Haşlanmış yumurta, kahvaltıya veya öğle yemeğine harika katkılar sunar ve yumurta dolmasında veya her türlü atıştırmalıkta kullanılabilir. Çiğ yumurta ile haşlanmış yumurta aynı göründüğünden yumurtanın tam olarak pişip pişmediğini anlamak zor gelebilir. Bir türlü yumurtanın pişip pişmediğinden emin olamıyorsan yumurtayı doğru şekilde pişirdiğinden daima emin olmanı ve çiğ yumurta ile pişmiş yumurtayı birbirinden hızlıca ayırt edebilmeni sağlayacak birkaç basit işlemi öğrenebilirsin. Daha fazla bilgi için 1. Adım'a bak.

Yöntem 1 / 2:
Yumurtaları Doğru Bir Şekilde Haşlamak

 1. 1
  Çiğ yumurtaların üzerini geçecek kadar soğuk su ekle. Haşlamak istediğin kadar çiğ yumurtayı al ve altı kalın bir tencereye koy. Kolayca kırılabilen yumurta kabuklarını çatlatmamaya özen göstererek tencereyi soğuk suyla yavaş yavaş doldur. Yumurtaların üzerini yaklaşık 3 cm geçecek kadar su ekle. Kapağı açık olacak şekilde tencereyi orta-yüksek harlı ateşe koy ve yumurtaları kaynatmaya başla.[1]
  • Çiğ yumurtaları asla kaynayan suya koyma. İlk önce suyu kaynatmak, genellikle yumurta kabukların kırılmasına, yumurtalarda sızıntının oluşmasına ve yeşilimsi yumurta sarılarına neden olur. Elbette bunlar da hiç istenmeyen pişirme sonuçlarıdır. Yumurtaların sıcaklığını yavaş yavaş artırmak, eşit bir şekilde pişmelerini sağlar.
 2. 2
  Su kaynadığında ocağı kapat. Yumurtaların nasıl pişmiş olmasını istediğine bağlı olarak pişirme sırasında yumurtayı değişik zamanlarda sudan çıkarabilirsin. Ancak yumurta pişirmenin en kesin ve en akılda kalıcı yolu, tencere kaynama sıcaklığına ulaştıktan hemen sonra ocaktan alıp su soğuyana kadar yumurtaları suda bekletmektir. Bu şekilde kaynattığında yumurtaların tam haşlanmış ve içinin katı olduğundan emin olabilirsin:[2]
  • Yumurtaları soğuk suya koy ve orta-yüksek harlı ateşte kaynayana kadar ısıt.
  • Su kaynadığında suyu ocaktan al.
  • Tencerenin kapağını kapat.
  • Yumurtaları 15 dakika suda beklet veya suya parmağını sokabilecek kadar suyun soğumasını bekle.
 3. 3
  Daha özel bir yumurta sarısı için süreye dikkat et. Daha rafadan bir yumurta veya daha çabuk bir şekilde yemek istiyorsan yumurtaları belirli bir süre geçtikten sonra kaynar sudan çıkarabilirsin. Bunu yapmak için su kaynama noktasına geldiğinde ocağı hafifçe orta seviyeye ayarla ve saati takip etmeye başla.[3]
  • Rafadan yumurta için 2 dakika sonra yumurtaları sudan çıkar. Yumurtanın beyazı güzelce pişmiş ve yumurtanın sarısı da bir parça akıcı olacaktır. Pişme işlemini durdurmak için derhâl soğuk suda yumurtaları durula aksi takdirde yumurtalar hızlı bir şekilde çok pişmiş hâle gelebilir.
  • Kayısı kıvamında yumurtalar için 4,5 dakika sonra yumurtaları sudan çıkar. Kayısı kıvamındaki yumurtanın sarısı hemen hemen katı ama hafif sulu; katı pişmiş bir yumurtaya göre de daha muhallebimsi bir kıvamda olacaktır.
  • Katı haşlanmış yumurta için 8 dakika sonra yumurtaları sudan çıkar. Katı haşlanmış yumurtaların sarısı ufalanır, parlak sarıdır ve tamamen katıdır ama çok piştiği için sarısının etrafında grimsi yeşil renk de olmasın.
 4. 4
  Suya tuz veya sirke eklemeyi dene. Suya tuz eklemenin kaynama noktasını yükselteceği ve daha homojen bir pişirme sağlayacağı veya yumurtanın soyulmasını kolaylaştıracağı gibi yaygın bir yanlış kanaat vardır. Bununla birlikte tuz eklemenin suyu lezzetlendireceği, yumurtanın tadını (katı haşlanmış yumurtalarda bile) etkileyeceği doğrudur ama kaynama sıcaklığını birkaç derece arttırmak için pek de makul olmayan bir miktarda tuz (yaklaşık yarım bardak) eklemen gerekecek.[4]
  • Ne var ki yaklaşık bir tatlı kaşığı kadar sirke eklemek, kaynatma sırasında yumurtanın kabuğunun çatlaması durumunda tadını çok da fazla etkilemeden beyazının sağlam kalmasına yardımcı olacaktır. Yumurtalarının sağlam kalması için az miktarda sirke eklemeyi düşünebilirsin.
 5. 5
  Hafif ateşte pişir, haşlama. Yumurtanın sarısının çevresindeki yeşilimsi veya grimsi halkalar, yumurtayı çok yüksek ateşte, muhtemelen doğrudan kaynar suya bırakarak kaynattığını veya çok uzun süre pişirdiğini gösteren bir işarettir. Bundan kaçınmak için yumurtaları hızlıca kaynatan yüksek ateşte pişirme, ocağı orta sıcaklığa getir ve hafif ateşte pişir. Suyun içinde kabarcıklar olmalı ama aşırı olmamalı ki yumurtalar birbirine vurmasın ve tencereyi tıkırdatmasın.[5]
  • Yeşil-gri renk, yumurta sarısındaki demirin, beyazındaki kükürt ile etkileşime girmesinden kaynaklanır ve yalnızca yüksek sıcaklıkta reaksiyona girdiklerinde olur. Yumurtaların sıcaklığını yavaş yavaş yükseltirsen ve zamanında ocaktan alırsan bu tarz bir yüksek sıcaklığa asla ulaşamazsın.[6]
 6. 6
  Eğer saati takip etmeyi kaçırdıysan yumurtaları yavaş yavaş soğumaya bırak. Yumurtalarını kaynar suya koyduysan veya saati takip edemediysen korkma! Yumurtaların suda en az 5 dakika kalmalarını sağla, tencerenin kapağını kapa ve ocaktan al. 10 dakika bekle ve yumurtalar her zamanki gibi olacaktır.
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Yumurtaları Test Etmek

 1. 1
  Yumurtayı döndür. Pişmemiş çiğ yumurta ile katı haşlanmış yumurtayı birbirinden ayırmanın en hızlı yolu yumurtayı düz bir şekilde tezgâhın üzerine koyup döndürmektir. Çiğ yumurta yalpalayacak ve yavaşça dönecektir çünkü içerisi sıvı ile doldudur. Haşlanmış yumurta ise çok hızlı ve çok kolay bir şekilde dönecektir.[7]
  • Şimdi çiğ bir yumurta alıp kabuğunun biraz daha düz tarafından topaç gibi döndürmeye çalış. Bunu haşlanmış olduğunu bildiğin bir yumurta ile karşılaştır. Artık birbirlerinden ayırt etmek için kolay bir test yapabileceksin.
 2. 2
  Yumurtayı ışığa tut. Pişmemiş yumurta ve katı haşlanmış yumurtaları ayırt etmenin bir başka kolay yolu da onları ışığa tutmaktır. Çiğ yumurtanın ince kabuğu az da olsa ışığın geçmesine müsaade eder ve yumurtanın içindeki sarısını görebilirsin. Haşlanmış yumurta tamamen katı olacak, ışık geçirmeyecektir.[8]
  • Yumurtanın bir tarafından el feneri tut, yumurtayı ışık ve gözlerin arasında tutarken ışığı kendine doğru yak. Sarısını bulmak için yumurtayı hafifçe ileri geri hareket ettir.
 3. 3
  Yumurtayı ılık suya batır ve hava kabarcığı var mı bak. Yumurta çiğ ise suya batırıldığında kabuğundan küçük hava kabarcıkları yükselir. Eğer su hâlâ sıcak, kaynar vaziyette ise bunu ayırt etmek zor olacaktır çünkü suyun kendisi de fokurdayacaktır. Yumurtadan yükselen hava kabarcıklarına dikkat etmek, yumurtanın çiğ mi pişmiş mi olduğunu anlamanın hızlı ve iyi bir yoludur.
 4. 4
  Hiçbir yöntem işe yaramazsa yumurtayı kır. Birden fazla yumurta kaynatıyorsan ve bunların pişip pişmediğine hâlâ karar veremediysen bir tane alıp suyun altına tut ve kontrol etmek için hızla çatlat. Soyup ortadan ikiye kes ve yumurtanın sarısını incele. Olmasını istediğin gibiyse geriye kalan yumurtaları da sudan çıkar. İstediğin kıvamda değilse suda birkaç dakika daha beklet. Sadece bir tanesini feda etmiş olacak ve yumurtaların pişip pişmediğini öğreneceksin.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?
Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?
Şişe Açacağı Olmadan Şişe Nasıl Açılır?
Donmuş Karides Nasıl Pişirilir?
Meyve Sinekleri Nasıl Yok EdilirMeyve Sinekleri Nasıl Yok Edilir?
Çatal Bıçak Nasıl Kullanılır?
Votka Nasıl İçilir?
Kuru Makarna Nasıl Ölçülür?
Elma Dondurucuda Nasıl SaklanırElma Dondurucuda Nasıl Saklanır?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 13 kişi çalıştı. Bu makale 11.650 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 11.650 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam