Halı böcekleri halıları, giysileri ve diğer kumaşları yavaş yavaş yiyen inatçı haşerelerdir. Halı böceklerinden kurtulmak zor olsa da kesinlikle kendi başına yapabileceğin bir şeydir. İstilanın işaretlerini, örneğin larva, dökülmüş deriler ve dışkı gördüğünde doğru aletlerle ve yöntemlerle hemen harekete geçmek, evindeki halı böceklerinden kurtulmana ve geri gelmelerini engellemene yardım edecektir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Detaylı Şekilde Temizlemek

 1. 1
  İstilanın kaynağını belirle. Hem yetişkin halı böcekleri hem larvalar evini istila edebilir ama larvalar yün, deri ve ipek gibi organik materyalleri yiyerek en çok zararı verir. Temizlik yaparken en çok nerelere ağırlık vereceğini bilmek için, önce istilanın birincil kaynağını ara (birincil kaynak, hasarın ve böceklerin en çok işaretinin olduğu yer olacaktır). Bodrum, halıların ve kilimlerin altları gibi karanlık ve kuytu köşeleri kontrol et ve şu tür işaretler ara:[1]
  • Larvaların döktüğü kahverengi, dikenli, kabuk benzeri deriler
  • Tuz tanesi büyüklüğündeki kahverengi dışkılar
  • Oval şeklindeki yetişkin halı böcekleri farklı renklerde olabilir ve bir toplu iğne başından birazcık büyüktür. Uçabilirler ve normalde dışarıda yaşayabilirler ama iç mekânlarda karanlık ve kuytu yerlere yumurtlarlar.
  • Yetişkinlerden birazcık daha uzun olan larvalar genellikle tüylüdür ama bazı çeşitleri parlak ve pürüzsüz olabilir. Kahverengi, kırmızı, beyaz ya da çizgili olabilirler.
 2. 2
  Larvalardan ve halı böceklerinden kurtulmak için evini elektrik süpürgesiyle süpür. Evini elektrik süpürgesiyle iyice süpürmek, halılarını halı böceklerinden ve larvalardan arındırmanın en iyi ve en hızlı yoludur. Kaynağa ve en çok istilaya uğrayan yerlere odaklan ama bütün halı böceklerini aldığından emin olmak için bütün evini süpür. Süpürmeyi bitirdikten hemen sonra elektrik süpürgesinin torbasını at.[2]
  • Evini bir hafta boyunca günde en az bir kez süpürmeye devam et. İstilanın ne kadar kötü olduğuna bağlı olarak, ilk birkaç gün günde birkaç kez süpürmen gerekebilir.
  • Döşenmiş mobilyaları ya da çamaşır makinesine atılamayacak kumaş kaplı yerleri elektrik süpürgesiyle süpür.
  • Kilimlerinin nasıl temizleneceğini görmek için etiketlerine bak ve gerekirse bir buharlı temizleyici kirala.
  Kevin Carrillo

  Kevin Carrillo

  MMPC, Zararlılarla Mücadele Uzmanı
  Kevin Carrillo Zararlılarla Mücadele Uzmanı’dır ve New York’ta zararlılarla mücadele hizmeti sunan ve onaylı bir Azınlık Sahipliğindeki İşletme (MBE) olan MMPC’nin Kıdemli Proje Yöneticisi’dir. MMPC, Ulusal Zararlı Yönetimi Birliği (NPMA), QualityPro, GreenPro ve New York Zararlı Yönetimi Birliği (NYPMA) gibi sektörün önde gelenleri tarafından onaylanmıştır. MMPC’nin çalışmaları CNN, NPR ve ABC News’de yer almıştır.
  Kevin Carrillo
  Kevin Carrillo
  MMPC, Zararlılarla Mücadele Uzmanı

  Halıları buharla temizle ya da profesyonel olarak temizlet. İstila bittikten sonra, halıları düzenli olarak süpürmeyi ve temizlemeyi ihmal etme. Süpürgenin ince başlığını kullan ve evin az basılan, tozlu kısımlarını da süpür.

 3. 3
  İstilaya uğrayan kumaşları ya da giysileri at. Giysilerin ya da kumaşların bazı yerleri kötü şekilde yenmişse dışarıdaki bir çöp tenekesine at. İstilaya uğrayan giysileri evde tutmak, istilayı sona erdirmeyi daha güç kılar.[3]
  • Giyside ya da kumaşta hiç halı böceği veya larva görmesen bile at.
 4. 4
  Etkilenmiş gözükmeseler bile bütün giysilerini yıka. Bütün giysileri, havluları, yatak örtülerini ve diğer kumaşları çamaşır makinesine koy ve deterjanla sıcak su ayarında yıka. Halı böcekleri, larvalar ve yumurtalar çok dayanıklıdır ve sıcak ve deterjanlı su onları öldürmenin en iyi yoludur.[4]
  • Yıkanamayan giysileri kuru temizlemeye ver.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Özel İşlemler Uygulamak

 1. 1
  Temizleyemediğin ya da yıkayamadığın yerlere böcek ilacı sık. Etiketi halı böceklerini içeren bir böcek ilacı ara. Ürünü, başka bir şekilde temizleyemeyeceğin kumaşlara sıkarken talimatlara dikkatli şekilde uy. Bütün eve sıkmaktan kaçın; böcek ilacı sadece gerekli noktalarda kullanılmalıdır.[5]
  • Spreylemeyi toz toplayan yerlerle sınırla; örneğin halı ya da kilimlerin kenarları veya altı, dolap duvarları, giysilerin durduğu raflar, çatlaklar ve yarıklar. Giysilere ya da yatak takımlarına sıkma.
  • Böcek ilacını sıkarken eldiven takmayı ve koruyucu giysiler giymeyi unutma. Böcek ilacı havaya yayılırken oradan ayrıl ve sonrasında ellerini yıka.
 2. 2
  Ulaşması daha zor olan yerlere borik asit serp. Tavan arası ya da duvar boşlukları gibi bazı istila edilen alanlara girmekte zorlanıyorsan buralara eşit miktarda borik asit serp. 1 çorba kaşığı (4,2 g) borik asidi 2 su bardağı (480 ml) sıcak suyla karıştırarak borik asitten sprey de yapabilirsin. Toz eriyene kadar karıştır, sonra da plastik bir sprey şişesiyle ulaşması zor çatlaklara sık.
  • Borik asidin beyazlatıcı bir etkisi vardır, o yüzden koyu renkli kumaşlarda kullanmaktan kaçın.
 3. 3
  Aşırı inatçı istilalar için hormon bazlı yapışkan tuzaklar kullan. Eğer ciddi bir istilayla karşı karşıyaysan halı böceklerini çekip yakalamak için evinin her yerine yapışkan tuzaklar yerleştir ve sorunun daha fazla büyümesini engelle. Pencereler, kapılar ya da çatlaklar gibi giriş noktalarına ve halı böceklerinin özellikle kötü olduğu kapalı alanlara tuzak yerleştir.[6]
  • Hormon ya da feromon bazlı tuzaklar halı böceğinin türüne özgüdür. Halı böceklerini, özellikle de uçup pencereden girenleri yakalamak için hormonsuz yapışkan tuzaklar da kullanabilirsin.
  • Tuzakları haftada 1-2 gün kontrol et.
  • Tuzakları haşere kontrol dükkânlarından ya da haşere ilaçları satan dükkânlardan veya internetten satın alabilirsin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
İstilaları Önlemek

 1. 1
  Dışarıdaki kaynakları ya da yuvaları ara ve yok et. Halı böceklerinin geri dönmeyeceğinden emin olmak için sinekliklerinde ve kapılarında delik var mı diye bak ve bunları mümkün olduğunca kapalı tut. Dışarıya bak ve içinde halı böceklerinin saklanabileceği eski örümcek ağlarını, kuş ve kemirgen yuvalarını ya da arı kovanlarını at.[7]
  • Eve getirdiğin çiçekleri ya da bitkileri de halı böceklerine ya da larvalara dair işaretler var mı diye incelemen gerekir. Eğer işaretler görürsen bitkiyi dışarıda bırak.
  • Çok inatçı ya da tekrarlayan istilalar için sıvı böcek ilacını evin dış cephesinin alt kısımlarına ve girişlerin yakınına püskürtebilirsin. Ama, böcek ilacı zararsız böcekleri de etkileyebilir, o yüzden dışarıya son çare olarak püskürt.
 2. 2
  Halı böceklerinin gelmeye eğilimli olduğu yerleri sık sık temizle. Halıları elektrik süpürgesiyle süpürmek ve giysilerinle diğer kumaşları sık sık, en az 2 haftada bir yıkamak, halı böceği istilasını önlemenin en iyi yoludur. Dökülen sıvıları ve lekeleri de hemen temizle; kumaşlardaki yiyecek ve ter lekeleri, halı böceklerini çekebilir.[8]
  • Saç, hav ve toz yumaklarını minimumda tutmaya dikkat et çünkü halı böcekleri bunlarla beslenmeyi sever.
 3. 3
  Kullanılmayan kumaşları ve giysileri naylon kaplara koyup ağızlarını kapat. Mevsimi olmayan giysileri, kumaşları ve nişastaları ağzı kapalı naylon torbalara ya da kaplara koy. İstila var mı diye kontrol etmek için yılda en az bir kez güneşte havalandır ve fırçala.[9]
  • Ekstra koruma için, sakladığın giysilerin arasında böcek ilacı içeren reçine şeridi koy. Top, pul ya da kristal naftalin de kullanabilirsin.
  • İstilayla karşılaşırsan eşyaları tekrar saklamadan önce yıka ya da kuru temizlemeye ver.
 4. 4
  Organik materyaller yerine sentetik olanları tercih et. Halı böcekleri sadece organik ürünleri yer, o yüzden sentetik materyalleri tercih etmek istila riskini azaltacaktır. Bu özellikle halı, kilim ve mobilyalar için faydalıdır.[10]
  • Halı ve kilimler için sıkça kullanılan sentetik materyallere örnek olarak naylon, polyester, triexta ve olefin verilebilir.
  • Mobilyalar için sentetik seçenekler arasında akrilik, asetat, naylon ve polyester vardır.
  Reklam

İpuçları

 • Evinde birkaç halı böceği görmek, endişelenmeni gerektiren çok büyük bir sorun değildir; sıklıkla dışarıdan evlere girip tekrar çabucak geri çıkarlar. Sadece larva görürsen işlem yapman gerekir.
 • Halı böceklerinden kendi başına kurtulamazsan profesyonel bir haşere ilaçlayıcısı tut. Bunlar, daha detaylı bir temizlik için daha güçlü ve etkili kimyasallar kullanırlar.
 • Halı böcekleri, piyanoların içindeki keçelere ve tokmaklara da yerleşip enstrümanın tonunu olumsuz etkileyebilir. Böyle bir şey varsa yardım için bir piyano teknisyenini ara.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Elektrik süpürgesi
 • Çamaşır makinesi
 • Çamaşır deterjanı
 • Böcek ilacı
 • Eldivenler ve koruyucu giysiler (böcek ilacı sıkmak için)
 • Borik asit (isteğe bağlı)
 • Yapışkan tuzaklar
 • Kumaşları saklamak için naylon kaplar ya da poşetler
 • Reçine şeritleri ya da naftalin

Bununla İlgili wikiHow'lar

Giysilerdeki Tüylenme Nasıl Temizlenir?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Farelerden Doğal Yollarla Nasıl KurtulunurFarelerden Doğal Yollarla Nasıl Kurtulunur?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Yılbaşı Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırYılbaşı Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Kıyafetlerin Üzerindeki Alarm Nasıl ÇıkarılırKıyafetlerin Üzerindeki Alarm Nasıl Çıkarılır?
Camdaki Çizikler Nasıl GiderilirCamdaki Çizikler Nasıl Giderilir?
Yapıştırma Kalıntısı Nasıl Çıkarılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Kevin Carrillo
Ortak yazarlar :
MMPC, Zararlılarla Mücadele Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Kevin Carrillo. Kevin Carrillo Zararlılarla Mücadele Uzmanı’dır ve New York’ta zararlılarla mücadele hizmeti sunan ve onaylı bir Azınlık Sahipliğindeki İşletme (MBE) olan MMPC’nin Kıdemli Proje Yöneticisi’dir. MMPC, Ulusal Zararlı Yönetimi Birliği (NPMA), QualityPro, GreenPro ve New York Zararlı Yönetimi Birliği (NYPMA) gibi sektörün önde gelenleri tarafından onaylanmıştır. MMPC’nin çalışmaları CNN, NPR ve ABC News’de yer almıştır.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 133 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam