HTML (Hypertext Markup Language) (Bağlantılı Metin İşaretleme Dili) İnternet tabanlı bir betik dilidir. HTML genel olarak İnternet sitelerinin görünümünü ve işlevini yapılandırmak için kullanılır. HTML kodu içeren tüm dosyalar ".HTML" uzantısı kullanılarak kaydedilir. Google Chrome, Safari ve Mozilla Firefox gibi modern İnternet tarayıcılarının hepsi bu biçimi tanır ve bu dosyaları açabilir; yani bir HTML dosyasını çalıştırmak için tek yapman gereken onu seçtiğin İnternet tarayıcısında açmaktır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Bir HTML Dosyası Kaydetmek

 1. 1
  HTML’yi anla. HTML’nin açılımı Hypertext Markup Language’dır (Bağlantılı Metin İşaretleme Dili). HTML dosyaları bir İnternet sayfasının içeriğini ve taslağını temsil eden metin dosyalarıdır. Bir HTML dosyasını okumak için herhangi bir metin düzenleyicisini (örneğin; not defteri, notepad++ veya herhangi bir özel HTML düzenleyicisi) kullanabilirsin. Ancak programın neye benzediğini görmek istersen onu, HTML dosyalarını okuyup işlemek için tasarlanmış bir İnternet tarayıcısında çalıştırman gerekir.
 2. 2
  HTML’yi bir basit metin düzenleyicisine yaz veya kopyala. Daha yetkin bir kod yazarı oldukça Adobe Dreamweaver, Microsoft Expression Web, CoffeeCup ve Visual Studio Code gibi HTML düzenleme programları kullanabilirsin ama başlamak için tek ihtiyacın basit bir programdır. Not Defteri (Windows) veya TextEdit’in (Mac) yeterli olması gerekir.
 3. 3
  Dosyayı dosyan.html olarak kaydet. Not Defteri’nde, TextEdit’te veya başka herhangi bir metin düzenleyicisinde bir HTML dosyası yaparsan dosyayı uygun işaretlemeyle kaydettiğinden emin ol. Dosyayı kaydetmeden önce "Kaydetme türü"nü "Tüm Dosyalar" olarak değiştirdiğinden emin ol (gerekliyse) ve "Kaydet"e tıkla.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
HTML Dosyasını Çalıştırmak

 1. 1
  Bilgisayarında yüklü bir tarayıcı olduğundan emin ol. Bilgisayarında bir HTML dosyasını çalıştırabilmek için bir tarayıcının olması gerekir.
 2. 2
  Kaydedilen dosyayı bul. Dosyanın belli bir klasörde olduğunu düşünüyorsan ama onu bulamıyorsan bilgisayarında bir dosya araması yapmayı dene. Başlat menüsünün en altındaki arama kutusuna (Windows kullanıyorsan) veya Finder uygulamasındaki arama kutusuna (Mac kullanıyorsan) dosyan.html yaz.
  • HTML dosyaları genelde .html dosyasıyla aynı adlı bir klasördedir ama .html uzantısı olmaz. Klasörün içinde .js .css gibi farklı dosyalar, resimler veya başka dosyalar olabilir. Bunlar için endişe etme; sayfanın taslağı ve işlevi için gerekli dosyalardır. Bu dosyaları silmemek gerekir. Dosyaları html dosyanla aynı dizinde (klasör) bırak; aksi hâlde sayfa düzgünce görüntülenmez. Bir html dosyasını düzenlemek istersen html kodlamayı ve diğer betik dillerini öğrenmen gerekir.
 3. 3
  Dosyaya sağ tıkla (Windows) veya çift tıkla (Mac) ve eylem menüsünden "Birlikte aç"ı seç. Bilgisayarında yüklü olan tüm tarayıcılar arasından seçim yapabilirsin ama bilgisayarının varsayılan tarayıcısı listenin en üstünde olur. Dosyayı Google Chrome, Mozilla Firefox veya Safari gibi herhangi bir İnternet tarayıcısını kullanarak aç.
  • Çoğu bilgisayar varsayılan tarayıcını .html dosya uzantısıyla ilişkilendirir. Yani normalde dosyayı açmak için bir tarayıcı bulmana gerek olmaz; sadece dosyaya çift tıklarsın ve bilgisayar onu varsayılan İnternet tarayıcında açar.
  • Bilgisayarın dosyayı tanımıyorsa Windows bu dosyanın hâlihazırda yüklü bir uygulama kullanarak açılıp açılmayacağını sorar veya uzantıyı İnternet’te arar. "Yüklü uygulamaları kullanarak aç" seçeneğini seç. Sistemde zaten yüklü olan tüm tarayıcıların listesinden seçim yapabilirsin.
 4. 4
  HTML dosyanı seçtiğin tarayıcıda görüntüle. Tarayıcı, kodlarını otomatik olarak yorumlar ve görüntüler. Dosyanın konumu adres çubuğunda görüntülenir; bu da HTML dosyasının açıldığını, başka bir dosya açılmadığını onaylamana yardımcı olur.
 5. 5
  Alternatif yöntem: Tarayıcını çalıştır, ardından Ctrl-O tuşlarına bas. Bunun bir "Aç" menüsünü çıkarması gerekir. Dosyanı bul, ona çift tıkla ve programının bir tarayıcı sekmesinde açılmasını izle. Farklı tarayıcıların "Aç" kısayolları farklı olabilir; bu yüzden tarayıcının ayarlarını kontrol et.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Bir İnternet Sitesinin HMTL Dosyasını Çalıştırmak

 1. 1
  Tercih ettiğin FTP platformunu aç. Sunucunda dâhili bir tane varsa onu kullan; bu, işi çok daha kolay hâle getirir. Dâhili bir FTP platformu yoksa FileZilla gibi üçüncü taraf bir FTP sunucusu kullan.
 2. 2
  Sonra uzak sunucuna (İnternet sitenin sunucusu) bağlan. Dâhili platformu kullanıyorsan bunun için endişelenmene gerek olmaz. Solda ve sağda ikişer kutu görürsün. Soldakiler veya sağ üstteki için endişe etme; odaklanman gereken tek kutu sağ alttakidir.
 3. 3
  HTML dosyanı bul ve onu kutuya sürükle. Karşıya yükleme hemen başlar. Dâhili platformu kullanıyorsan "htdocs" (veya varsayılan HTML) klasörünü bul ve "Upload"a (Karşıya Yükle) bas; buradan itibaren sana seçenekler verilir.
  • Kısayolu kullanma! Bu LNK Mirror dosyasını karşıya yükler ki bunu istemezsin.
 4. 4
  Dosya karşıya yüklenene kadar bekle. Ardından, varsayılan sayfasını sildiysen HTML dosyanı görmek için İnternet sitene git ve siteyi görüntüle! Bir dizinin listelendiğini görürsen görüntülemek için .html dosyasına tıkla.
  Reklam

İpuçları

 • Daha iyi performans için Internet Explorer 7’den daha iyi bir İnternet tarayıcısı kullan.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 19 kişi çalıştı. Bu makale 15.788 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 15.788 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam