Yüzündeki geniş gözeneklerden ya da lekelerden utanabilirsin ama bir kese kâğıdının altına saklanmana da gerek yok. Hem geniş gözeneklerden hem lekelerden biraz günlük bakımla kolayca kurtulabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Gözenekleri Küçültmek İçin Çözümler

 1. 1
  Yüzünü her gün yıka ama aşırıya kaçmamaya dikkat et. Gözenekler, içleri kirle, yağla ya da bakterilerle dolup iltihaplanınca genişler. Yüzünü çok sık olmayacak şekilde düzenli yıkamak —bir kez sabah, bir kez de akşam— gözeneklerin daha küçük gözükmesini sağlar ve sana kendini daha iyi hissettirir.
 2. 2
  Yüzüne buz küpleri sür. Bu küplerini 15 ila 30 saniye gözeneklerinin üzerinde hafifçe gezdir. Bu, cildinin üzerinde sıkılaştırıcı bir etki yapacaktır.
 3. 3
  Kabartma tozundan macun yap. Makyaj sanatçıları, kabartma tozuna çok güvenirler çünkü gözenekleri küçültmeye yardımcı olurken aynı zamanda akneyle mücadele eder. Ancak, çok hassas bir cildin varsa, kabartma tozunu dikkatli kullan çünkü cildini tahriş edebilir.
  1. Eşit miktarda (her birinden iki çorba kaşığı) kabartma tozuyla ılık suyu macun kıvamına gelene kadar karıştır.
  2. Macunu gözeneklerine dairesel hareketlerle yaklaşık 30 saniye nazikçe masaj yaparak sür
  3. Soğuk suyla yüzünü durula.
  4. Bunu 5 ila 7 gün boyunca her gece yüz yıkama rutininin bir parçası yap. Bir hafta kullandıktan sonra, haftada 3 ila 5 defaya indir.
 4. 4
  Bir el bezini limon ve ananas suyuyla ıslat. Bezi, yüzüne bir dakika boyunca sıkıca bastır. Sonra da ılık suyla yüzünü durula. Limon ve ananas suyu, cildi sıkılaştıran ve aynı zamanda da arındırıp aydınlatan doğal enzimler içerir. Cildin hassassa, önce nemlendirici sür ki limon cildini tahriş etmesin. Özellikle de limonun gözenekleri temizleyip küçültme etkisi var.
 5. 5
  Hafif bir peeling kullan. Peeling, yıkamanın aksine, genellikle çok küçük taneler ya da masaj yapan başka şeyler içerir (örneğin, çok ince çekilmiş kayısı çekirdeklerini düşün) ve bunlar, gözenekleri açmaya yardımcı olur. Gece yüzünü yıkamak yerine bazı hafif peeling’leri kullanabilirsin.
  • Yüzünü yıkamak yerine peeling yapacaksan o kadarla kal. Sonrasında yüzünü yıkama; ikisini birden yapmamalısın. Cildini çok fazla yıkamak, tahrişe ve kızarıklığa neden olur ve gözeneklerin küçülmesinden elde ettiğin yararı etkisiz kılar.
 6. 6
  Yoğurt maskesi dene. Yoğurtta laktik asit ve probiyotikler bulunur; bunlar cilde uygulandığında akneye neden olan zararlı bakterileri kontrol altında tutmaya yardım eder ve böylece gözenekleri küçültür.
  • Yoğurdu yüzüne ince bir tabaka halinde sür ve 5 ila 10 dakika beklet. 10 dakikadan fazla beklerse cildini tahriş edebilir.
  • Bunu haftada sadece bir kez yap. Çoğu maskede olduğu gibi, azı karar, çoğu zarar, o yüzden bunu sürekli yapman gerekiyormuş yanılgısına düşme.
 7. 7
  Sağlıklı beslen. Beslenmen, yağsız proteinler, tam tahıllar, meyveler, sebzeler ve omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olsun. Şekerli, kafeinli içecekler yerine bol bol su iç. Aşırı süt ve süt ürünleri tüketmekten kaçın çünkü bunlar akneleri şiddetlendiren hormonlar içerir...[1]
  • Bol bol A, C ve B vitamini al. C vitamini çizgilerin, yara izlerinin ve kırışıklıkların azalmasına yardımcı olabilir; A vitamininin de benzer etkileri vardır.[2] , while vitamin A acts in a similar way.[3]
  • Portakal, cildi sıkılaştırır ve kolajeni yeniden inşa eder, bu da cildinin esnekliğinin artmasına ve gözeneklerinin küçülmesine katkıda bulunur. Mandalinanın da etkisi aynıdır.
 8. 8
  Alfa ve beta hidroksi asitler, yani AHA ve BHA kullan. AHA ve BHA doğal değil de kimyasal peeling etkisi gösterir. Bunlar, cildin dış yüzeyindeki dökülüp gitmesi gereken ölü cilt hücrelerini bile yerinde tutan lipidin bağlayıcı özelliklerini zayıflatır.[4] BHA, gözeneklerin gerçekten içine işlemede daha iyidir çünkü yağda çözünür; bu da gözeneklerindeki yağı yani sebumu yarıp geçebildiği anlamına gelir.
  • AHA ve BHA gibi kimyasal peeling’leri her dört ila altı haftada bir kullan. Bir hatırlatma daha: Bir şeyi daha sık yapman, cildin için daha iyi olduğu anlamına gelmez.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Lekeleri Daha Az Görünür Kılmak İçin Çözümler

 1. 1
  Lekeleri azaltmak için limonun inanılmaz gücünü kullan. Limondaki sitrik asit, kızarıklığa ya da ciltteki renk eşitsizliğine neden olan lekelerden sorumlu pigmentlere saldırır ve renk tonunu eşitler. Limon suyu, lekelerin daha az göze çarpmasını sağlar ama aynı zamanda cildinin tonunu açabilir ve seni güneşin vereceği hasara karşı savunmasız bırakabilir, o yüzden dışarıya çıkarken daima güneş kremi sür.
  • Domates suyuyla limon suyunu karıştır ve pamuklu çubukla düzenli olarak yüzüne sür. 10 dakika sonra soğuk suyla yıka. Bu karışım, zaman içinde lekeleri azaltıp yüzdeki tüylerin rengini açacaktır.
  • İki çorba kaşığı balı, 1 çorba kaşığı limon suyunu ve bir tutam zerdeçalı karıştır. Cildinde 10 dakika beklettikten sonra soğuk suyla yıka. Düzenli yapılırsa bu karışım çok işe yarar.
  • Limon kabuğunu biraz şekerle cildine ovuşturarak sür. 10 dakika beklettikten sonra soğuk suyla yıka.
 2. 2
  Lekeleri azaltmak için sandal ağacı tozu ve su kullan. Sandal ağacı tozuyla suyu karıştırıp macun yap ve yüzüne sür. 10 ila 20 dakika yüzünde beklettikten sonra soğuk suyla yıka. Dikkatli ol çünkü sandal ağacı yüzünü kurutabilir.
 3. 3
  Cildini papaya ya da muz kabuğuyla ovala. 15 dakika beklettikten sonra soğuk suyla yıka. Lekelerin küçülecek ve/veya daha göze çarpacaktır.
  • Papaya ve muz, lekelerin görünümünü azaltmaya yardımcı olan diğer asitlerin yanı sıra, papain ve bromelain enzimleri içerir.
 4. 4
  Kuşburnu çekirdeği yağı kullan. Lekelerin kızarıklığıyla savaşmada inanılmaz etkili olan kuşburnu yağı, her gün yüze az miktarda sürülebilir. 15 dakika beklettikten sonra soğuk suyla yıkanır.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Gözenek ve Lekeler İçin İlaç ve Profesyonel Tedavi Uygulamak

 1. 1
  Reçeteli ilaç kullan. Dermatoloğun ya da doktorun sana hem topikal hem de hap şeklinde ilaç önerebilir. Bu ilaçlar, sadece birkaç haftada cilt sorunlarını tamamen tedavi edebilir.
 2. 2
  Dermabrazyonu dene. Dermabrazyon işleminde doktor, cildin üst katmanını, yani epidermisi çok ince bir elmas uç ya da tel fırçayla soyar, böylece ciltteki düzensizlikleri “yumuşatır”. Aknenin neden olduğu lekeler ya da izler için iyidir.
  • Mikrodermabrazyonu dene. Dermabrazyona benzer ama ondan daha hafif etkilidir. Hafif bir aşındırıcı, epidermis üzerinde hareket ettirilerek lekeleri yumuşatır ve kolajen üretimini teşvik eder.
 3. 3
  Dermaplaning’i dene. Bu da dermabrazyona benzer ama dermatolog, cildin dış katmanını soymak yerine, bir dizi ileri geri titreşimle “tıraşlar”.
 4. 4
  Lekeleri elektrikle ortadan kaldır. Estetisyenler izlerin enfekte olmasına yol açan bakterileri öldürmek için akımdan faydalanan yüksek frekanslı bir makine kullanır. Küçük bir elektrot, lekenin üstünde gezdirilir ve leke birkaç saat içinde gözle görülür biçimde küçülür.
  • Bu yüksek frekanslı makinelerle aynı şeyi yapan bir Zeno cihazı da satın alabilirsin. Aradaki fark, bu aletlerin pille çalışması ve elde taşınabilmesidir.
 5. 5
  Kortizon iğnesi yaptır. Dermatoloğun lekenin içine kortizon enjekte edebilir ve bu da şişkinliği bir gün içinde azaltır. Ne var ki bu, ancak cildin diğer tedavilere yanıt vermediğinde son çare olarak uygulanır.
  Reklam

İpuçları

 • Limon suyunu gözlerine kaçırma çünkü sitrik asit yakıcıdır.
 • Kullandığın ürünlerin son kullanma tarihinin geçmediğinden ya da bozulmadığından emin ol.
 • Başlamadan önce, her şeyin elinin altında olduğundan emin ol.
 • Bazı cilt ürünleri de işe yarar; örneğin, Neutrogena iyi bir markadır.
 • Başlamadan önce, ellerin mutlaka temiz ve kuru olsun.
 • Lekelerle asla oynamaman gerektiğini hiç unutma. Ne kadar küçük olursa olsun cildindeki herhangi bir bozukluk, ciltte meydana geldiği bölgeyi tahriş eder. Yüzüne mümkün olduğunca az dokunmak, potansiyel yara izlerini engellemenin en iyi yoludur. Ellerinde, gözenekleri tıkayıp daha çok akne oluşturabilen birçok doğal, cilt tarafından üretilen yağ vardır.
 • Cildini çok sert ovuşturma. Bu, cildini tahriş edebilir, özellikle de hassassa.
 • Bol su iç ve sağlıklı beslen.
 • Bunları tedavi etmek için son dakikaya kadar bekleme.
 • Doğal çözümleri takip etmek için elinden geleni yap. İlaçları ve cerrahi yöntemleri en son seçenek olarak sakla.
Reklam

Uyarılar

 • Yüzünü aşırı derecede buhara tutma! Cildinin kurumasına hatta yanmasına bile neden olabilir.
 • Bütün bu çözümleri aynı anda deneme. Önce birini dene ve işe yaramazsa, başka birine geç. Aşırıya kaçmak yüzünü daha kötü hale getirebilir.
 • Bu yöntemlerden herhangi biri rahatsızlığa ya da acıya neden olursa kullanmayı bırak. Acı, vücudunun sana durmanı söyleme yoludur.
 • Gözenek temizleyiciyle yüzünü vakumlamaktan kaçın. Bu sadece gözeneklerinin daha çok tahriş olmasına ve daha çok bakteri üremesine neden olur.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Nasıl BronzlaşılırNasıl Bronzlaşılır?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Enfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi EdilirEnfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi Edilir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Reklam

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam