Gorilla marka yapıştırıcı, çıkarması en zor yapıştırıcılardan biridir çünkü çabuk kurur ve sağlamdır. Kuruduktan sonra, deriden soyma ve yağ ile çıkarılabilir ama %100 başarılı olmayabilir de. Daha etkili Gorilla yapıştırıcıları ya da tamamen sertleşecek zamanı bulmuş yapıştırıcıları kendi kendine dökülmeye bırakmak gerekebilir ama bir defaya özgü bir şeyse bundan zarar gelmeyecektir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Kuruyan Gorilla Marka Yapıştırıcıyı Çıkarmak

 1. 1
  Soy. Cildini kazımak için bıçak bileme taşı, ponza taşı ya da başka pütürlü ya da sert bir materyal kullan. Güçlü ama yavaş hareketlerle cildini soy, sürtünme yanıklarını önlemek için arada bir parmaklarınla da ov. Bunu birkaç dakika yap, sonra da yapıştırıcı hiç topaklanmazsa ya da soyulmazsa devam et.
  • Elinde başka hiçbir şey yoksa bir tahta parçası ya da kalın bir kartvizit kullan.
 2. 2
  Yağ sür. Ellerine birkaç dakika aşağıdaki yağ bazlı materyallerden birini sür:
  • El losyonu, zeytinyağı, ay çiçek yağı ya da bebek yağı cilde zarar vermez. Etkiyi, bunlardan birini mikrodalgada yaklaşık 10 saniye ısıtarak ve/veya sürtünme gücü eklemek için bir tutam tuzla karıştırarak arttır.
  • Dudak parlatıcısı, dudak balmı, vazelin, yapışmaz pişirme spreyi ya da yağ bazlı makyaj çıkarıcılar da ek seçeneklerdir. Karite yağıyla birlikte argan yağı, çok iyi bir çözücüdür.
  • Poliglikol içeren vücut losyonu ekstra etkili olabilir.[1]
 3. 3
  Keskin olmayan bir kenarla kazı. Yapıştırıcı hâlâ yağlıyken kenarını kazımak için keskin olmayan bir tereyağı bıçağı ya da tırnaklarını kullan. Derinin koruyucu dış katmanını keserek yapıştırıcıyı "çıkarabilen" keskin bıçaklardan kaçın.
 4. 4
  Narenciye sür. Bazı insanlar, yapıştırıcıya limon ya da misket limonu dilimleri sürdüklerinde ya da narenciye yağıyla veya cilde zarar vermeyen narenciye bazlı bir temizleyiciyle ovduklarında yapıştırıcıyı çıkarabildiklerini söylüyor.
  • Gorilla marka yapıştırıcı ya da soyma, cildin kurumasına, çatlamasına ya da çizilmesine neden olduysa bu yöntem cildi yakabilir.
 5. 5
  Ev yapımı bir karışımla ovala. Elini silerek önce sürdüğün şeylerden kurtul, sonra da potansiyel olarak daha etkili bir karışım için malzemeleri toparla. Gorilla marka yapıştırıcının tutunmasını sağlayan MDI maddesinin endüstriyel kullanıcıları, dökülen yapıştırıcıyı şu karışımla temizliyorlar:[2]
  • Çamaşır sodası / soda külü (%5 ila %10)
  • Sıvı deterjan (%0,2 ila %2)
  • Su (%100’e ulaşmak için ekle)
 6. 6
  Birkaç gün bekle. Deri düzenli olarak yenilendiğinden yapışkan da gidecek, leke dört beş gün içinde tamamen kaybolacaktır. Çoğu zaman etkisiz olan ve deriye zarar verebilen sert kimyasallar kullanmak yerine beklemen daha iyi olur.
  • Beklerken ellerini losyonla nemlendir çünkü Gorilla marka yapıştırıcı cildin kuruyup çatlamasına neden olabilir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Gorilla Marka Yapıştırıcıyı Çıkarmak

 1. 1
  Yapıştırıcıyı kuru bir bezle sil. Yapıştırıcı dökülür dökülmez kuru bir bezle ya da kâğıt havluyla sil. Birkaç dakika içinde yakalarsan tüm yapıştırıcıyı çıkarabilirsin.
 2. 2
  Sabun kullan. Gorilla marka yapıştırıcı suyla temas eder etmez sertleşir, o yüzden yapıştırıcıya hemen müdahale etmezsen bu yöntem %100 başarılı olmaz. Sabunla ve bol suyla yıka.
  • Kalıp sabun, ek sürtünme sağlayacaktır ama sıvı sabun daha güçlü olabilir. Sıvı sabun kullanıyorsan el sabunu yerine bulaşık deterjanını düşün, tabii eğer cildin hassas değilse.
  Reklam

İpuçları

 • Bir sonraki elişi projende hafızanı tazelemek için Gorilla marka yapıştırıcının yanına bir kutu tek kullanımlık eldiven koy.
 • Cildinden yapıştırıcıyı çıkarmak için bir kurutma makinesi mendilini ıslat ve bununla tenine masaj yap. Yaklaşık 30 dakika içinde çıkacaktır.
 • Yapıştırıcıyı kullandığın yerin altına koruyucu bir örtü koymak iyi bir fikirdir çünkü bu, yüzeyi korur!
Reklam

Uyarılar

 • Alkol, aseton ya da diğer çözücüler tavsiye edilmez. Bunlar, cildinin doğal yağlarını yok edebilir; bu da yapıştırıcının tutunma gücünü arttırabilir. Ellerini bu çözücülerle ıslatman etkili olabilir ama tekrarlanan temas, cilt ya da organ hasarına yol açabilir.
 • Sürekli yapıştırıcıya maruz kalmak, cildinin sert dış katmanını yıpratabilir. Bu da sıcaklığa ve temasa karşı aşırı duyarlılığa ya da acıya yol açabilir.
 • Karbonat ve sirke kullanman tavsiye edilmez çünkü bunla yapıştırıcının sertleşme sürecini hızlandırarak yapıştırıcının daha sağlam tutunmasına yol açabilir. [3]
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Sabun ya da deterjan
 • Bebek yağı ya da cilt için güvenli olan başka bir yağ (poliglikol en iyisidir)
 • Yarım limon ya da misket limonu
 • Keskin olmayan tereyağı bıçağı
 • Soda külü (çamaşır sodası)

Bununla İlgili wikiHow'lar

Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Nasıl BronzlaşılırNasıl Bronzlaşılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Enfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi EdilirEnfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 25 kişi çalıştı. Bu makale 2.143 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 2.143 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam