Gizli Kameralar Nasıl Saptanır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Gözlerini kullanGözetlenmeye Karşı Teknikler KullanReferans

Bir odaya girdiğinde ya da sokakta yürürken örümcek hislerin zil çalıyor mu? Yoksa izlendiğini bir şekilde biliyor musun? Günümüzde büyük olasılıkla haklısın; her yer casus kamera dolu ve bunlara her geçen gün yenileri ekleniyor. Muhtemelen kendini ve özel hayatını korumak için, bu gizli kameraları nasıl bulabileceğini merak ediyorsun. Bunu nasıl yapacağını göstereceğiz.

1
Gözlerini kullan

 1. 1
  Bariz belirtileri fark et. Kameralar saklanabilir ama lensleri sadece kamufle edilebilir.
 2. 2
  Kamu alanlarındaki gizli kameralara dikkat et ve onlardan kaçın.
  • En iyi görüş açısı sağlayacak yerleri araştır. Bunlar genellikle binaların daha yüksek yerleri ya da önlerinde engel bulunmayan açık alanlardır.
  • Camdan ya da plastik kubbelere, özellikle de boyanmış olanlara bak. Kamu alanlarındaki kameralar çoğunlukla koruyucu kalkanların arkasında bulunur. Bu koruyucu kalkan odaya dönükse, aynalı ya da şeffafsa muhtemelen arkasında kamera vardır.

2
Gözetlenmeye Karşı Teknikler Kullan

 1. 1
  İnternetten ya da bulunduğun yerdeki elektronik mağazasından kablosuz kamera dedektörü al.
  • Satın aldığın kamera dedektörüyle, araştırdığın odayı baştan aşağı tara.
 2. 2
  Cep telefonunu kullan. Bir arama yap, sonra da telefonu şüphelendiğin eşyanın etrafında oynat. Telefon, elektromanyetik alan yayan nesnelerin yanında tıkırtı ve cızırtı sesleri çıkaracaktır.
  • Bütün telefonlar bunu yapmaz, ama telefonun arama geleceği zaman ya da hoparlörlerin yakınındayken vızıldıyor ya da tiz sesler çıkarıyorsa bu yöntem işe yarar.
  • Cihazı sök. Eğer birinin röntgencilik yaptığından, özel hayatını bir sapığın ihlal ettiğinden kuşkulanıyorsan derhal polise haber ver.
  • Video sinyal kutusunu bulmak için yetkililerle işbirliği yap. Bu, içine kabloların girdiği düz bir metal kutu biçimindedir.
  • Saldırgan sensen hiç kusura bakma, enselendin!

İpuçları

 • Kablosuz kameralar telsiz vericisi kullanır ve bu aygıtı içerdiğinden biraz büyüktür. Bu aygıtlar pille çalışabilir ve yaklaşık 60 metre uzaklıktaki bir kayıt aygıtına görüntü yollayabilir. Bu tür kameralar, başkalarını gizlice izlemek isteyenler arasında çok popüler.
 • Aynı görsel kontrolleri ve taramaları otellerde ve iş yerlerinde de gerçekleştir. Unutma ki mağazalarda ve diğer iş ortamlarında insanların gözünü korkutarak iyi davranmalarını sağlamak için sahte kameralar kullanılabilir.
 • Fiziksel bağlantılı kameralar genelde iş yerlerinde suçu önlemek için kullanılır. Bunlar kayıt aygıtlarına ya da televizyon monitörlerine bağlanabilir.

Uyarılar

 • Halka açık yerlerdeki kameralar tarafından görülmemek için, kameraların görüş hattının dışında kal ve kör noktalarından faydalan.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Find Hidden Cameras, Italiano: Scoprire Videocamere Nascoste, Español: encontrar cámaras ocultas, Deutsch: Eine versteckte Kamera finden, Português: Encontrar Câmeras Escondidas, Français: trouver des caméras dissimulées, Русский: найти скрытые камеры, Bahasa Indonesia: Menemukan Kamera Tersembunyi, Nederlands: Verborgen camera's vinden, العربية: إيجاد الكاميرات المخفية, हिन्दी: छिपे हुए कैमरों का पता लगायें (Find Hidden Cameras), ไทย: หากล้องแอบถ่าย, 日本語: 隠しカメラを見つける, 中文: 寻找隐藏摄像头, Tiếng Việt: Phát hiện máy quay lén, 한국어: 몰래카메라 찾는 방법

Bu sayfaya 2.603 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?