Klozet kapağın gevşekse onu sıkman gerekir. Kapak genellikle klozete cıvata ve somunlarla tutturulur. Bu cıvataları sıkmak için bir tornavida kullan; bu şekilde sorunu çözebilmen gerekir. Kapağın daha ciddi bir hasar görmüşse yeni bir klozet kapağı almayı düşünebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Kapağı Sıkmak

 1. 1
  Vidaları bul ve kapağı kaldır. Klozet kapağının arkası genellikle klozetin arkasındaki porselenden geçen iki uzun vidayla klozete bağlanır. Vidalar alttaki iki somunla sabitlenmiştir. Kapağın önünde, kapağı kaldırmana yardımcı olmak için tasarlanmış küçük bir oluk var mı bak. Ardından hem koltuğu hem de kapağı kaldırmak için küçük bir tornavida kullan. [1]
  • Ucuz tuvaletlerde vidalar plastikten yapılmaktadır. Ama tuvaletlerin çoğunda çelik vidalar bulunur ve daha pahalı modeller pirinç veya paslanmaz çelik bile kullanabilir. [2] Plastik vidalara özellikle dikkat et!
 2. 2
  Klozet kapağını tuvalete ortala. Kapak gevşekse ileri ve geri, klozetin kenarının hizasının içine ve dışına doğru sallanabilir. Kapağı kâsenin üzerine eşit bir şekilde oturacak şekilde düzelt. Konforunu test etmek için oturmayı düşün. [3]
 3. 3
  Cıvatayı sık. Sıkmak için tornavidayı saat yönünde çevir. Unutma: "Sağa doğru sıkılır, sola doğru gevşer." Somunun dönmesini önlemek için genellikle kanatlı bir somun vardır. Yoksa cıvatayı sıkarken somunu bir bezle tutun.
  • Hangi tornavidanın en uygun olduğuna karar ver. Tornavida ucunun cıvata başının çentiklerine sığacak kadar büyük olduğundan emin ol. Tornavida çok küçükse cıvata dönmeyecektir. Kayan tornavidadan kaynaklanan sürtünme cıvatayı hızla aşındıracak ve kullanılamaz hale getirecektir.
 4. 4
  Baskı uygula. Cıvata sıkılmadan dönmeye devam ederse somunu küçük bir pense ile altına sıkıştırın. Somunun ucunu kelepçele ve cıvatayı vidalarken sabit tut. Cıvatayı birkaç kez döndürdüğünde somunun üzerindeki kanat artık dönmesini engellemelidir.
  • Somunu gevşetmek için WD 40 püskürt ve 5 dakika bekle.
 5. 5
  Kapak sıkılana kadar sıkmaya devam et. Cıvatanın sıkıldığını hissettiğinde ekstra güvenli olması için bir çeyrek tur daha döndür. Koltuk ileri geri sallanmadığında kapağı aşağı doğru it. Kapağın tık diye kapanması gerekir. s
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Kapağı Değiştirmek

 1. 1
  Yeni bir klozet kapağı almayı düşün. Cıvatalar hasar görmüşse veya sıkmayı denedikten sonra klozet kapağı hala gevşekse tek tek parçaları değiştirip koltuğu sağlam bırakmak isteyebilirsin. Bununla birlikte, koltuğun gövdesi kötü durumdaysa uzun ömürlü olması için onu değiştirmen iyi olabilir. Yerel bir nalburda veya ev-bahçe ürünleri satan mağazada klozet kapağı ara.
 2. 2
  Hangi tür kapağa ihtiyacın olduğunu bil. İki standart ticari klozet kapağı şekli vardır: Yuvarlak ve uzun. Yuvarlak kapaklar tam olarak yuvarlakken "uzun" kapaklar dikdörtgen ve yumurta şeklindedir. Klozetine uyan kapağı satın al. s
  • Mükemmel şekilde uyması için, klozeti üreten şirket tarafından yapılmış bir kapak bulmaya çalış. O markadan başka kapaklar da işe yarayabilir ama tam olarak uymayabilir.
  • Plastik klozet kapaklarının ahşap kapaklara göre daha kolay sterilize edildiğini ve rengini daha uzun süre koruduğunu unutma.
 3. 3
  Yeni kapağı tak. Eski kapağı sökmen, bir kenara koyman, ardından da yeni kapağı klozetin üzerine takıp sıkman gerekir. Yeni kapağın tuvalete düz hizalandığından emin ol!
  • Yeni kapağındaki bir cıvatayı değiştirmen gerekirse diye eski kapaktaki cıvataları ve somunları sakla.
  Reklam

İpuçları

 • Cıvatalarından biri kırılmışsa nalburdan uygun plastik cıvatalar alabilirsin.
 • Kaldırmak için yapılmış bir yerinin olduğundan emin ol. Çoğu ön taraftadır, birkaçında küçük döner kilitler vardır ve kapaklardaki çentiklerden fark edilir.
 • Koltuğu tamamen değiştirmek istiyorsan yalnızca iki tür klozet kapağı olduğunu unutma: Yuvarlak ve uzun. Tuvaletin ön tarafına bak, yuvarlak mı yoksa yumurta şeklinde mi (uzatılmış)? Kutuda, kapağın hangi türden olduğunun açıkça yazması gerekir.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Büyük tornavida
 • Küçük tornavida
 • Küçük bir çift pense

Bununla İlgili wikiHow'lar

Giysilerdeki Tüylenme Nasıl Temizlenir?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Tavandaki Küf Nasıl GiderilirTavandaki Küf Nasıl Giderilir?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Yapıştırma Kalıntısı Nasıl Çıkarılır?
Yılbaşı Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırYılbaşı Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Farelerden Doğal Yollarla Nasıl KurtulunurFarelerden Doğal Yollarla Nasıl Kurtulunur?
Kıyafetlerin Üzerindeki Alarm Nasıl ÇıkarılırKıyafetlerin Üzerindeki Alarm Nasıl Çıkarılır?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Camdaki Çizikler Nasıl GiderilirCamdaki Çizikler Nasıl Giderilir?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Aloe Vera Yaprağı Kullanılarak Aloe Vera Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Dave Jones
Ortak yazarlar :
Usta Tesisatçı, Roto-Rooter Plumbing & Water Cleanup
Bu makaledeki ortak yazarlar Dave Jones. Dave Jones, profesyonel bir tesisatçı ve Roto-Rooter Plumbing & Water Cleanup şirketinin Ortabatı bölge başkan yardımcısıdır. 1992’de Jones, Roto-Rooter’a 18 yaşında bir drenaj servis teknisyeni olarak katılmış ve o günden sonra giderek yükselmiştir. Dave, Roto-Rooter’ın Charlotte, Kuzey Carolina, Atlanta ve Georgia şubelerinde genel müdür olarak çalışmış, daha sonra terfi alarak müteahhit bölge müdürü ve daha sonra da bölge başkan yardımcısı olmuştur. Dave’in Pennsylvania, Kuzey Carolina ve Georgia’dan alınmış Tesisat Ustası lisansları vardır. Bu makale 2.570 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 2.570 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam