sağlayabilir.
 4. 4
  Profesyonel haşere öldürücü satın al. Berbat bir istilayla karşı karşıyaysan son çare olarak, piyasadaki en güçlü haşere öldürücülerden medet umabilirsin. İçeriğinde Sipermetrin bulunan bir haşere öldürücü satın al.[5] Profesyonel yemler, feromonlu zamk tuzakları ve profesyonel spreyler, mağazalardan satın alabileceğin ürünlerden çok daha etkilidir. Örneğin Cy-Kick CS, hamam böceklerine karşı çok etkili, mikro kapsüllü bir ürün. Yapı marketlerde satılmadığı için İnternet’ten sipariş etmen gerekebilir. İlaç, canlı böcekleri öldürmenin yanı sıra üç aya kadar kalıcı etkili. Evin etrafına ve evin bodrumu gibi yerlere sık.
  • Bu ilaçların dezavantajı, sadece hamam böceklerini değil, örümcek ya da kırkayak gibi hamam böceğiyle beslenen hayvanları da öldürmesi.
  • Buna ancak son çare olarak başvur ve çocuğun ya da evcil hayvanın varsa hiç kullanma. Çünkü çok tesirli olan bu zehir, yiyen herkese zarar verir.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 5:
Tuzak Kullanmak

 1. 1
  Marketten alacağın hamam böceği tuzaklarını kullan. Bu tuzaklar hamam böceklerini cezbedip içine çeker, sonra zamk sayesinde tuzağa düşürür. Bunlardan birkaç tane alıp hamam böceklerinin uğradığını bildiğin yerlere koy. Az sayıda yetişkin hamam böceğini öldürmenin etkili bir yolu olsa da, bu yöntem hamam böceklerinin yuvasını etkilemeyecektir.
 2. 2
  Su dolu kavanoz kullan. Hamam böceklerini cezbedip tuzağa düşürmenin basit ve etkili bir yolu da duvar dibine kavanoz koymaktır. Hamam böcekleri kavanoza girer ama çıkamaz. Kavanoza herhangi bir yem koyabilirsin (mesela öğütülmüş kahve ve su) ama daha kuru iklimlerde sırf su koysan da olur. Bu da yetişkin hamam böceklerini öldürmenin iyi bir yolu ama yuvayı ve böcek yumurtalarını etkilemez.
 3. 3
  Meşrubat şişesinden tuzak yap. Plastik bir meşrubat şişesi al, eğimli üst kısmını kes. Ters çevirip şişenin içine tıpkı bir huni gibi oturt. Etrafını bantlayarak şişeye yapıştır. Şişenin içine biraz sabunlu su koy, sonra hamam böceklerinin uğrak noktalarından birine yerleştir. Tuzağın içine girecek ve boğulup öleceklerdir.[6]
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 5:
Yeni İstilaları Önlemek

 1. 1
  Evin bahçesindeki gereksiz döküntüleri at. Hamam böcekleri odun yığını ve benzeri, kolayca saklanacakları yerlere bayılır ve havalar soğuyunca ısınmak için evin içine doluşur. Odunları evden iyice uzakta tut ve bahçedeki kuru otları, yaprakları, biçilmiş çimenleri ve diğer bahçe çöplerini at.
 2. 2
  Evi mühürleyerek hamam böceklerinin girmesini engelle. Dış duvarlardaki çatlakları doldurarak hamam böceklerini evden uzak tut. Evin içindeki tüm çatlakları da doldur. Zaman alsa da bu yaptığına değer çünkü en favori saklanma ve üreme noktalarını ortadan kaldırmış olacaksın.
  • Mutfak dolaplarındaki bütün çatlakları doldur.
  • Parkelerdeki, kapı ve pencere pervazlarının iki yanındaki çatlakları doldur.
  • Banyo ve mutfaklarda boruların etrafındaki bütün boşlukları doldur.
 3. 3
  Önlem amaçlı tuzaklar kur. Hamam böceği yuvasını başarıyla ortadan kaldırsan bile, hamam böceklerini kontrolden çıkmadan öldürerek yeni istilaları önleyecek tuzaklar hazırla. En iyi yaklaşım, giderler ya da menfezler gibi potansiyel giriş noktalarının yakınındaki bazı çatlakları kapatmamak ve önüne şu şekilde tuzak kurmaktır:
  • Jel ya da sıvı formda böcek ilacı (mesela Raid) sık. Bu, hayatta kalan ya da fiziksel engelleri aşan hamam böceklerine karşı ikinci bir savunma hattı görevi görecek ve hiç değilse onları zayıflatacaktır.
  • Alternatif olarak mutfak dolaplarının altına, çatlakların içlerine tuz serp. Eğer ev uzunca süre boş kalacaksa ayrılmadan önce zemini tuzlu suyla sil.
  • Her türlü açıklığı silikonla, macunla ya da sertleşen bir karışımla doldur. Eğer çatlak tahtada ya da süpürgelikteyse içini doldurduktan sonra üstüne reçine sür ya da ahşap boyasıyla boya. Macun 4 ila 6 saat sonra sertleştiğinde çocuklar için zararsız hâle gelir.
  Reklam

İpuçları

 • Hamam böceği ezdiğin yeri iyice temizle çünkü böcek ölse bile, ölüsünü hemen atmazsan yumurtalarından yavruları çıkabilir. Evin yeniden istilaya uğramasını önle ve hamam böceklerinin yuvasını ortadan kaldırmayı unutma.
 • Güve ilacı hamam böceklerini öldürür. Evin her yerine, mesela gardıropların içine koy.
 • Tavaları, tencereleri ya da tabakları ters koy ki hamam böcekleri içine dışkılamasın ya da yumurtlamasın.
 • Böcekleri ezdiğin yerleri mutlaka temizle çünkü hamam böcekleri yamyamdır.
 • Nane yağı, salatalık kabuğu, limon, kedi otu, sarımsak ve karanfil yağı, doğal hamam böceği kovuculardır.
 • Çöp biriktirme. Hamam böcekleri kâğıttan tut da giysilere kadar her şeye yuvalanır. Garaj, çatı katı ya da bodrum ayırt etmezler. Sınırları yoktur.
 • Giderlerden çıkmalarını önlemek için banyodaki tıkaçları kapalı tut.
 • Ölü hamam böceklerini ortadan kaldırmak için onları klozete atıp sifonu çek ki evden gitsin.
 • Hiçbir zaman açıkta yiyecek bırakma ve daima yatmadan önce çöpü dışarı çıkar.
 • Hamam böcekleri, ekmek kızartma makinelerinin içine yuva yapıp kırıntıları yer. O yüzden bu aletleri düzenli olarak temizle ve yaklaşık 3 dakika boyunca çalıştırarak yiyecek kokusunu ortadan kaldır.
Reklam

Uyarılar

 • Böcek ilaçları, hamam böceği yemi ve diğer kimyasallar, gerek insanlar (özellikle çocuklar) gerekse ev hayvanları için zehirli olabilir. O yüzden etikette yazan uyarılara uy ve üreticinin talimatlarına harfiyen bağlı kal.
 • Solüsyonu mutfak dolaplarına püskürtürken nefesini tut ve ilacı hemen sık ya da bu iş için bir maske satın al. Basınçlı ilaç pompası al, bunlar hızla spreylemeni sağlar.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Böcek öldürücü sprey
 • Hamam böceği yemi
 • Hamam böceği tuzağı
 • Konsantre sıvı ilaç
 • Silikon ve silikon tabancası ya da dolgu macunu
 • Kilitli naylon poşet ve vakumlu saklama kabı
 • Böcek kovuculu, kendiliğinden yapışkan raf kaplama kâğıdı
 • Dokunmatik lamba ya da floresan ışık şeridi

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Barış Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırBarış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Kıyafetlerin Üzerindeki Alarm Nasıl ÇıkarılırKıyafetlerin Üzerindeki Alarm Nasıl Çıkarılır?
Kuşlardan Nasıl KurtulunurKuşlardan Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 168 kişi çalıştı. Bu makale 257.424 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 257.424 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam