Bu wikiHow makalesi sana; bilgisayar, kamera ve oyun sistemleri dâhil olmak üzere farklı tür video cihazlarını bilgisayarının HDMI girişine nasıl bağlayacağını öğretir. HDMI (High-Definition Multimedia Interface yani Yüksek Çözünürlüklü Multimedya Arayüzü), cihazlar arasında yüksek kaliteli ses ve video aktarmak için sık kullanılan bir biçimdir. Cihazın HDMI girişi olmasa da bağlantıyı genellikle özel bir kablo veya adaptörle kurabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Standart Bir HDMI Cihazı Bağlamak

 1. 1
  Televizyonunda kullanılabilir bir HDMI girişi bul. Çoğu modern televizyonda en az bir tane tam boyutlu (Type A) (Tip A) HDMI girişi bulunur ki bunun boyutu 13.9 mm x 4.45 mm’dir. Bu portlar genelde "HDMI" olarak adlandırılmıştır. Birden fazla port varsa her port bir numarayla adlandırılmış olur (HDMI 1, HDMI 2 gibi).
  • Bazı televizyonlarda önde veya yan panelde de HDMI girişi bulunur.
 2. 2
  Doğru HDMI kablosunu al. Cihazın HDMI girişi televizyonundakiyle aynıysa (Type A (Tip A)/13.99 mm x 4.45 mm), her iki ucunda da 19-pin’li bir konektörü bulunan standart bir Type A HDMI kabloya ihtiyacın olur. Ancak bazı cihazların HDMI girişleri küçüktür; yani farklı türden bir kabloya ihtiyacın olur:
  • Type C (Tip C)/Mini-HDMI: Bu HDMI girişi türü genelde nispeten eski DSLR fotoğraf makinelerinde ve kayıt özelliği olan kameralarda bulunur. Girişin ölçüleri 10.42 mm x 2.42 mm’dir ki bu, Type A’den (Tip A) çok daha küçüktür. Cihazında bu girişten varsa bir Mini-HDMI-C-HDMI-A kablosuna ihtiyacın olur.
  • Type D (Tip D)/Micro-HDMI: Type C’den (Tip C) bile küçük olan 6.4 mm x 2.8 mm ölçülerindeki bu giriş genelde GoPro ve bazı akıllı telefonlar gibi küçük kayıt cihazlarında bulunur. Bu durumda Micro HDMI-D-HDMI-A kablosuna ihtiyacın olur.
 3. 3
  Kablonun bir ucunu cihaza bağla. Televizyona bağlamak istediğin cihazı aç ve kablonun eşleşen ucunu televizyonun HDMI portuna tak.
  • HDMI ucunu girişe yalnızca tek bir yönde takabiliyor olman gerekir. Kablonun ucunu girişe takarken ucu asla zorlama; bu hem kabloya hem de cihaza zarar verebilir.
 4. 4
  Kablonun diğer ucunu televizyona bağla. Açmadıysan televizyonu aç, ardından kabloyu güvenli bir şekilde bağla. Televizyonunda birden fazla HDMI girişi varsa kullandığın HDMI girişinin numarasını not al.
 5. 5
  Televizyonunda HDMI kaynağına geçiş yap. HDMI girişini seçmek için televizyonundaki veya uzaktan kumandandaki SOURCE (KAYNAK) veya INPUT (GİRİŞ) düğmelerini kullan. Doğru giriş numarasına ulaşmak için bu düğmelerden birine genelde birkaç kez basman gerekir. Doğru kaynağa ulaştığında ekranda cihazın resmini görüyor olman gerekir.
  • Windows kullanıyorsan Windows Yansıt panelini açmak için Win+P tuşlarına bas, ardından ekranı televizyonda görüntülemek için bir seçeneği tercih et. Mesela masaüstünü yansıtmak istersen Çoğalt’ı seç.
  • Mac kullanıyorsan ekranının televizyona otomatik olarak yansıtılması gerekir. Ölçüler garip görünürse Apple menüsü > Sistem Tercihleri > Ekranlar > Ekran’a git ve Ekran için saptanmış’ı seç. Belli bir çözünürlük girmek istersen bunun yerine Ölçeklenmiş’i seç ve çözünürlüğü şimdi gir. [1]
 6. 6
  Bilgisayarının sesini televizyona yönlendirmek için ayarla (isteğe bağlı). Bir bilgisayarı televizyona bağladıysan ve sesin televizyonun hoparlörlerinden çıktığından emin olmak istiyorsan şu adımları izle:
  • Mac: Apple menüsü > Sistem Tercihleri > Ses > Çıkış’a git ve televizyonunu veya HDMI çıkışını seç.
  • Windows: Sistem tepsisindeki (saatin yanındadır) ses simgesine sağ tıkla, Ses Ayarları’nı seç ve "Çıkış cihazınızı seçin" menüsünden bilgisayarının varsayılan ses cihazını seç; genelde Hoparlör (Yüksek Çözünürlüklü Ses) olarak adlandırılmıştır.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
HDMI’ı Olmayan Bir Cihazı Televizyonun HDMI Girişine Bağlamak

 1. 1
  HDMI’ı olmayan cihazında HDMI uyumlu bir giriş bul. Televizyonunda HDMI varsa ama oyun sistemin, bilgisayarın veya diğer aracında yoksa mevcut bir girişi Type A (Tip A) HDMI’a (standart) dönüştüren bir adaptör kullanarak yine de bağlantı kurabilirsin. Aşağıdaki giriş tipleri için HDMI adaptörleri/kabloları bulabilirsin:
  • DisplayPort: Bu giriş türü, HDMI’a dönüştürüldüğünde hem dijital sesi hem yüksek çözünürlüklü videoyu destekler. "DP" veya "DisplayPort" şeklinde adlandırılmış girişler ara. Dizüstünde veya tabletinde bir DisplayPort’un varsa bir DisplayPort-HDMI-A kablosuna veya adaptörüne ihtiyacın olur. [2]
   • Microsoft Surface dâhil olmak üzere bazı cihazlar standart boyuttaki yerine DisplayPort Mini’ye sahiptir. Bu durumda bir DisplayPort Mini-HDMI-A kablosuna veya adaptörüne ihtiyacın olur.
  • DVI: DVI çıkışları ses aktarmaz ama DVI-to-HDMI-A kablosu veya adaptörü kullanarak yüksek kaliteli görüntü elde edebilirsin. Farklı boyutlarda DVI girişleri olduğunu unutma; bu yüzden doğru kabloyu aldığından emin olman gerekir. DVI girişindeki pin’leri say ve bunu kullanılabilir kablolarla ve adaptörlerle kıyasla.
  • VGA: Eski bir VGA girişin varsa televizyonunda en iyi görüntü kalitesini alamazsın ve ses de asla çıkmaz. Ancak cihazı yine de bir VGA-HDMI-A dönüştürücüsü veya adaptörü kullanarak bağlayabilirsin.
 2. 2
  Doğru kabloyu veya adaptörü seç.
  • Modern televizyonların çoğunda tam boyutlu en az bir (Type A) (Tip A) HDMI girişi bulunur ki bu 13.9 mm x 4.45 mm boyutlarındadır. Genelde bir ucu HDMI-A ve diğer ucu da DVI, DisplayPort veya VGA olan bir kablo bulabilirsin. HDMI olmayan ucun cihazındaki girişle aynı olduğundan emin olman yeterlidir.
  • Daha küçük bir adaptör/dönüştürücü almak da bir diğer seçenektir. Adaptör kullanarak standart bir HDMI kabloyu HDMI uca; standart bir DVI, DisplayPort veya VGA kabloyu da diğer tarafa takarsın. Yani bir adaptöre iki farklı türden kablo takmış olman gerekir.
  • HDMI kablosunun cihazdan televizyona ulaşacak kadar uzun olması gerekir. Kablodaki ve cihazlardaki gerilmeyi en aza indirmek için gerekenden biraz daha uzun bir kablo seç.
 3. 3
  HDMI-A ucu televizyondaki bir girişe bağla. Açmadıysan televizyonu aç ve kabloyu güvenli bir şekilde bağla. Televizyonunda birden fazla HDMI girişi varsa kullandığın HDMI girişinin numarasını not al.
 4. 4
  Kablonun diğer ucunu cihaza veya adaptöre bağla. HDMI’dan başka bir girişe dönüştüren bir kablon varsa uygun ucu o porta şimdi tak. Bir adaptör satın aldıysan HDMI kablosunun diğer ucunu adaptörün HDMI tarafına tak, ardından adaptörü o cihaza uygun kabloyu (DVI, DisplayPort veya VGA) kullanarak cihaza bağla.
  • Ucu girişe takarken girişi zorlama. Ucun yalnızca tek bir yönde takılması gerekir ve uç girmiyorsa yanlış kablo türünü kullanıyor olabilirsin.
  • VGA portları için bir adaptör kullanıyorsan her adaptör ucunun rengini bilgisayarındaki karşılık gelen ses ve video bağlantı noktalarıyla eşleştirmen gerekir.
 5. 5
  Televizyonunda HDMI kaynağına geçiş yap. Açmadıysan önce HDMI’ı olmayan cihazını aç, ardından HDMI girişini seçmek için televizyonundaki veya uzaktan kumandandaki SOURCE (KAYNAK) veya INPUT (GİRİŞ) tuşlarını kullan. Doğru port numarasına ulaşana kadar bu tuşlardan birine genelde birkaç kez basman gerekir. Doğru kaynağa ulaştığında cihazın resminin ekranda çıktığını görüyor olmalısın.
  • Windows kullanıyorsan Windows Yansıt panelini açmak için Win+P tuşlarına bas, ardından ekranı televizyonu ekranda görüntülemek için bir seçeneği tercih et. Mesela masaüstünü yansıtmak istersen Çoğalt’ı seç.
  • Mac kullanıyorsan ekranının televizyona otomatik olarak yansıtılması gerekir. Ölçüler garip görünürse Apple menüsü > Sistem Tercihleri > Ekranlar > Ekran’a git ve Ekran için saptanmış’ı seç. Belli bir çözünürlük girmek istersen bunun yerine Ölçeklenmiş’i seç ve çözünürlüğü şimdi gir. [3]
 6. 6
  Gerekirse sesi ayrı olarak bağla. DisplayPort kullanmıyorsan sesi televizyonuna aktarmak için genelde ayrı bir kablo kullanman gerekir. [4]
  • Hem giriş cihazın hem de televizyonda uygun girişler varsa iki cihazı ayrı bir stereo kabloyla doğrudan bağlama imkânın olabilir.
  • Alternatif olarak, sesi giriş cihazından televizyonuna daha önceden bağlanmış ayrı bir hoparlör setine yönlendirmek için bir ses kablosu kullanabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Televizyonda görüntü alamıyorsan girişte ve/veya konektörde kir veya bozulma var mı bak. Normal bir temizleme işe yaramazsa kontak gresi kullanmayı dene. Bundan çok az uygula ve temas eden uçlar arasında fazladan yağ olmadığından emin olarak kısa devreye neden olmaktan kaçın.
 • Pahalı bir HDMI kablosu satın almayı kafana takma. Sinyal dijital olduğu için kablo ya çalışır ya da çalışmaz ve ucuz ile pahalı kablolar arasındaki fark önemsizdir.
 • 1080p kalitedeki bir sinyali 7 buçuk metreden veya 1080i kalitedeki 15 metreden uzağa göndermen gerekiyorsa bir yükseltici kutu veya aktif kablo kullanman gerekebileceğini unutma. Her iki seçenek de bir prize takılması gereken haricî bir güç kaynağı gerektirir. [5]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Nicole Levine, MFA
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Nicole Levine, MFA. Nicole Levine, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Teknik dokümantasyon oluşturma ve önde gelen internet sitesi barındırma ve yazılım şirketlerindeki destek ekiplerini yönetme alanlarında 20 yıldan fazla deneyime sahiptir. Nicole ayrıca Portland Eyalet Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık alanında Güzel Sanatlar Yüksek Lisans derecesine sahiptir ve farklı kurumlarda kompozisyon, bilim kurgu yazarlığı ve ev yapımı dergi (zin) hazırlama dersleri vermektedir. Bu makale 29.132 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 29.132 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam