İster yeni başla istersen virtüöz ol, enstrümanının telini nasıl değiştireceğini öğrenmek yararlı bir beceri olabilir. Bir elektrikli gitarın tellerinin akustik gitara kıyasla daha sık değiştirilmesi gerekse de tel değiştirmek düzgün bir ses kalitesi elde etmek için elzemdir. Birileriyle doğaçlama çalmadan ya da sevgiline özgün bir aşk şarkısı çalmadan önce tellerinin bakımlı ve akortlu olduğundan emin ol.

Kısım 1 / 3:
Gitarın Tellerini Değiştirmeye Hazırlanmak

 1. 1
  Gitarının tellerini değiştirmek için temiz ve sessiz bir yer bul. Burayı temiz tut ki herhangi bir aleti kaybetme. Benzer biçimde, burası sessiz de olmalı ki gitarı arkadan gelen sesleri dinlemek zorunda kalmadan akort edebilesin.[1]
 2. 2
  Ekipmanını toparla. Bir akort aygıtına, yeni tellere, tel kesiciye ve bir de tel sarıcıya ihtiyacın olacak. Amatör ya da uzman olmana bağlı olarak, çalgıları kulakla akort edebilen deneyimli bir müzisyensen akort aygıtına gerek duymayabilirsin.
  • Gitar tellerini kişisel zevkin doğrultusunda seç.[2]
 3. 3
  Gitarın sapını dengele. Gitar dükkânlarında bulabileceğin özel bir aletle gitarın sapını güvenceye al. Eğer yeni başlıyorsan bir parça köpük gibi yumuşak ve kavisli bir şey de kullanabilirsin.[3]
  Reklam

Kısım 2 / 3:
Akustik Gitarda Tel Değiştirmek

 1. 1
  Akort burgusuyla telleri gevşetip sök. Akort burgusunu çevir ve her telin bollaştığını hisset. Teller gevşeyince burgudan çıkar ve gitardan sök.[4]
 2. 2
  Köprü pinlerini köprüden çıkar. Tel sarıcının üstündeki çentiği kullanarak pinleri çıkar. Pin çıkınca teli, gitarın köprüsünden de çıkartabilirsin.
  • Gitarın halka takılı ucunu köprünün alt kısmına sıkıca sabitleyerek tınının daha uzun olmasını sağlayabilirsin. Halkalı ucun pinin ucunda durmasına izin verme yoksa kendiliğinden gevşeyecektir.
 3. 3
  Teli ve köprü pinini, kalın Mi telinin köprü deliğine yerleştir. Köprü pinindeki oluğu gitarın ses deliğine doğru döndür ve pini telle birlikte deliğe sok. Pini deliğe iterken aynı anda diğer elinle teli geri çek ve yerine oturt.
 4. 4
  Teli, burgudan geçirip çek. Teli burgudan 7,5 santimetre kadar iterken burguyu döndürmeye başla. Telin köprüye doğru çekiliyor olması lazım.[5]
  • Teli o akort burgusunu 5 santimetre kadar geçecek biçimde kes ki akort burgusunun şaftından geçirebilesin.
 5. 5
  Teli bir tel sarıcı kullanarak sar. Teli ilgili akort burgusunu tel sarıcıyla döndürerek ger ama akort etme. Sadece teli, yerine düzgün oturduğundan emin olacak kadar gerginleştir.[6]
 6. 6
  Geri kalan telleri de sıkılaştır. En iyisi telleri şu sırayla sıkılaştırmaktır: 5A, 4D, 3G, 2B, 1E.[7] Yerlerine iyice oturduğundan emin olmak için tellerini ger.
 7. 7
  Gitarını akort et. Yeni başlayan çoğu kişinin tellerini bir akort aygıtıyla birkaç kez akort etmesi gerekecektir. Eğer akort aygıtı kullanmakta güçlük çekiyorsan yakınlarındaki bir müzik mağazasına başvur.[8]
 8. 8
  Telin artan kısmını tel kesiciyle kes. Boştaki tel tehlikeli olabilir ve gitar çalmanı zorlaştırabilir. Elini kolayca hareket ettirebilmen için, fazla teli kes.
  Reklam

Kısım 3 / 3:
Elektrikli Gitarda Tel Değiştirmek

 1. 1
  Gitarın sağlam bir pozisyonda olduğundan emin ol. Gitarı düz ve katı bir yüzeye koyarken, sap için bir gitar desteği kullan. Eğer gitar desteğin yoksa telleri gevşetirken sapı güvenli biçimde kendi gövdene yasla.
 2. 2
  Telleri tel kesiciyle kes. Biraz bollaştırdıktan sonra telleri ya gitar gövdesinin ortasından ya da sap manyetiği hizasından kes. Kestiğin telleri sök.
  • Sakın gitarı düşürme.
 3. 3
  Yeni teli alıp gitara tak. Gibson tarzı bir gitarda yeni teli gövdenin alt kısmındaki kuyruk kısmından geçir. Kilitsiz, Fender tarzı bir gitardaysa yeni teli tremolo boşluğundan geçir.
 4. 4
  Burgu şaftındaki deliği gitarın sapıyla hizala. Akort burgusunu çevirerek şafttaki deliğin gitarın sapına dikey gelmesini sağla.
 5. 5
  Teli, köprüden 7,5 cm geçecek biçimde ger. Teli çek ve sarmak için yaklaşık 7,5 santimetrelik boşluk bırak. Baş parmağını deliğin öbür yanında tut ve tel, parmağına değince şafttan geçirmeyi bırak.
 6. 6
  Teli kıvırarak S biçimi ver. Bir elini şaftın üstünde, diğerini altında tutarak teli bük ve şaftın etrafında bir S şekli oluştur. Teli saat yönünde, akıcı bir hareketle bük.
  • Gitarın baş kısmı 3 + 3 tarzıysa ince telleri tam zıt yönde bük.
 7. 7
  Teli eşikle burgu şaftı arasından geçir. Telin zaten şafttan geçmiş kısmını şaftın etrafına sar ve eşikle şaft arasındaki fazla telin arasından geçir. Bir başka deyişle S harfinin üst kısmını al, bir P harfine dönüştür ve S harfinin alt kısmından geçir.
 8. 8
  Bir ilmek oluştur ve sık. Telin iki ucunu halka yap, bük ve gitarın baş kısmına yakın bir yerden sıkıştır. Teli bu teknikle sıkıştır ve yerinden çıkmayacak hâle getir.
 9. 9
  Baş parmağınla telin alt kısmını sabitle ve teli sıkılaştır. Bir tel sarıcı alıp akort burgusuna tak. Saat yönünde döndür ve baş parmağını şaftın hemen altına koyup telin gerilip gerilmediğine bak.
 10. 10
  Akort ederken telleri ger. Bu işlemi ne kadar gerekirse tekrarla. Teli bir elinle yukarı çek ve diğer elinle klavye boyunca hareket ettir. Diğer telleri akort et.
  • Sen gerdikçe teller bollaşacaktır. Tel artık kaymaz hâle gelene kadar buna devam et.
  • Yeterince gerdiğine kanaat getirince tellerin fazla kısmını tel kesiciyle kes.
 11. 11
  Bu kadar.
  Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Gitar telleri (telini değiştirdiğin gitarın türüne bağlı olarak elektrik ya da akustik gitar için)
 • Tel kesici
 • Akort burgusu
 • Akort aygıtı
 • Köprü pin sökücü (Tel Kesici)
 • Tel sarıcı

İpuçları

 • Telleri teker teker değiştir.
 • Tellerin fazla kısmını kes ki el hareketlerini engellemesin ya da kıyafetlerine takılmasın.

Reklam

Uyarılar

 • Gitarın türüne uygun tel seçtiğinden emin ol. Elektrikli ve akustik gitarlar farklı tel kullanır.
 • Elektrikli gitar telleri daha hafiftir ve akustik gitar tellerinden daha çabuk paslanır, o yüzden de daha sık değiştirmen gerekir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl Görülür?

wikiHow

Nasıl Güzel Şarkı Söylenir?

wikiHow

Resim Nasıl Çizilir?

wikiHow

Tavla Nasıl Oynanır?

wikiHow

Yüz Nasıl Çizilir?

wikiHow

Nasıl Yalandan Ağlanır?

wikiHow

Bilgisayar Başında Nasıl İyi Vakit Geçirilir?

wikiHow

Spotify'dan Şarkı Nasıl İndirilir?

wikiHow

Gri Renk Nasıl Elde Edilir?

wikiHow

Anime veya Manga Suratları Nasıl Çizilir?

wikiHow

Instagram'da Hızlı Bir Şekilde Takipçi Nasıl Kazanılır?

wikiHow

Twerk Nasıl Yapılır?

wikiHow

Boyaları Karıştırarak Kahverengi Nasıl Yapılır?

wikiHow

Bir Film İncelemesi Nasıl Yazılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 52 kişi çalıştı.
Kategoriler: Sanat ve Eğlence
Bu sayfaya 715 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam