Google Haritalar'da Mevcut Konum Nasıl Alınır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu wikiHow makalesi, bir bilgisayar, telefon ya da tablet üzerinde Google Haritalar’ı kullanarak mevcut konumunun adresini ve harita koordinatlarını nasıl bulacağını öğretir. Eğer henüz Konum Servislerini açmadıysan, konum bilgin gösterilmeden önce bunu yapman istenecektir.

Yöntem 1 / 2:
Mobil

 1. 1
  Telefon ya da tabletinde Google Haritalar’ı aç. Bu, ana akranların birinde (iPhone/iPad) ya da uygulama çekmecesinde (Android) bulacağın, ekranın sol üst köşesinde "G" harfi olan bir harita simgesidir.
  • Eğer Konum Servislerini etkinleştirmediysen, bunu yapmak için belirtildiğinde ekran talimatlarını takip et.
  • Varsayılan harita görünümünde harita çizimi üzerinde sokak isimleri gösterilir. Uydu ya da arazi haritasına geçmek için sağ üst tarafta üst üste duran iki baklava şekline dokun ve ardından Uydu veya Arazi’ye dokun.
 2. 2
  Harita üzerindeki mavi noktayı bul. Küçük, mavi çember senin mevcut konumunu temsil eder. Noktanın etrafındaki sönük, mavi koni baktığın yönü gösterir.
  • Mavi noktayı görmüyorsan, şimdi haritanın sağ kenarındaki mavi-beyaz pusula simgesine dokun. Bu simge, iPhone/iPad’da yukarı bakan bir üçgen ve Android’de çıkıntılı dört çizgisi olan yuvarlak bir hedefe benzer.
  • Yaklaşarak daha yakından bakmak için mavi noktaya iki kez dokun. Yakınlaşıp uzaklaşmak için çimdik hareketini de kullanabilirsin.
  • İstediğinde haritayı kaydırmak için parmağını harita üzerinde sürükle. Mevcut konumuna yeniden ortalamak için sağ alt köşedeki pusulaya dokunabilirsin.
 3. 3
  Bir yeri işaretlemek için mavi noktaya uzun dokun. Mavi nokta üzerinde kırmızı raptiye göründüğünde parmağını kaldır. Konumun hakkında bilgi içeren bir panel görünecektir.
 4. 4
  İşaretli yer panelini yukarı kaydır. Bu, ekran boyutuna bağlı olarak haritanın altında ya da kenarındadır. Bunu yaptığında harita, sokak adresi (üstte) ve enlem ve boylam koordinatları (altta yakın) dâhil olmak üzere konumunla ilgili bilgileri görüntüleyecek şekilde büyür.[1]
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Bilgisayar

 1. 1
  Bir İnternet tarayıcısından https://maps.google.com adresine git. Google Haritalar’da konumunu bulmak için Safari, Chrome ya da Edge gibi modern bir İnternet tarayıcısını kullanabilirsin.
 2. 2
  Mavi-beyaz hedef sembolüne tıkla. Bu, haritanın sağ alt köşesine yakındır. Böylece harita görünümü mavi noktayla işaretlenen mevcut konumunu gösterecek şekilde ortalanır.
  • Eğer Konum Servislerini henüz etkinleştirmediysen bunu şimdi yapmanı belirten bir hata göreceksin. Şöyle yapacaksın:[2]
   • Windows: Başlat > Ayarlar > Gizlilik > Konum menüsüne git, ardından sağ paneldeki ilk iki anahtarı Açık konumuna getir.
   • macOS: Apple menü > Sistem Tercihleri > Güvenlik ve Gizlilik > Gizlilik > Konum Servisleri menüsüne git, ardından "Konum Servislerini Etkinleştir" ve "Safari" kutularının yanındaki kutuları işaretle.
 3. 3
  Harita üzerindeki mavi konum noktasına sağ tıkla. Bir içerik menüsü açılacaktır.
 4. 4
  Menüden Burası neresi?’ne tıkla. Böylece, haritanın altındaki bir kutuda mevcut konumunun adresi ve enlem/boylam koordinatları görüntülenir.
 5. 5
  Daha fazla bilgi için adrese tıkla. Bu, haritanın en altında yer alır. Böylece, sol kenarda paylaşma ve kaydetme seçeneklerinin de olduğu yeni bir bilgi paneli açılır.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam