Geniş gözenekler çirkin gözükebilir ve cildinden utanmana neden olabilir. Neyse ki gözeneklerinin daha küçük görünmesini sağlamak için cildine iyi bir bakım yapmak, lazer tedavisi yaptırmak ve ev çözümleri denemek gibi yapabileceğin birkaç şey var.[1] Daha fazlasını öğrenmek için aşağıdaki ilk adımla okumaya başla.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Ev Çözümleri Kullanmak

 1. 1
  Buz kullan. Bir buz küpünü 10 ila 15 saniye gözeneklerine sürmek, cildini sıkılaştırmaya ve gözenekleri kapatarak daha küçük gözükmesine yardımcı olabilir. Bunu sadece temiz, yeni yıkanmış cilde uygulamalısın.
 2. 2
  Karbonat kullan. Bir çorba kaşığı karbonatla biraz sudan macun yap.
  • Bu macunu problemli bölgelere sür ve 5 ila 10 dakika kurumasını bekledikten sonra ılık suyla durula.
  • Bu, gözeneklerin belirginliğini azaltabilir. Karbonat aynı zamanda cildi kurutur ve bu da akneyle mücadelede faydalı olabilir. Cilt yağını azaltan herhangi bir yöntem de gözeneklerin daha küçük gözükmesini sağlar.
 3. 3
  Yumurta akı maskesi yap. Yumurta akı maskesinin gözenekleri sıkılaştırarak daha küçük gözükmelerini sağladığına inanılır.
  • İki çiğ yumurta akını 1/4 su bardağı taze sıkılmış portakal suyuyla karıştır. Bu maskeyi yüzüne sür ve 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla durula.
  • Portakal suyu, cildini aydınlatmaya yardımcı olur.[2]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
İyi Bir Cilt Bakımı Uygulamak

 1. 1
  Yüzünü temiz tut. Gözeneklerin kir ve yağla tıkanınca daha geniş gözükebilir ve daha fazla göze çarpabilir. Bu yüzden, cildin yüzeyindeki kir ve yağ miktarını minimuma indirmek için yüzünü temiz tutman önemlidir.
  • Yüzünü sabahları ve akşamları birer kez yıka. Yüzünü bundan daha fazla yıkamak cildini kurutabilir ve tahriş olmasına neden olabilir; bu da gözeneklerini genişletir.
  • Yüzünü hafif (sülfat içermeyen) bir temizleyiciyle yıka ve sıcak su yerine ılık su kullan. Yüzünü temiz ve yumuşak bir havluyla nazikçe dokunarak (ovuşturmadan) kurula.
 2. 2
  Peeling yap. Peeling yapmak, ölü deri hücrelerinden kurtulmaya yardım eder. Yoksa ölü deri hücreleri cildinin yüzeyindeki kir ve yağla karışıp gözeneklerin tıkanmasına yol açar.
  • Mikro partiküllü, nazik bir peeling ürünüyle yüzüne haftada iki kez peeling yapmalısın. Daha büyük partiküllü peeling’ler aşındırıcı olabilir, cildinde mikro yırtıklara ve çiziklere yol açabilir.
  • Alternatif olarak, yüzünü küçük dairesel hareketlerle nazikçe ovmak için temiz bir elbezi kullanabilirsin ya da kilerindeki malzemelerden doğal, ev yapımı bir yüz peeling’i yapabilirsin.
  • Bütçen yetiyorsa Clarisonic gibi motorlu bir temizleme fırçasına hatırı sayılır bir para harcamayı düşünebilirsin; bunlar, cildi temizlerken peeling de yapıyor ve bunun yüzünü ellerinle yıkamaktan iki kat daha etkili olduğu söyleniyor.[3]
  • Alfa ya da beta hidroksi asit gibi kimyasal bir peeling de kullanabilirsin. Bu peeling’ler, ölü deri hücrelerini eritir. Kimyasal peeling’ler, özellikle de BHA’lar (beta hidroksi asitler) aslında daha nazik ve etkilidir.[4]
 3. 3
  Komedojenik olmayan nemlendirici kullan. Sağlıklı bir cilt için nemlendirici önemlidir. Ayrıca, cildin kurumasını ve böylece gözeneklerin daha geniş gözükmesini engeller.
  • Nemlendirici alırken üzerinde "komedojenik değildir" yazanını ara çünkü bu, gözeneklerini tıkamayacağı anlamına gelir.
  • Cildin hassaslığa meyilliyse renk ya da koku içeren nemlendiricilerden uzak durmalısın çünkü bu, cildini tahriş edebilir.
  • Cildin yağlıysa yağ üretimini kontrol eden bir nemlendirici araman da iyi olur.
 4. 4
  Buhar tedavileri kullan. Buhar tedavileri, gözeneklerin görünümünü azaltmak için mükemmeldir. Bunun nedeni, sıcak buharın gözenekleri açması ve onları tıkayan kiri ya da yağı boşaltmasıdır.
  • Buhar tedavisi yapmak için, biraz su kaynat ve ısı geçirmez bir kaba dök. Cildin akneye eğilimliyse birkaç damla çay ağacı yağı ekle.
  • Yüzünü kaba eğ ve başını bir havluyla kapat. Yüzünü yaklaşık 10 dakika buhara tut.
  • İşin bitince yüzünü yıka, sonra da soğuk su çarp. Buhar yağı ve kiri yok etmez, o yüzden önce yüzünü yıka. Sonra, gözeneklerini kapatmak için yüzüne soğuk su çarp.
 5. 5
  Kil maskesi yap. Kil maskeleri, gözenekleri tıkayan kiri, yağı ve ölü deri hücrelerini dışarıya çıkartarak gözeneklerin görünümünü azaltır. Kil, yangıyı da azaltır ve bakterileri öldürebilir. Farklı türde kil maskeleri vardır. Herkes, kendi cilt tipine uygun olanını seçmelidir.[5]
  • Kil maskeleri bentonit kili, çamaşırcı kili, kaolin kili veya diğerlerinden yapılabilir. Ama, her birinin farklı emme özellikleri ve mineralleri vardır, o yüzden sana uygun olanını seç. Sana uygununu bulmak için bir güzellik uzmanıyla konuşabilirsin.
  • Yaşadığın yerdeki eczaneden ya da kozmetik dükkanından kil maskesi al ya da bir çorba kaşığı bentonit kilini, bir çorba kaşığı yulaf ezmesini ve bir çorba kaşığı suyu karıştırarak kendi kil maskeni yap.
  • Yüzünü iyice temizle, sonra da maskeyi cildine sür ve kil yapışkan bir hâl alana kadar, yaklaşık 10 ila 15 dakika beklet. Yüzün, maskenin altında gerilecektir.
  • Kilin kurumasına izin verme çünkü bu cildini aşırı kurutabilir. Kili ılık suyla durula, sonra hafif dokunuşlarla yüzünü kurula. Bunu haftada bir tekrarla.
 6. 6
  Her gün güneş kremi sür. Çoğu insan bunun farkında değildir ama güneşten gelen morötesi ışın, cildi destekleyen kolajene zarar verir. Kolajen olmayınca gözenekler yayılabilir, bu da onların geniş gözükmesine neden olur.
  • Her gün güneş kremi sürerek bunun olmasını engelleyebilirsin. Güneş koruma faktörlü birçok nemlendirici satın olabilirsin, o yüzden bunu yapmak zor olmayacaktır.
  • Dışarıda çok zaman geçiriyorsan güneşin zararlı ışınlarından daha çok korunmak için şapka ve güneş gözlüğü de takmalısın. Cildin hassassa ya da akneye meyilliyse mutlaka komedojenik olmayan bir güneş kremi al; çoğu güneş kremi gözenekleri tıkayabilir.
 7. 7
  Siyah noktalarla ve sivilcelerle oynama ve onları sıkma. Tırnaklayarak ya da sıkarak siyah noktalardan kurtulmaya çalışmak iyi bir fikir değildir. Bunu yanlış bir şekilde yaparsan gözeneklere zarar verirsin ve daha geniş gözükmelerine neden olursun.
  • Ayrıca, siyah noktalarla oynamak parmaklarındaki ve tırnaklarındaki bakterileri yüzüne transfer edebilir; bu da siyah noktanın iğrenç bir sivilceye dönüşmesine neden olur.
  • Siyah noktalarını gidermen gerekiyorsa bunu, internetten ya da eczaneden satın alabileceğin steril bir komedon aletiyle yapmalısın.
  • Mutlaka paraya kıyıp kaliteli bir tonik, mesela cadı fındığı al. Yaşadığın yerdeki eczanede tonik bulabilirsin. Tonikler, gözenekleri kapatmadan önce gözeneklerinin temiz olmasını sağlar. Her gün tonik kullanmak, gözeneklerinin küçülmesini de sağlar.
 8. 8
  Kendine iyi bak. Sağlığına dikkat et; bu, cilt kalitende çok büyük bir rol oynar. Cildinin toksinleri dışarı atmasına ve cildinin sağlıklı ve berrak kalmasına yardımcı olmak için bol su iç, dengeli beslen ve düzenli olarak egzersiz yap.
  • Bazı insanlar, daha çok su içmenin cilde ışıltı kattığını ya da akneleri azalttığını söylüyor. Durum ne olursa olsun, bundan bir zarar gelmez. Günde en az 8 bardak su içmeyi hedefle.[6]
  • Bazı yiyecekler, cilt sağlığın için diğerlerinden daha iyidir. Yağlı ve akneye meyilli bir cildin varsa abur cubur ya da yağ oranı yüksek yiyecekler yemekten kaçın. Her mümkün olduğunda meyve, sebze ve tam tahıl gibi işlenmemiş gıdaları tercih et.[7]
  • Cilt tipinin kalıtımsal olduğunu, yani sana ebeveynlerinden geçtiğini unutma. Belirgin gözenekleri olan yağlı bir cildin varsa bunları tamamen görünmez yapamazsın.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Cilt Tedavileri Kullanmak

 1. 1
  Retinoid içeren ürünler kullan. Retinoidler birçok yaşlanma karşıtı ve akne ürününde kullanılan A vitamini türevleridir.
  • Retinoidler hücre yenilenmesini arttırır; bu da gözenekleri açmaya ve daha küçük gözükmelerine yardımcı olur.[8]
  • Nispeten nazik bir retinoid olan retinol, eczanelerde ve kozmetik dükkanlarında satılan birçok yaşlanma karşıtı üründe bulunur. Tretinoin, yaygın olarak akne tedavisinde kullanılan daha güçlü bir retinoiddir ve yalnızca reçeteyle alınabilir; bu tedaviyi almadan önce doktorunla ya da dermatoloğunla konuşman gerekir.
 2. 2
  Lazer tedavisi gör. Lazer tedavileri, geniş gözeneklere daha kalıcı bir çözüm sağlar.
  • Medlite, Genesis ve Fraxel gibi aşındırıcı olmayan lazer tedavileri, gözenekleri sıkılaştıran ve böylece daha küçük gözükmesini sağlayan kolajen üretimini arttırır.
  • Lazer tedavilerinin en büyük dezavantajı maliyetidir. Seans başına yaklaşık 500 TL olmak üzere muhtemelen 2 ila 3 seansa ihtiyacın olacaktır.[3]
 3. 3
  Doktoruna Roaccutane yazdır. Roaccutane, şiddetli akne için reçeteli bir ilaçtır.
  • İlacı alırken, gözeneklerin daha küçük gözükmesini sağlamak yerine fiziksel olarak küçülten az sayıdaki tedaviden biridir. Ancak, ilacı almayı bırakır bırakmaz bu etki sona erer.
  • Roaccutane çok etkili bir ilaçtır ve ciddi cilt kuruluğuna sebep olur. Ayrıca, tedavi sona erdiğinde gözeneklerin eski boyutuna dönmesi muhtemeldir.[8]
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Gözeneklerini Gizlemek

 1. 1
  Makyaj yap. Gözeneklerini küçültmeye çalışmak yerine kapatıcı, fondöten ve pudra kullanarak gizlemeye çalışabilirsin. Bu, etkili bir geçici çözümdür ve cildinin görünüşü hakkında daha kendinden emin olmanı sağlayabilir.
  • Cilt tonuna mükemmel uyan bir kapatıcı ve fondöten seç çünkü bu, makyajının daha doğal gözükmesine yardımcı olacaktır. Cildin yağlanmaya meyilliyse matlaştırıcı, kurumaya meyilliyse nemlendirici makyajı tercih et.
  • Makyajını sünger ya da fırça kullanarak, eşit şekilde dağıtarak ve hafif yap. Aşırıya kaçma çünkü bu gizlemeye çalıştığın yerlere daha çok dikkat çeker. Bakteri birikmesini engellemek için fırçanı ya da süngerini sık sık yıka.
  • Geceleri makyajını iyice çıkarmayı ihmal etme. Makyajını silmemek, gözeneklerinin tıkanmasına ve daha kötü gözükmesine neden olur.
 2. 2
  Makyaj bazı kullan. Makyajının altına makyaj bazı sürmek, cildinin kusursuz göstermenin harika bir yoludur.
  • İyi bir makyaj bazı (tercihen silikon bazlı olanlar) gözeneklerini tıkamadan geçici olarak doldurur.
  • Bu, makyajın için düzgün bir yüzey sağlayarak gözeneklerinin neredeyse görünmez olmasını sağlar.[9]
 3. 3
  Kurutma kâğıdı kullan. Cildini kurutma kağıtları ya da yağ emici kağıtlarla kurutmak, gün boyu cildindeki fazla yağı emecek, cildini aşırı kurutmadan gözeneklerinin görünüşünü azaltacaktır.
  • Kurutma kağıtlarını yaşadığın yerdeki eczaneden ya da internetten bulabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Yağı emen ve gözenekleri sıkılaştırmaya yardım eden özel kurutma kâğıtları satın alabilirsin. Bunlar hem ucuz hem de kolayca bulunuyor.
 • Tonik kullan. Temizleyiciden sonra cildine tonik sürmek, gözeneklerinin daha da sıkılaşmasını sağlar. Yağlı ciltler için olanını kullandığından emin ol, çünkü bunların içinde gözeneklerin sıkılaşmasına yardım eden özel içerikler vardır.
 • Yüzünle oynama! Oluşan delikler daha da büyür ve bu kolayca bir alışkanlığa dönüşür! Bunu yapan birçok kişinin yüzü, şu anda kendilerine rahatsızlık veren koca çukurlarla doludur. Sen de onlarla aynı hataya düşme!
 • Çay ağacı yağı ve gül suyu kullanarak kendi toniğini yap. Peeling yaptıktan sonra bunu sür, 2-3 dakika beklet, sonra da nemlendirici sür.
Reklam

Uyarılar

 • Gözlerine hiçbir ürün kaçırmamaya dikkat et. Gözüne kaçan bir şey olursa hemen temiz suyla iyice durula.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Margareth Pierre-Louis, MD
Ortak yazarlar :
Board Onaylı Dermatoloji Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Margareth Pierre-Louis, MD. Dr. Margareth Pierre-Louis board onaylı bir dermatoloji ve dermatopatoloji uzmanıdır, doktor girişimcidir ve Minneapolis, Minnesota'daki Twin Cities Dermatology Center'ın ve Equation Skin Care'in kurucusudur. Twin Cities Dermatology Center klinik dermatoloji, kozmetik dermatoloji ve teletıp yoluyla her yaştan hastayı tedavi eden kapsamlı bir dermatoloji kliniğidir. Equation Skin Care; kanıta dayalı, doğal cilt bakım ürünlerinde en iyisini sağlamak için kurulmuştur. Dr. Pierre-Louis Biyoloji alanında lisans ve Duke Üniversitesi'nden İşletme yüksek lisans derecesine, Chapel Hill'deki North Carolina Üniversitesi'nden Tıp Doktoru derecesine sahiptir. Minnesota Üniversitesi'nde Dermatoloji asistanlığını ve St. Louis'teki Washington Üniversitesi'nde Dermatopatoloji uzmanlığını tamamlamıştır. Dr. Pierre-Louis; dermatoloji, kutanöz cerrahi ve dermatopatoloji alanlarında American Boards of Dermatology and Pathology tarafından verilen board onayına sahiptir. Bu makale 97.532 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 97.532 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam