Gizli Mod Nasıl Etkinleştirilir?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Masaüstünde Chrome'daMobil Cihazda Chrome'daMasaüstünde Firefox'taiPhone'da Firefox'taAndroid'te Firefox'taMicrosoft Edge'deInternet Explorer'daMasaüstünde Safari'deMobil Cihazda Safari'de

Bu wikiHow makalesi ile tarayıcının, geçmişi kaydetmeden İnternet'te gezinmeni sağlayan "gizli"(incognito) penceresini nasıl etkinleştireceğini öğreneceksin. Gizli modun bazı çeşitleri, hem masaüstü hem de mobil platformlarda neredeyse tüm yeni İnternet tarayıcılarda bulunur. Bilgisayarının yöneticisi tarayıcılardaki gizli modu devre dışı bıraktıysa gizli modu açamazsın (veya açma seçeneğini bulamazsın).

1
Masaüstünde Chrome'da

 1. 1
  Google Chrome'u aç. Chrome uygulamasının kırmızı, sarı, yeşil ve mavi küreye benzeyen simgesine tıkla veya çift tıkla.
 2. 2
  seçeneğine tıkla. Bu seçenek, Chrome penceresinin sağ üst köşesinde, doğrudan X simgesinin altındadır.
 3. 3
  Yeni gizli pencere seçeneğine tıkla. Bu, buradaki açılır menünün üst tarafına doğrudur. Bu seçeneğe tıkladığında, gizli modda açılmak üzere yeni bir Chrome penceresi açılır.
  • Bu seçeneği görmüyorsan gizli gezinme, Chrome tarayıcında kısıtlanmış olabilir.
  • Gizli sekmeyi kapattıktan sonra, özel gezinme sırasındaki indirme ve sayfa görüntüleme geçmişi silinir.
 4. 4
  Klavye kısayolunu kullan. Herhangi bir zaman yeni bir gizli Chrome penceresi açmak için Ctrl+ Shift+N (Windows) veya Command+ Shift+N (Mac) tuşlarına basabilirsin.

2
Mobil Cihazda Chrome'da

 1. 1
  Google Chrome'u aç. Chrome uygulamasının kırmızı, sarı, yeşil ve mavi küreye benzeyen simgesine dokun.
 2. 2
  butonuna dokun. Bu, ekranın sağ üst köşesindedir.
 3. 3
  Yeni Gizli Sekme seçeneğine dokun. Dokunduğunda, geçmişin saklanmayacağı yeni bir gizli pencere açılır. Pencereyi kapattığında, görüntülediğin sayfaların kaydı veya indirdiğin dosyalar Chrome'dan silinir.
  • Gizli pencerede, standart bir Chrome sekmesine kıyasla daha koyu bir renk düzeni var.
  • Ekranın üstündeki numaralanmış kareye dokunarak ve sola veya sağa kaydırarak normal Chrome penceresi ile gizli pencere arasında geçiş yapabilirsin.

3
Masaüstünde Firefox'ta

 1. 1
  Firefox tarayıcısını aç. Firefox uygulamasının mavi küre üzerinde turuncu renkli bir tilki bulunan simgesine tıkla veya çift tıkla.
 2. 2
  butonuna tıkla. Bunu Firefox penceresinin sağ üst köşesinde göreceksin. Bir açılır menü belirecek.
 3. 3
  Yeni Gizli Pencere seçeneğine tıkla. Tıkladığında, Firefox geçmişi kaydetmeksizin İnternet'te gezinip dosya indirebileceğin yeni bir gizli gezinme penceresi açılacak.
 4. 4
  Klavye kısayolunu kullan. Firefox’ta herhangi bir sayfada yeni bir gizli gezinme penceresi açmak için Ctrl+ Shift+P (Windows) veya Command+ Shift+P (Mac) tuşlarına basabilirsin.

4
iPhone'da Firefox'ta

 1. 1
  Firefox'u aç. Firefox uygulamasının, mavi bir kürenin etrafına sarılı turuncu renkli tilkiyi andıran simgesine dokun.
 2. 2
  "Sekmeler" simgesine dokun. Bu, ekranın alt tarafındaki numaralanmış karedir. Dokunduğunda, açık sekmelerin bir listesi ekrana gelir.
 3. 3
  Maske simgesine dokun. Bu, ekranın sol alt köşesindedir. Maske, şu an gizli gezinme modunda olduğunu belirtmek üzere mor renge döner.
 4. 4
  butonuna dokun. Bu, ekranın sağ alt köşesindedir. Dokunduğunda, gizli gezinme modunda yeni bir sekme açılır. Bu sekmeyi kullanırken arama geçmişin kaydedilmeyecek.
  • Numaralanmış kareye dokunarak ve ardından kapatmak için maske simgesine dokunarak normal gezinme penceresine geri dönebilirsin.
  • Firefox'u kapattığında açık olan gizli gezinme sekmeleri silinir.

5
Android'te Firefox'ta

 1. 1
  Firefox'u aç. Firefox uygulamasının, mavi bir kürenin etrafına sarılı turuncu renkli tilkiyi andıran simgesine dokun.
 2. 2
  butonuna dokun. Bu, ekranın sağ üst köşesindedir. Bir açılır menü belirecek.
 3. 3
  Yeni gizli sekme seçeneğine dokun. Bu seçenek açılır menünün üst tarafının yakınındadır. Dokunduğunda, gizli gezinme modunda yeni bir sekme açılır. Bu sekmeyi kullanırken arama geçmişin kaydedilmeyecek.
  • Ekranın sağ üst tarafındaki numaralanmış kareye dokunarak ve ardından ekranın sol üst tarafındaki şapka simgesine dokunarak normal gezinme sekmesine geri dönebilirsin.

6
Microsoft Edge'de

 1. 1
  Microsoft Edge'i aç. Edge uygulamasının, koyu mavi arka plan üzerinde beyaz bir "e" (veya koyu mavi "e") şeklindeki simgesine tıkla veya çift tıkla.
 2. 2
  butonuna tıkla. Bu, pencerenin sağ üst köşesindedir. Bir açılır menü belirecek.
 3. 3
  Yeni InPrivate penceresi seçeneğine tıkla. Bu seçeneği, açılır menünün üst kısmının yakınında göreceksin. Bu seçeneğe tıkladığında, Edge geçmişi kaydetmeksizin sayfaları görüntüleyebileceğin veya dosyaları indirebileceğin yeni bir gezinme penceresi açılacak.
  • InPrivate penceresini kapattığında normal gezinme penceresine döneceksin.
 4. 4
  Klavye kısayolunu kullan. Microsoft Edge açık olduğunda gizli gezinme penceresi açmak için Ctrl ve Shift tuşlarına bas ve P tuşuna dokun.

7
Internet Explorer'da

 1. 1
  Internet Explorer'ı aç. Internet Explorer uygulamasının, açık mavi "e" simgesine tıkla veya çift tıkla.
 2. 2
  Ayarlar'ı aç. Internet Explorer penceresinin sağ üst tarafındaki dişli şeklindeki simgeye tıkla. Bir açılır menü belirecek.
 3. 3
  Güvenlik seçeneğini seç. Bu seçeneği, açılır menünün üst kısmının yakınında göreceksin. Seçtiğinde, bir pencere açılır.
 4. 4
  InPrivate Gezinme seçeneğine tıkla. Bu, açılan Güvenlik menüsünün üst kısmının yakınındadır. Tıkladığında, Internet Explorer'ın bilgisayarın arama geçmişini veya indirme kaydını kaydetmeden gezinebileceğin InPrivate Gezinme penceresi açılır.
  • InPrivate Gezinme'den çıktığında normal gezinme penceresine geri dönersin.
 5. 5
  Klavye kısayolunu kullan. Internet Explorer açık olduğunda gizli gezinme penceresi açmak için Ctrl ve Shift tuşlarına bas ve P tuşuna dokun.

8
Masaüstünde Safari'de

 1. 1
  Safari'yi aç. Safari uygulamasının, Mac'in Dock'unda bulunan mavi pusula şeklindeki simgesine tıkla.
 2. 2
  Dosya seçeneğine tıkla. Bu, ekranın sol üst köşesindedir. Bir açılır menü belirecek.
 3. 3
  Yeni Gizli Pencere seçeneğine tıkla. Tıkladığında Safari'nin, Safari ziyaret ettiğin siteleri veya indirilenleri hatırlamaksızın İnternet'te gezinebileceğin gizli modu açılır.
  • Safari'nin Gizli Penceresi'nde, standart bir gezinme penceresine kıyasla daha koyu bir renk düzeni var.
 4. 4
  Klavye kısayolunu kullan. Yeni bir gizli pencere açmak için Safari açıkken Command+ Shift+N tuşlarına basabilirsin.

9
Mobil Cihazda Safari'de

 1. 1
  Safari'yi aç. Safari uygulamasının, beyaz bir arka plan üzerinde mavi pusula şeklindeki simgesine dokun.
 2. 2
  Üst üste binen iki kutu şeklindeki butona dokun. Bu simge, ekranın sağ alt köşesindedir.
 3. 3
  Gizli sekmesine dokun. Bu, ekranın sol alt köşesindedir.
 4. 4
  + simgesine dokun. Bu, ekranın alt tarafındadır. Dokunduğunda, Gizli modda Safari geçmişi kaydetmeksizin arama yapabileceğin yeni bir pencere açılır.
  • Normal gezinme penceresine geri dönmek için üst üste binen kutu simgesine dokun, tekrar Gizli sekmesine dokun ve Tamam butonuna dokun.
  • Safari uygulamasını kapattığında Gizli gezinme oturumu kapanmaz. Kapanması için kapatmak istediğin sayfaları sola kaydırman gerekir.

İpuçları

 • Gizli mod, bilgisayarındaki parolalar veya çerezler saklanmadığından iki farklı hesabı (örneğin Gmail veya Facebook) aynı anda kullanmak açısından mükemmeldir.

Uyarılar

 • Gizli modda gezinmek, işverenin, İnternet hizmet sağlayıcının veya bilgisayarına yüklenmiş olabilecek casus yazılımların senin arama geçmişini görmesini engellemez.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Activate Incognito Mode, Español: activar el modo de incógnito, Русский: активировать режим инкогнито, Deutsch: Inkognito Modus aktivieren, Italiano: Attivare la Modalità di Navigazione in Incognito, Português: Ativar o Modo Anônimo, Français: activer le mode « Incognito », 中文: 启动隐身模式, Bahasa Indonesia: Menghidupkan Mode Incognito, Nederlands: Incognitomodus activeren, Čeština: Jak aktivovat anonymní režim, العربية: تصفح الإنترنت مُتخفيًا, ไทย: เปิดโหมด Incognito, Tiếng Việt: Kích hoạt chế độ ẩn danh, 日本語: ブラウザのプライベートモードを有効にする, 한국어: 브라우저의 시크릿 모드 쓰는 법, हिन्दी: इनकोग्निटो (Incognito) मोड एक्टिवेट करें (Activate Incognito Mode)

Bu sayfaya 3.583 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?