Bu wikiHow makalesi, Google Chrome kullanırken bir veya bir grup internet sitesine erişimin nasıl engelleneceğini öğretir. Ücretsiz Block Site uzantısı veya uygulamasıyla internet sitelerine erişimi, Personal Blocklist’i kullanarak sitelerin Google aramalarında gözükmesini engelleyebilirsin. iPhone veya iPad’de sitelerin Google Chrome’da gözükmesini engelleyemeyeceğini ve Personal Blocklist'in sadece masaüstündeki tarayıcılarda olduğunu unutma.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Masaüstünde Block Site Uzantısını Kullanmak

 1. 1
  Block Site sayfasını aç. Bu sayfadan Block Site uzantısını indireceksin.
  • Block Site ile belirli sayfaları veya internet sitesinin tamamını engelleyebilirsin. Ayrıca diğer kullanıcıların engelleme listesini değiştirememesi için şifre de koyabilirsin.
 2. 2
  CHROME’A EKLE’ye tıkla. Bu düğme sayfanın sağ üst kısmındaki mavi bir düğmedir.
 3. 3
  Belirtildiğinde Uzantı ekle’ye tıkla. Bu seçenek sayfanın en üstünde gözükecektir. Ona tıkladığında Block Site kurulacaktır.
 4. 4
  Block Site simgesine tıkla. Bu, Chrome penceresinin sağ üst kısmındaki kalkan şeklinde bir simgedir. Açılır bir menü gözükecektir.
 5. 5
  Edit block sites list’e tıkla. Bu seçeneği açılır menüde göreceksin. Buna tıkladığında Block Site sayfası açılır.
  • Eğer Block Site sayfasını açmak istiyorsan bunu ayrıca açılır menünün sağ üst kısmındaki dişli simgesine tıklayarak da yapabilirsin.
 6. 6
  Bir internet sitesi ekle. Sayfanın üst kısmındaki "Enter a web address" (Bir internet sitesi gir) kutusuna tıkla ve engellemek istediğin adresi yaz.
  • Eğer bir internet sitesindeki belirli bir sayfayı engellemek istiyorsan o sayfaya git, sonra pencerenin en üstündeki adres çubuğuna tıklayıp Ctrl+C (Windows) veya Command+C (Mac) tuşlarına basarak adresi kopyala.
 7. 7
  ’ya tıkla. Bu düğme internet sitesi metin alanının sağındadır. İnternet sitesi anında Block Site’ın engellenen internet siteleri listesine eklenecektir.
  • Bu siteyi Block Site’ın kara listesinden istediğin zaman kaldırabilirsin. Bunun için engellenen siteler listesindeki internet sitesi URL’sinin sağında bulunan kırmızı daire şeklindeki simgeye dokun.
 8. 8
  Settings’e tıkla. Bu sekme Block Site sayfasının sol kenarındadır.
 9. 9
  "Require a password to access Block Site menu" (Block Site menüsüne erişmek için parola kullan) kutusunu işaretle. Böylece sayfanın altında bir parola kutusu gözükecektir.
  • Eğer parolanla engellenen sitelere girilebilmesini istiyorsan "Enable password access to blocked pages" (Engellenen sitelere parola ile erişime izin ver) kutusunu işaretle.
 10. 10
  Sayfayı aşağı kaydır ve bir parola gir. Sayfanın altındaki kutuya tercih ettiğin parolayı (en az 5 karakter) gir.
 11. 11
  Set Password’e tıkla. Bu düğme parola alanının sağındadır. Böylece parolan oluşturulacak ve Block Site’de aktif hale gelecektir.
  • İlerde Block Site’de site eklemek veya çıkarmak için parolanı girmen gerekecektir.
  • Eğer Block Site parolanı unutursan, Block Site simgesine sağ tıklayıp Chrome’dan kaldır’a tıkla.
 12. 12
  Block Site’a gizli modda izin ver. İnsanlar Block Site’ın kısıtlamalarından kurtulmak için gizli modu kullanabilirler, fakat bu problemi gidermek için Block Site’ı gizli modda aktif hale getirebilirsin:
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Android’te Block Site Kullanmak

 1. 1
  Block Site uygulamasını indir. Google Play Store uygulamasını aç ve şunları yap:
  • Arama çubuğuna dokun.
  • blocksite yaz ve Git veya Enter’a dokun.
  • "BlockSite - Block Distracting Apps and Sites" başlığı altındaki YÜKLE’ye dokun.
  • Belirtildiğinde KABUL ET’e dokun.
 2. 2
  Block Site’ı aç. Google Play Store’da ’a dokun veya kalkan şeklindeki Block Site uygulama simgesine dokun.
 3. 3
  ETKİNLEŞTİR’e dokun. Bu düğme ekranın en altındaki yeşil düğmedir.
  • İlerlemeden önce ANLADIM düğmesine dokunman istenebilir.
 4. 4
  Android cihazının Ayarlarından Block Site’ı etkinleştir. Block Site varsayılan olarak Ayarlardaki Erişilebilirlik bölümünü açacaktır, fakat eğer açılmazsa aşağıdakileri yaparak o bölüme ulaşabilirsin:
 5. 5
  Block Site’ı yeniden aç. Eğer Block Site kapalı veya arka planda çalışıyor ise, devam etmeden önce uygulamayı yeniden aç.
  • Eğer BlockSite hâlâ açıksa, tüm açık uygulamaları görmek için sağ alt köşedeki yuvarlak düğmeye, sonra açılması için Block Site’a dokunabilirsin.
 6. 6
  ’ya dokun. Bu, ekranın sağ alt köşesindeki yeşil bir düğmedir. Böylece internet sitelerini engelleyebileceğin sayfaya yönlendirileceksin.
 7. 7
  Bir internet sitesi adresi gir. Ekranın en üstündeki kutuya dokun ve bir internet sitesi adresi gir (ör., facebook.com).
  • Tüm adresi yazman gerekmez; sadece _____.com şeklinde yazman yeterli.
 8. 8
  ’a dokun. Bu, ekranın sağ üst köşesindedir. Böylece internet sitesi engelli siteler listesine eklenecektir ve bu da, Android cihazındaki Google Chrome veya diğer tarayıcılarda bu sitenin ziyaret edilmesini engelleyecektir.
  • İstediğin zaman bu internet sitesinin engelini site isminin sağında bulunan çöp kutusu simgesine dokunarak kaldırabilirsin.
 9. 9
  Android’teki bir uygulamayı tamamen engelle. Eğer geçici olarak bir uygulamayı engellemen gerekiyorsa, bunu yapmak için Block Site ekranının sağ alt köşesindeki ’ya dokun, sonra en üstteki APPS sekmesine dokun ve daha sonra engellemek istediğin uygulamayı seç.
  • İnternet sitelerinde olduğu gibi, isminin yanındaki çöp kutusu simgesine dokunarak uygulamanın engelini kaldırabilirsin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Masaüstünde Personal Blocklist by Google’ı Kullanmak

 1. 1
  Google Chrome’u güncelle. Haziran 2018 itibariyle, Personal Blocklist Chrome’un en son sürümünde (sürüm 67.0.3396.87) çalışmaktadır ancak daha önceki sürümlerde çalışmayabilir. Güncellemek için:
 2. 2
  Personal Blocklist'in kullanımını öğren. Block Site’ın aksine, Personal Blocklist kullanıcıların internet sitelerine erişimini engellemez; ancak engellenen internet sitelerini Google aramalarında gizler.
  • Örneğin; Personal Blocklist’te facebook.com’u engellediysen Facebook’u açabilirsin, ama Google arama sonuçlarında "facebook.com" sitesi gözükmez.
 3. 3
  Personal Blocklist sayfasını aç. Burası Personal Blocklist’i yükleyeceğin sayfadır.
 4. 4
  CHROME’A EKLE’ye tıkla. Bu düğme, Personal Blocklist penceresinin sağ üst kısmındaki mavi bir düğmedir.
 5. 5
  Belirtildiğinde Uzantı ekle’ye tıkla. Bu seçenek sayfanın en üstünde gözükecektir. Personal Blocklist yüklenmeye başlayacaktır.
 6. 6
  Engellemek istediğin bir internet sitesine git. Ne yazık ki, halihazırda bir arama sonucunu yanındaki bir bağlantıyı tıklayarak engellemek mümkün değil, ancak söz konusu internet sitesine girerek bir internet sitesini arama sonuçlarından engelleyebilirsin.
  • Ayrıca arama sonuçları listesini görmek için Google’a bir ifade yazıp saklamak istediğin sonucu seçebilirsin.
 7. 7
  Personal Blocklist simgesine tıkla. Bu, sayfanın sağ üstündeki kırmızı bir arka plan üzerinde beyaz bir el şeklinde olan bir simgedir. Bir açılır menü gözükecektir.
 8. 8
  Mevcut etki alanını engelle’ye tıkla. Bu bağlantı açılan menünün en üstündedir ve sonrasında internet sitesinin URL’si bulunur. Bu bağlantıya tıkladığında mevcut site adresi Personal Blocklist’e eklenir.
 9. 9
  Chrome’un "Geri" düğmesine tıkla. Bu düğme Chrome penceresinin sol üst kısmındadır. Bu, Personal Blocklist’e yapılan eklemeyi onaylar. Seçilen site artık Chrome’da yapılan aramaların sonucunda çıkmayacaktır.
 10. 10
  Blocklist’i dene. Google arama sayfasında internet sitenin adını aramayı dene (ör., eğer Facebook’u engellediysen, Google’a facebook yazacaksın). Sonuç bağlantı listesinde, internet sitesi bağlantısı kısaca görünüp kaybolacaktır.
  • Engellenen internet sitesinin URL’sini girildiğinde site yine açılacaktır. Eğer Google Chrome’da siteye erişimi engellemek istersen Block Site’ı kullan.
 11. 11
  Gizli modda Personal Blocklist’e izin ver. Kısıtlamalarından kurtulmanın bir yolu gizli modu kullanmaktır, fakat bu problemi gidermek için Personal Blocklist’i gizli modda etkinleştirebilirsin:
  Reklam

İpuçları

 • Block Site ayrıca engellenen sitelere bir süre sınırı koymayı da sağlayarak, belirli bir sitenin (ör., YouTube) Pazartesi’den Cuma’ya (veya benzer bir şey) kadar çalışma saatleri arasında engellenmesi gibi şeyler yapmaya olanak tanır.
Reklam

Uyarılar

 • İnternet sitesi engelleyicileri gerçek zamanlı izlemenin yerine geçmez; çoğu internet sitesi engelleyicinin zayıf tarafları ve açık kapısı bulunur, yani çalışanlar veya çocuklar eninde sonunda buna bir çözüm bulabilirler.


Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Nicole Levine, MFA
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Nicole Levine, MFA. Nicole Levine, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Teknik dokümantasyon oluşturma ve önde gelen internet sitesi barındırma ve yazılım şirketlerindeki destek ekiplerini yönetme alanlarında 20 yıldan fazla deneyime sahiptir. Nicole ayrıca Portland Eyalet Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık alanında Güzel Sanatlar Yüksek Lisans derecesine sahiptir ve farklı kurumlarda kompozisyon, bilim kurgu yazarlığı ve ev yapımı dergi (zin) hazırlama dersleri vermektedir. Bu makale 51.656 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 51.656 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam