Suyu zaman zaman ‘Tanrıların nektarı' olarak adlandırılan guava oldukça lezzetli bir meyvedir. Ancak bu meyvenin sadece suyuna kapılma. Guava bütün olarak tüketildiğinde iş yerindeki odanda otururken bile cennette olduğun hissini verecek tatlı bir atıştırmalık olabilir. Bu wikiHow makalesini okuyarak guavayı nasıl seçeceğini, hazırlayacağını ve yiyeceğini öğren.

Kısım 1 / 3:
Mükemmel Guavayı Seçmek

 1. 1
  En yumuşak guavayı bulmaya çalış. Bir guava ne kadar yumuşak olursa o kadar tatlı ve lezzetli olur. Çok yumuşakken en iyi durumda olduğu için guavanın aynı zamanda son derece kolay bozulabileceğini unutma. Guavayı satın aldığın veya seçtiğin zamanki olgunluğuna bağlı olarak bozulmadan önce yaklaşık olarak iki günün vardır.[1]
 2. 2
  Guava üzerinde herhangi bir leke olup olmadığına bak. Lekeli olmayan guavaları seçmeye çalış. Leke veya ezikler meyvenin bozuk olduğu veya tadının iyi olmayacağı anlamına gelebilir.
 3. 3
  Guavanın rengini kontrol et. Olgun olan guavalar parlak yeşilden daha mat sarımsı-yeşil renge dönmüş olanlardır. Meyvede hafif bir pembelik görürsen bu onun en iyi durumda olduğunun işaretidir. Eğer sarı olanlardan bulamazsan yeşil guava satın alıp olgunlaşmasını bekleyebilirsin.[2]
 4. 4
  Seçmeden önce guavayı kokla. Mükemmel olgunlaşmış bir guavayı burnuna yaklaştırmadan bile koklayabilirsin. Tatlı ve hafif bir misk kokusu olmalıdır. Eğer daha önce bir guava yediysen aynı tadı gibi kokan guavalara bak.[3]
  Reklam

Kısım 2 / 3:
Yıkamak ve Kesmek

 1. 1
  Guavalarını yıka. Kabukları yenilebilir olduğu için guavayı tamamen yıkamalısın. Bakteri üremesine olanak vermemek için meyveyi soğuk suyla durula. Guavalarını kağıt havlu ile kurula.
 2. 2
  Guavanı bir kesme tahtası üzerine yerleştir. Bir bıçak kullanarak guavanı ikiye böl. Guavayı kesip açmak için tırtıklı bıçaklar genelde en iyi sonucu verir. Bazı guavaların etli kısmı pembe, bazılarının ise beyaz olur.
 3. 3
  Guavanı ye. Bütün guavayı (kabuğu dâhil) yiyebilir veya iç kısımlarını kaşık veya kepçeyle çıkarabilirsin. Her iki durumda da lezzetli bir deneyim seni bekliyor. Bazı kişiler guavalarına soya sosu, tuz, şeker ve hatta sirke gibi tatlar eklemeyi sever.
 4. 4
  Yemediğin guavaları sakla. Yenmemiş guava yarımlarını streç filmle sarabilir ve dört güne kadar buzdolabında saklayabilirsin. Eğer dört gün içinde guavaları yemeyi düşünmüyorsan o zaman onları dondurmalısın. Dondurulmuş guavalar dondurucuda sekiz aya kadar kalabilir.[5]
  Reklam

Kısım 3 / 3:
Guava ile Başka Neler Yapılabilir

 1. 1
  Bir sonraki mangal ziyafetine tropik bir dokunuş yapmak ister misin? Cennette şölen yapıyormuş gibi hissetmeni sağlayacak lezzetli bir tatlı ve tuzlu kombinasyonu olan guava barbekü sosu hazırla.
 2. 2
  Guavalı hamur işleri yapmayı dene. Klasik böğürtlenli çörekten sıkıldın mı? Sabah kahvaltına biraz heyecan katmaya ne dersin?
 3. 3
  Lezzetli guavalı jöle hazırla. Normal jöle aromalarını bir kenara bırak ve biraz daha tropikal bir şey dene. İstersen içinde gerçek guava parçaları bulunan jöle bile yapabilirsin!
 4. 4
  Klasik mimozaya guava suyu ekleyerek tadını daha üst seviyeye çıkar. Portakal suyunu köpüklü şarapla karıştırmak yerine Hermosa mimozaya biraz guava suyu eklemeyi dene. Köpüklü şarabı bir kadehe dök ve biraz guava suyu ile iki veya üç maraska kirazı ekle.
  Reklam

İpuçları

 • Guavanın ne zaman olgun olduğunu bil. Guava olgunlaştığında genellikle sararır ve kestane rengi veya yeşile döner.
 • Çekirdekli olduğu için guavayı yerken dikkatli ol. Bu çekirdekler yenebilir ancak çiğnenmesi zordur. Bu nedenle küçük çocuklara guava verirken dikkatli ol.
 • Mumbai'de (ve muhtemelen Hindistan'ın her yerinde) sokak satıcıları guava dilimleri üzerine biraz tuz ve toz kırmızıbiber serper. Çok lezzetli!

Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?

wikiHow

Kıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Çikolata Nasıl Yapılır?

wikiHow

Ev Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?

wikiHow

Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?

wikiHow

Votka Nasıl İçilir?

wikiHow

Donmuş Karides Nasıl Pişirilir?

wikiHow

Mango Nasıl Olgunlaştırılır?

wikiHow

Ananasın Olgun Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Şeker Hamuruyla Pasta Nasıl Kaplanır?

wikiHow

Baileys Irish Cream Nasıl İçilir?

wikiHow

Aloe Vera Nasıl Yenir?

wikiHow

Kemiksiz Hindi Göğüs Nasıl Pişirilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 41 kişi çalıştı.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Diğer dillerde
Bu sayfaya 980 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam