İster felsefe dersinden bir kitap okuyor ol istersen sabah gazeteni, bazen bir şeyler okumak can sıkıcı bir hisse dönüşebilir. Kendini hızlı okuma konusunda eğiterek bu işlerin altından hızlıca kalkabilirsin. Hızlı okumak daha az anlamaya yol açar, ancak pratik yaparak bu durumun etkisini azaltabilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Hızlı Okumayı Öğrenmek

 1. 1
  Kendi kendine konuşmayı kes. Neredeyse her okuyucu "içsesi ile konuşur" ya da sanki gerçekten konuşuyormuş, kelimeler ağzından çıkıyormuş gibi dudaklarını ve gırtlağını oynatır.[1] Bu durum okuyucuya kavramları hatırlaması konusunda yardımcı olabilir ama aynı zamanda hızlı okumaya büyük bir engeldir.[2] İşte sana bu alışkanlığı en aza indirmek için birkaç yöntem:
  • Okurken sakız çiğne veya mırıldan. Bu sayede içses için kullandığın kasları meşgul edersin.
  • Okurken dudaklarını oynatıyorsan bir parmağını dudaklarının üzerinde tut.
 2. 2
  Okuduğun kelimelerin üzerini kapa. Okuduğun sırada gözlerin az önce okuduğun kelimelere doğru kayar. Bunlar genelde kısa hareketler ile olur ve konuyu anlamana katkıda bulunmaz.[3] Bu alışkanlığı azaltmak için kendini eğit. Bunun için küçük bir kâğıt veya dizin kartı kullan ve okuduktan hemen sonra kelimelerin üstünü kapa.
  • Bu "geri dönmeler" ayrıca herhangi bir şeyi anlamadığın zaman da olur. Gözlerin birkaç satır veya kelime geri atlıyorsa bu durum yavaşlaman gerektiğine dair bir işarettir.
 3. 3
  Göz hareketlerini anlamak. Bir şey okuduğun sırada gözlerin düzensiz olarak hareket eder, bazı kelimelerin üzerinde durur bazılarını ise es geçer. Hâlbuki sen sadece gözlerin durduğunda okuyabilirsin. Eğer her satırda gözlerini daha az hareket ettirmeyi öğrenebilirsen çok daha hızlı okursun. Ancak dikkatli olmalısın, çünkü yapılan araştırmalar okurken görülebilecek kelime sayısının bir üst limiti olduğunu söylüyor:[4]
  • Gözünün bulunduğu pozisyonun sağ tarafına doğru sekiz, sol tarafına doğru ise 4 harf okuyabilirsin. Bu da her seferinde aşağı yukarı iki veya üç kelime anlamına gelir.
  • Sağ tarafa doğru 9 ila 15 arası harfi fark edebilirsin ancak net bir şekilde okuyamazsın.
  • Normal okuyucular diğer satırlarda bulunan kelimeleri algılamaz veya okumazlar. Satırları atladığın hâlde okuduğunu anlayabilmek için kendini eğitmek oldukça güç olabilir.
 4. 4
  Daha az hareket etmeleri için gözlerini eğit. Beynin genelde bir sonraki kelimenin ne kadar uzun veya bilindik olduğuna göre gözlerinin hangi yöne hareket edeceğine karar verir.[5] Bunun yerine gözlerini sayfanın belirli bir kısmına yönlenmeleri konusunda eğitebilirsen daha hızlı okuyabilirsin. Şu egzersizi yapmayı dene:[6]
  • Bir satırda bulunan metnin üzerine küçük bir kâğıt veya dizin kartı yerleştir.
  • Dizin kartının üstünde bulunan ilk kelimenin üzerine X yaz.
  • Aynı satır üzerine bir tane daha X yaz. İyi kavramak için üç, okuması kolay metinler için 5 veya sadece önemli noktaları gözden geçirmek için ise 7 kelime ilerisine bir X harfi yerleştir.
  • Satırın sonuna ulaşana kadar aynı aralıklar ile X yazmaya devam et.
  • Dizin kartını aşağı doğru indirirken hızlı oku ve gözlerini sadece her X harfinin hemen altına odaklamaya çalış.
 5. 5
  Anlayabileceğinden daha süratli bir hız seç. Birçok program ilk olarak reflekslerini eğitmeyi hedefler ve daha sonra da pratik yaparak beyninin bu hıza yetişmesini ve bu sayede de okuma hızını geliştirebileceğini iddia eder. Bu tamamen kanıtlanmış bir olgu değildir. Bu yöntemin metin arasında daha hızlı hareket etmeni sağladığı doğru. Fakat bu şekilde okuduğunda ya çok az anlarsın ya da hiç birşey anlamazsın. Eğer aşırı hızlı okumayı amaçlıyorsan bunu deneyebilirsin. Birkaç gün pratik yaptıktan sonra belki bir şeyler anlarsın. Bunu yapmak için:
  • Bir kalem al ve metin hizasında hareket ettir. Sakin bir hızda "bir bir binlik" deyip, aynı zamanda kalem ile satırın sonuna ulaşıncaya dek ne kadar süre geçtiğini not al.
  • İki dakikalık süre zarfında kalemin hızında okumaya çalış. Hiçbir şey anlamasan bile metne odaklan ve gözlerini iki dakika boyunca hareket ettir.
  • Bir dakika dinlen ve sonra daha da hızlı oku. Her "bir bir binlik" dediğinde iki satır hareket eden bir kalemin hızında üç dakika boyunca okumaya çalış.
 6. 6
  Bir hızlı okuma (RSVP) programı dene. Yukarıda belirtilen teknikler ile amacına ulaşamazsan bir Hızlı Seri Görsel Sunum (RSVP) uygulaması dene. Cep telefonu uygulaması veya bilgisayar programı olarak kullanabileceğin bu uygulamalar metinlerin içinde yer alan kelimeleri ekranda tek tek gösterir. Ayrıca bu tarz uygulamalar dilediğin okuma hızını seçmene olanak tanır. Her ne kadar okuduklarının çoğundan bir şey hatırlamayacak olsan da en hızlıyı seç.[7] Dilersen böyle okuyarak bir haber makalesinin hızlı bir özetini çıkarabilirsin. Fakat bir şeyler öğrenmek veya eğlenmek için okuman gerektiğinde bu yöntem elverişli değildir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Metni Gözden Geçirmek

 1. 1
  Metni ne zaman gözden geçirmen gerektiğini bil. Gözden geçirmek yöntemi herhangi bir metin hakkında genel bir fikir sahibi olmak için kullanılabilir. Gazetedeki ilginç konulara göz atmak için uygundur. Ya da bir sınava hazırlanırken ders kitabındaki önemli konuları saptamak için kullanılabilir. Ancak detaylı bir okuma için iyi bir alternatif değildir.
 2. 2
  Ana başlıkları ve bölüm başlıklarını oku. Büyük kısımların başında ilk olarak ana bölüm başlıklarını ve alt başlıkları oku. Gazetede yer alan haberlerin başlıklarını ya da bir derginin içindekiler kısmını oku.[8]
 3. 3
  Bölümlerin başlangıç ve son kısımlarını oku. Ders kitapları genelde her bölüm için giriş ve özet kısımları içerir. Diğer metinler için sadece ilk ve son paragrafları oku.
  • Eğer konuya aşinaysan hızlı okuyabilirsin ancak olabilecek en üst seviyede hızlı okumaya çalışma. Bölümün çoğunu atlayarak zaman kazanıyorsun ancak ne okuduğunu anlaman gerekiyor.
 4. 4
  Metin içindeki önemli kelimeleri yuvarlak içine al. Daha fazla öğrenmek istersen normal okumak yerine gözlerini sayfanın üzerinde hızlıca gezdir. Artık bölümün ana konusunu bildiğin için önemli kısımları belirleyen anahtar kelimeleri seçebilirsin. Şu kelimeleri gördüğünde dur ve yuvarlak içine al:[9]
  • Birkaç kez tekrar edilen kelimeler
  • Sıklıkla ana başlık veya bölüm başlıklarından kelimeler içeren ana fikirler
  • Özel isimler
  • İtalik, kalın veya altı çizilmiş yazılar
  • Bilmediğin kelimeler
 5. 5
  Resim ve şemaları incele. Bunlar genelde okuma gerektirmeden sana birçok önemli bilgi verir. Her şemayı tamamen anlamak için birkaç dakikanı ayır.
 6. 6
  Eğer kafan karışırsa her paragrafın ilk cümlesini oku. Eğer konudan koptuysan her paragrafın başlangıç bölümünü oku. İlk birkaç cümle konunun ana noktalarını öğrenmeni sağlayacaktır.[10]
 7. 7
  Notlarını kullanarak çalış. Geri dön ve yuvarlak içine aldığın kelimeleri incele. Bunları "okuyup" metin hakkında genel bir fikir çıkarabiliyor musun? Eğer herhangi bir kelime kafanı karıştırıyorsa konuyu hatırlamak için o kelimenin etrafında bulunan birkaç cümleyi okumaya çalış. Bunu yaparken ilaveten başka kelimeleri de yuvarlak içine al.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Okuma Hızını Zaman Tutarak Ölçmek

 1. 1
  Okuma hızını belirlemek için zaman tut. Gelişimini izlemek için günlük olarak ya da bu egzersizleri yaptığında geçen süreyi tut. En başarılı olduğun hızı geçmeye çalışmak senin için iyi bir motivasyon olabilir. Okuma hızını dakika başına kelime sayısı (dbk) ile nasıl hesaplayabileceğini aşağıda bulabilirsin:[11]
  • Sayfada bulunan kelimeleri say ya da bir satırda bulunan kelime sayısını sayfadaki toplam satır sayısı ile çarp.
  • 10 dakika için zamanlayıcı kur ve bu süre zarfında kaç kelime okuyabildiğini gör.
  • Okuduğun sayfa sayısını sayfada bulunan kelime sayısı ile çarp. Çıkan sonucu 10’a böl ve dakika başı kelime sayını bul.
  • İnternet'ten bir "hızlı okuma testi" kullanabilirsin ama büyük ihtimalle ekrandan okuma hızın ile basılı bir metinden okuma hızın farklı olacaktır.[12]
 2. 2
  Kendine hedefler belirle. Eğer bu egzersizlerden birini veya daha fazlasını günlük olarak tekrarlarsan okuma hızın gelişmelidir. Birçok kişi sadece birkaç hafta içinde okuma hızını ikiye katlayabilir. Pratik yapmaya devam etmek için kendine kilometre taşları oluştur:
  • Dakikada 200-250 kelime okumak 12 yaş ve üstündekiler için beklenen bir okuma hızıdır.
  • Dakikada 300 kelime ortalama bir üniversite öğrencisinin okuma hızıdır.
  • Dakikada 450 kelime okuyabiliyorsan o zaman ana konuları gözden geçiren bir üniversite öğrencisi kadar hızlı okuyabiliyorsun demektir. İdealde bunu konuyu neredeyse tamamen anlayarak yapabilirsin.
  • Dakikada 600-700 kelime okuyabiliyorsan o zaman bir kelime bulmak için metnin tamamını tarayan bir üniversite öğrencisi kadar hızlı okuyabiliyorsun demektir. Çoğu insan bu hızda okumayı normal kavrama kapasitelerinin %75'i ile öğrenebilir.[13]
  • Dakikada 1000 kelime veya daha fazla okuyabiliyorsan o zaman profesyonel yarışmalara katılan hızlı okuyucuların seviyesindesin demektir. Bu durum genelde metnin çoğunu atlayan aşırı uç teknikler gerektirir. Ancak bu hızda okuyan kişiler metnin çoğunu hatırlayamaz.
  Reklam

İpuçları

 • Her 30 ila 60 dakikada bir mola ver. Bu daha iyi odaklanmanı sağlar ve göz yorgunluğunu alır.
 • Sessiz ve iyi aydınlatılmış bir ortamda pratik yap. Gerekirse kulak tıkacı kullan.
 • Metnin içeriğini anlamak yerine okuma tekniklerine odaklandığın için okumanı analiz etmek ve değiştirmek güç olabilir. Çok hızlı okumadığından ve içeriği doğru olarak anladığından emin ol.
 • Önemli metinleri yorgun olmadığın ve dikkatini verebileceğin zamanlarda oku. Bazı insanlar sabahları bazıları ise öğleden sonraları daha iyi sonuç alırlar.
 • Sayfayı daha uzakta tutmak büyük ihtimalle okumanı hızlandırmaz. Çoğu insan maksimum hıza olanak veren uzaklığa kendini otomatik olarak ayarlar.
 • Okuma hızını geliştiremiyorsan bir göz doktoruna görün ve gözlerini kontrol ettir.
 • Gözlerini sağa sola hareket ettiren "Zikzak" egzersizleri muhtemelen işe yaramayacaktır. Bu şekilde egzersiz yapan çoğu kişi gözlerini yine de hem sağa sola hem de satırlar arasında hareket ettirir.[14]
Reklam

Uyarılar

 • Pahalı hızlı okuma ürünlerine dikkat et. Birçoğu birbirine benzeyen tavsiye ve egzersizler veya araştırma ile desteklenmeyen egzersizler önerir.
 • Belli bir noktadan sonra hızlı okumak, her zaman okuduğundan daha az anlamak ve metnin hafızada daha az kalması arasında değiş tokuşa dönüşür.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Okuma materyali
 • Kulak tıkacı (eğer gürültülü bir yerdeysen)
 • Zamanlayıcı
 • Dizin kartı

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Bir Üçgenin Alanı Nasıl HesaplanırBir Üçgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
Gelecekteki Kendine Mektup Nasıl YazılırGelecekteki Kendine Mektup Nasıl Yazılır?
Bir Üçgenin Yüksekliği Nasıl BulunurBir Üçgenin Yüksekliği Nasıl Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Carlee Rasmussen, MA
Ortak yazarlar :
Eğitim Programları ve Öğretim Yüksek Lisansı
Bu makaledeki ortak yazarlar Carlee Rasmussen, MA. Carlee Rasmussen San Francisco’daki Peninsula Alternative Lisesi’nde Eğitim Uzmanı ve Profesyonel Gelişim Koordinatörü’dür. Eğitim Programları ve Öğretim alanındaki Yüksek Lisansını 2014 yılında Denver’daki Colorado Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Bu makale 39.406 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 39.406 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam