Geniz akıntısı, boğazın arkasında toplanan fazla mukusun akma hissi yaratmasıyla oluşur. Bu durum kronik öksürüğe ve farenjite yol açabilir. Geniz akıntısı tedavi yöntemleri, fazla mukus salgılanmasının sebeplerine odaklanır. Bu sebepler alerjik reaksiyon veya alerjik olmayan rinit olabilir. Bir doktora görünerek durumun sebebini anlamak, geniz akıntısını azaltmak için atılması gereken önemli bir ilk adımdır.

Yöntem 1 / 3:
Etraftaki Alerjenleri Ortadan Kaldırmak

 1. 1
  Mümkün olduğunda etrafta bulunan alerjenleri ortadan kaldır. Toz, polen, evcil hayvan deri döküntüleri ve küf, burun boşluğunda tahrişe sebep olabilir; bu da geniz akıntısına yol açabilir.
  • Geniz akıntısına sebep olacak tahrişe yol açan hayvan deri döküntülerini yok etmek için evde beslediğin hayvanları yıka. Alerjik reaksiyon ve geniz akıntısı ciddi boyuttaysa, evde hayvan beslememek gerekebilir.
  • Evdeki bitkileri (çiçekli ya da çiçeksiz) kaldır.
  • Uyurken alerjenleri en aza indirmek için, kullanılmayan yastıkları ve döşekleri plastik koruyucuların içinde muhafaza et.
 2. 2
  Etraftaki alerjik irritanlardan kurtulmak için hava filtresi kullan. Hava nemlendiricisi havayı nemlendirerek burun boşluğundaki tahrişi rahatlatır. Burun boşluğunda tahriş oluştuğunda vücut buna tepki olarak fazla mukus üretir.
 3. 3
  Alerji uzmanına görün ya da alerji testi yaptır. Kronik geniz akıntısı, bilmediğin bir gıda alerjisinden veya yeni gelişen bir alerjiden kaynaklanıyor olabilir. Bilmediğin bir şeye karşı bir alerjin olup olmadığını anlamak için alerji uzmanına görün.
  • Alerjilere sebep olan iki temel şey gluten/buğday ve süt ürünleridir. Süt ürünleri genellikle sinüs, üst solunum yolları ve boğaz problemleriyle bağlantılıyken; buğday, sindirim sistemi problemleriyle bağlantılıdır.[1]
  • Süt ürünleri sorunun muhtemel sorumlusu olabileceği için, bir ay boyunca süt ve süt ürünlerini kullanma. Şikâyetlerinde bir değişiklik olmazsa, süt ürünlerini olası alerjen listesinden çıkarmış olursun. Şikâyetlerde azalma olursa, her ne kadar araştırmalarda mukus üretimiyle süt ve süt ürünleri arasında net bir bağlantı tespit edilememiş de olsa, vücudunun süt ve süt ürünlerine daha fazla mukus salgılayarak tepki verdiğini bilirsin. [2]
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Doktor Tavsiyeli Tedaviler Uygulamak

 1. 1
  Vücudunun susuz kalmaması için bol sıvı tüket. Yetersiz sıvı alımı rinit ve geniz akıntısı belirtilerini artırır. Sıvı kaybına sebep olduğu için, kafein ve alkol tüketiminden sakın. Rinit ve geniz akıntısı şikâyetlerine karşı yeterli sıvı alımı sağlamanın en iyi yolu su içmektir.
  • Gün boyunca yeterli su tüketip tüketmediğini anlamak için idrarını kontrol et. İdrarının rengi sarıysa muhtemelen yeterli su tüketmiyorsundur. İdrarın çok hafif sarıysa ve daha berraksa yeterli miktarda su tüketiyorsundur.
 2. 2
  Burun boşluğunda kalan fazla mukustan kurtulmak için sık sık sümkürerek burnunu temizle. Sümkürmek mukus birikimine sebep olan irritanları da temizlemeye yarar. Sümkürmeye rağmen temizlenmeyen mukus için, bazı insanlar boğazın arkasındaki fazla mukusu burunlarını çekip tükürerek çıkarırlar ve böylece ağız kokusunun ve kuruluğun önüne geçerler.
 3. 3
  İrritanlara sebep olan mukusu yok etmek için burun boşluğunu yıka. Burun boşluğunu yıkamak için reçetesiz satılan burun yıkama kitleri ve burun spreyleri mevcuttur. Burun yıkama solüsyonu burun boşluğunda bulunan irritanları temizler, mukusu inceltir ve burundaki membranları rahatlatır.
  • Sinüslerderdeki ve boğazın arkasındaki mukusu temizlemek için Neti pot kullanmayı dene. Ancak, sinüs yıkama aparatı kullanırken burada yer alan ve zararlı bakterilere, virüslere ve mantara engel olan doğal antimikrobiyal ajanları da yok edebileceğinin farkında ol.[3]
 4. 4
  Fazla mukus birikimini ve geniz akıntısını azaltmak için reçetesiz satılan tıkanıklık giderici ilaçları kullan. Ağız yoluyla alınan tıkanıklık giderici ilaçlar kan damarlarını daraltarak burun boşluğundaki tıkanıklığı azaltır.[4] Tıkanıklık gidericiler burun spreyi olarak da bulunabilir.
 5. 5
  Tıkanıklık giderici ilaçları en fazla üç gün üst üste kullan. Şikâyetlerin üç gün içerisinde azalmıyorsa ilaç kullanımını bırak. [5] Tıkanıklık gidericilerin üç günden fazla kullanılması faydadan çok zarara sebep olabilir.
 6. 6
  Mukus incelten ilaçlar kullan. Guaifenesin içeren (Muconex gibi) ilaçlar reçetesiz olarak tablet ya da şurup formunda satılmaktadır.
 7. 7
  Tahrişi ve mukus birikmesini azaltmak için doktorundan ilaç yazmasını iste. Doktor, şikâyetlerini dindirmek için kortikosteroid, antihistamin ve akıntı önleyici sprey yazabilir.
  • Kortikosteroid spreyler alerjik olmayan rinitle beraber görülen iltihabı tedavi eder.
  • Antihistamin spreyler geniz akıntısına sebep olan alerjik rinitle etkili bir şekilde mücadele etse de alerjik olmayan sebeplere karşı etkili değildir.
  • Antikolinerjik ya da akıntı önleyici spreyler, astım inhaler cihazlarıyla kullanılan ilaçlardır ve geniz akıntısını da tedavi etmeye yardımcı olur.
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Onaylanmamış Doğal Tedavi Yöntemlerini Kullanmak

 1. 1
  Tuzlu su gargarası yap. 1/2 çay kaşığı su ile 1/4 litre (yaklaşık bir su bardağı) sıcak veya ılık suyu karıştır ve başını geride tutarak gargara yap. Daha fazla mukus sökmek için, 1/2 limonun suyunu tuzlu suya ekledikten sonra gargara yap.
 2. 2
  Evini temizle. Sinüslerin alerjenler tarafından kuşatıldıysa ihtiyacın olan en iyi tedavi yöntemi sadece evini temizlemen olabilir. Evinde bulunan tozlar, polenler ve hayvan deri döküntüleri henüz sana zarar vermeye gelmeden onlardan kurtulabilmek için aşağıdaki önerileri uygulamayı dene.
  • Kıyafetlerini, çarşaflarını, yastıklarını ve yataklarını düzenli olarak sıcak suyla yıka. Şikâyetlerine sebep olan bakterileri sıcak su yok edecektir.
  • Evinde HEPA filtreler kullan. HEPA (high efficiency particulate air) yüksek etkinlikte partikül yakalayıcı anlamına gelir ve endüstriyel standardı yetkili kurumlarca test edilir.
  • HEPA filtreli bir elektrik süpürgesiyle düzenli olarak evini süpür. Bu filtreler her süpürüşte alerjenlerin de makineye çekilmesini sağlar.
 3. 3
  Kafeinden, alkolden ve baharatlı yiyeceklerden uzak dur. Bunların üçü de mukus üretimini arttırabilir.
 4. 4
  Bitkilerle veya yağlarla buhar tedavisi uygula. Havluyla örttüğün kafanı tehlike yaratmayacak bir uzaklıkta sıcak su dolu bir kabın üzerinde tutarak evde buhar tedavisini uygulamayı dene. Suyun içerisine çay (zencefil, nane ya da papatya çayı örneğin) veya esansiyel yağlar ekleyerek buhar tedavisini aromatik hâle getir.
  • Sıcak suyla duş al. Banyo esnasında, sıcak suyun buharının akciğerlerine ve sinüslerine girmesine izin ver.
 5. 5
  Yeşil limon kürünü dene. Bu kür için 3 bardak (büyük bardak) çaya ve sıcak suya ihtiyacın olacak. Tatlandırmak için biraz şeker ve bal ekle. 1/2 koyu yeşil limonun suyunu sık. Bu karışımı her sabah hiçbir şey yemeden önce aç karınla iç. Yeşil limon akciğerini ve (geniz akıntısından dolayı gece boyunca mukusla dolu olan) mideni temizleyecek ve gün boyunca kendini enerji dolu hissedeceksin.
  Reklam

İpuçları

 • Kendini çok sıcak tutmamaya çalış, çünkü bu genelde öksürüğü daha da azdırır.
 • Mukus öksürüğü arttıracağı için uzanma.
 • Sorunun reflü değil de geniz akıntısı olduğundan emin ol.
Reklam

Uyarılar

 • Tıkanıklık açıcılar yüksek tansiyona, kalp çarpıntısına, uykusuzluğa, iştah kaybına ve kaygı durumuna sebep olabilir. Burun açıcı spreyler geniz akıntısını rahatlatmak için üç veya dört günden fazla kullanılmamalıdır. Bu ilaçların bırakılması burun tıkanıklığının daha fazla şikâyetle beraber tekrar nüksetmesine sebep olabilir.
 • Steroit ilaçlar uzun süreli kullanımlarda ciddi yan etkilere sebep olabilir. İlaç kullanımı bir doktor tarafından izlenmelidir.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Plastik yatak koruyucuları
 • Hava filtresi
 • Hava nemlendirici
 • Reçetesiz ilaçlar

Bununla İlgili wikiHow'lar

2 Hafta İçinde Göbek Yağı Nasıl Eritilir2 Hafta İçinde Göbek Yağı Nasıl Eritilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Bitkisel Yöntemlerle Penis Nasıl BüyütülürBitkisel Yöntemlerle Penis Nasıl Büyütülür?
Sol Koldaki Ağrının Kalpten Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırSol Koldaki Ağrının Kalpten Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Kasık Mantarı Nasıl Tedavi EdilirKasık Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?
Vajinal Enfeksiyonlar İlaçsız Nasıl Tedavi EdilirVajinal Enfeksiyonlar İlaçsız Nasıl Tedavi Edilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçerİdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 25 kişi çalıştı. Bu makale 102.740 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 102.740 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam