Eskiden astronot muydun? Yoksa kâşif mi? Belki de bir aktris ya da eski bir kraldın. Öğrenmek ister misin? Geçmiş yaşamını keşfe çıkmak eğlenceli olabilir. Bu kolay ve rahatlatıcı bir şey ama dikkat et, eğer doğru yapmazsan tehlikeli, iz bırakan ve ürkütücü bir deneyime dönüşebilir. Geçmiş yaşamlarını keşfetmek için Hollywood filmlerindeki gibi bir hipnoterapiste ihtiyacın yok! Talimatları adım adım izlersen göz açıp kapayana kadar geçmiş yaşamlarını yeniden yaşayacaksın!

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Kendi Başına

 1. 1
  Odayı hazırla. İçerisi çok sıcak ya da çok soğuk olmasın. Perdeleri çek; televizyonu, radyoyu ve cep telefonunu kapat ve bir gürültü üretecin varsa yalnızca dışarıdan gelen sesleri örtecek kadar aç. Şu ayarlardan birini dene:
  • Beyaz gürültü. Herhangi bir kanala ayarlanmamış televizyonunkine benzer bir ses çıkarır.
  • Kahverengi gürültü: Akla uzaktan duyulan okyanus dalgalarının sesini getirir.
 2. 2
  Zihnini gevşet ve huzurlu bir yer bul. Sessiz, loş bir odada otur ya da uzan. Arkadaşlarından, sevdiklerinden uzak ol. Zinde olduğun, bedeninin ve zihninin sakin olduğu bir zaman seç. Karnın açsa, dikkatin dağınıksa ya da kafana takılan şarkı dönüp duruyorsa odaklanmakta güçlük çekersin.
 3. 3
  Bedenini gevşet. Yatağına ya da kendi kendine hipnoz için seçtiğin yer her neresiyse oraya uzan, yolculuğuna hazırlanmak için birkaç dakika öylece gevşe.
 4. 4
  Kendini hazırla. Gözlerini yum ve rahatla. Sırtüstü uzan, ellerin iki yanında dursun ve kendini koruyucu bir ışıkla sarmala:
  • Seni çepeçevre kuşatan beyaz bir ışık hayal et. Zihin gözüyle bu ışığın ayaklarında, dizlerinde, baldırlarında, gövdende ve kollarında, boynunda, yüzünde, başında parladığını gör. Bu beyaz ışık seni tüm olumsuz etkilerden koruyacak. Bu ışık, etrafını saran şaşırtıcı sisin içindeki sevgiyi, sıcaklığı ve aydınlanmayı temsil ediyor. Parlaklığıyla seni adeta koza gibi sarmalayarak kötü şeylere karşı koruyor.
  • Zihninde gör. Sıcaklığını hisset ve onu, seni kaplamaya davet et. Kendi kendine şunları söyle ya da içinden geçir: "Güçlü koruyucu enerjiyi nefesimle içime çekiyorum. Bu enerji etrafımda koruyucu bir hale oluşturuyor. Bu hale beni her zaman, her şekilde koruyor. "
  • Beş defa nefes al ve her seferinde bunu kendi kendine tekrarla. Ardından enerjiyi gözünde canlandırmaya ve hissetmeye yoğunlaş; onu daha parlak, daha şiddetli hâle getir. Aklına gelen ilk rengi seç ve bir sonraki adımı atmaya hazır olana kadar tekrarla.
 5. 5
  Yolculuğuna başla. Kendini, ucunda büyük bir kapının olduğu, uzun bir koridorda hayal et. Aklına ne geldiği fark etmez, bu koridoru olabildiğince ayrıntılı olarak görmeye çalış.
  • Koridorun baştan aşağı altınla işlenmiş, bir katedral gibi Gotik mimarili, tümüyle mücevherlerden oluşmuş ya da üstüne eğilmiş dallarla dolu bir orman biçiminde olabilir. Seçim sana kalmış.
  • Zihninde inşa ettiğin koridor her nasıl olursa olsun, geçmiş yaşamlarını her aradığında bunu kullanmalısın. Bu koridoru düşlerken, sonundaki büyük kapıya uzanıp da kolunu çevirdiğinde bir geçmiş yaşam keşfedeceğin beklentisi içinde ol.
 6. 6
  Kendi koridorunda yürü. Her adımını bir hedef gözeterek at. Ayağının yere dokunduğunu gör ve o koca kapıya yaklaşırken yolculuğunu her açıdan gözünde canlandır. Odanın kokusu, içinde bulunduğun ortamın sesleri, ışığın rengi ve hatta çevrenin “kokusu”.
  • Nihayet koridorun sonuna gelince —kesinlikle hazır olduğunu hissedince, daha önce değil— kapının tokmağını tut. Bunu yaptığını gör, tokmağın dokusunu ve çevirdiğin sırada kilit mekanizmasından gelen sesi hisset. Kilit açılınca bir nefes al, sonra kapıyı hafifçe iterek aç.
 7. 7
  Geçmiş yaşamınla kucaklaş. Kapının diğer yanında gördüğün ilk şeyi, önceki varoluş düzlemlerinden kalma bir şey olarak kabullen.
  • Gördüğün şey sarı renk kadar soyut ya da kucağındaki bir çocuk kadar berrak ve canlı olabilir. Her ne gördüysen onu temel olarak kullan. Üstüne inşa et. Hisset onu. Bu imgeyi zihninde tut ve ona açıl, zihninde uyandırdığı her şeyi kabullen.
  • “Sarı” renk bir halıya dönüşebilir. Gördüğün hayalde derinlere indikçe sarının bir halıya vuran güneş ışığı olduğunu keşfedebilirsin. Belki de ansızın bu halının İstanbul’daki bir evde olduğunu fark edeceksin ve böyle devam edecek.
  • Bu noktada kendinden şüpheye düşebilirsin ama emin ol, kesinlikle bir geçmiş yaşamı anımsıyorsun.
 8. 8
  Sabırlı ol. Hiçbir şey görmüyorsan bile hep hoşuna giden bir şeyi aklına getir. En sevdiğin hobin, becerin ya da tatil beldesi. Kendine şunu sorabilirsin: “Neden bunu seviyorum? Acaba geçmiş yaşamımla ilgili olabilir mi?”
  • Yine hiçbir şey göremezsen ayakkabı yöntemini dene. Eğilip ayaklarına bak ve ayağında gördüğün ilk ayakkabıdan başlayarak ilerle. Belki sandaletler görecek ve üstünde bir tunik olduğunu fark edeceksin. Belki de ucu sivri küçük ayakkabılar ve kocaman, ipek bir elbise giydiğini göreceksin.
  • Eğer kendini güzel bir evde, güzel bir eşle bulur ve oraya nasıl vardığını merak edersen kendini bir Talking Heads şarkısında buldun demektir. Gülümse ve keşfetmeye devam et.
  • Bir şey hatırlayınca —bir çift ayakkabından ibaret olsa bile— ve bunun gerçeklik payı içerdiğinden eminsen bir sonraki meditasyonuna oradan başlayabilirsin. Her seansa zaten orada görmüş olduğun bir şeyle başla. Daima bilinenden bilinmeyene doğru git.
 9. 9
  Gördüklerini kabullen. Bunları kendin uydurduğunu hissedeceksin. Bazen gerçekten de öyle olur ama bunu da geçmiş yaşamı anımsama sürecinin bir parçası olarak kabullenmelisin.
  • Bu hayallerin özünde neredeyse daima bir nebze doğruluk bulunur. Sadece hatırı sayılır miktarda geçmiş yaşam meditasyonu yaptıktan sonra bundan kesinlikle emin olabilir, detayların ve kalıpların üst üste tekrarlandığını fark edebilirsin.
  • Bir yandan da gördüğün şeyin gerçek olduğuna inanmayı seçmelisin; bunu yapmazsan hiçbir yere varamazsın. Analitik zihnin gördüğün her imgeyi aşırı coşkulu hayal gücünün bir ürünü diye elinin tersiyle itecektir.
 10. 10
  Şimdiye geri dön. Nahoş bir anıdan kendini zorla ayırmadan gerekmediği sürece, genelde devam edecek gücün kalmayınca hayal sona erecektir. İmgeler görünmez olacak ya da analitik zihnin gördüğün bir şey tarafından istemsizce tetiklenecek ve hepsi bitecek. Gözlerini açmaktan başka seçeneğin kalmayacak.
  • Eğer bu olmazsa ve şimdiki yaşamına dönmeye hazırsan başladığın yerdeki koridoru hayal etmen yeterli. Kapıyı aç, sonra mücevherlerle bezeli —ya da sen nasıl düşlediysen o şekilde— olan koridora gel. Kendine, başlangıç noktasına vardığında kendine geleceğini, geçmiş yaşamını kusursuz bir detay ve netlikle hatırlayacağını söyle.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Hipnoterapiyle

 1. 1
  Bir hipnoterapiste git. Bazen geçmiş yaşama dönüş çabası altından kalkamayacağın araçlar gerektirir. Mesela kendi kendine hipnoz çok zor olabilir. Geçmiş yaşama dönüş alanında uzmanlaşan sertifikalı hipnoterapistler tüm gerekli konularda eğitim almıştır. Hipnoterapistler sana şu şekilde yol gösterirler:
  • Hipnoterapist bir yandan müzik çalarken bir yandan da konuşarak seni rahatlatabilir; kendini güvende, sıcak ve rahat hissetmeni sağlayabilir. Kendini ona teslim ederek iç huzurunu bul.
  • Zihnini yönlendirilmiş düşüncelerden arındır ve karşılaştığın her şeyin doğal olarak gerçekleşmesine izin ver.
  • Vücudundaki adaleleri gevşet, özellikle de boynundaki ve omzundaki gerginlikten kurtul.
  • Sen gevşedikçe hipnoterapist ışıktan, içinde ışığın akmasına izin vermekten, bedeninin her kısmına ulaşıp seni tümüyle sarmalamasından söz edebilir.
  • Sen hazır olduğunda ve bütünüyle gevşediğinde, hipnoterapist seni zamanda geriye götürerek birçok geçmiş yaşamına açılan kapıları açacaktır.
  • Hipnoterapist seni anıları olabildiğince detaylı anımsaman için teşvik edecektir.
  • Hipnoterapist seni ana rahmine geri döndürüp bir başka yaşamda yeniden doğuşunu anlatmanı sağlayabilir.
  • Sen geçmiş yaşamını keşfettikten sonra hipnoterapist sana burada kılavuzluk edecek, hatırladığın şekliyle hissetmen için teşvik edecektir ama bu defa uyandığında geçmişinle ilgili tüm bilgileri hatırlıyor olacaksın.
  • Seans sonuna yaklaşınca hipnoterapist seni ağır ağır şu anki gerçekliğe ve şimdiki yaşamına geri döndürecektir.
 2. 2
  Tebrikler! Geçmiş yaşamını başarıyla deneyimledin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Metafizikle

 1. 1
  Manevi yanın güçlü olsun. Bazıları için geçmiş yaşamlar gidilecek bir yer değil, seni sen yapan şeyin bir kısmıdır. İnsanlığın tarihi boyunca birçok kültür reenkarnasyonu inançlarının merkezine koymuştur.
  • İslam ve Hıristiyanlık reenkarnasyona inanmasa da, Hinduistler, bazı Museviler ve bazı Budistler buna inanır. En iyisi kendini bir dine tümüyle adamaktansa (çünkü dinler çok kısıtlayıcı olabilir) kendi yolunu keşfetmen. Kendi manevi doğrularını kendin bul.

İpuçları

 • Eğer geçmiş yaşamında çok rahatsız edici bir şey keşfedersen hep etrafını sarmalayan haleyi anımsa. İstediğin an geri dönebilirsin. Kalıp o kötü anların hepsini görmen gerekmiyor.
 • Mola verdiğinde ya da seans sonrasında düşüncelerini ve fikirlerini kâğıda dökerken “bağlantı” kurmuş olabileceğin özel şeyleri aklına getir. Bunlar diller, müzik (çok yaygın), mekânlar ve kokular olabilir. Bu unsurları sevmeye ya da sevmemeye eğimli olabilirsin. Söz konusu unsurlar benliğinin uzak ama bir o kadar da tanıdık bir parçasını gün ışığına çıkarmana yardımcı olacaktır. Tıpkı geçmişteki yaşamların gibi.
 • Kendi kendine hipnoz alıştırmalarını çok sık ya da üst üste günlerde yapma. Kendini aşırı zorlamak doğru olmayan geçmiş yaşam anılarından başka bir şey yaratmaz. Ayrıca seanslar arasında zaman bırakırsan (haftalar ya da aylar) notlarını kontrol ettiğinde geçmiş yaşam bilgisini birden çok defa aynı şekilde kaydettiğini görebilirsin. Bu da gördüklerinin gerçek olduğuna ilişkin güçlü bir kanıt.
 • Gördüğün (ya da hissettiğin, kokladığın veya işittiğin) şeylerdeki gerçekliği bulmaya ve tanımaya hazır ol. Gerçeği, bulduğun zaman anlayacaksın. Bir reenkarnasyon anısı deneyimleyecek ve ansızın şimdiki yaşantındaki bir şeyle ilgili aydınlanma yaşayacaksın.
 • Hemen işe yaramayabilir, o yüzden bir şey anımsayana kadar denemeye devam et.
 • Kendini çok zorlama. Bu basit ve doğal bir şey olmalı, kendini kasman gereken bir şey değil.
 • Geçmiş yaşama dönüş ruhun hafızasıyla ve yolculuğuyla ilişkilidir. Bu, sensin. Freud, Jung ve diğer psikologlar bilinçdışına —anıların ve bilgilerin depolandığı yere— erişmenin zor olabileceğini ama imkânsız olmadığını söylemiştir.
 • "Pavlov'un köpeği" etkisinden yararlanmak için, her defasında aynı koruma sözcüklerini ve görselleştirmeyi kullan.
 • Kendi kendine hipnozun En İyi Ben tekniğini kullanarak, “tüm kişiliğini” bir reenkarnasyon deneyiminin içeriğine daha kolay dâhil edebildiğini görebilirsin.
 • Zihinsel süreçlerinin, geçmiş bir yaşamın anılarına karşı olabildiğince hassaslaşması için, hiper ampirik tümevarımı kullanmayı tercih edebilirsin. Bu, belli uyanıklık ve zihin genişletme telkinleri, artmış farkındalık ve duyarlılık üstüne kuruludur.
Reklam

Uyarılar

 • Geçmiş yaşamlarını hatırladığı söylenen çok sayıda çocuk var. Daha önce hiç bilmedikleri olayları, adları ve mekânları anımsıyorlar. Bu çocuklar arasında 2 yaşında olanlar bile var.
 • Geçmiş yaşamlara dönüş ve kendi kendine hipnoz sırasında bir hayli tuhaf şeyler olabilir. En yayın görüleni, vücut dışı deneyime benzer bir olgudur. Bu, yatakta uzanan bedeninin yukarısında bir ruh gibi havada asılı durduğun hissidir. Bu bir geçmiş yaşam deneyimi olmasa da seni işin ruhani yönüne daha çok çeker ve böylece, seni, geçmişini anımsamaya daha meyilli birine dönüştürür. Bu deneyime genelde sen etrafındaki manzaraya “bakınırken” nabız hızlanması ve REM benzeri göz hareketleri eşlik eder.
 • Eski bir Çin atasözü şöyle der: “Fare yakaladığı sürece kedi siyah olmuş beyaz olmuş fark etmez.” Tümüyle psikolojik bir bakış açısıyla yaklaşırsan, hipnotik geçmiş yaşama dönüş deneyimlerinin gerçek olmasıyla deneyimsel bir tür tiyatro olması arasında bir fark yok. Birileri geçmiş yaşama dönüşün sorunlarını giderdiğini iddia ettiği sürece, açıklaması ne olursa olsun, çözüm çözümdür.
 • Gerçekle görmek istediğin şeyi birbirine karıştırma. Bob Dylan’ın söylediği gibi, “cenneti az ötedeki ev sanma sakın.”
 • Gerçekleşebilecek bir diğer yaygın olgu da “parçalanma”. Anılar daha canlı bir hal alacak, nabzın hızlanacak ve sanki tüm benliğin, gözlerinin olduğu yerden dışarı bakan küçücük bir bilinç zerreciğiymişsin gibi bir hisse kapılacaksın. Bunun üzerine, gördüğün imgeler tıpkı kırık cam gibi parçalanacak. Tuhaf bir rüyadaymışçasına soyut nesneler ve biçimler görmeye başlayabilirsin. Bu parçalanma yavaş yavaş tüm geçmiş yaşam anılarını ele geçirecektir. Tüm bu deneyim huzurunu kaçırabilir. Fakat tuhaf ve benzer biçimde soyut olan şeylerin normal olduğunun farkına var. Bunun seni kaygılandırmasına izin verme. Sadece kendini imgelerin arasından çıkarıp durdur. Bedenini (ve içinde olduğunu) düşünmek seni otomatikman geri döndürecektir.
 • Eğer geçmiş yaşamını hatırlarken hoşuna gitmeyen bir imgeyle karşılaşırsan unutma ki geçmiş yaşamından istediğin an çıkabilir, kendi kendine yaptığın hipnozdan uyanabilirsin. Kendini beyaz koruyucu ışıkla sarmalamış olsan bile karşına dayanamayacağın kadar acı veren bir sahne çıkabilir. Tek yapman gereken gözlerini açmak. Eğer geçmiş yaşamının nahoş yönlerini görmeye devam etmek istersen kendi kendine, bunu yalnızca göreceğini ama yeniden yaşamayacağını, koruyucu ışığın sıcacık kozasında kederden ya da dehşetten uzak olduğunu telkin et. Yaşamı profesyonel oyuncuların sahnelediği bir oyun gözüyle göreceksin. Bunun sana zarar veremeyeceğini, seni üzemeyeceğini söyle.
 • Günümüzün Batı kültüründe birçok insan geçmiş yaşam deneyimlerine şüpheyle yaklaşıyor çünkü dünyanın yarısı inansa da, reenkarnasyonun varlığını henüz son noktayı koyacak biçimde, bilimsel olarak kanıtlayabilmiş değiliz. (Örneğin bir hipnotik reenkarnasyon seansından geriye eski bir Roma sikkesiyle dönen de olmadı.)
 • Dini deneyimin diğer türlerinde olduğu gibi, mevcut varlığımıza anlam vermemize yardımcı olduğu sürece önceki bir yaşama ait anıların keşfine karşı açık (ya da en azından hoşgörülü) olmalıyız.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

El Falı Nasıl BakılırEl Falı Nasıl Bakılır?
Telekinezi Nasıl GeliştirilirTelekinezi Nasıl Geliştirilir?
Spiritüel Çakralar Nasıl AçılırSpiritüel Çakralar Nasıl Açılır?
Çekim Yasası Nasıl UygulanırÇekim Yasası Nasıl Uygulanır?
Nazar Nasıl GiderilirNazar Nasıl Giderilir?
Astral Seyahat Nasıl YapılırAstral Seyahat Nasıl Yapılır?
Numerolojide Şanslı Sayılarını Nasıl BulursunNumerolojide Şanslı Sayılarını Nasıl Bulursun?
Telepati Nasıl GeliştirilirTelepati Nasıl Geliştirilir?
Namaz Nasıl KılınırNamaz Nasıl Kılınır?
El Falı Kullanarak Bir Kişinin Yaşı Nasıl HesaplanırEl Falı Kullanarak Bir Kişinin Yaşı Nasıl Hesaplanır?
Ölülerle Nasıl KonuşulurÖlülerle Nasıl Konuşulur?
Kur'an'daki Ayetler Nasıl EzberlenirKur'an'daki Ayetler Nasıl Ezberlenir?
Bir Kişi Nasıl LanetlenirBir Kişi Nasıl Lanetlenir?
Nasıl Müslüman OlunurNasıl Müslüman Olunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 97 kişi çalıştı. Bu makale 52.789 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 52.789 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam