Sanki gözetlendiğini mi hissediyorsun? Sadece özel yaşamının korunduğundan emin olmak istiyor da olabilirsin. İşte gizli kameraları ve mikrofonları saptamanın birtakım yolları.

Yöntem 1 / 3:
Ön Tarama Yapmak

 1. 1
  Çevrende fiziksel bir arama yap. Bu, gözetlendiğinden şüphelendiğin odayı ya da binayı yavaş ve titiz bir şekilde incelemeyi içerir.
  • Etrafında çiçek aranjmanları, duvarda eğik duran ya da sıra dışı yerlere asılmış resimler veya normal gözükmeyen abajurlar gibi farklı ya da acayip gözüken bir şey var mı diye bak. Bizzat monte etmediğin duman detektörlerini ve içine kamera gizlenmiş olabilecek hoparlörleri kontrol et.
  • Saksıların, ışık fikstürlerinin ve içerisine kolayca mikrofon ileticisi gizlenebilecek diğer şeylerin içine bak.
  • Kanepe minderlerinin, masa üstlerinin ve rafların altına bak. Rafların ve masa üstlerinin altı, minyatür kameralar için idealdir.
  • Hiçbir yere, örneğin elektrikli ev aletlerine ya da tanıdık bir aygıta gitmeyen kablolar var mı diye bak. "Kablolu" casus ekipmanlar günümüz teknolojisinde eskisi kadar yaygın değilse bile, özellikle ticari işletmelerde hâlâ hasar önleme amacıyla kalıcı gözetleme için kullanılıyor.
 2. 2
  Çıt çıkarmadan odayı baştan aşağı gez. Harekete duyarlı birçok küçük kamera çalışma sırasında, duyulması çok zor bir tıkırtı ya da vızıltı çıkarır.
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Karanlıktan Faydalanmak

 1. 1
  Işıkları söndür, sonra etrafa bakınıp küçük kırmızı ya da yeşil LED ışıkları var mı diye bak. Bazı mikrofonların çalıştığını gösteren ışıkları olabiliyor ve kuran kişi dikkatsizse bu ışığı örtmemiş ya da devre dışı bırakmamış olabilir.
 2. 2
  Işıklar sönükken bir cep feneri alıp dikkatlice tüm aynaları incele. Aynaların bir yanı, kameranın görüntü alabileceği biçimde şeffaf yapılabilir. Fakat bunun işe yaraması ve aynanın yansıtıcılığını sürdürmesi için, gözetleyen tarafın gözetlenen taraftan daha karanlık olması gerekir.
 3. 3
  Karanlıkta iğne deliği kameraları ara. İğne deliği kameraları, duvardaki ya da herhangi bir nesnedeki küçücük bir açıklığın arkasına yerleştirilmiş bir CCD (Yükten Bağlaşımlı Aygıt, yani ışığa duyarlı bir devre) içerebilir. Boş bir tuvalet kâğıdı rulosu ve bir de cep feneri al. Tüpü tıpkı teleskop gibi bir gözüne daya, diğer gözünü yum. Feneri odada gezdirirken ışığı geri yansıtan küçük parıltılar var mı diye bak.
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Sinyal Saptayıcı Kullanmak

 1. 1
  Bir RF sinyal saptayıcı ya da dinleme cihazı saptayıcı satın al. Eğer gerçekten gözetlendiğine ve dinlendiğine inanıyorsan bir RF (radyo frekansı) saptayıcı al ve evini, odanı ya da iş yerini tara. Bu taşınabilir aygıtlar küçük, kolay kullanılan ve nispeten ucuz şeyler. Ne var ki bir RF saptayıcının yakalayamayacağı, çoklu frekansları hızla değiştiren “yaygın spektrumlu” dinleme ve gözetleme cihazları da var. Bunlar genelde profesyoneller tarafından kullanılır ve ancak deneyimli bir teknisyen ve spektrum analiz aygıtıyla saptanabilir.
 2. 2
  Elektromanyetik alanları saptamak için cep telefonunu kullan. Cep telefonundan arama yap, sonra telefonu, bir kamera ya da mikrofon yerleştirilmiş olmasından şüphelendiğin yere götürüp salla. Eğer telefondan tıkırtılar gelirse telefonun bir elektromanyetik alanla girişim yapıyor olabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Otel odalarını kontrol et.
 • Bir şey bulursan yetkililere haber ver. Kamerayı ya da mikrofonu devre dışı bırakma ya da hareket ettirme. Hiç farkına varmamış gibi yap, gözetlenen bölgenin dışına çık ve kolluk kuvvetlerine haber ver. Gizli mikrofon ve kameranın kurulu durumda olduğuna dair kanıt isteyeceklerdir, aletleri odanın ortasında yatarken görmek değil.
 • Bilgisayarının mikrofonu ve web kamerası (varsa), kullanımda değilken devre dışı ya da üzeri örtülü olmalıdır.
 • Kablosuz gözetim aygıtları, kablosuz aktarım donanımı içerdikleri için biraz daha büyük olur. Bu aygıtlar 60 metre çaplı bir alanda bilgi gönderebilir.
 • Yasadışı bir şey görürsen tanıdığın herkese ve devlet yetkililerine, mesela polis memurlarına göster.
Reklam

Uyarılar

 • Sessiz taramalar için RF saptayıcıyı sakla ve sessiz modda çalıştır.
 • Kamera ve mikrofon aradığını, kameralara ve mikrofonlara belli etme.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Boş tuvalet kâğıdı rulosu (isteğe bağlı)
 • Cep feneri (isteğe bağlı)
 • Kaliteli bir RF saptayıcı (isteğe bağlı)
 • Cep telefonu (isteğe bağlı)

Bununla İlgili wikiHow'lar

Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Twitter'da Takipçi Nasıl SilinirTwitter'da Takipçi Nasıl Silinir?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
iPhone'un Hoparlörleri Nasıl TemizleniriPhone'un Hoparlörleri Nasıl Temizlenir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Android Cihazının Azami Ses Kademesi Nasıl ArtırılırAndroid Cihazının Azami Ses Kademesi Nasıl Artırılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Reklam

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam