Bu wikiHow makalesi ile Google Dokümanlar'da kaydedilen bir dokümanı nasıl paylaşabileceğini ve diğer kullanıcıların bu dokümanı çevrim içi olarak düzenlemesine nasıl izin verebileceğini öğreneceksin. Her kullanıcının bireysel ayarlarını değiştirebilir ve e-posta veya bağlantı yoluyla yeni kullanıcıları belgeyi düzenlemesi için davet edebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
İnternet Tarayıcısı Kullanmak

 1. 1
  İnternet tarayıcında Google Dokümanlar İnternet sitesini aç. http://www.docs.google.com bağlantısını adres çubuğuna yaz veya yapıştır, ardından klavyede Enter veya Return tuşuna bas.
  • Otomatik olarak oturum açılmadıysa kullanmak istediğin Google hesabıyla oturum aç.
 2. 2
  Düzenlemek istediğin belgeye tıkla. Tüm belgeleri burada bulabilirsin. Diğer katkıda bulunanlar için düzenlenebilir hâle getirmek istediğin belgeye tıklaman yeterli. Tıkladığında belge açılacaktır.
  • Belge listesinin sağ üst köşesindeki gri klasör simgesine tıklayarak yeni bir belge oluşturabilir veya yükleyebilirsin.
 3. 3
  Mavi renkli Paylaş butonuna tıkla. Bu buton belgenin sağ üst köşesindedir. Bu belgenin paylaşım tercihleri yeni bir pencerede açılacaktır.
 4. 4
  Sağ üstte bulunan Paylaşılabilir bağlantıyı al seçeneğine tıkla. Bu buton, Paylaş penceresinin sağ üst köşesindedir ve simgesinde bir daire içinde zincir vardır. Tıkladığında belgenin paylaşım bağlantısı gösterilecektir.
  • Simge yeşile dönecektir.
  • Simge zaten yeşilse burada bu belgeyi paylaşabileceğin bir bağlantı bulunuyor olacak ve o bağlantıya tıkladığında bağlantı panoya kopyalanacaktır.
 5. 5
  Bağlantıya sahip olan herkes ... açılır menüsüne tıkla. Bu menüyü paylaşım bağlantısının üstünde bulabilirsin.
  • Diğer kullanıcılar tarafından seninle paylaşılan bazı belgeler için düzenleme ayarlarını değiştiremeyebilirsin. Bu durumda, bu butonda "Bağlantıya sahip olan herkes görüntüleyebilir" yazacak ve bu butona tıklayamayacaksın.
 6. 6
  Açılır menüden Bağlantıya sahip olan herkes "düzenleyebilir" seçeneğini seç. Bu sayede paylaşım bağlantısına sahip herhangi bir kullanıcı belgeye çevrim içi olarak katılabilir ve hesabıyla belgeyi düzenleyebilir.
  • Alternatif olarak, "Kişiler ve gruplarla paylaşın" seçeneğinin altında e-posta adreslerini tek tek girebilir, e-posta listesinin yanındaki açılır menüyü tıklayıp burada Düzenleyebilir seçeneğini seçebilirsin.
  • Artık en üstteki paylaşım bağlantısını kopyalayabilir ve belgeyi herkesle paylaşabilirsin. Bağlantıya sahip olan herkes belgeyi düzenleyebilir.
 7. 7
  Sağ alttaki Gelişmiş butonuna tıkla. Bu, Paylaşım açılır penceresinin sağ alt köşesindeki gri butondur. Bu belgeyi paylaşan tüm kişilerin bir listesi açılacaktır.
  • Ayrıca en üstteki paylaşım bağlantısını buraya kopyalayabilirsin.
 8. 8
  İsteğe bağlı olarak "Kişileri davet et" alanına bir e-posta adresi gir. Bu belgeye erişmek için kişilere e-posta ile davet gönderebilir ve belgeyi düzenleyebileceklerini bildirebilirsin.
  • Birden çok e-posta adresini teker teker giriyorsan her adresi virgülle ayırdığından emin ol.
  • Bildirim göndermek istemiyorsan e-posta alanının altındaki "Kullanıcıları bilgilendir" kutusunun işaretini kaldır.
 9. 9
 10. 10
  Mavi renkli Gönder butonuna tıkla. Tıkladığında, seçilen kişilere bir davet e-postası ve belgenin paylaşılabilir bağlantısı gönderilir. Davet edilen tüm kişiler belgeni düzenleyebilecektir.
  • Kullanıcıları bilgilendir kutusunun işaretini kaldırırsan burada Tamam butonuna tıklaman ve dokümanının paylaşım bağlantısını kendin paylaşman gerekir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Telefon Uygulamasını Kullanmak

 1. 1
  iPhone, iPad veya Android'de Google Dokümanlar uygulamasını aç. Dokümanlar uygulamasının simgesinde beyaz arka plan üzerinde mavi bir belge sayfası var. Bunu telefonunun ana ekranında, bir klasörde veya Uygulamalar tepsisinde bulabilirsin.
 2. 2
  Düzenlenebilir hâle getirmek istediğin belgeyi bul ve ona dokun. Dokunduğunda belge tam ekran olarak açılacaktır.
  • Alternatif olarak, sağ alttaki renkli "+" simgesine dokun ve yeni bir belge oluştur.
 3. 3
  Üst tarafta yanında "+" simgesi olan kişi figürüne dokun. Bu butonu ekranın sağ üst köşesinin yakınında bulabilirsin. Dokunduğunda "Paylaş" sayfası açılacaktır.
  • Paylaşılan bir belgede paylaşım tercihlerini düzenleme iznin yoksa burada bir bildirim penceresi göreceksin.
  • Bu simgeyi görmüyorsan sağ üstteki üç nokta simgesine dokunabilir, menü panelinde Paylaş ve dışa aktar seçeneğini seçip burada Paylaş seçeneğine dokunabilirsin.
 4. 4
  İsteğe bağlı olarak "Erişimi olanlar" seçeneğinin altındaki kullanıcı listesine dokun. Dokunduğunda, belgeye erişimi olan tüm kişilerin bir listesi açılır.
  • Burada bir kullanıcının yanındaki açılır simgeye dokunabilir ve ona düzenleme yapma olanağı vermek için Düzenleyen seçeneğini seçebilirsin.
 5. 5
  Belgeye katkıda bulunmak için davet etmek istediğin kişiyi gir. Kişi alanına dokun ve düzenleyen olarak eklemek istediğin kişileri yaz.
  • Burada kayıtlı kişiler arasından seçim yapabilir veya teker teker adreslerini yazıp virgülle ayırabilirsin.
 6. 6
 7. 7
  Açılan pencerede Editor Düzenleme seçeneğini seç. Bu sayede burada seçtiğin tüm kişiler belgeyi düzenleyebilecektir.
 8. 8
  Davet edeceğin kişilere isteğe bağlı olarak bir davet mesajı yazabilirsin. Mesaj yazmak istiyorsan Mesaj alanını kullanabilirsin.
 9. 9
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler.
Bu sayfaya 246 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam