Deriden yapılan ürünler doğal, zengin ve zarif doğaları gereği herhangi bir sentetik malzemeden yapılan ürünlerden çok farklıdır. Günümüzde, piyasada bulunabilen deriye benzer çoğu malzeme çok daha uygun fiyatlara satılıyor. Ayrıca sadece kısmen saf deri kullanılarak üretilen fakat “hakiki deri” veya “hakiki deri ile üretilmiştir” diye damgalanan ürünler var. Bunlar pazarlamacıların tüketicileri yanıltmak için kullandıkları belirsiz terimlerdir. Eğer yüksek kalite bir deri ürünü almayı planlıyorsan -ki çok pahalı olurlar- hakiki deriyi sentetik deriden nasıl ayırt edebileceğini bilmen gerekir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Gerçek Deriyi Sahtesinden Ayırmak

 1. 1
  Özellikle gerçek deri olduğu belirtilmeyen ürünlere karşı dikkatli ol. Eğer ‘suni malzeme’ diye belirtilmişse, kesinlikle sentetik deridir. Fakat hiçbir ibare yoksa, üreticinin ürünün gerçek deri olmadığını gizlemek istiyor olma ihtimali yüksektir.[1] Tabii ki, kullanılmış ürünlerin etiketleri kaybolmuş olabilir. Fakat çoğu üretici gerçek deri kullanıyor oldukları için gururludur ve bunu şu şekillerde belirtir:
  • Gerçek deri
  • Hakiki deri
  • Tüylü yüzeyi işlenmiş deri
  • Hayvansal ürün kullanılmıştır[2]
 2. 2
  Deri yüzeyini kontrol et, küçük “pürtükler” ve gözenekler hakiki derinin kusurudur ve özgün olduğunu gösterir. Derideki kusurlar aslında iyi bir şey. Unutma, gerçek deri hayvan derisinden yapılır ve böylece her parça, geldiği hayvandan dolayı rastgele ve özgündür. Çok düzgün, pürüzsüz bir doku çoğu zaman elindekinin makine yapımı bir parça olduğunu gösterir.
  • Gerçek deride çizikler ve kırışıklıklar olabilir – bu iyi bir şey!
  • Unutma ki, üreticiler beceri kazandıkça, tasarımları gerçek deriyi daha iyi taklit eder. Bu da tek bir resmin olduğu ürünleri internet üzerinden satın almayı daha zor hale getirir.
 3. 3
  Deriye baskı uygula ve kırışıklıklara bak. Gerçek deri, gerçek cilt gibi baskı altında kırış kırış olur. Sentetik malzemelere parmağınla bastırdığında genelde sertliğini ve şeklini korur.[3]
 4. 4
  Deriyi kokla, plastikimsi veya kimyasalımsı koku yerine doğal, küflü bir koku ara. Eğer nasıl bir koku aradığın hakkında hiçbir fikrin yoksa, hakiki deri sattığını bildiğin bir mağazaya git, birkaç çanta ve ayakkabıda kokuyu test et. Sentetik malzeme olanları sor ve onları da kokla. Ne aradığını öğrendikten sonra koku farklılıkları belirgin olur.
  • Unutma, deri işlenmiş hayvan derisidir. Suni deri plastikten yapılır. Her şey çok açık gibi gözükür ama gerçek deri deri gibi, sahte deri ise plastik gibi kokar.
 5. 5
  Ateş testini kullan ve bunu yaparak eşyanın bir kısmını mahvedeceğini de göz önünde bulundur. Bazı durumlarda eşyayı yakmaktansa kenara koymak tercih edilir. Fakat eğer elinde test edebileceğin küçük bir parça veya bir kanepenin altı gibi zor görülecek bir alan varsa bu testi uygulayabilirsin. Test etmek için alanı 5-10 saniye kadar ateşe tut:
  • Gerçek deri hafif kömürleşir ve biraz yanmış saç gibi kokar.
  • Suni deri ateş alır ve yanmış plastik gibi kokar.[4]
 6. 6
  Kenarlara dikkat et çünkü gerçek derinin kenarları kabadır, lakin sahtelerin kenarları düzgün ve mükemmeldir. Makine yapımı deri makinede kesilmiş gibidir. Gerçek deri birçok katmandan oluşur, bu yüzden doğal olarak kenarları aşınmış olur. Suni deri plastikten yapılmıştır, yani katmanları yoktur. Bu da kenarların temiz kesilebileceği anlamına gelir. [5]
 7. 7
  Deriyi bük, gerçek deride rengin hafifçe değişip değişmediğine bak. “Kırışıklık testi”ne benzer olarak, gerçek derinin büküldüğünde kendine özgü bir esnekliği vardır, renk değiştirir ve doğal olarak kırışır. Suni deri çok daha sert ve muntazamdır ve gerçek deriye kıyasla daha zor bükülür.[6]
 8. 8
  Eşyanın üzerine az miktarda su damlat, gerçek deri ıslaklığı içine çekecektir. Eğer eşya sahte ise, su yüzeyde birikir. Fakat gerçek deri birkaç saniye içinde o suyu içine çekerek hakiki olduğunu gösterir.[7]
 9. 9
  Unutma ki gerçek deri ürünler neredeyse hiç ucuz olmaz. Tamamen gerçek deriden yapılmış bir ürün oldukça pahalı olur. Genelde bunları sabit bir fiyata satarlar. Mağazaları dolaş ve gerçek deri, yarı deri ve sentetik deri ürünlerin fiyatları hakkında bir fikir edin. Deriler arasında, inek derisi en pahalısıdır. Bunun nedeni ise dayanıklılığı ve kolay tabaklanan bir ürün olmasıdır. Yarma deri, yüzey tabakasından ayrılmış bir alt katmandır ve yüzeye yakın katmanın derisinden veya kayışlık köseleden daha uygun fiyatlıdır.
  • Eğer bir fiyat gerçek olamayacak kadar iyiyse, gerçek değildir. Gerçek deri pahalıdır.
  • Tüm deri eşyalar sahtesinden çok daha pahalı iken, aslında çok farklı fiyatları olan farklı gerçek deri çeşitleri de mevcut.
 10. 10
  Rengi önemseme, renkli deriler de hakiki olabilir. Parlak mavi deri bir mobilya parçası doğal gözükmeyebilir ama bu gerçek deriden yapılmadığı anlamına gelmez. Sentetik ve doğal derilere renk ve boya eklenebilir, o yüzden gerçek veya suni deriye bakarken rengine değil verdiği hisse, kokusuna ve dokusuna dikkat et.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Gerçek Derinin Farklı Türlerini Tanımak

 1. 1
  "Hakiki Deri” piyasadaki gerçek derinin sadece bir çeşidi olduğunu bil. Çoğu kişi daha çok gerçek deriyi suni ve sahte deriden ayırmayla ilgilenir. Fakat bu işin ehilleri bilir ki gerçek derinin birkaç çeşidi vardır ve “Hakiki Deri” aslında sıralamada sondan ikincidir. En lüksünden en azına doğru diğer gerçek deri türleri şunlardır:
  • Tam Damarlı Deri (Full Grain Leather)
  • Üst Damarlı Deri (Top Grain Leather)
  • Hakiki Deri
  • Salpa Deri
 2. 2
  En yüksek kalite ürün için “tam damarlı” deri satın al. Tam damarlı deride sadece en sert, en dayanıklı ve en sevilen yüzey olan (havaya en yakın olan), derinin en üst katmanı kullanılır. Herhangi bir işlem görmez, yani tamamen özgün bir karakteri, kıvrımı ve rengi vardır. Her hayvanın yüzeyinde az miktarda deri bulunması ve tam damarlı derinin sert yapısıyla çalışmanın zorluğu, fiyatın bu kadar yüksek olmasına neden olur.
  • Dikkatli ol, bazı üreticileri sandalye veya kanepede sadece parça kullanmasına rağmen "tam damarlı deri ile imal edilmiştir" ibaresi kullanabiliyorlar. Bu yüzden ürünü görmeden satın almak pek tavsiye edilmez.
 3. 3
  Çok daha uygun bir fiyata yüksek kaliteli deri ürünü almak istiyorsan "üst damarlı deri" ürünlere bak. En bilinen “lüks” deri üst damarlı deridir ve bu deri tam damarlı derinin hemen altındaki katmanın kusurların gidermesi için hafif işlem görmüş halidir. Tam damarlı deriden daha pürüzsüz ve daha kıvamlıdır, ayrıca işlemesi de daha kolaydır. Bu da fiyatını düşük yapar.
  • Tam damarlı kadar dayanıklı olmasa da, güçlü, iyi işlenmiş bir deridir.
 4. 4
  "Hakiki deri" genelde süet hissi verir, bunu da aklının bir köşesinde tut. Hakiki deri en üstteki daha pahalı ve daha sert kısmın soyulup, alt kısımdaki işlemesi daha kolay olan daha yumuşak derinin kullanılmasıyla yapılır. Tam veya üst grain kadar dayanıklı olmasa da çeşitli eşyaların üretiminde kolaylıkla kullanılabildiği için çok daha ucuzdur.
  • Unutma -- hakiki deri bir sınıftır, gerçek deri için kullanılan bir ifade değildir. Eğer bir deri mağazasından hakiki deri istersen, akıllarında belirli bir tür ürün olacaktır.
 5. 5
  Traşlanan derilerin yapıştırılmasıyla üretilen "salpa deri"den uzak dur. Salpa deri de deridir fakat hayvan derisinin bütün veya düzgün bir parçası değildir. Tüm deri çeşitlerinin kesilmiş parçalarının toplanması ve yapıştırıcı bir sıvıyla karıştırılmasıyla üretilir. Bu yüzden ucuzdur ve kalitesi oldukça kötüdür.
  • Kalitesi daha az etkileyici olduğu için salpa deri daha çok kitap kaplarında ve daha küçük, daha az aşınan malzemelerde kullanılır.[8]
  Reklam

İpuçları

 • Deri ürünleri daima tanınmış satıcılardan satın al, böylece yanlışlıkla sentetik deri satın alma derdinden kurtulursun, tabii vejetaryen veya vegan değilsen.
Reklam

Uyarılar

 • Eğer internet üzerinden satın almak istersen, dolandırılmamak için tanınmış ve iyi bilinen bayii ve satıcıları tercih et.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Altının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırAltının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kilitli Kapı Nasıl Açılır?
Solitaire Nasıl Oynanır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Nasıl SaklanılırNasıl Saklanılır?
Havalı Bir İmza Nasıl AtılırHavalı Bir İmza Nasıl Atılır?
Ölmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl KurtarılırÖlmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl Kurtarılır?
Kayıp Eşyalar Nasıl BulunurKayıp Eşyalar Nasıl Bulunur?
Dama Nasıl OynanırDama Nasıl Oynanır?
Kumaşlardaki Baskı Nasıl ÇıkarılırKumaşlardaki Baskı Nasıl Çıkarılır?
İstediğin Rüyaları Nasıl Görürsünİstediğin Rüyaları Nasıl Görürsün?
Kâğıttan Gemi Nasıl Yapılır?
Sigara Nasıl Sarılır?
Minecraft'te Nasıl IşınlanılırMinecraft'te Nasıl Işınlanılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Mallika Sharma
Ortak yazarlar :
Sertifikalı Deri Bakım Teknisyeni
Bu makaledeki ortak yazarlar Mallika Sharma. Mallika Sharma sertifikalı deri bakım teknisyeni ve Hindistan'da bulunan ve lüks deri giysiler için niş spa hizmeti sunan The Leather Laundry'nin kurucusudur. Mallika; ayakkabı, el çantası, ceket, cüzdan, kemer ve kanepelerin derilerinin temizlenmesi, renklendirilmesi, onarılması ve yenilenmesi konularında uzmanlaşmıştır. Edinburgh Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden Finans ve Yatırım alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. Mallika sertifikalı profesyonel deri bakım teknisyenidir ve Birleşik Krallık'taki dünyaca ünlü deri bakım şirketi LTT'den eğitim almıştır. Bu makale 37.766 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Hobi ve Beceriler
Bu sayfaya 37.766 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam