Pirelerden kurtulmak çok zor olabilir ve bazen pire istilası tekrarlanmaya devam edecek ve hiç sonu gelmeyecek gibi gelebilir. Bu makale sana pireleri halından temizlemenin birkaç yolunu gösterecek. Pirelerin geri gelmesini nasıl önleyebileceğin konusunda birkaç ipucu da verecek.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Pirelerden Temizlik Yoluyla Kurtulmak

 1. 1
  Halını elektrik süpürgesiyle iyice süpür. Elektrik süpürgesini ittirmek yerine, nozül aksesuarını kullan. Odanın bir ucundan başlayıp tüm halıyı kaplayana kadar şeritler hâlinde süpür. Odanın köşelerine ve süpürgeliklere özellikle önem ver. Pireler karanlık ve nemli bölgelerde gizlenmeyi sever, o yüzden mobilyaların altını iyice süpür.
  • Süpürgeliklerin etrafı, girişlerin yanı ve mobilyaların altının yanı sıra evcil hayvanının zaman geçirmeyi sevdiği yerlere odaklan.
  • Çok yoğun istilalar için, 10 ila 14 gün boyunca her gün süpürmeye devam et.[1]
 2. 2
  Odadaki döşemeli mobilyaları elektrik süpürgesiyle süpür. Tabanı ve alt kısmını süpürmeyi ihmal etme. Pireler sıklıkla mobilyalara atlar ve yok edilmezlerse halını yeniden istila edebilirler.
 3. 3
  süpürge torbasını at. Torbayı evin içine atma. Onun yerine, torbayı süpürgeden çıkar, bir naylon poşete koy ve evin dışına at. Bu, geriye kalan pirelerin tekrar içeri girip halına gelmelerine engel olur.
  • Süpürgen torbalı değil de hazneliyse hazneyi çıkarıp içindekileri bir naylon poşete boşalt. Poşetin ağzını sıkıca bağla ve dışarıya at.
 4. 4
  Halılarını ve mobilyalarını buharla temizle. Buharlı temizleyicin yoksa bir yapı marketten ya da marketten kirala. Aletle birlikte gelen talimatları dikkatli şekilde oku. Bu işi senin yeirne yapması için bir buharla temizlik şirketi de tutabilirsin. Buharlı temizleyiciden çıkan yüksek sıcaklık hem yetişkin pireleri hem de yumurtaları temizler.
  Kevin Carrillo

  Kevin Carrillo

  MMPC, Zararlılarla Mücadele Uzmanı
  Kevin Carrillo Zararlılarla Mücadele Uzmanı’dır ve New York’ta zararlılarla mücadele hizmeti sunan ve onaylı bir Azınlık Sahipliğindeki İşletme (MBE) olan MMPC’nin Kıdemli Proje Yöneticisi’dir. MMPC, Ulusal Zararlı Yönetimi Birliği (NPMA), QualityPro, GreenPro ve New York Zararlı Yönetimi Birliği (NYPMA) gibi sektörün önde gelenleri tarafından onaylanmıştır. MMPC’nin çalışmaları CNN, NPR ve ABC News’de yer almıştır.
  Kevin Carrillo
  Kevin Carrillo
  MMPC, Zararlılarla Mücadele Uzmanı

  Uzmanımız Onaylıyor: Buharla temizlemek, halındaki pireleri temizlemenin en etkili ve profesyonel olmayan yollarından biridir. Buharın, halının rengini bozmayacağından emin olmak için buharlı temizleyiciyi önce halının gizli bir yerinde test etmeye dikkat et.

 5. 5
  Evcil hayvanının yatak takımını temizle. Bunları çamaşır makinesinin sterilizasyon programında yıka. Ayrıca, mevcut olan en sıcak kurutucu ayarını kullan. Pire istilası sona erene kadar bunları her gün yıka.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Kimyasal, Doğal ve Diğer Uygulamaları Kullanmak

 1. 1
  Halına evcil hayvanlara zarar vermeyen, iç mekânlar için olan bir böcek öldürücü sık. Halına iç mekânlar için olan bir böcek ilacı sık. Elektrik süpürgesiyle süpürmeden önce kurumasını bekle. İki haftaya kadar birkaç günde bir süpür. Böcek ilaçları yumurtaları değil, yetişkin pireleri öldürür; elektrik süpürgesiyle süpürmek istilayı kontrol altına almaya yardım eder. Başka bir uygulama yapmadan önce birkaç hafta bekle.[2]
  • Bir böcek ilacı kullanıyorsan evcil hayvanının uygulama yapılan yerde dolaşması güvenli olana kadar öyle yapmasına izin verme. Böcek ilaçları zehirlidir ve ortaya çok üzücü sonuçlar çıkabilir. İmalatçının etiketteki talimatlarına bak. İlaç sıkılan yerlere girmeden önce bazı böcek ilaçları birkaç saat beklemeyi gerektirir.[3]
 2. 2
  Halının her yerine biraz tuz ya da boraks serp. Kapı boşluklarının yanları, süpürgeliklerin etrafı ve mobilyaların altının yanı sıra evcil hayvanının zaman geçirmeyi sevdiği yerlere ağırlık ver. Boraksı ya da tuzu, liflere yerleşmesine dikkat ederek halının üstüne serp. Boraks kullanıyorsan ertesi gün süpürmeden önce tozun halıda bütün gece beklemesine izin ver. Tuz kullanıyorsan elektrik süpürgesiyle süpürmeden önce 24 ila 48 saat bekle. Tuzu ya da boraksı süpürmeden önce evcil hayvanının işlem yaptığın yere girmesine izin verme.
  • Boraks kullanıyorsan evcil hayvanlarının ve çocuklarının işlem yapılan yerlerde dolaşmamalarını sağla.
  • Tuz kullanıyorsan çok ince taneli olmasına dikkat et.
 3. 3
  Sirke bazlı bir sprey kullanmayı dene. Bir sprey şişesine bir ölçü sirke ve bir ölçü su koy. Sprey şişesini kapat ve her şeyi iyice karıştırmak için çalkala. Beyaz sirke ya da elma sirkesi kullanabilirsin. Halına sirkeli suyu sık. Süpürgeliklerin etrafı, girişlerin yanları ve mobilyaların altlarının yanı sıra evcil hayvanının zaman geçirmeyi sevdiği yerlere yoğunlaşmaya dikkat et.
  • Pireler sirke kokusunu sevmez. Sirke, yetişkin pireleri öldürmeye de yardım edebilir.
 4. 4
  Bir limon spreyi kullan. 1 ila 3 adet limonu ince dilimlere ayır. 2 su bardağı (480 mililitre) suyu bir tencereye koy. Limon dilimlerini tencereye koyup kaynat. Su kaynamaya başlayınca tencereyi ocaktan alıp ateşi kapat. Limonların bir gece beklemesine izin ver. Ertesi gün limon dilimlerini tencereden çıkar ve limonlu suyu bir sprey şişesine dök. Süpürgeliklerin etrafı, girişlerin yanları ve mobilyaların altlarının yanı sıra evcil hayvanının zaman geçirmeyi sevdiği yerlere ağırlık vererek bu solüsyonu halına sık.
  • Pireler limon kokusunu sevmez, o yüzden halına bu solüsyonu sıkınca sonuç alabilirsin.
 5. 5
  Bir pire tuzağı yap. Pirelerin halının neresinde olduğunu bilmiyorsan bir pire tuzağı kullanarak onları yakalayabilirsin. Küçük bir kâseyi suyla doldur. İçine birkaç damla bulaşık deterjanı koyup karıştır. Kâseyi yere, bir duvarın yakınına koyup yanına bir lamba yerleştir. Gece lambayı aç. Pireler ışığa doğru zıplar ve suya düşer. Suyun içindeki deterjan tekrar dışarı zıplamalarına engel olur. Ertesi sabah lambayı kapat ve suyu dışarıya dök.[4]
  • Evcil hayvanların varsa odaya girmelerini engellemeye dikkat et. Bu mümkün değilse evcil hayvanının kâseye girmesini önlemek için kâsenin üzerini bir şeyle kapat ama pireler için yeterince boşluk bırak.
  • Bunun yeirne, güçlü bir gece lambası da kullanabilirsin.
 6. 6
  Son çare olarak bir haşere ilaçlama şirketini ara. Bu şirketler evi pirelere karşı ilaçlayıp sorununu çözer.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Pirelerden Kurtulmak İçin Diyatomlu Toprak Kullanmak

 1. 1
  Gıdalarda kullanılabilen diyatomlu toprak satın al. Yüzme havuzunda kullanacağın türden değil, gıdalarda kullanılabilen diyatomlu toprak olmasına dikkat et. Gıdalarda kullanılabilen diyatomlu toprak kazara yenmesi durumunda zararlı değildir.
 2. 2
  Halını elektrik süpürgesiyle süpür. Nozül aksesuarını kullanarak halının tamamını, özellikle kapı boşluklarının yanları ve süpürgeliklerin etrafının yanı sıra evcil hayvanının zaman geçirmeyi sevdiği yerleri süpür.
 3. 3
  Diyatomlu toprağı halına serp. Süpürgeliklerin etrafı, girişlerin yanları ve mobilyaların altlarının yanı sıra evcil hayvanının zaman geçirmeyi sevdiği yerlere ağırlık ver. Diyatomlu toprak küçük ve fosilleşmiş alglerden yapılır ve pirelerde kesikler açar.
 4. 4
  Evcil hayvanının yatak takımına diyatomlu toprak serp. Halındaki pirelerden kurtulmak istiyorsan başka yerlerdeki pirelerden de kurtulman gerekir. Evcil hayvanının yatak takımı da buna dâhildir. Evcil hayvanının yatak takımına diyatomlu toprak serp ve 2 ila 3 gün bir yerde beklet. Evcil hayvanının yatak takımının üstünde uyumasına izin verme. 2-3 gün geçtikten sonra, yatak takımını elektrik süpürgesiyle süpür ve çamaşır makinesinin sıcak ayarında yıka.
 5. 5
  Evcil hayvanına banyo yaptır. Evcil hayvanının zaman geçirmeyi sevdiği yerlere diyatomlu toprak serptiysen tozların bir kısmı kürküne gelmiş olabilir. Bu durumda evcil hayvanına banyo yaptırman gerekir. Köpeklere banyo yaptırmanın genellikle kedilerden çok daha kolay olduğunu aklında bulundur.
  • Banyo yaptırırken sabun içermeyen ya da nemlendiricili bir evcil hayvan şampuanı kullan. Diyatomlu toprak cildi çok fazla kurutabilir; bu sorunu, evcil hayvanını yıkarken sabun içermeyen ya da nemlendiricili bir evcil hayvan şampuanı kullanarak çözebilirsin. Pireleri, larvaları ya da yumurtaları yakalamak için mutlaka bir pire tarağı kullan.[5]
 6. 6
  Halını elektrikli süpürgeyle süpür. 4 ila 5 gün sonra halını elektrik süpürgesiyle süpür. Süpürgeliklerin ve kapı boşluklarının etrafı ve mobilyaların altlarının yanı sıra evcil hayvanının zaman geçirmeyi sevdiği yerleri süpürmeyi ihmal etme.
 7. 7
  Elektrik süpürgesinin torbasını dışarıya at. Torbayı evin içinde tutma. Süpürgeden çıkarıp bir naylon poşete koy, poşetin ağzını bağla ve evinin dışına at. Bu, geriye kalan pirelerin tekrar halına gelmesini engeller.
  • Elektrikli süpürgen torbalı değil de hazneliyse hazneyi çıkarıp içindeki pislikleri bir naylon poşete boşalt. Poşetin ağzını sıkıca bağla ve dışarıya at.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Daha Fazla İstila Olmasını Engellemek

 1. 1
  Evcil hayvanında pire var mı diye kontrol et. Pireler, evcil hayvanından geldikleri için muhtemelen halındadırlar. Pirelerin halına gelmesini önlemek için evcil hayvanının pireli olup olmadığını kontrol etmen gerekir. Evcil hayvanın sürekli kendini kaşıyorsa o zaman muhtemelen pirelenmiştir.
 2. 2
  Evcil hayvanını düzenli olarak fırçala. Bir evcil hayvan dükkânından pire tarağı al ve evcil hayvanını bununla tara. Pire tarağının, evcil hayvanının kürkündeki küçük haşereleri yakalayan küçük ve sık kılları vardır. Gevşek tüyleri de alarak tüy dökülmesini önler.
  • Yanında suyla ve birkaç damla bulaşık deterjanıyla dolu küçük bir kâse bulundur. Evcil hayvanının kürkünü tararken pireleri boğmak ve taraktan çıkarmak için tarağı deterjanlı suya batırabilirsin.[6]
 3. 3
  Evcil hayvanına banyo yaptır. Su pireleri boğar, deterjansa larvaları öldürür. Pireleri öldüren özel bir deterjan kullanabilirsin. Ama, kedin varsa bunun çok uygun olmayabileceğini unutma. Çoğu kedi sudan nefret eder ve zorla suya sokulursa agresifleşir. Kedine banyo yaptırmak istiyorsan cildini korumak için mutlaka kalın eldivenler tak ve uzun kollu bir şey giy.
 4. 4
  Evcil hayvanına pire ilacı ver. Evcil hayvanını bir veterinere götür ve ne tür bir pire ilacının onun için en iyisi olacağını sor. Veterinerin bir ilaç türü (kedi ya da köpek için) ve dozunu yazacak ya da önerecektir. Eğer ilacı kendin satın almak istersen mutlaka etiketi oku; etikette ilacın kedi için mi yoksa köpek için mi olduğu, hangi yaş aralığı ve hangi kilo için olduğu yazar. Bunu yapmazsan evcil hayvanına aşırı doz verebilirsin ve ortaya trajik sonuçlar çıkabilir.
  • Pire ilacının türüne bağlı olarak, pire ilacı ağızdan alınabilir ya da topikal kullanılabilir. Topikal kullanılırsa genellikle evcil hayvanının ensesine, kürek kemiklerinin tam arasına sürülür. İlacı evcil hayvanına nasıl vermen gerektiğini öğrenmek için etiketteki talimatları oku.
  • Rahatsızlık ya da alerjik reaksiyon belirtileri için gözün evcil hayvanının üzerinde olsun. Bazen bir kedi ya da köpek pire ilacına alerjik olabilir.
  • Asla köpek pire ilacını kediye ya da kedi pire ilacını köpeğe verme. Daima tavsiye edilen dozu ver; dozu asla aşma.
 5. 5
  Bir pire tasması al. Pire tasmalarında pireleri uzaklaştıran kimyasallar bulunur. Dışarıya çıkan bir evcil hayvanın varsa bu tasmalar çok faydalıdır. Pireleri evcil hayvanından uzak tutabilirsen halına da gelmezler. Tasmayı evcil hayvanına tak ve parmağını tasmanın altına sokabileceğin kadar sık. Tasmanın uzun kalan kısmını bir makasla kes.
 6. 6
  Sarımsak ya da bira mayası kullanmaktan kaçın. Köpeğinin mamasına az miktarda sarımsak ya da bira mayası katmak, pireleri kaçırmak (ve böylece halından uzak tutmak) için sıklıkla kullanılan bir çözümdür ama çalışmalar, köpek mamasına sarımsak ya da bira mayası eklemenin neredeyse hiç etkisi olmadığını göstermiştir.[7]
  • Kedine asla sarımsak verme. Sarımsak çözümü sadece köpekler için uygundur. Sarımsak kediler için aşırı derecede toksiktir.
 7. 7
  Pireleri esansiyel yağlarla kontrol altına al. Bir sprey şişesine biraz su ve birkaç damla esansiyel yağ koyarak halın için kendi pire kovucu spreyini yapabilirsin. Her şeyi karıştırmak için şişeyi çalkala, sonra da bu solüsyonu halıya sık. Bu pire kovucunun köpeklerin ve çocukların yanında kullanılması güvenlidir ama kediler için güvenli değildir.
  • İşte köpeklerin yanında kullanılması güvenli olan esansiyel yağların listesi: bergamot, sedir ağacı, idris otu, okaliptüs, ıtır çiçeği, lavanta, limon, limon otu, nane, biberiye, ada çayı ve tatlı portakal.[8]
  • Bu spreyi kedilerin yanında kullanma. Kediler esansiyel yağlara karşı aşırı derecede hassastır.
 8. 8
  Pireleri bitkilerle uzak tut. Bazı bitkilerin kokusu pireleri kaçırır. Bu bitkiler pireleri öldürmez ama evine girmekten caydırır. Pireleri kaçıran bir bitki satın alıp evinde tutabilirsin. İşte pireleri kaçıran bitkilerin listesi:
  • Kedi otu, pireleri kaçırırken kedin için de güzel bir ödül olur!
  • Papatya hem güzel kokar ve güzel gözükür hem de çiçeklerini çay olarak demleyebilirsin.
  • Lavanta evini hoş bir kokuyla doldururken pireleri de uzakta tutar. Aynı zamanda çok hoş mor-gri çiçekleri vardır.
  • Limon otu sadece pireleri uzak tutmak için değil, yemek pişirmek için de kullanılır.
  • Nane sadece pireleri kaçırmak için değil, yemeklerde kullanmak için de harikadır! Yiyecekleri lezzetlendirmek ya da içeceklere aroma katmak için kullanabilirsin.
  • Biberiye popüler bir bitkidir. Sadece pireleri uzak tutmak için değil, yiyeceklerine lezzet katmak için de kullanabilirsin.
  • Ada çayı, yemek pişirmede ve pireleri uzak tutmakta kullanılan bir diğer bitkidir.
  Reklam

İpuçları

 • Her şeyin tek bir yerde olduğu bir stüdyo dairede yaşıyorsan ve diyatomlu toprak, tuz, boraks ya da böcek ilacı kullanmayı planlıyorsan ilk gün dairenin sadece yarısını, ertesi gün de diğer yarısını işleme tutman iyi olur. Bu hem senin hem de evcil hayvanının hareket etmesine izin verir.
Reklam

Uyarılar

 • Halına bir şey serptikten ya da püskürttükten sonra küçük evcil hayvanların birkaç gün halıda yürümesine izin verme.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Kulağakaçandan Nasıl KurtulunurKulağakaçandan Nasıl Kurtulunur?
Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Kuşlardan Nasıl KurtulunurKuşlardan Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Kevin Carrillo
Ortak yazarlar :
MMPC, Zararlılarla Mücadele Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Kevin Carrillo. Kevin Carrillo Zararlılarla Mücadele Uzmanı’dır ve New York’ta zararlılarla mücadele hizmeti sunan ve onaylı bir Azınlık Sahipliğindeki İşletme (MBE) olan MMPC’nin Kıdemli Proje Yöneticisi’dir. MMPC, Ulusal Zararlı Yönetimi Birliği (NPMA), QualityPro, GreenPro ve New York Zararlı Yönetimi Birliği (NYPMA) gibi sektörün önde gelenleri tarafından onaylanmıştır. MMPC’nin çalışmaları CNN, NPR ve ABC News’de yer almıştır.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 379 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam