Google Haritalar'a Yer Nasıl Eklenir?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Mobil CihazdaMasaüstü BilgisayardaReferans

Bu wikiHow makalesiyle Google Haritalar’a yeni bir yerin adresini nasıl ekleyeceğini öğreneceksin. Bunu Google Haritalar’ın hem mobil hem de masaüstü sürümünde yapabilirsin. Google Haritalar’a eklemek istediğin bir işletme varsa bu işletmenin Google’a kaydını yapmak işini kolaylaştıracaktır.

1
Mobil Cihazda

 1. 1
  Google Haritalar’ı aç. Bir harita üzerindeki konum işaretine benzeyen Google Haritalar uygulama simgesine dokun. Dokunduğunda harita görüntüsü açılacaktır.
  • İstenirse bir hesap seç ya da devam etmeden önce e-posta adresini ve şifreni gir.
 2. 2
  Şuna dokun: . Bu buton ekranın sol üst köşesinde bulunur. Dokunduğunda bir açılır menü ortaya çıkacaktır.
 3. 3
  Eksik yer ekle seçeneğine dokun. Bunu menünün alt kısımlarında bulacaksın. Dokunduğunda "Yer Ekleyin" sayfasına yönlendirilirsin.
 4. 4
  Yerin adını ekle. Ekranın üst kısmındaki "Ad" metin alanına dokun ve yerin adını yaz.
  • Yerin adının tam olarak nasıl görünmesini istiyorsan harfi harfine o şekilde yazman gerekecek.
 5. 5
  Bir adres gir. "Adres" metin alanına dokun ve yerin açık adresini yaz. Hangi ülkede ve şehirde olduğunu ve gerekirse posta kodunu eklemeyi unutma.
  • Buraya ne kadar çok bilgi girersen Google’ın bu yerin varlığını doğrulayabilmesi de o kadar hızlı olur.
 6. 6
  Bir yer kategorisi seç. "Kategori" metin alanına dokun ve sonra da bu yerle ilişkili olan bir kategori seç.
  • Metin kutusuna yazarak daha özel bir kategori arayabilirsin.
 7. 7
  Gerekli olmayan bilgileri gir. Ekleyeceğin yerle ilgili girilmesi zorunlu olmayan şu bilgileri ekleyebilirsin:
  • Telefon numarası - Telefon metin kutusuna dokun ve yerin telefon numarasını gir.
  • İnternet sitesi - Web sitesi metin kutusuna dokun ve yerin İnternet adresini gir.
  • Saat - Çalışma saatleri kutusuna dokun, çalışma günlerini seç, ÇALIŞMA SAATLERİNİ BELİRTİN seçeneğine dokunarak ve doğru zamanları seçerek bir açılış saati ve bir kapanış saati ekle. Haftanın en az bir günü için saatleri ekledikten sonra ÇALIŞMA SAATİ EKLE bağlantısına dokunarak farklı günler için daha fazla saat ekleyebilirsin.
 8. 8
  GÖNDER butonuna dokun. Bu, ekranın sağ üst köşesinde bulunur. Dokunduğunda önerin Google’a iletilecek. İki hafta içerisinde önerinin kabul edilip edilmediğine dair bir e-posta almalısın.
  • Bazı Android telefonlarda GÖNDER yerine sağ üst köşede bulunan kâğıttan uçak şeklindeki simgeye dokunman gerekir.

2
Masaüstü Bilgisayarda

 1. 1
  Google Haritalar’ı aç. Tarayıcında https://www.google.com/maps adresine git. Google Haritalar’a giriş yaptıysan bu İnternet sitesi üzerinden bir yer ekleyebilirsin.
  • Henüz giriş yapmadıysan sayfanın sağ üst köşesindeki Oturum açın butonuna tıkla ve devam etmeden önce Google e-posta adresini ve şifreni gir
 2. 2
  Şuna tıkla: . Bu, sayfanın sol üst köşesinde bulunur. Tıkladığında pencerenin sol kenarından bir menü ortaya çıkacaktır.
 3. 3
  Eksik bir yeri ekleyin seçeneğine tıkla. Bu bağlantı, çıkan menünün alt kısmında bulunur. Buna tıkladığında sayfanın ortasında bir "Yer Ekleyin" penceresi belirir.
 4. 4
  Yer için bir isim gir. "Yer Ekleyin" penceresinin üst kısmındaki "Ad" metin alanına tıkla ve eklemek istediğin yerin adını yaz.
 5. 5
  Yerin adresini ekle. "Konum" metin alanına yerin açık adresini gir. Adres ülkeyi, şehri ve varsa posta kodunu içermelidir.
 6. 6
  Bir kategori seç. "Kategori" metin alanına tıkla ve çıkan açılır menüden bir yer kategorisi seç (Restoran mesela).
  • Metin kutusuna yazarak daha özel bir kategori arayabilirsin.
 7. 7
  Yerle ilgili diğer bilgileri ekle. Girilmesi zorunlu olmayan şu bilgileri ekleyebilirsin:
  • Telefon numarası - Kişi metin kutusuna tıkla ve yerin telefon numarasını gir.
  • İnternet sitesi - Web sitesi metin kutusuna tıkla ve yerin İnternet adresini gir.
  • Saatler - Çalışma saati ekleyin bağlantısına tıkla, çalışma günlerini seç ve birer açılış ve kapanış saati ekle. Seçtiğin her bir günün altında açılan alandan farklı günler için farklı saatler ekleyebilirsin.
 8. 8
  Gönder butonuna tıkla. Bu, "Yer Ekleyin" penceresinin sağ alt köşesinde bulunan mavi bir butondur. Bilgilerini girdiğin yer Google Haritalar’da mevcut değilse bu butona tıkladığında Google’a ekleme talebi gönderilecektir. Birkaç hafta içinde yerin eklenip eklenmediğini bildiren bir e-posta almalısın.[1]
  • Yer zaten mevcutsa yerin güncel adresini gösteren bir pencere karşına çıkacaktır.
  • Eğer yerin mevcut olduğunu bildiren penceredeki adres hatalıysa YİNE DE GÖNDER butonuna tıklayabilirsin.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Add Places to Google Maps, Русский: добавлять адреса в Google Картах, Deutsch: Orte auf Google Maps hinzufügen, Français: ajouter des adresses à Google Maps, Español: crear una ubicación en Google Maps, Português: Criar um Local no Google Maps, Italiano: Aggiungere un Nome su Google Maps, Bahasa Indonesia: Menambahkan Tempat ke Google Maps, ไทย: เพิ่มสถานที่ลง Google Maps, Tiếng Việt: Thêm địa điểm vào Google Maps, العربية: وضع أماكن على خرائط جوجل, 한국어: 구글 지도에 장소 추가하는 법, Nederlands: Plaatsen toevoegen aan Google Maps, 日本語: Googleマップに載っていない場所を追加する, 中文: 在谷歌地图中添加新地点, हिन्दी: गूगल मैप्स में स्थानों को जोड़ें

Bu sayfaya 256 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?