Ananasın tüm tadı, dalındayken birkaç gün içinde hızlıca olgunlaşarak ortaya çıkar. Dalından koparıldıktan sonra meyvenin tadı artmaya devam etmez. Diğer yandan, meyve dünyasının bu garip üyesi bazen kabuğu tamamen yeşil olsa bile olgunluğa erişebilir. Şanslıysan "ham" ananasın tatlı ve lezzetli olur. Şansın yerinde değilse ham meyveyi yumuşatmak ve daha yenilebilir hâle getirmek için kullanabileceğin birkaç numara var.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Ham Ananası Ele Almak

 1. 1
  Hamlığı test etmek için kokla. Meyvelerin yaygın hamlık belirtileri genelde ananasta pek bir anlam ifade etmez. Ananasın altını kokla; güçlü bir koku duyarsan ananas olgundur. Kokuyu zor duyuyorsan muhtemelen hamdır. Soğuk ananaslar asla güçlü bir koku vermez; bu yüzden bunu denemeden önce ananası bir süre oda sıcaklığında bırak.
  • Kabuğu sarı bir ananas yeşil olana göre daha sağlam bir tercihtir; ama mükemmel bir test yöntemi değildir. Bazı ananaslar tamamen yeşil olduklarında da olgundur. [1] Bazı ananasların ise altın rengi veya kırmızı kabukları olur; ama yine de serttir ve yenilecek gibi değildir.
 2. 2
  Ananasın yumuşamasını bekle; tadının artmasını değil. Ananaslar toplandıktan sonra tam olarak olgunlaşmaz. [2] Mutfak tezgahında ananas yumuşar ve sulanır; ama tadı şekerli olmaz. Ananasın şekerinin tamamı, bitkinin kökündeki nişastadan gelir. Bu kaynak kesildikten sonra ananas kendi kendine şeker üretemez. [3]
  • Yeşil ananasların genelde rengi de değişir.
  • Ananasın çok uzun süre tutulduğunda daha asidik bir hâle gelmesi mümkündür.
 3. 3
  Baş aşağı yatır (tercih meselesi). Ananasın şekere dönüştürülecek biraz nişastası kalmışsa meyvenin altındadır. Teoride, ananası baş aşağı tutarsan şeker daha iyi yayılabilir. Pratikte bu etkiyi fark etmek zordur; ama denemeye değebilir. [4]
  • Kabuğun rengi de alttan üste doğru değişir; gerçi dalından kopardıktan sonra bunun olgunlukla ilgisi yoktur.
  • Ananasını baş aşağı koymak zordur; meyvenin üstünü kes ve açılan tarafı nemli bir kâğıt havlunun üzerine koy. [5]
 4. 4
  Oda sıcaklığında bırak. Ananasın bir iki gün içinde yumuşaması gerekir. Çoğu ananas, bu süreden uzun süre bekletildiğinde hızlıca fermente olur. [6]
  • Ananas ham olarak koparılmışsa yenilebilecek gibi olmayacaktır. Ham bir ananasın tadını nasıl iyileştireceğini öğrenmek için okumaya devam et.
  • Ananası yemeye hazır değilsen 2 ila 4 gün daha buzdolabında beklet.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Ham Ananası Yemek

 1. 1
  Ham ananaslara dikkat et. Çok körpe, ham ananaslar zehirli olabilir. Yediğin zaman boğazını rahatsız edebilir ve ciddi bir şekilde ishal yapabilir. [7] Yine de marketlerde satılan ananasların çoğunun, yeşil görünse bile kısmen olgun olması gerekir.
  • Olgun ananaslar bile ağzına zarar verebilir veya kanamasına neden olabilir. Aşağıdaki teknikler bunun önlenmesine de yardımcı olur.
 2. 2
  Ananası kes. Ananasın kökünü ve taç kısmını kes, ardından kalanını bir kesme tahtasının üzerine yatır. Kabuğunu ve gözenekleri kes, ardından ananası yuvarlak yuvarlak kes veya doğra.
 3. 3
  Ananası ızgarada pişir. Izgarada pişirme işlemi ananasın içindeki şekeri karamelize eder; tatsız, kısmen ham bir meyveye tat katar. [8] Isı, ağzında acı ve kanamaya neden olabilecek bromelain enzimini de etkisiz hâle getirir.
 4. 4
  Ananas dilimlerini fırında ısıt. Bu, ızgarada pişirmeyle aynı sonucu verir: Lezzetli, tatlı bir ananas. Ananas bayağı ekşi ve hamsa ısıtmadan önce üzerine esmer şeker ek.
 5. 5
  Ananası kaynat. Bu işlem şekeri karamelize etmese de bromelain’i etkisiz hâle getirir. Ham ananaslar ağzına zarar veriyorsa bunu dene:
  • Ananas parçalarını, doğrarken çıkan suyun tamamıyla birlikte bir sos tavasına koy.
  • Üzerini kapatacak kadar su koy.
  • Orta yüksek sıcaklıkta kaynama seviyesine getir.
  • Bir kez kaynadıktan sonra ocağı kıs ve 10 dakika daha ateşte tut.
  • Kurumaya ve soğumaya bırak.
 6. 6
  Doğranmış ananasın üstüne şeker ek. Ananasın tatlı değilse doğranmış veya yuvarlak yuvarlak kesilmiş ananasın üstüne şeker ek. Hemen ye veya dolapta üstü kapalı olarak sakla.
  Reklam

İpuçları

 • Ananası kese kağıdına veya başka meyvelerin yanına koymaya gerek olmaz. Bu yöntem armut, muz ve elmayı olgunlaştırmada gayet işe yarar; ama ananas için geçerli değildir (ananasın kabuğunun daha çabuk sarıya dönmesine neden olabilir; ama tadına bir etkisi yoktur). [9]
 • Yaz ananasları, kış ananaslarından daha tatlı ve daha az asidik olur. [10]
Reklam

Uyarılar

 • Ananasları buzdolabında saklamak, yumuşamayı ve renk değişimini yavaşlatır. Derinin dökülüp kararmasına bile neden olabilir; ama bu genelde haftalar boyunca beklediğinde olur, evde birkaç gün durunca olmaz. [11] [12]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?
Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Avokadonun Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Mantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırMantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Baileys Irish Cream Nasıl İçilir?
Votka Nasıl İçilir?
Şampanya Şişesi Nasıl Açılır?
Şişe Açacağı Olmadan Şişe Nasıl Açılır?
Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Şeker Hamuruyla Pasta Nasıl Kaplanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 14.195 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 14.195 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam