Bu wikiHow makalesi sana bir hafıza kartındaki "Yalnızca Okunabilir" durumunu, kartın içine dosya atabilmek için nasıl kaldırabileceğini öğretir. Neredeyse tüm hafıza kartlarının, yazma korumasını açmak (veya kapatmak) için fiziksel bir kilidi bulunur. Eğer hafıza kartın dijital yazma koruması nedeniyle kilitlenmişse yazma korumasını kaldırmak için bir Windows veya Mac bilgisayar kullanabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Fiziksel Yazma Korumasını Kaldırmak

 1. 1
  Hafıza kartını konumlandır. Hafıza kartını, etiketi yukarı gelecek şekilde düz bir zemine koy. Bu, hafıza kartının kilit anahtarını bulmana yardımcı olur.
  • Mikro veya mini hafıza kartı kullanıyorsan kartı hafıza kartı dönüştürücüsüne tak ve dönüştürücüyü etiketi yukarı gelecek şekilde düz bir zemine koy.
 2. 2
  Kilit anahtarını bul. Hafıza kartının sol üst köşesinde olması gerekir.
  • Kilit anahtarı genelde hafıza kartının sol tarafında bulunan küçük, beyaz veya gümüş renkli bir çıkıntıdır.
 3. 3
  Kartın kilidini açmak için anahtarı yukarı doğru kaydır. Eğer anahtar aşağıdaysa bunu yukarı kaydırınca kartın kilidi açılır ve böylece verileri kaydetmene ve düzeltmene olanak verilir.[1]
  • Eğer anahtar zaten kilidi açık pozisyondaysa ya da bu, sorununu çözmediyse sonraki adıma devam et.
 4. 4
  Kartın karşı tarafındaki çentiği bul. Hafıza kartının sağ kenarında da daha küçük bir çentik olmalıdır. Bu çentik kartın kilidi açık olsa bile belirli kart okuyucuların ve diğer cihazların karta yazmasını engelleyebilir.
 5. 5
  Sağdaki çentiği küçük şeffaf bir bant ile kapla. Çentiği kapamak için kullandığın bant bunu kapatacak kadar büyük olmalıdır; çok fazla bant kullanma yoksa bu, hafıza kartının düzgün bir şekilde yerine oturmasını engelleyebilir.[2]
  • Eğer açma kilidi aşağıya düşüp duruyorsa bunu kilidi açık pozisyonda tutmak için başka bir küçük bir kâğıt parçası kullanabilirsin.
  • Çentiği bantla kapladıktan sonra hâlâ karta yazamıyorsan kartı bir bilgisayara takmayı ya da dijital yazma korumasını kontrol etmeyi dene. Bunu Windows ve Mac'te nasıl apabileceğini öğrenmek için okumaya devam et.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Dijital Yazma Korumasını Windows’ta Kaldırmak

 1. 1
  Bir yönetici hesabı kullandığından emin ol. Hafıza kartından yazma korumasını kaldırmak üzere kullanacağın Disk Bölümleme aracını açabilmek için bir yönetici hesabında olman gerekir.
 2. 2
  Hafıza kartını bilgisayara tak. Bilgisayarının bir hafıza kartı okuyucusu varsa kartın etiket yukarıya, altın bağlantı noktaları da okuyucuya bakacak şekilde takılması gerekir.
  • Bilgisayarında bir kart okuyucu yoksa bunu yapmak için USB kart okuyucu dönüştürücüsüne ihtiyacın olur.
 3. 3
  Komut İstemini Aç. Windows arama çubuğunu etkinleştirmek için Windows tuşu + S'ye bas ve sonra command prompt yaz. Bunu şimdi açmak için arama sonuçlarında Command Prompt üzerine tıkla.
 4. 4
  Diskpart yaz ve Enter'a bas. Uygulamanın değişiklik yapmasına izin verip vermediğin sorulacak.
 5. 5
  Devam etmek için Evet'e tıkla. Komut İstemi penceresindeki istemci artık "DISKPART" yazmalıdır.
 6. 6
  List disk yaz ve Enter'a bas. Bunu yaptığında bilgisayarına bağlı disklerin listesi çıkar.
 7. 7
  Hafıza kartının numarasını belirle. Hafıza kartını, "Size" (boyut) sütununda hafıza kartının depolama alanıyla uyuşan megabyte veya gigabyte sayısına bakarak bulabilirsin; bu değerin en solunda, "Disk"in sağındaki sayı hafıza kartının numarasıdır.
  • Mesela Disk 3’ün boyutunun hafıza kartının kalan depolama alanıyla aynı olduğunu görürsen hafıza kartının numarası "3"tür.
  • En üstteki disk (Disk 0) her zaman bilgisayarının dâhili sabit diskidir.
 8. 8
  Hafıza kartını seç. select disk numara yaz ve "numara"yı hafıza kartının numarasıyla değiştir, ardından Enter’a bas. Bu, Disk Bölümleme aracına bir sonraki komutu hafıza kartına uygulaması emrini verir.
  • Mesela hafıza kartın bilgisayarın disk listesinde "Disk 3" olarak adlandırılmışsa burada select disk 3 yazarsın.
 9. 9
  attributes disk clear readonly yaz ve Enter’a bas. Ekranda, imlecin altında, hafıza kartının artık yazma korumalı olmadığını belirten "Disk attributes cleared successfully" (disk özellikleri başarıyla temizlendi) yazan bir satır görmelisin ki bu da hafıza kartının artık yazma korumalı olmadığını gösterir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Dijital Yazma Korumasını Mac’te Kaldırmak

 1. 1
  Hafıza kartını Mac’ine tak. Hafıza kartı dönüştürücünü Mac’inin USB veya USB-C girişlerinden birine tak, ardından hafıza kartının kendisini dönüştürücüye tak.
  • Mac’in eskiyse sağ tarafında bir hafıza kartı girişi olabilir. Varsa hafıza kartını etiket yukarı, altın bağlantı noktaları da girişe bakacak şekilde takabilirsin.
 2. 2
  Yalnızca okunabilir bir dosya ara. Bazı durumlarda yalnızca okunabilir bir dosyaya sahip olmak, dosya "Yazma ve Okuma" moduna alına kadar tüm hafıza kartını kilitleyebilir. Bir dosyanın durumunu, onun üzerine tıkladıktan sonra "Dosya"ya tıklayıp ardından da "Bilgi Al"a tıklayıp "Paylaşım ve İzinler" başlığına bakarak kontrol edebilirsin.
  • Dosyan yalnızca okunabilirse hafıza kartının yazma dijital korumasını kaldırıp kaldırmayacağını görmek için bunu "Yazma ve Okuma" ile değiştir.
 3. 3
 4. 4
  Disk İzlencesi’ni aç. Arama çubuğuna disk izlencesi yaz, ardından arama sonuçlarında Disk İzlencesi’ne çift tıkla.
 5. 5
  Hafıza kartını seç. Disk İzlencesi penceresinin sol üst tarafında hafıza kartının adına tıkla.
 6. 6
  İlk Yardım’a tıkla. Disk İzlencesi penceresinin en üstüne yakın bir yerde bulunan bir sekmedir. Böylece İlk Yardım, hafıza kartın üzerinde çalışmaya başlar.
  • İstenirse İlk Yardım çalışırken ekrandaki yönergeleri takip et.
 7. 7
  İlk Yardım’ın hafıza kartını taramasına izin ver. Hafıza kartın bir hata nedeniyle kilitlenmişse İlk Yardım hatayı düzeltir.
  Reklam

İpuçları

 • Hafıza kartından yazma korumasını kaldırdıktan sonra hafıza kartını, tüm verileri silip orijinal hâline döndürmek için biçimlendirebilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Bazı durumlarda hafıza kartının kilit anahtarı gevşeyebilir ve kartı bir bilgisayara veya bir cihaza takarken kart kilitli pozisyona kayabilir. Böyle oluyorsa anahtarı yapıştırman veya hafıza kartını değiştirmen gerekebilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

JL
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Jack Lloyd. Jack Lloyd wikiHow’da bir wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Yazı yazma ve teknolojiyle ilgili makaleleri düzenleme konusunda iki yıldan fazla deneyime sahiptir. Jack bir teknoloji meraklısı ve İngilizce öğretmenidir. Bu makale 62.187 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 62.187 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam