Bu wikiHow makalesi sana HTML’de boşlukların ve satır aralarının nasıl oluşturulduğunu öğretir. Boşluk tuşuna birkaç kez bassan bile HTML’de yalnızca tek bir boşluk göründüğü için bir seferde birden fazla boşluk eklemek için HTML etiketleri kullanman gerekir.

Adımlar

 1. 1
  Bölünemeyen bir boşluk ekle. HTML, boşluk tuşuna ne kadar basarsan bas normalde kelimelerin arasında yalnızca bir boşluk gösterir. Fazladan bir boşluk oluşturmak için boşluğu oluşturmak istediğin yere   yaz.[1]
  • Örneğin; Hoş   geldin! yazınca "Hoş" ile "geldin!" arasında fazladan bir boşluk oluşur.
  • Buna bölünemeyen boşluk denmesinin sebebi bulunduğu yerin satır sonu olmasını engellemesidir. Bu karakteri fazla kullanırsan tarayıcılar satır sonlarını derli toplu ve okunabilir şekilde oluşturmakta zorlanır.[2]
  • Boşluk oluşturmak için   ifadesini de kullanabilirsin.
 2. 2
  Farklı genişliklerde boşluklar ekle. Aşağıdaki seçeneklerden herhangi birini kullanarak daha uzun bir boşluk ekleyebilirsin:[3]
  • İki boşluk -   yaz.
  • Dört boşluk -   yaz.
  • Sekme -      yaz.
 3. 3
  Satır başlarını CSS ile yap. CSS ile yapılan iç boşluk ve kenar boşluğu ayarlamaları, görüntüleme yönergelerini tarayıcıya doğrudan iletir; böylece   etiketinin ortaya koyduğu sonuçtan daha tutarlı bir sonuç alınır.[4]
  • HTML belgenin <head></head> bölümüne şu kodu ekle:
   <style>p.indent{ padding-left: 1.8em }</style>
  • Şimdi HTML belgenin body (gövde) kısmına dön. Paragraf başı yapmak istediğin zaman paragrafı bu etiketlerin arasına yerleştir.
   <p class="indent"></p>
  • Paragraf başını ayarlamak için CSS kodundaki "1.8" numarasını değiştir. Numaradan sonraki "em" ifadesini silme; bu, yazı tipi boyutuyla alakalı bir uzunluk ölçüsüdür.[5]
 4. 4
  Bir satır sonu oluştur. <br> yazınca takip eden tüm metinler bir satır aşağı itilir. Bir metnin bir satırından önce <br> yazmak ise o satır ile yukarıdaki satırın arasına bir boşluk koyar.
  • Örneğin; Ben bir denizayısıyım.<br>Uzun dişlerim vardır. yazmak "Ben bir denizayısıyım." ve "Uzun dişlerim vardır." ifadelerinin farklı satırlarda görünmesini sağlar.
  • <br> etiketlerini alt alta yazarak birkaç boşluk oluşturabilirsin.
 5. 5
  Gerekirse bir paragraf tanımla. Paragraf olarak kullanmak istediğin uzun bir metnin varsa paragrafın önüne <p>, sonuna da </p> yazarsan paragraf sayfadaki biçimlendirilmemiş tüm metinlerden ayrılır.
  • Çoğu tarayıcı paragrafları boş bir satır ile ayırır; ama kusursuz bir stil oluşacağı kesin değildir.[6]
 6. 6
  Boşlukların tanınması için, önceden biçimlendirilmiş metin kullan. Metnini önceden biçimlendirirsen yazarak oluşturduğun tüm boşluklar HTML sayfasında görünür (örneğin; yazarken dört boşluk oluşturunca dört boşluk görünür). Metne ön biçimlendirme uygulamak için kullanmak istediğin metnin önüne <pre>, sonuna da </pre> yaz.[7]
  • Önceden formatlanmış metinlerde Enter’a her basıldığında satır aralığı oluşur.
  Reklam

İpuçları

 • CSS, sayfanı düzenlemek için çok daha güçlü ve öngörülebilir bir araçtır; buna metninin boşluklarını ayarlamak da dâhil.
 • Bölünemeyen boşluk &nbsp; bir karakter varlığı numunesidir; yani klavyenle yazamayacağın bir karaktere referans oluşturan bir koddur.
 • Boşlukların web tarayıcısında garip şekiller halinde görünürse bunun sebebi muhtemelen İnternet’te görünmesi amaçlayan, kelime işleme biçiminde depolanan fazlalık verilerdir. Bunun önüne geçmek için Not Defteri veya TextEdit gibi yalın metin düzenleyicileri kullan.
Reklam

Uyarılar

 • HTML kodlarını her zaman bir kod düzenleyicisinde veya bir yalın metin dosyasında yaz; kelime işleme dosya formatı kullanma.
 • Tab &#09; tuşunun HTML karakteri düşündüğün gibi çalışmayabilir. Standart bir HTML belgesinde sekme noktaları bulunmaz; yani sekme karakteri çalışmaz.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Google Güvenli Arama Nasıl KapatılırGoogle Güvenli Arama Nasıl Kapatılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Ağ Yazıcısı Nasıl KurulurAğ Yazıcısı Nasıl Kurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Twitter'da Takipçi Nasıl SilinirTwitter'da Takipçi Nasıl Silinir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Travis Boylls
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Travis Boylls. Travis Boylls, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Travis teknoloji makaleleri yazma, müşteri hizmetleri yazılımı sağlama ve grafik tasarım konularında deneyime sahiptir. Windows, macOS, Android, iOS ve Linux platformlarında uzmandır. Pikes Peak Toplum Fakültesi’nde grafik tasarım eğitimi almıştır. Bu makale 18.720 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 18.720 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam