Hafıza Kartının Yazma Koruması Nasıl Kaldırılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu wikiHow makalesi sana bir hafıza kartındaki "Yalnızca Okunabilir" durumunu, kartın içine dosya atabilmek için nasıl kaldırabileceğini öğretir. Neredeyse tüm hafıza kartlarının, yazma korumasını açmak (veya kapatmak) için fiziksel bir kilidi bulunur. Eğer hafıza kartın dijital yazma koruması nedeniyle kilitlenmişse yazma korumasını kaldırmak için bir Windows veya Mac bilgisayar kullanabilirsin.

Yöntem 1 / 3:
Fiziksel Yazma Korumasını Kaldırmak

 1. 1
  Hafıza kartını konumlandır. Hafıza kartını, etiketi yukarı gelecek şekilde düz bir zemine koy. Bu, hafıza kartının kilit anahtarını bulmana yardımcı olur.
  • Mikro veya mini hafıza kartı kullanıyorsan kartı hafıza kartı dönüştürücüsüne tak ve dönüştürücüyü etiketi yukarı gelecek şekilde düz bir zemine koy.
 2. 2
  Kilit anahtarını bul. Hafıza kartının sol üst köşesinde olması gerekir.
  • Kilit anahtarı genelde hafıza kartının sol tarafında bulunan küçük, beyaz veya gümüş renkli bir çıkıntıdır.
 3. 3
  Hafıza kartının kilidini aç. Kilit anahtarını, hafıza kartının altındaki altın bağlantı aparatlarına doğru kaydır. Bu, hafıza kartının yazma korumasını kaldırır ve kartta dosya ve veri depolamanı sağlar.[1]
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Dijital Yazma Korumasını Windows’ta Kaldırmak

 1. 1
  Bir yönetici hesabı kullandığından emin ol. Hafıza kartından yazma korumasını kaldırmak üzere kullanacağın Disk Bölümleme aracını açabilmek için bir yönetici hesabında olman gerekir.
 2. 2
  Hafıza kartını bilgisayara tak. Bilgisayarının bir hafıza kartı okuyucusu varsa kartın etiket yukarıya, altın bağlantı noktaları da okuyucuya bakacak şekilde takılması gerekir.
  • Bilgisayarında bir kart okuyucu yoksa bunu yapmak için USB kart okuyucu dönüştürücüsüne ihtiyacın olur.
 3. 3
 4. 4
 5. 5
  Disk Bölümleme komutunu gir. Komut İstemi’ne diskpart yaz, ardından Enter’a bas.
 6. 6
  İstendiği zaman Evet’e tıkla. Bu, kararını onaylar ve bir başka Komut İstemi penceresine benzeyen Disk Bölümleme penceresini açar.
 7. 7
  Bilgisayarındaki disklerinin bir listesini getir. list disk yaz ve Enter’a bas.
 8. 8
  Hafıza kartının numarasını belirle. Hafıza kartını, "Size" (boyut) sütununda hafıza kartının depolama alanıyla uyuşan megabyte veya gigabyte sayısına bakarak bulabilirsin; bu değerin en solunda, "Disk"in sağındaki sayı hafıza kartının numarasıdır.
  • Mesela Disk 3’ün boyutunun hafıza kartının kalan depolama alanıyla aynı olduğunu görürsen hafıza kartının numarası "3"tür.
  • En üstteki disk (Disk 0) her zaman bilgisayarının dâhili sabit diskidir.
 9. 9
  Hafıza kartını seç. select disk numara yaz ve "numara"yı hafıza kartının numarasıyla değiştir, ardından Enter’a bas. Bu, Disk Bölümleme aracına bir sonraki komutu hafıza kartına uygulaması emrini verir.
  • Mesela hafıza kartın bilgisayarın disk listesinde "Disk 3" olarak adlandırılmışsa burada select disk 3 yazarsın.
 10. 10
  "Read only" (yalnızca okuma) özelliğini temizle. attributes disk clear readonly yaz ve Enter’a bas. Ekranda, imlecin altında, hafıza kartının artık yazma korumalı olmadığını belirten "Disk attributes cleared successfully" (disk özellikleri başarıyla temizlendi) yazan bir satır görmelisin.
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Dijital Yazma Korumasını Mac’te Kaldırmak

 1. 1
  Hafıza kartını Mac’ine tak. Hafıza kartı dönüştürücünü Mac’inin USB veya USB-C girişlerinden birine tak, ardından hafıza kartının kendisini dönüştürücüye tak.
  • Mac’in eskiyse sağ tarafında bir hafıza kartı girişi olabilir. Varsa hafıza kartını etiket yukarı, altın bağlantı noktaları da girişe bakacak şekilde takabilirsin.
 2. 2
  Yalnızca okunabilir bir dosya ara. Bazı durumlarda yalnızca okunabilir bir dosyaya sahip olmak, dosya "Yazma ve Okuma" moduna alına kadar tüm hafıza kartını kilitleyebilir. Bir dosyanın durumunu, onun üzerine tıkladıktan sonra "Dosya"ya tıklayıp ardından da "Bilgi Al"a tıklayıp "Paylaşım ve İzinler" başlığına bakarak kontrol edebilirsin.
  • Dosyan yalnızca okunabilirse hafıza kartının yazma dijital korumasını kaldırıp kaldırmayacağını görmek için bunu "Yazma ve Okuma" ile değiştir.
 3. 3
 4. 4
  Disk İzlencesi’ni aç. Arama çubuğuna disk izlencesi yaz, ardından arama sonuçlarında Disk İzlencesi’ne çift tıkla.
 5. 5
  Hafıza kartını seç. Disk İzlencesi penceresinin sol üst tarafında hafıza kartının adına tıkla.
 6. 6
  İlk Yardım’a tıkla. Disk İzlencesi penceresinin en üstüne yakın bir yerde bulunan bir sekmedir. Böylece İlk Yardım, hafıza kartın üzerinde çalışmaya başlar.
  • İstenirse İlk Yardım çalışırken ekrandaki yönergeleri takip et.
 7. 7
  İlk Yardım’ın hafıza kartını taramasına izin ver. Hafıza kartın bir hata nedeniyle kilitlenmişse İlk Yardım hatayı düzeltir.
  Reklam

İpuçları

 • Hafıza kartından yazma korumasını kaldırdıktan sonra hafıza kartını, tüm verileri silip orijinal hâline döndürmek için biçimlendirebilirsin.

Reklam

Uyarılar

 • Bazı durumlarda hafıza kartının kilit anahtarı gevşeyebilir ve kartı bir bilgisayara veya bir cihaza takarken kilitli pozisyona kayabilir. Böyle oluyorsa anahtarı yapıştırman veya hafıza kartını değiştirmen gerekebilir.
Reklam

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam