Bu wikiHow, Google Dokümanlar internet sitesini kullanarak ikiye veya üçe katlanan bilgilendirme kitapçığı olan broşürün nasıl oluşturulacağını öğretir. Broşürünü kolayca oluşturmak için bir broşür şablonu kullanabilir veya Google Dokümanlar'ın içeriğindeki özellikleri kullanarak sıfırdan kendi broşürünü oluşturabilirsin.

Kısım 1 / 4:
Bir Şablon Kullanmak

 1. 1
  Google Dokümanlar sayfasını aç. Tarayıcından https://docs.google.com/ adresine git. Google oturumun açıksa Google Dokümanlar web sayfası açılır.
  • Oturumun açık değilse, istendiğinde e-posta adresini ve şifreni gir.
 2. 2
  ŞABLON GALERİSİ düğmesine tıkla. Bu düğme Google Dökümanlar sayfasının sağ üst köşesinde yer alır. Böylece Şablon Galerisi açılacak.
  • Eğer pencerenin en üstünde şablonları görmüyorsan, sol üst köşedeki ☰ düğmesine, sonra da Ayarlar’a tıkla ve Son şablonları ana ekranda göster. seçeneğini işaretle.
  • Google Dokümanlar broşür şablonlarının hepsi dikey biçimdedir. Eğer geleneksel ikiye veya üçe katlanır bir broşür oluşturmak istiyorsan, dokümanı kendin ayarlaman gerekir.
 3. 3
  Sayfayı "İş" bölümüne kaydır. Bu başlık, Şablon Galerisi sayfasının ortalarındadır.
 4. 4
  Bir broşür şablonu seç. Simgesinin altında "Broşür" yazan şablonlardan birine tıkla.
 5. 5
  Metni değiştir. Broşürdeki geçici metni değiştirmek için, tamamını seç ve kullanmak istediğin metni yaz.
 6. 6
  Resmi değiştir. Broşür şablonları, önceden yerleştirilmiş resimlerle gelir, fakat broşürü yeniden biçimlendirmeden kendine ait bir görüntüyü yerleştirebilirsin. Bunu yapmak için:
  • Seçmek için resme tıkla.
  • Resme sağ tıkla.
  • Açılır menüden Resmi değiştir’i seç.
  • Bilgisayardan yükle seçeneğine tıkla.
  • Kullanmak istediğin resme tıkla.
  • düğmesine tıkla.
 7. 7
  Gerekirse metni yeniden düzenle. Metni büyütmek veya küçültmek istiyorsan, farklı bir yazı tipi veya farklı bir renk kullan ve tercih ettiğin değişiklikleri, değiştirmek istediğin metni seçerek ve ardından sayfanın en üstündeki menü çubuğundaki bir seçeneğe tıklayarak uygulayabilirsin.
  • Örneğin, metni kalın yapmak için metni seç ve ardından sayfanın üst kısmındaki B simgesine tıklay.
 8. 8
  Belgenin kaydedilmesini bekle. Sayfanın üst kısmında "Tüm değişiklikler Drive'a kaydedildi" ifadesini gördüğünde, eğer istersen broşür sayfasından çıkabilirsin.
 9. 9
  Broşürü yazdır. Bunu yapmanın en kolay yolu, broşürü açıp Ctrl+P (Windows) veya Command+P (Mac) tuşlarına basmaktır, fakat ayrıca Dosya menüsüne tıklayıp açılan menüden Yazdır seçeneğine tıklayabilirsin. Yazdır menüsü açıldığında, yazdırma ayarlarını isteğin gibi ayarla ve ardından Yazdır düğmesine tıkla.
  Reklam

Kısım 2 / 4:
Kendi Dokümanını Oluşturmak

 1. 1
  Broşürünün nasıl görünmesini istediğine karar ver. Broşürler çeşitli şekil ve boyutlarda olabilir. Broşürünün mektup boyutunda mı, yoksa 110x240 mm boyutunda üçe katlamalı mı olmasını istiyorsun? Daha fazla metin mi yoksa daha fazla resim mi istiyorsun? Başlamadan önce boş sayfalarda bir maket tasarlamak ve katlamak iyi bir fikirdir.
  • Bu önemsiz bir adım gibi görünebilir, ancak broşürünü oluşturmayı denemeden önce nasıl görünmesini istediğini bilmek, boşa harcayacağın zamanı azaltacaktır.
 2. 2
  Google Dokümanlar sayfasını aç. Tercih ettiğin tarayıcıda https://docs.google.com adresine git. Google Dokümanlar, Google hesabı olan herkes için ücretsizdir.
  • İstenirse, Google e-posta adresin ve şifrenle giriş yap.
  • Broşürün, oturumu açılmış olan Google hesabına ait Google Drive'a kaydedilecektir. Yanlış hesapta oturum açtıysan, sayfanın sağ üst köşesindeki profil simgesine tıkladıktan sonra Oturumu Kapat düğmesini tıklayarak kendi hesabınla giriş yapabilirsin.
 3. 3
  düğmesine tıkla. Bu, sayfanın sol üst kısmında "Boş" etiketli mavi bir düğmedir.
 4. 4
  Başlık ekle. Pencerenin sol üst köşesindeki "Adsız Doküman" metin kutusuna tıkla, sonra broşürün için bir başlık yaz.
 5. 5
  Dosya menüsüne tıkla. Bu menü sayfanın sol üst köşesinde yer alır. Bir açılır menü gözükecektir.
 6. 6
  Sayfa Düzeni… seçeneğine tıkla. Bu seçenek Dosya açılır menüsünün en altındadır. Bunu yapmak, kağıt boyutu, sayfa yönü ve kenar boşluklarının ayarlanmasını sağlayan bir iletişim kutusu açar.
 7. 7
  Sayfa düzenini ayarla. "Yatay" kutusunu işaretle, sonra sayfanın sağ kenarında bulunan kenar boşlukları kutularının hepsini "1" ila "0,25" arasındaki bir değerle değiştir.
 8. 8
  Tamam düğmesine tıkla. Bu düğme pencerenin altındadır. Bu, değişiklikleri kaydedecek ve bunu belgene uygulacaktır.
 9. 9
  Ekle menü düğmesine tıkla. Bu menü sayfanın en üstündedir. Bir açılır menü gözükecektir.
 10. 10
  Tablo’ya tıkla. Bunu, açılır menünün alt kısımlarında bulabilirsin. Bunu seçtiğinde bir menü açılır.
 11. 11
  Bir tablo oluştur. Tablo açılır menüsünün en üst sırasındaki kutularla, kullanmak istediğin sütun sayısını temsil eden kutu sayısına tıkla. Belgende ince, sayfa genişliğinde bir kutu kümesi görmelisiniz.
  • Örneğin; üç sayfalık bir broşür için, tablo açılır menüsünün üst satırındaki soldan üçüncü kutuyu vurgulaman gerekir.
 12. 12
  Tabloyu yeniden boyutlandır. Tablonun alt satırına tıklayıp sayfanın altına sürükle ve bırak.
 13. 13
  İkinci bir sayfa ekle. Bunu yapmanın en kolay yolu, tablonu kopyala (tabloyu seçmek için Ctrl+A veya Command+A tuşlarına bas, sonra kopyalamak için Ctrl+C veya Command+C tuşlarına bas), tablonun altına tıkla ve ikinci bir sayfa oluşana kadar Enter tuşuna bas, ikinci sayfaya tıkla ve tabloya yapıştırmak için Ctrl+V ya da Command+V tuşlarına bas. Bu, tablonun her iki sayfada aynı boyutta olmasını sağlayacaktır.
  • İlk sayfa broşürün kapağıdır, ikinci sayfa broşürün metin ve görselleri içindir.
 14. 14
  Tablonun siyah çizgilerini kaldır. Çizgileri kılavuz olarak tutmak istiyorsan broşürünü bitirdikten sonra da bunu yapabilirsin. Çizgileri kaldırmak için:
  • Tablodaki siyah bir çizgiye sağ tıkla.
  • Açılan menüden Tablo özellikleri... seçeneğine tıkla.
  • "Tablo kenarlığı" başlığı altındaki siyah kutuya tıkla.
  • Açılan menüden sağ üst köşedeki beyaz kutuya tıkla.
  • Tamam düğmesine tıkla.
  Reklam

Kısım 3 / 4:
Kapakları Oluşturmak

 1. 1
  Ön kapak panelini bul. Çift taraflı yazdırmanın işleyişinden dolayı, broşürün kapağının konumu, sayfa veya kat sayısına göre değişecektir.
  • Üçe katlanmış broşürün ön kapağı, ilk sayfadaki en sağ sütundur.
 2. 2
  Ön kapak panelinin üst kısmına yakın bir alana tıkla. Bu, metin imlecini oraya yerleştirecektir.
 3. 3
  Broşürün için bir başlık yaz. Bir başlık genel olarak, belgenin geri kalanından daha büyük ve daha kalın olan bir metindir. Kapak başlığı çoğu zaman broşürdeki en büyük ve en kalın yazıdır. Genellikle akılda kalıcı veya bilgilendiricidir.
  • Araç çubuğu araçlarını kullanarak stil (kalın, italik, altı çizili), renk, boyut ve hizalamayı -başlıklar genellikle ortalanmıştır- ayarla.
 4. 4
  Bir kapak resmi ekle. Broşürün amacını göstermek ve okuyucuların ilgisini çekmek için güçlü bir kapak resmi önemlidir.
  • Bir resim eklemek için araç çubuğundan Ekle seçeneğine tıkla, Resim öğesini seç, Bilgisayardan yükle seçeneğine tıkla ve kullanmak istediğin bir resme çift tıkla.
 5. 5
  Bir hizalama seçeneğine tıkla. Üçe katlanan broşür için, metnin resimlerin etrafına sıralanmasını istersin, bu yüzden eklediğin herhangi bir resmin altındaki Metni kaydır yazısına tıklayabilirsin.
  • Metni ayır seçeneği metnin resmin üstüne duracağı ve altından devam edeceği anlamına gelir. Bu, özellikle küçük panelli üçe katlanan broşür için uygun bir seçenek.
  • Aynı hizada seçeneği resmin metnin ortasına yapıştırılacağı anlamına gelir, bu da broşür düzeninde sorunlara yol açabilir.
 6. 6
  Arka kapak panelini bul. Çift taraflı yazdırmanın işleyişinden dolayı, broşürün kapağının konumu, sayfa veya kat sayısına göre değişecektir.
  • Üçe katlanan broşürün arka kapağı ilk sayfadaki orta sütundur.
 7. 7
  Arka kapak paneline tıkla.
 8. 8
  İletişim bilgisi ekle. Bir broşürün arka panelinde genellikle yapılması gerekenler veya broşürü yayınlayan kuruluşla nasıl irtibata geçilebileceği hakkında bilgiler bulunur. Bazen bir broşür, posta zarfı şekilde tasarlanır, böylece broşür zarfsız postalanabilir.
 9. 9
  Bir resim ekle. Arka kapak resimleri, broşürün çekici olmasını sağlar ve insanların onu almak istemelerine yardımcı olur.
  Reklam

Kısım 4 / 4:
İç Panelleri Oluşturmak

 1. 1
  İkinci sayfaya ilerle. Burası broşürdeki iç metnin ve resimlerin bulunacağı yerdir.
 2. 2
  İlk iç panele tıkla. Burası, broşürle birlikte iletmeye çalıştığın bilginin kalbi olan metni ve görüntüleri eklemeye başlayacağın yerdir.
  • Üçe katlanan broşürde burası, ikinci sayfadaki en sol panel veya ilk sayfadaki en sol panel olabilir, çünkü okuyucular broşürü açtıklarında ilk önce görecekleri paneller bunladır.
 3. 3
  Metni gir. Broşürün metnini metin kutularına yaz veya yapıştır.
 4. 4
  Metinde düzenlemeler yap. Bunu yapmak için, metni seç ve pencerenin üstündeki araçları kullan.
  • Makalelerin üzerindeki başlıklar genellikle kalın veya italik olur ve bazen broşürün ana metninden farklı bir yazı tipi kullanılır.
  • Gövde metni genellikle 10-12 punto aralığındadır. Başlıklar genelde daha büyüktür.
  • Metni hizalamak için hizalama düğmelerini kullan.
   • Sütunlardaki gövde metni genellikle sola veya iki yana yaslanır.
   • Başlıklar genellikle ortalanır, sola veya iki yana yaslanır.
 5. 5
  Resim ekle. Resimler, metinde söylenenleri vurgulamaya ve okuyucuların gözlerini broşürün üzerinde tutmaya yardımcı olur.
  • Bir resim eklemek için araç çubuğundan Ekle menüsüne tıkla ve ardından Resim öğesini seç, Bilgisayardan yükle seçeneğine tıkla ve kullanmak istediğin resme çift tıkla.
 6. 6
  Bir hizalama seçeneğine tıkla. Üçe katlanan broşür için, metnin resimlerin etrafına sıralanmasını istersin, bu yüzden eklediğin herhangi bir resmin altındaki Metni kaydır yazısına tıklayabilirsin.
  • Metni ayır seçeneği metnin resmin üstüne duracağı ve altından devam edeceği anlamına gelir. Bu, özellikle küçük panelli üçe katlanan broşür için uygun bir seçenek.
  • Aynı hizada seçeneği resmin metnin ortasına yapıştırılacağı anlamına gelir, bu da broşür düzeninde sorunlara yol açabilir.
 7. 7
  Dosyayı yazdır veya paylaş. Broşürü yazdırmaya hazır olduğunda, araç çubuğundaki Dosya menüsüne tıkla, açılan açılır menüden Yazdır seçeneğine tıkla. Dosya menüsünden ayrıca belgeyi farklı bir biçimde indirebilir veya baskı merkezine veya iş arkadaşlarına e-postayla gönderebilirsin.
  • Google Dokümanlar dosyayı otomatik olarak kaydeder.
  Reklam

İpuçları

 • Broşürleri en kolay şekilde oluşturmak broşür için ihtiyaç duyduğun tüm dosyaları aynı yerde topladığında mümkündür. Broşüründe kullanmak istediğin tüm fotoğraf ve belgeleri, süreci hızlandırmak için bilgisayarının masaüstüne kopyala.
 • Ayrıca Google Dokümanlarını kullanmamayı tercih edersen Microsoft Word’de bir broşür oluştur.
Reklam

Uyarılar

 • Tüm yazıcılar çift taraflı yazdırmayı desteklemez, ki katlanan bir broşür oluşturmak için ihtiyacın olan şey de bu. Broşürünü yazdırmaya kalkışmadan önce, çift taraflı yazdırabilen bir yazıcıya erişimin olduğundan emin ol.


Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
iPhone'un Hoparlörleri Nasıl TemizleniriPhone'un Hoparlörleri Nasıl Temizlenir?
Android Cihazının Azami Ses Kademesi Nasıl ArtırılırAndroid Cihazının Azami Ses Kademesi Nasıl Artırılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Twitter'da Takipçi Nasıl SilinirTwitter'da Takipçi Nasıl Silinir?
Sesli Mesaj Nasıl KapatılırSesli Mesaj Nasıl Kapatılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Travis Boylls
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Travis Boylls. Travis Boylls, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Travis teknoloji makaleleri yazma, müşteri hizmetleri yazılımı sağlama ve grafik tasarım konularında deneyime sahiptir. Windows, macOS, Android, iOS ve Linux platformlarında uzmandır. Pikes Peak Toplum Fakültesi’nde grafik tasarım eğitimi almıştır. Bu makale 1.953 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.953 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam