Metrik sistemde hafif ağırlıkları ölçmek için gram, daha ağır ağırlıkları ölçmek için de kilogram kullanılır. Bir kilogramda 1.000 gram vardır. Bu, gramı kilograma dönüştürmenin kolay olduğu anlamına gelir: tek yapman gereken gram sayısını 1.000'e bölmek.

Yöntem 1 / 2:
Matematik ile Dönüştürme

 1. 1
  Gram sayısını yaz. Yanına "gram" veya "g" birim adını koy. Hesap makinesi kullanıyorsan numarayı hesap makinesine yazman yeterlidir.
  • Bu bölümde, işimizi kolaylaştırması için örnek bir soruyla devam edeceğiz. Diyelim ki 20.000 gramı kilograma dönüştürmek istiyoruz. Kâğıdımıza '"20.000 gram'" yazarak başlıyoruz.
 2. 2
  Sayıyı 1.000'e böl. Bir kilogram bin gramdır. Bu, gramdan kilogram elde etmek için tek yapman gerekenin gram sayısını 1.000'e bölmek olduğu anlamına gelir.[1]
  • Örneğimizde, 20.000 gramı 1.000'e bölerek kilogramı elde ederiz.
   20.000/1.000 = 20
 3. 3
  Birimi yaz. Bu adımı unutma! Cevabını uygun birimde yazmak önemlidir. Bu dönüşümü okul ödevi için yapıyorsan birimi yazmadığında puan kaybedebilirsin. Başka bir şey için yapıyorsan insanlar yanlış bir birim sanabilirler.[2]
  • Örneğimizde, cevabımızı "kilogram" biriminde şu şekilde yazarız:
   20 kilogram.
 4. 4
  Grama geri dönmek için kilogram sayısını 1.000 ile çarp. Yukarıda da belirtildiği gibi bir kilogram bin gramdır. Bu, kilogramdan grama geri dönmek istediğinde, tek yapman gerekenin kilogram sayısını 1.000 ile çarpmak olduğu anlamına gelir. Çarpma işlemi temelde bölme işleminin "ters" işlemi olduğundan, bu çarpma işlemi bölmeyi "geri alır" ve sana gramı verir.[3]
  • 20 kilogramı grama geri döndürmek için tek yapmamız gereken kilogram sayısını 1.000 ile çarpmaktır (cevabına ait birimi yazmayı unutma):
  • 20 kilogram × 1.000 = 20.000 gram
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Ondalık Virgülünü Kaydırarak Dönüştürme

 1. 1
  Gram sayınla başla. İster inan ister inanma herhangi bir matematik işlemi kullanmadan da gram ve kilogram arasında dönüşüm yapabilirsin. Bu, metrik sistemin 10 tabanında bir ölçüm sistemi olması nedeniyle işe yarar. Başka bir deyişle, metrik birimler daima birbirlerinin 10'luk katları şeklinde ayrılır. Bir santimetrede 10 milimetre, bir metrede 100 santimetre, bir kilometrede 1.000 metre olacak şeklinde devam eder.
  • Bu bölümde 37 gramı kilograma çevirelim. Bu bölüme de yukarıda yaptığımız gibi kâğıdımıza "37 gram" yazarak başlayacağız.
 2. 2
  Ondalık virgülünü üç basamak sola kaydır. Öncelikle gram sayındaki ondalık virgülünü bul. Bir tam sayıyı dönüştürüyorsan genellikle virgül yazılmaz ancak virgülü, birler basamağının sağında varmış gibi düşünebilirsin. Ondalık virgülünü üç basamak sola kaydır. Her kaydırdığın sayı bir basamak olarak kabul edilir. Kaydıracak sayı kalmadığında boşluk bırakarak ondalık virgülünü sola doğru kaydırmaya devam et.[4]
  • Örneğimizde, 37 gramdaki ondalık virgülü 7 sayısının sağındadır (yani, 37 gram 37,0 gramla aynıdır). Her defasında bir basamak kaydırırsak ondalık virgülünü üç basamak sola kaydırmak şu şekilde olacaktır:
  • 37,
  • 3,7
  • ,37
  • ,_ 37 (kaydıracak sayımız bittiğinde boşluk bıraktığımızı unutma).
 3. 3
  Boşluklara sıfır ekle. Cevabında boşluk bırakamazsın, dolayısıyla her boşluğu sıfır ile doldur.
  • Örneğimizde, ondalık virgülü ile 3 sayısı arasında bir boşluk vardır, dolayısıyla bu boşluğa sıfırı şu şekilde ekleyeceğiz:
   ,037
  • Uygun birimi (ve gösterim amacıyla ondalık virgülünün soluna fazladan bir sıfır) ekleyerek son cevabımızı elde ederiz:
  • 0,037 kilogram
 4. 4
  Grama geri dönmek için ondalık basamağını geri kaydır. Kilogram değerin olduğunda, ondalık basamağı üç basamak sağa kaydırmak sana tekrar gramı verecektir. Boş alanları her zamanki gibi sıfırlarla doldur.
  • Örneğimizde, ondalık basamağı üç basamak sağa şu şekilde kaydırabiliriz:
   0,037
   00,37
   003,7
   0037, (soldaki sıfırlar artık önemli değildir, bu yüzden sayımızı 37 gram olarak yeniden yazabiliriz.
  Reklam

İpuçları

 • Kilogram, Uluslararası Birim Sistemi'nin (SI) ana kütle birimidir [5] . Gram, metrik sistemde ve Uluslararası Birim Sistemi'nde kullanılan daha küçük bir kütle birimidir. Esasında gram, 4 °C sıcaklıkta bir santimetre küp (cm³) suyun kütlesi olarak tanımlanmıştır.[6]
 • Metrik sistemde, bir birimin ön eki o birimin kuvvetini gösterir. "Kilo", ön eki olmayan birimden bin (1.000) adet olduğu anlamına gelir. Örneğin, bir kilovatın varsa 1.000 vatın vardır, bir kilogramın varsa 1.000 gramın vardır, 100 kilometren varsa 100.000 metren vardır şeklinde devam eder.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Nasıl Havalı OlunurNasıl Havalı Olunur?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Yüzde Artışı Nasıl HesaplanırYüzde Artışı Nasıl Hesaplanır?
Bir Silindirin Hacmi Nasıl HesaplanırBir Silindirin Hacmi Nasıl Hesaplanır?
İkinci Dereceden Bir Denklemin Tepe Noktası Nasıl Bulunurİkinci Dereceden Bir Denklemin Tepe Noktası Nasıl Bulunur?
Ses Nasıl Kalıcı Olarak KalınlaştırılırSes Nasıl Kalıcı Olarak Kalınlaştırılır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
Proton, Nötron ve Elektron Sayısı Nasıl BulunurProton, Nötron ve Elektron Sayısı Nasıl Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 11 kişi çalıştı. Bu makale 1.590 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 1.590 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam