Google Chrome'da Varsayılan Dil Nasıl Değiştirilir?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu wikiHow makalesinde Google Chrome web tarayıcısında kullanılan varsayılan dili nasıl değiştirebileceğini öğrenebilirsin. Google Chrome'un web sayfalarını varsayılan diline çevirmeyi önermesine rağmen, web sayfalarının yazıldıkları dillerde görüntülenmeye devam edeceğini aklından çıkarma. Telefonunun dil ayarlarını kullandıkları için iPhone ya da Android Chrome uygulamasında varsayılan dili değiştiremezsin.

Adımlar

 1. 1
  Google Chrome’u aç. Uygulama simgesi kırmızı, sarı, yeşil ve mavi bir küreye benzer.
 2. 2
  simgesine tıkla. Bu simge arama penceresinin sağ üst köşesinde yer alır. Tıkladığında karşına açılır bir pencere çıkacaktır.
 3. 3
  Ayarlar’a tıkla. Bu seçeneği açılır penceresinin alt tarafına yakın bir yerde göreceksin.
 4. 4
  Ekranı aşağı kaydır ve Gelişmiş’e tıkla. Bu seçenek sayfanın en altında yer alır. Tıkladığında ek seçenekler açılır.
 5. 5
  Ekranı aşağı kaydır ve Dil’e tıkla. Bu seçenek, "Gelişmiş" bölümünün en üstünden sayfanın yaklaşık yarısına yakın bir yerde bulunan "Diller" başlığının altında yer alır.
 6. 6
  Dil ekle’ye tıkla. Bu seçenek "Dil" kısmının altında yer alan bir bağlantıdır. Bu bağlantıya tıkladığında karşına açılır bir pencere çıkarır.
 7. 7
  Bir dil seç. Eklemek istediğin dilin sol tarafında yer alan kutucuğu seç.
  • Kullanmak istediğin dili bulmak için menüyü aşağı kaydırman gerekebilir.
  • Diller alfabetik sıraya göre düzenlenmiştir.
 8. 8
  Ekle’ye tıkla. Bu, açılır pencerenin sağ alt köşesinde yer alan mavi bir butondur. Tıkladığında seçmiş olduğun dili, diller listesine ekler.
 9. 9
  Dili varsayılan olarak ayarla. Dil lehçesinin sağındaki simgesine tıkla, daha sonra açılır menüdeki Google Chrome’u bu dilde görüntüle’ye tıkla.
  • "İngilizce" gibi bazı diller varsayılan dil olarak ayarlanamaz, bunun yerine "İngilizce (Amerika Birleşik Devletleri)" lehçesini (ya da başka bir lehçe) seçmek zorunda kalacaksın. [1]
 10. 10
  Yeniden başlat’a tıkla. Bu seçenek, az önce varsayılan olarak seçmiş olduğun Chrome dilinin sağ tarafında yer alır. Bu seçeneğe tıklamak Google Chrome'u kapatacak ve yeniden açacaktır. Chrome tekrar açıldığında seçtiğin dil, Chrome’un Ayarlar menüsü ve diğer yerleşik menü seçenekleri için kullanılacaktır.
  • Google Chrome’un yeniden açılması 30 saniye kadar sürebilir.

İpuçları

 • Varsayılan dili değiştirmek yazım denetimi ayarlarını değiştirmeyecektir. Yazım ayarlarını değiştirmek için "Diller" bölümünde yer alan Yazım denetimi’ne tıkla. Daha sonra bu dilin yazım denetimini etkinleştirmek için tercih ettiğin dilin sağındaki gri düğmeye tıkla. Yazım denetimini kapatmak için önceki varsayılan dilin sağındaki mavi düğmeye de tıklayabilirsin.

Uyarılar

 • Eğer Chrome tarayıcın anlamadığın bir dilde takılıp kalırsa Google Chrome’u kaldırman ve yeniden yüklemen gerekebilir.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Change the Default Language in Google Chrome, Español: cambiar el idioma por defecto en Google Chrome, Português: Mudar o Idioma Padrão no Google Chrome, Italiano: Cambiare la Lingua Predefinita in Google Chrome, Deutsch: Die Sprache in Google Chrome wechseln, Français: changer la langue par défaut de Google Chrome, Русский: изменить основной язык Google Chrome, 中文: 改变Google Chrome的默认语言, Nederlands: De standaardtaal in Google Chrome aanpassen, Bahasa Indonesia: Mengubah Bahasa Utama di Google Chrome, العربية: تغيير اللغة الأساسية في متصفح جوجل كروم, Čeština: Jak změnit výchozí jazyk v Google Chrome, 한국어: 크롬에서 기본 언어 설정 변경하는 방법, ไทย: เปลี่ยนภาษาของ Google Chrome, Tiếng Việt: Thay đổi ngôn ngữ mặc định trong Google Chrome, हिन्दी: गूगल क्रोम में डिफ़ौल्ट भाषा बदलें, 日本語: Google Chromeのデフォルト言語を変更する

Bu sayfaya 599 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?