Grand Theft Auto 5 (GTA V), gelmiş geçmiş en büyük Hikâye Modu’yla geri döndü. Los Santos’un yollarını öğren ve bu destansı açık dünya macerasını Franklin, Trevor ve Michael ile tamamla. Bu wikiHow makalesi sana Grand Theft Auto V hikâye modunu oynamanın temellerini öğretir.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Temelleri Öğrenmek

 1. 1
  Kılavuz kısmından geç. GTA V seni oyun başladığında tansiyonu yüksek bir duruma sokar. İlk görev sana karakterini nasıl kontrol edeceğine dair bir dizi yönerge gösteren bir kılavuz niteliğindedir. Buna daha önce GTA oyunlarını oynadıysan muhtemelen bildiğin yürüme, koşma, nişan alma, ateş etme ve araç sürme gibi diğer temel şeyler dâhildir.
 2. 2
  Karakterini hareket ettir. Karakterini ayaktayken hareket ettirmek için aşağıdaki adımları kullan.
  • Yürüme: Karakterini hareket ettirmek için oyun konsollarında sol çubuğu kullan veya bilgisayarda WSAD tuşlarını kullan. Karakterini döndürmek ve fare görünümünü değiştirmek için sağ çubuğu veya fareyi kullan.
  • Koşma: Koşmak için "X"e (PlayStation), "A"ya (XBOX) veya Sol Shift’e (PC) bas.
  • Zıplama: İleri doğru yürürken zıplamak için "Kare"ye (PlayStation), "X"e (Xbox) veya Boşluk tuşuna (PC) bas.
  • Hafif yakın dövüş saldırısı: Hafif bir yakın dövüş saldırısında bulunmak için "Kare"ye (PlayStation), "B"ye (Xbox) veya "R"ye (PC) bas.
  • Ağır yakın dövüş saldırısı: Dövüşürken ağır bir yakın dövüş saldırısında bulunmak için "X"e (PlayStation), "A"ya (Xbox) veya "O"ya (PC) bas.
 3. 3
  Silahlarını ateşle. Ateş etmek Grand Theft Auto’nun anahtar mekaniklerinden biridir. Silahlarını seçip ateşlemek için aşağıdaki adımları izle.
  • Silah Çarkını Aç: Silah çarkını açmak için "L1"i (Playstation), "LB"yi (Xbox) veya "Tab" tuşunu basılı tut. Bir silah seçmek için sol çubuğu veya fareyi kullan. Silahsız kalmak için yumruğu seç.
  • Silahınla nişan al: Silahınla nişan almak için "L2"yi (Playstation), "LT"yi (Xbox) veya sağ fare tuşunu (PC) basılı tut.
  • Silahını ateşle: Silahını ateşlemek için "R2"ye (Playstation), "RT"ye (Xbox) veya sol fare düğmesine (PC) bas.
  • Silahını yeniden doldur: Silahını yeniden doldurmak için "Yuvarlak"a (Playstation), "B"ye (Xbox) veya "R"ye (PC) bas.
 4. 4
  Mini haritayı kullan. Mini harita ekranın sol alt köşesindedir. Mavi işaretçi, gittiğin yeri gösterir. Mini harita araba kullanırken izlenmesi gereken rotayı belirten çizgiler gösterir.
 5. 5
  Karakter değiştir. GTA V’in en eşsiz eklentilerinden birisi Karakter Değiştirme özelliğidir. Bu özellik gerçek zamanlı olarak bir karakterden diğerine geçiş yapmanı sağlar. GTA V’te 3 ana karakter (Franklin, Trevor ve Michael) olması bu özelliği çok mantıklı hâle getiriyor. Bu özellik görevleri halletme sürecine, özellikle de 3 karakterin de ortaklığını içeren görevlere kesinlikle farklı bir tat katıyor.
  • Oyun konsollarında karakter değiştirme menüsünü açmak için yönlendirme bloğunda aşağı tuşunu basılı tut. Karakterini seçmek için sol çubuğu kullan.
  • PC’de karakter seçme ekranını çıkarmak için soldaki "Alt" tuşunu basılı tut. Karakterini seçmek için fareyi kullan.
 6. 6
  Araç sür. Araç sürmek her zaman Grand Theft Auto oyunlarının anahtar mekaniklerinden biri olmuştur. Oyundaki tüm araçlara girebilirsin. Sürmek için aşağıdaki kontrolleri kullan.
  • Araçlara girip çık: Bir aracın yanında dur ve araca girmek ve çıkmak için "Üçgen"e (PlayStation), "Y"ye (Xbox) veya "F"ye (PC) bas.
  • Hızlan: Bir araçta gaz vermek için "R2"ye (Playstation), RT'ye (Xbox) veya "W"ya (PC) bas.
  • Fren/Geri Gitme: Sürüş esnasında fren yapmak ve geri gitmek için "L2"ye (Playstation), "LT"ye (Xbox) veya "S"ye (PC) bas.
  • Aracı Döndür: Sürüş esnasında aracı döndürmek için oyun konsollarında sol çubuğu sola veya sağa it ya da "A" ve "D" tuşlarına (PC) bas.
  • Sürüş sırasında nişan al: Sürüş sırasında nişan almak için "L1"e (Playstation), "LB"ye (Xbox) veya "Y"ye (PC) bas.
  • Sürüş esnasında silah ateşlemek: Sürüş sırasında ateş etmek için "R1"e (Playstation), "RB"ye (Xbox) veya fare sol düğmesine bas.
 7. 7
  Ekrandaki yönergeleri izle. Grand Theft Auto V, tonlarca yan aktivite ve yan görevi bulunan devasa bir açık dünyadır. Yeni bir aktiviteye veya göreve başlarken ne yapman gerektiğini öğrenmek için sol üst köşedeki yönergelere dikkat et.
 8. 8
  Karakterler hakkında bilgi edin. GTA V’teki üç ana karakterinde eşsiz kişilikleri vardır. Bunun yanı sıra karakterlerin farklı durumlarda kullanabileceğin farklı yetenekleri vardır. Bir karakterin özel yeteneğini etkinleştirmek için aynı anda iki çubuğu da veya PC’de CAPS’e bas.
  • Michael silahlarda iyidir. Michael’ın özel yeteneği, ateş etme hızı hariç etrafındaki her şeyi yavaşlatan bir “mermi zamanı” efektini etkinleştirmektir.
  • Franklin araç sürme konusunda çok hünerli ellere sahiptir. Onun özel yeteneği Michael’inkine biraz benzerdir ama bu yalnızca araç sürerken olur. Bu onu oyundaki en iyi sürücü yapar.
  • Trevor grubun pilotudur. O, uçakları süper kolay bir şekilde kullanabilir. Trevor’ın özel yeteneği “öfke” moduna girmektir. Öfke modundayken daha fazla yakın dövüş hasarı verir ve düşmanlardan daha az hasar alır.
 9. 9
  Karakterlerini özelleştir. Karakterlerine giysi, pantolon veya ayakkabı almak için mağazalara gidebilirsin. İstediğin gibi görünmeleri için onlara aksesuar bile alabilirsin. Karakterlerin saçlarını değiştirmek için kuaförlere gidebilirsin veya bir dövmecide dövme yaptırabilirsin.
  • Karakterinin güvenli evinin giysi değiştirme alanında giysi değiştirebilirsin. Güvenli ev, haritada eve benzeyen bir simgeyle işaretlenmiştir.
  • Karakterlerin gibi, araba ve motosiklet gibi sahip olduğun tüm araçları da özelleştirebilirsin.
 10. 10
  Haritayı öğren. Los Santos devasa bir yer; GTA IV ve Red Dead Redemption haritalarının birleşiminden bile büyük! Hâl böyle iken haritaya aşina olmak oyunda hayatta kalman için çok önemlidir.
  • Haritayı açmak için haritayı görüntülemek üzere oyununu duraklatmak adına "Options"a (Seçenekler) (Playstation), menü düğmesine (Xbox) veya "P" (PC) tuşuna bas. Haritada özel bir işaretçi ayarlamak için haritaya tıkla (PC), "X"e (PlayStation) veya "A"ya bas.
  • Harita simgelerini not et. Haritada birkaç tane harita simgesi bulunacak. Görevler, özel etkinlikler, mağazalar için hatta oynarken karakterlerinin nerede olduğuna dair simgeler olur. Bu simgeleri not et böylece belli bir konuma ulaşman gerektiğinde nereye gideceğini bilirsin.
  • Ayrıca haritanın herhangi bir yerindeki bir konumu sabitleyebilirsin. Böylece oyun bulunduğun yerden sabitlenmiş hedefine en kısa yolu üretir. Bu bayağı kullanışlıdır.
 11. 11
  Güvenli bir şekilde sür. GTA V artık aracındayken yolda insan öldürme veya herhangi bir şeye zarar verme cezasını artırdı. Bu, yayaların üzerinden geçme konusunda ufak bir hata ile polisin hemen ensende olacağı demek! Anında bir yıldızlı seviyede aranıyor olursun; bu yüzden dikkatli ol.
  • Aracın dışında da önlem almalısın. Bir yaya uygun olmayan bir şey yaptığını görürse derhal polisle irtibata geçilecektir. Bu, bir polis memurunun önünde aptalca bir şey yapmaktan farksızdır.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Görev Almak

 1. 1
  İlk görevden bilgi edin. İlk iki görev rehber görevlerdir. İlk görev Michael ve Trevor ileyken ikinci görev Franklin’ledir. Görevi başarıyla tamamladıktan sonra Los Santos’da özgürce gezinmekte ve kendi hızında görev almakta özgür olursun.
 2. 2
  Haritadaki görevlere git. Görevler, görevi veren kişinin adının ilk harfiyle haritada işaretlenir. Haritayı aç ve görevin başlangıcına mini harita yol tarifi almak için bir harf seç. Bir göreve başlamak için sarı çemberin içine yürü veya arabayla gir. Bir görev başlatmak için belli bir karakter olmalısın. Michael’ın görevleri mavi harflerle işaretlenir, Franklin’in görevleri yeşil harflerle işaretlenir, Trevor’ın görevleri de turuncu harflerle işaretlenir.
 3. 3
  Cep telefonunu kullan. Cep telefonu özelliği geri döndü. Bu özellik, sana bazen görevler veren tüm kişilerle bağlantını sağladığı için oyunda ilerlemek adına önemlidir. Cep telefonu sana ayrıca GTA V’te yapabileceğin şeyleri daha da artıran İnternet erişimi de sağlar.
 4. 4
  Paranı akıllıca harca. Görevleri yaptıkça bir sürü para kazanırsın. Görevleri daha yüksek bir başarı oranıyla bitirmek istiyorsan paranı akıllıca öğrenmelisin.
  • Görevlerin çoğu genelde tehlikelidir ve görevlerde çatışma ve araçla kovalama olur. Hâl böyle iken silahını arada bir yükseltmen gerekir. Ammu-Nation’dan silah ve çatışmayla ilgili başka şeyler satın alabilirsin.
  • Araçlarını veya en azından kaçış aracı olarak sürekli kullandığın aracını da yükseltmelisin. GTA V’te kaç tane polis kovalamacısına gireceğinin haddi hesabı yok; bu yüzden kendine güvenilir bir araç ayarlaman senin için en iyisi olur.
 5. 5
  Ne zaman geçiş yapacağını bil. 3 karakterin olduğu için görevler bu 3 karakter arasında güzelce dağıtılmıştır. Olay görevlerinin bittiği zamanlar olur. Bu olursa başka bir karaktere geçme zamanı gelmiştir. Bunu yaparsan hiçbir zaman boş kalmazsın.
 6. 6
  Yan görevleri oyna. GTA V’in tadını en iyi şekilde çıkarabilmek için ana hikâye görevlerini almadan önce mevcut tüm görevleri alman önerilir. Bu yan görevler karakterinin özelliklerini geliştirmekle kalmaz, hikâye bakımından çok zengindir ve derin kişiliklerle doludur. Oyunu %100 olacak şekilde bitirmeyi planlıyorsan yapman gereken şey budur.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Hikâye Modunu Bitirmek

 1. 1
  Ana görevleri bitir. Tüm küçük işleri aldıktan ve yan görevleri tamamladıktan sonra artık oyunu tamamen bitirmeye hazırsındır. Bunu, yalnızca 3 karakterin üçünde de başka görev kalmadığından eminsen ana hikâye görevlerini alarak yapabilirsin.
 2. 2
  Öğrendiğin her şeyi kullan. Son birkaç hikâye görevinde görevlerin gittikçe zorlaştığını fark edersin. Bu, oyunda edindiğin tüm deneyimleri ortaya çıkarma zamanıdır.
 3. 3
  Oyunu bitir. Her güzel şeyin bir sonu vardır. Bu, son görevini tamamladığında GTA V için de geçerlidir. Bu çocuk oyuncağı gibi kolay olmayacak hatta karar mekanizmanı sınayacak bile. Çok fazla heyecana da yol açmadan, son görevi bitirdiğinde GTA V’in en iyi oyunlardan biri olduğu fikrine kesinlikle katılacağını söyleyelim.
  • Oyunu resmen tamamladıktan sonra etrafta gezinmeye devam edebilirsin ve GTA V’teki sürpriz öğeleri arayabilirsin. En popüler olanlar UFO bulmak ve Koca Ayak’ı avlamaktır. FIB binasını bile keşfedebilirsin! Haydi, heyecana dal ve eğlenmene bak!
  • Oyunu tamamladıktan sonra GTA Online’a geçmeye hazır olursun. GTA Online’da başka GTA oyuncularıyla oynarsın; bu yüzden Hikâye Modu’nda öğrendiğin her şeye ihtiyacın olur.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Travis Boylls
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Travis Boylls. Travis Boylls, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Travis teknoloji makaleleri yazma, müşteri hizmetleri yazılımı sağlama ve grafik tasarım konularında deneyime sahiptir. Windows, macOS, Android, iOS ve Linux platformlarında uzmandır. Pikes Peak Toplum Fakültesi’nde grafik tasarım eğitimi almıştır. Bu makale 20.938 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 20.938 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam